Messier R127/152

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#1

Příspěvek od Pago »

Pokud nepočítám trubku od koberců s čočkami za studentských let, tak pořizuji první dalekohled pro příležitostná hobby pozorování u domu mimo město. Pročetl jsem , co se dalo, ale schází mi praktický pohled. Máte někdo praktické zkušenosti s těmito dalekohledy? Lze je příležitostně transportovat třeba na nějaký kopec? Co fotografie (mám DSLR)? A poměr cena/výkon? Na APO refraktory zatím nemám, Dobsona pořizovat nechci. Ještě tak by se dal zvažovat nějaký MAK. Přibližná cenová relace i s montáží by měla být do 30 tis, lépe méně.Díky za názory.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Messier R127/152

#2

Příspěvek od Vabra »

Jestli jsi tady procetl co se dalo tak, uz by jsi mel mit celkem jasno.

Prvni otazka zni jestli je primarni foceni nebo vizual.

Pokud foceni pak:
Za 30tisic se da poridit zakladni sestava s EQ montazi vcetne maleho APO refraktoru (dali si povazovat  ED80 za APO). A par drobnosti na zakladni foceni (bez pointace, i s manualni prip web kamerou).

Na vizualni pozorovani jsou asi nejlepe vynalozene penize za dobsona (ktereho nechces).

Slusny kompromis obeho by mohl byt Newton 150/750 s komakorektorem na male montazi typu CG-5 ADV/HEQ-5
S malym pointerem 70/500 a nejakou tou bizuterii.

Zacinat nejaky dlouhohniskovym Makem bych spise nedoporucoval. Na foceni to ma vetsinou malou svetelnost prip. spatne korigovane opticke vady. Vijimkou by mohlo byt foceni pozorovani planet/Mesice, kde muze Mak odvest velmi dobre sluzby.

Co se tyce prenositelnosti, pak temer kazde slusnejsi reseni (krome kvalitniho triedru) vyzaduje trsport osobnim autem (vyjimkou muze byt prave ten mak na fotografickem stativu, ale to je dle meho prilis veliky kompromis).

A jako vzdy nejlepe bude zkusit dorazit na nejaky sraz (vlakno pozorovani u Prahy), kde ti kolegove radi vysvetli proc pozoruji/foti tim ci zrovna maji...
Pripadne navstivit nejblizsi prodejnu kde ti fundovane poradi a vse nechaji osahat...

PS: ja jsem si aktualnie oblibil sirokouhle zabery vybornym sklem Sigma 150/2.8 Macro... Jako zakladni skolu astrofotografi lze foceni teleobjektivem pouze doporucit...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Messier R127/152

#3

Příspěvek od Habl »

Jen ještě dodám, že montáž EQ MON2, která je součástí dodávky neumožňuje běžně připojit autoguiding. Dalekohled je více méně jen pozorovací s případnou fotografií jen v projekci za okulárem a to jasných objektů jako je Měsíc a planety.Celá řada dalekohledů Messier jsou jen pozorovací přístroje.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#4

Příspěvek od Pago »

Jasně, to je základní dilema. Dalekohled chci primárně na pozorování. Makro objektiv ale mám slušný (Nikkor 105) a nelze vyloučit v budoucnu foto pokusy s D200. Potíž je, že Newton mi leckdo vymlouval pro potíže s kolimací, zvláště po transportu a Go-To jsem zatím nepožadoval neb mě připadá, že když budu chtít něco pozorovat, tak je to větší potěšení nalézt podle mapy. Pohon ovšem chci, abych stále jen nestrkal do objektivu. Tedy základní dilema: Newton nebo refraktor? A na jaké montáži? Cenové omezení je relativní, raději si něco málo připlatím aby sestava byla na delší dobu a ne abych za rok chtěl něco zcela jiného a musel původní dalekohled dávat do bazaru. Nejlépe tedy dobrý základ a ev. rozšiřovat. Je to schůdné?
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Messier R127/152

#5

Příspěvek od Konihlav »

Pago napsal: ...Potíž je, že Newton mi leckdo vymlouval pro potíže s kolimací, zvláště po transportu...tak s timto si dovolim nesouhlasit, kolimace je jednoducha (i ja jsem se to brzy naucil a to jsem drevo) a neni potreba ji provadet nijak casto, ledaze bys newtona na pozorovaci stanoviste kutalel ;D Kazdopadne pomuze laserovy kolimator, behem minutky mas serizeno ;-)
Takze asi jsem Ti to vic zamotal nez rozmotal, ale tak to proste je: nakup dalekohledu = dilema
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#6

Příspěvek od Pago »

Jo,Jo, jen to dál zamotávejte :). Kdybych zvolil variantu Newton, do jaké montáže a velikosti dalkohledu jít. Myslel jsem tak kolem 203mm zlatý střed. Obraz je rozmazanější než v APO refraktoru?
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Messier R127/152

#7

Příspěvek od hamr »

Tak Ti to zamotám ještě víc ;), já teď do výhledu po cca 4letých zkušenostech s pár dalekohledy začínám uvažovat o tomto (důvod mobilita). Není ovšem příliš vhodný na focení DSO. Jinak na vizuál a focení planet a Měsíce v pohodě. Cena akorát 30k.


