Meranie jasu oblohy pomocou SQM

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#1

Příspěvek od Dominik »

Pomocou Sky Quality Metra môžeme odmerať hodnoty jasu oblohy. Bližšie podrobnosti môže napísať niekto kto sa viac vyzná ako napr. Pavuk . Aj na našom území boli namerané rôzne zaujímavé a veľmi dobré hodnoty. Tak isto celkom zaujímavé hodnoty namerali nedávno v Nevade.
Môžete si pozrieť správu z CN fóra:

Monday night 22.05 SQM reading.

Tuesday night 21.95......

Wednesday night 21.95.....

Milky Way/Jupiter cast shadows!!

Ako som čítal na La Palme ste namerali 22.8 ... A ako som počul tak aj na Slovensku boli namerané zaujímavé hodnoty... Preto ak o niečom viete môžete napísať. Taktiež sa tu nikde nerozoberá čo ovplyvňuje tieto namerané hodnoty...

LbA

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#2

Příspěvek od LbA »

Dominik napsal: Pomocou Sky Quality Metra môžeme odmerať hodnoty jasu oblohy. Bližšie podrobnosti môže napísať niekto kto sa viac vyzná ako napr. Pavuk . Aj na našom území boli namerané rôzne zaujímavé a veľmi dobré hodnoty.
Mal som SQM meter pozicany od Pavuka. Zobral som ho na pozorovateľnu na Kolonici. A tie hodnoty boli okolo 21,3. Merane bolo v hmle (lepsie pocasie nebolo)....
Pavuk ma aj hodnoty napr. z okraja mesta Humenne (kde byvaju moji rodicia; nepamatam si presne hodnotu... bola 20,6(?). Pavuk ked mas tie hodnoty urcite ich tu daj ;)
Merali ste aj na inych miestach hodnoty jasu oblohy? Mozte tu napisat ake. Zostavime tak vlastne "databazu" vhodnych pozorovacich miest :)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#3

Příspěvek od michal.b »

To by bylo urcite bezva, ale kolik lidi ma SQM?
LbA

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#4

Příspěvek od LbA »

michal.b napsal: To by bylo urcite bezva, ale kolik lidi ma SQM?No kvoli cene vela vela ludi tuto hracku nema
http://unihedron.com/projects/darksky/
Ale podla mna sa oplati investovat, pripadne si poskladat vlastny :)
Viem, ze sa to da... ale to nech povolanejsi clovek prehovori ;)
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#5

Příspěvek od Dominik »

Este uvediem link na diskusiu CN : http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ll/fpart/1

Predsa len hodnoty vzdy nemusia byt pravdive, moze ist o chybu vplyvom prostredia napr. teploty alebo jednoducho priezracnosti.

Vela ludi SQM u nas nema, avsak su, aj ked mozno niektori nechodia na AF. Verim, ze sa podari vytvorit aspon nejaku siet aj u nas, casom...
LbA

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#6

Příspěvek od LbA »

Dominik napsal:
Predsa len hodnoty vzdy nemusia byt pravdive, moze ist o chybu vplyvom prostredia napr. teploty alebo jednoducho priezracnosti.

Vela ludi SQM u nas nema, avsak su, aj ked mozno niektori nechodia na AF. Verim, ze sa podari vytvorit aspon nejaku siet aj u nas, casom...Nuz s tou teplotou to je tak, ze SQM to meranie prisposobuje teplote okolia.. Takze teplota ma minimalny vplyv na presnost, ale je dobre pri merani samozrejme teplotu uvadzat. Zmeria ju priamo SQM (aspon ten co som mal pozicany od Pavuka to vedel)
Ostatne vplyvy samozrejme hraju velku ulohu...
To cidlo je dost "sirokouhle" preto netreba merat tam, kde je priamy zdroj svetla (dost skresli meranie) :)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#7

Příspěvek od Pavuk_ »

OK rad by som niektore veci uviedol na pravu mieru a ine doplnil:
hodnota z CN moze byt ovplyvnena znizenou priezracnostou (normalne moze byt (zdat sa) jasno) ale vplyvom vyssej vlhkosti alebo "neviditelnej" vysokej obl. stupne extinkcia a v oblasti bez svetelneho znecitenia (resp. od urciteho stupna znec. smerom nizsie) sa javi tmavsia (v oblasti postihnutej sv.zn. naopak svetlejsia).

Preto napr. na La Palme pri baraku sme mali normalne 21.4 a pri komplet.zatiahnutej oblohe 22.8.

