Vyčernění vnitřku tubusu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#46

Příspěvek od BiF »

Osobně má ve svém Newtonu clony plastové. V papírnictví jsem koupil plastové podložky na stůl (aby dítě při "malování" nezadělalo celý stůl)- formát A3, tloušťka 0.5-0.8mm (už nevím přesně). Z kousku pásové ocele a čepelek do skalpelu jsem si vyrobil provizorní stavitelné vykružovadlo, kterým jsem clony vyřezal. Ty jsem pak nastříkal černou matovkou, navíc jsem je téměř celé polepil černou sametkou- bez sametky jsem nechal jen vnitřní hranu clonek (tak 1mm)- prostě tak, aby hrana clony byla ostrá, bez sametky. Z mé vlastní zkušennosti vím, že cokoli chlupatého uvnitř tubusu, co je v cestě světlu, tak způsobí chlupaté hvězdy. (viz zde: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2253/26#26)

Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#47

Příspěvek od haplo602 »

Osobně má ve svém Newtonu clony plastové. V papírnictví jsem koupil plastové podložky na stůl (aby dítě při "malování" nezadělalo celý stůl)- formát A3, tloušťka 0.5-0.8mm (už nevím přesně). Z kousku pásové ocele a čepelek do skalpelu jsem si vyrobil provizorní stavitelné vykružovadlo, kterým jsem clony vyřezal. Ty jsem pak nastříkal černou matovkou, navíc jsem je téměř celé polepil černou sametkou- bez sametky jsem nechal jen vnitřní hranu clonek (tak 1mm)- prostě tak, aby hrana clony byla ostrá, bez sametky. Z mé vlastní zkušennosti vím, že cokoli chlupatého uvnitř tubusu, co je v cestě světlu, tak způsobí chlupaté hvězdy. (viz zde: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2253/26#26)


dakujem za tip. pojdem pozriet tie podlozky pripadne nejaky podobny material.
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
jd
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 07. 2011, 01:09

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#48

Příspěvek od jd »

Zdravim,

uz dlhsiu dobu sa chystam vystlat vnutro tubusu Newtona ciernou zamatovou tapetou, ktora je opatrena somolepiacou zadnou stranou. Jej samolepiacim schopnostiam vsak velmi neverim. Som si isty, ze by sa tapeta odlepila behom niekolkych hodin (ak vobec by drzala) a sklzla by dole na zrkadlo. Cize, logicky by som chcel pouzit nejake vhodne lepidlo, nech mam istotu.

Moja otazka je, ake lepidlo (aky typ, alebo aj konkretny produkt) je podla Vas na tieto ucely najvhodnejsie? Zadna strana zamatovej tapety je bud vinyl, alebo nejaky makky a ohybny druh pvc...neviem. Tubus je kovovy, no samozrejme od vyroby potrety tmavou farbou. Lepidlo by malo byt pruzne (kvoli roztacnosti materialu, ale to asi nie je nutna podmienka), odolne voci vlhkosti, ale hlavne vhodne na lepenie kovu+nater s vinylom (pvc). Tiez mam obavu, ze ak by som pouzil nejake disperzne lepidlo (rieditelne vodu), ze ci mi pod tym sametom nezacne ten tubus hrdzaviet. Moc sa do toho nevyznam a preto by som sa rad obratil na tych z Vas, ktory s niecim podobnym maju uz nejake skusensoti.

O "flockingu" som si uz co-to nastudoval, proceduru mam teoreticky zmaknutu, len tych tipov na lepidla je nejak malo (vsetci pouzivaju ten Protostar, ktory ma kvlitnu samolepiacu zadnu stranu). Chcem mat istou a preto sa obraciam na Vas.

Takze, otazka je jedoducha: ake lepidlo je na tieto ucely najvhodnejsie?

Dakujem!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#49

Příspěvek od MMys »

Pokud je uvnitř tubus hladký, tak samolepicí tapeta docela drží. Toho bych se nebál. Na jednom dalekohledu s plechovým tubusem to tak mám už několik let.

Jednou jsem ale potřeboval vylepit karbonový tubus, zevnitř se strukturou tkaniny. Na tom to nedrželo vůbec. Po několika pokusech jsem našel výborné řešení. Koupit obyčejný chemoprén, naředit acetonovým (nitro) ředidlem nebo přímo ředidlem na chemoprén tak 1:3, prostě do stavu aby to šlo snadno natírat štětcem. Natřít tenkou vrstvičku do tubusu a nechat několik hodin vyschnout. Na vzniklém povrchu pak drží tapeta tak dobře, že už skoro nejde bez destrukce sundat. Takže pak pozor při lepení, obvykle je to jen na jeden pokus.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#50

Příspěvek od MilAN »

Mám karbonový tubus, dělaný klasicky do formy, takže uvnitř je viditelná struktura a zevnitř natřený matovkou. A na to jsem nalepil samolepící sametku a je tam bez problémů přes 5 roků .A dalekohled je trvale v kopuli, takže vlhkost, mráz ,teplo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jd
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 07. 2011, 01:09

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#51

Příspěvek od jd »

Pokud je uvnitř tubus hladký, tak samolepicí tapeta docela drží. Toho bych se nebál. Na jednom dalekohledu s plechovým tubusem to tak mám už několik let.