Odkaz např. zde:

http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html

druhý v řadě . Jedná se o Schmidt-Cassegrain o průměru právě těch20cm :).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#8

Příspěvek od Pago »

Nuže dobrá, pár seriozních dotazů: Je montáž CG5 pro tento SC vhodná?, proč je Newton 203/1000 na HEQ5 skoro stejně drahý jako 203/2000 na EQ6. To je přeci o něco výše nebo ne?. Četl jsem, že jsou Scmidt-Cass nejčastější volbou amatérských astronomů ,má tento nějaké zádrhely? třeba poddimenzovaná montáž nebo něco jiného? Je pravda, že bych asi uvítal možnost transportu. Občas létám svahové modely a po polétání si večer ještě pokoukat by bylo prima. Astrofoto asi není úplná priorita, moc mě nebaví úpravy foto na PC, sedím u toho v práci pořád, a bez toho to asi v astrofotu nejde...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Messier R127/152

#9

Příspěvek od Konihlav »

Pago napsal: Jo,Jo, jen to dál zamotávejte :). Kdybych zvolil variantu Newton, do jaké montáže a velikosti dalkohledu jít. Myslel jsem tak kolem 203mm zlatý střed. Obraz je rozmazanější než v APO refraktoru?cim vetsi prumer dalekohledu, tim je vetsi vliv neklidu atmosfery (seeingu) na kvalitu vysledneho obrazu, pri konstantnim uvazovanem zvetseni (cim vetsi zvetseni, tim rovnez vetsi nachylnost ke spatnemu obrazu diky spatnemu seeingu). Snad se v tom vyznas ;D a nepopletl jsem to. Bezne pouzivana zvetseni v nasich podminkach do cca 200x, 240x, vyjmecne 300x pri prumeru 8" alias 200mm.
Varianty dalekohledu od nejmensiho po nejvetsi:
200/800
203/1000
203/1200
254/1200
Pro ten prvni postaci HEQ-5, pro ten posledni zas EQ-6 (plus minus). Pokud budes chtit hodne stabilni sestavu, zvol napr. EQ-6 a 203/1000. V tomto je tezke radit, protoze co clovek to nazor ;-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Messier R127/152

#10

Příspěvek od Konihlav »

astrofoto je opravdu hrozna drina a navic pekne draha. Pokud bys chtel jen pozorovat a nepotreboval mobilitu, vem co nejvetsiho dobsona (treba novy SkyWatcher 305/1500 flex tube). Pokud bych pozadoval mobilitu nejaky Maksutov nebo Schmidt-Cassegrain by se jiste take nasel... snad odpovi jejich majitele
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Messier R127/152

#11

Příspěvek od hamr »

Už tu něco odpověděl Konihlav, já myslím, že ta montáž toho SC je dostačující, protože co jsem se pídil dotazama na jeho majitele, má prý jen 5kg. Takže stačí jedno protizávaží o cca stejné hmotnosti jako dalekohled a je to. Já mám Maka 127 o váze ke 4kg na EQ MON2 se 4,5kg závažím a ani se to nehne (mám teda zatažené nohy). Takže myslím, že v pohodě. Jinak jak píše Konihlav je to dost věc názoru a pro potřeby focení, pak jsou kritéria přísnější. Co jsem tak vyčet tak on stabilitní rozdíl mezi HEQ5 a EQ6 už nebude příliš velký. Myslím, že to tu ještě další přispěvatelé dopřesní.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#12

Příspěvek od Pago »

A co TAL (Klevcov - Cass) ??
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Messier R127/152

#13

Příspěvek od Vabra »

Pago napsal: A co TAL (Klevcov - Cass) ??
V teto kategorii je asi aktualne nejzajimavejsi VIXEN VC200 VISAC, ale tam je to cenove 34t jen za holy dalekohled. Ale pokud by jsi jej dal na EQ6 (nebo s trochou kompromisu na HEQ5 ci CG-5ADV) ziskas perfektni sestavu na vizual s potencialem pouziti pozdeji na astrofoto po dokoupeni nezbytnych propriet (pointer, autoguider...).

Pokud se hodlas vejit do 30t a v budoucnu zkouset fotit DSO pak ED80/600 nebo Newton 150/750 na CG-5 ADV nebo HEQ-5 asi nejde podlezt cenou. Kdysi mel Lidl v akci Newton 150/750 na LXD75 ve vyprodeji za 13000 vcetne zakladni bizuterie - okulary (vcetne pointacniho,...).

Jen u tech Newtonu bych si dal pozor aby meli slusny 2" vytah, aby tam sel v budoucnu komakorektor (na prvni pokusy neni nezbytny). U ED80 by te pak zrejme cekal Reduktor/rovnac...



Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Messier R127/152

#14

Příspěvek od MilAN »

Vabra napsal:

V teto kategorii je asi aktualne nejzajimavejsi VIXEN VC200 VISAC,
Jenže Visac je fotografický speciál, určený pro velké pole, což je zase trochu na úkor rozlišení. Pro vizuální pozorování je určen je typ VMC od Vixenu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#15

Příspěvek od Pago »

Jak jsem psal, nechci fotografický speciál. Hlavní cíl je občasná hobby pozorování, nejlépe s možností odnést sestavu na nějaký kopec či odvézt na dovolenou. Zdatný turista jsem, ale ty velké sestavy by mě asi strhly... A kolena už taky nejsou co bývala Ale nechci nic moc plastového, na výhodné koupě z Lidlu moc nevěřím. Poměr cena/výkon asi super, ale děti jednou něco takového dostali a po prvním podívání jsem to daroval dál... Takže kvalitní univerzální optika, ale jak se v tom sakra orientovat? Proto díky za Vaše praktické rady. POčkat si na nějaká setkání je sice rada dobrá, ale když to chci letos pod stromeček, tak už je pozdě...
Odpovědět