Jednou jsem ale potřeboval vylepit karbonový tubus, zevnitř se strukturou tkaniny. Na tom to nedrželo vůbec. Po několika pokusech  jsem našel výborné řešení. Koupit obyčejný chemoprén, naředit acetonovým (nitro) ředidlem nebo přímo ředidlem na chemoprén tak 1:3, prostě do stavu aby to šlo snadno natírat štětcem. Natřít tenkou vrstvičku do tubusu a nechat několik hodin vyschnout. Na vzniklém povrchu pak drží tapeta tak dobře, že už skoro nejde bez destrukce sundat. Takže pak pozor při lepení, obvykle je to jen na jeden pokus.
No praveze ten tubus zvnutra nie je vobec hladky. Ten cierny nater posobi na dotyk drsne a "prasne", hoci na prstoch nezanechava ziadny povlak. Urcite nepouzijem tu samolepiacu vrstvu tapety. Ono by to tam sice drzalo (mozno chvilu), ale to mi nestaci. Ja chcem, aby mi to tam skutocne DRZALO >:(

Po dlhsom patrani som sa rozhodol pre kupu lepidla Pattex 100%. Ma vsetky vlastnosti, ktore od lepidla na tieto ucely vyzadujem. Je urcene (okrem ineho) aj na makcenne PVC (co potrebujem), bez rozpustadiel, lahko sa nanasa (kupil som si k tomu aj karosarsku spachtlu pre lahke rozotieranie lepidla), flexibilne, odolne na vykyvy teploty, spoje sa daju nejaky cas po nalepeni upravovat, odolne voci vode,...

http://www.pattex.sk/s-pattexom-to-zvla ... -glue.html

Kupil som zvlast technicky lieh a pekne vytrem cistou bavlnenou handrou vnutro tubusu (samozrejme, ze opticke prvky okularovy vytah a sroby uz bud dole). Zamatovu tapetu pokial mozno co najrovnejsie narezem na 3-4 platy. Pomocou karosarskej spachtle nanesiem tenucku vrstvu lepidla a pekne postupne nalepim jeden platok tapety za druhym. Bude to drzat a bude to dobre. Potom uz len diery porobit a vsetko namontovat naspat. Rozmyslam, ze zaciernim tabulovou matnou ciernou farbou vsetky sroby, nech ked uz to robim, tak nech je to poriadne.

Ok, dik za Vase rady. Dam vediet, ako to dopadlo ;)
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#52

Příspěvek od 4Brunco »

Tiez planujem vyciernit refraktor a vytah ked bude cas.
Inak mate niekto nejaku overenu foliu alebo je to jedno?

Mne sa pozdavalo toto (nerobia sa pri lepeni bublinky),
aj ked je urcena na polep aut, moze celkom dobre drzat.

http://www.taishifolie.sk/kategoria/pol ... rna-folia/

pripadne kupit na telekop exprese velour foliu co tam maju na tento ucel, ale tam je zas celkom vysoke postovne.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#53

Příspěvek od MilAN »

to : jd:
Seš si jistý,  že tohle lepidlu se dobře spojí se samolepící vrstvou na tapetě? Když si pročtu  technický list , tak bych byl opatrný a použil bych něco, co už je vyzkoušené.
No, dej vědět, ať ostatní vědí, jak to dělat nebo nedělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jd
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 07. 2011, 01:09

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#54

Příspěvek od jd »

to : jd:
Seš si jistý,  že tohle lepidlu se dobře spojí se samolepící vrstvou na tapetě? Když si pročtu  technický list , tak bych byl opatrný a použil bych něco, co už je vyzkoušené.
No, dej vědět, ať ostatní vědí, jak to dělat nebo nedělat.
A co je vyskusane?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#55

Příspěvek od MilAN »

MMys ti psal ředěný Chemoprém, já jsem ti psal, že mi samolepící fólie ( bez jakéhokoliv dodatečného lepení) drží už 5 roků. Ale dávat přes lepidlo na samolepící fólii lepidlo na jiné bázi bych si buďto důkladně vyzkoušel nebo se držel osvědčených postupů. Protože sundávat potom lepidlo ze vnitřku tubusu je na zabití. Protože , jako na potvoru, na tom tubusu bude určitě dobře držet :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#56

Příspěvek od MMys »

Je fakt, že na hrbolatém povrchu to moc nedrží. Takže pokdu je ta barav hodně strukturovaná, může to být trošku problém. Samolepicí vrstvu tapety samozřejmě použiješ. Snad ji z toho nehodláš nějak sundávat. To je blbost. Pouze je třeba upravit vnitřek tubusu tak, aby na tom držela. Jedniné, čím si nejsem jistý u tebe, je, co ti udělá ta barva po natření tím naředěným chemoprenem. Pokud by to byla syntetická barva, tak se zkrabatí a oloupe. Pokud je to vypalovaná prášková barva, neudělá nic, pokud akrylátová,nebo kasická na bázi acetonových rozpouštědel, tak se maličko naleptá, ale jelikož to schne velmi rychle, zase to vyschne a dokonale se to spojí. Zkus to na kousku.

A s tím Pattexem to taky raději vyzkoušej na malém kousku. Tohle z návodu k použití vypadá, že není tzv. kontaktní lepidlo (jako chemoprén) ale že polymeruje vlhkostí. Ty primárně poteřbuješ vytvořit povrch, který je dobře adhezivní i po zaschnutí (protože zavlhka se to stihnout nedá). A to zajišťují kontaktní lepidla, se kerými se typicky pracuje tak, že se natřou na lepené plochy, nechá se odpařit rozpouštědlo, a pak se teprve k sobě přiloží.

Tím pochopitelně netvrdím, že to fungovat nebude, ale vyzkoušej si to dopředu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#57

Příspěvek od Cztwerec »

Přátelé budu vyčerňovat a clonit svého Newtona. Chtěl bych se Vás zeptat jaký je rozdíl mezi Velurovou tapetou a černou barvou na tabuli? Jen v aplikaci? Nebo je tapeta ultimátní řešení? Slyšel jsem něco o tom, že z ní padají kousky "sametu"...

A co se týče clon clony, přemýšlím spíš o výrobě ze dřeva (třeba blbost?) nebo plechu. Jaké máte zkušenosti Vy?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#58

Příspěvek od Kami »

Přátelé budu vyčerňovat a clonit svého Newtona. Chtěl bych se Vás zeptat jaký je rozdíl mezi Velurovou tapetou a černou barvou na tabuli? Jen v aplikaci? Nebo je tapeta ultimátní řešení? Slyšel jsem něco o tom, že z ní padají kousky "sametu"...

A co se týče clon, přemýšlím spíš o výrobě ze dřeva (třeba blbost?) nebo plechu. Jaké máte zkušenosti Vy?
  Mezi tapetou a tabulovkou je velký rozdíl,... hlavně v odrazivosti. Můžeš si to ozkoušet na malém kousku a naklápět ke zdroji světla, je to jednoznačný rozdíl. S pelicháním tapety jsem problémy neměl, to spíše s tabulovkou na hladkém povrchu (prapůvodní plastový tubus a hladké redukce) Tam se tabulovka po pár letech začala loupat. Jestli máš vnitřní tubus hrubý, tak asi problém nebude, vyšší odrazivost strhneš clonami. Do trubky výtahu rozhodně nalep tapetu, tak jako do ostatních částí kde to jde, nic se nesmí lesknout.
   Clony, rozhodně preferuji z plechu, kdy vnitřní průměr musí připomínat břit s žádnou, nebo jen s minimální ploškou, který to perfektně ořízne. 5-8mm neztenčené žebro-clona ti bude dělat už bordel v rozptylu.
   Nezapomeň i na ostrou clonu sekundáru, kde to zase ořízneš od středu zorného pole.  ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#59

Příspěvek od SIRIUS_758 »

   Tapeta je určitě lepší, tabulová čerň se totiž z boku taky dost leskne... Chloupky se musí předem "vyčesat", psalo se tady o to několikrát.

   Clony v tubusu bych velmi dobře rozmyslel ... Dělal bych je jen v případě, kdy průměr tubusu je o dost větší, než průměr zrcadla, což u OO asi nebude. Důvody jsou dva - aby nemusely být clony hustě za sebou... a aby se nezhoršilo proudění v tubusu, tak je dobré, aby mezi vnitřní stěnou tubusu a instalovanou clonou byla "řízená" mezera. Takto to dělají rusové u INTES-Micro Maksutov-Newtonů.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#60

Příspěvek od Cztwerec »

Mě spíš jde o clonu (omlouvám se za špatné info) - takže jednu, která by clonila "packy" zrcadla a vylepšila kresbu na hvězdách. Takže nějaké pečlivé clonění mě nečeká, spíše to vyčernění. Přemýšlel jsem o jedné precisní cloně lehce nad packami zrcadla připevněnou rovnou do tubusu a ne na zrcadlo.
Lectorem iustus...
Odpovědět