Tie hodnoty co uvadzas Dominik, mozu byt zatazene x-chybami, od kolisania vzajomnej abs. kalibracie SQM (+/- 0.1mag), cez nespravnu obsluhu (naklapanie pristroja pocas merania), meranie nie na otvorenom priestranstve (stacia ak tienia okolite stromy do urcitej vysky a meranie je skreslene t.j. tmavsie ako by malo byt) az po take chyby ako ze prve cisla ktore lezu z SQM po stlaceni gombika su asi o 0.5 mag tmavsie ako tie dalsie (znamy bug sw ?). Skratka ani SQM nie je blbovzdorny. Hodnoty 22.0 a menej nepovazujem za realne, ale zatazene nejakou zo spominanych chyb.
Treba si uvedomit, ze SQM nemeria v obore V ale v "SQM" obore, je tam Hoya filter sice z maximom okolo V ale velmi siroky. Konverzia na V nie je jednoznacna (vid recenzia P.Cinzano na Unihedron). Dalej vyzarovaci uhol je asi 120 st. co je prilis na "bodoven meranie v zenite" ktore je typicke pre profesion. merania. Najtmavsia prirodna obloha na zemeguli je 22.00 pocas minima sln. cinnosti (teraz!), v zenite a mimo ZD pasu, svitu, mliecnej drahy, bez Mesiaca, pocas astr.noci atd.
Na La Palma je namerana tato hodnota 21.9. Hranica skutocne tmavej (prirodnej) oblohy je 21.5 a zaroven je to hodnota pocas maxima sln. cinnosti v takejto oblasti.
Meranie SQM sa da prepocitat na bodove meranie v zenite v obore V ale za idealnych podmienok ako je homogenny jas (resp. symetricky okolo zenitu, bez gradientu na smer svet. znec. atd).

DB SQM merani exituje a je na Unihedron stranke.

Kolonica ma podmienky, ktore hranicia s prirodnymi. Pocas zamracenej noci tam Laci nameral 21.3-21.5 a rovnake udaje namerala skupina Dr.Hollana pocas noci bezoblacnej, ktorej vysledky najdete tu:
http://amper.ped.muni.cz/light/luminanc ... /kolonica/

Kolonica ma (este zatial) oblohu, ktora ma parametre blizke (spodna hranica) prirodne tmavej oblohe a za vybornych atmosf. podmienok urcite vidiet ukazy typicke pre skutocne tmavu oblohu.

Mam vlastny subor merani, ktory zhrna merania jasov zo Slovenska, Rumunska a Kanarskych ostr. a rad ich dam na web avsak este chvilku budes musiet pockat, lebo mam tolko roboty, ze neviem kam skor skocit Urcite v najblizsej dobre tieto veci zverejnim aj s popisom. (pre tych ktory takuto vyzvu uz citali (Myzer sa mi teraz urcite smeje a ma pravdu ) chcem definitivne dokoncit a donaplnat novy web do konca roku - samozrejme naplnat som uz zacal avsak linku zverejnim az ked to bude upratanejsie ;)

Viem, ze SQM nie je u nas prilis rozsireny vzhladom k cene. Spolu s Dr.Hollanom pracujeme (nielen) na "ludovej" verzii, ktora by bola cenovo dostupna pre nasich ludi a navyse pripojitelna na pocitac. Bolo by zaujmave mat suvisle data z roznych bodov SR, CR a tym aktualizovat Atlas svet.znecistenia,ktory je uz trochu stary. Na tomto poli (merania kvality oblohy) je viaco bielych miest a v sucasnosti neexistuje suvisly monitoring jasu oblohy (online ani nevravim). Robia sa z casu na cas bodove merania avsak z nich sa neda vycitat suvislost medzi meteo pram. ako vlhkost a extinkciou. Tiez napr. obcas vypadne kdetu prud a nastane blackout, toto by bolo tiez zaujmave odmerat (ako inak ako automatizovanou stanicou).
Uživatelský avatar
turansk
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 09. 2005, 20:57

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#8

Příspěvek od turansk »

Tak najvyssi cas aby si to dorobil a mohli sme to (ked aspom skusobne) zapojit v sobotisti :)
ved server uz slape a meteostanica ho nevytazuje na maximum takze okrem sid monitora kludne zvladne aj dalsie....
io
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

turansk napsal: Tak najvyssi cas aby si to dorobil a mohli sme to (ked aspom skusobne) zapojit v sobotisti :)
ved server uz slape a meteostanica ho nevytazuje na maximum takze okrem sid monitora kludne zvladne aj dalsie....
ioJasne Igor, myslim na vas.
BTW prototyp uz bol u vas testovany
PS: Ako vravi klasik: Nevesajte sa, ste v poradi. :D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#10

Příspěvek od michal.b »

Pokrocili jste nejak na vyrobe te "lidove" verze SQM? Rad bych si zmeril nektera stanoviste a kupovat si kvuli tomu vlastni SQM se mi prilis nechce.

Z toho vyplyva jeste jedna prosba: je zde nekdo kdo vlastni SQM a byl by ochotny mi ho na nejakou dobu zapujcit?
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#11

Příspěvek od ladin »

Vcera mi HonzaS poslal spektralni charakteristiku prvku TSL237, ktery je v SQM. Charakteristiku najdete v tomto dokumentu: http://www.dzsc.com/uploadfile/company/ ... 837572.pdf . Cidlo SQM je prekryto filtrem HOYA CM-500 s touto prenosovou charakteristikou:  http://unihedron.com/projects/darksky/hcm500.htm.
Maximum citlivosti nocniho videni oka je kolem 500nm, spektralni citlivost tycinek je napriklad zde: http://fyzweb.cz/clanky/index.php?id=107&id_casti=45 . Tedy citlivost SQM pokryva cele spektrum, jednotlive frekvence s ruznou citlivosti dle sdruzene prenosove charakteristiky (filter+cidlo). Tycinky maji charakteristiku odlisnou, proto se muze stat, ze dve oblohy vykazujici stejne hodnoty ziskane prostrednictvim SQM, se pozorovateli mohou jevit jako oblohy ruzne svetelne znecistene. Zde zalezi na spektralnim charakteru svetelneho znecisteni. Cervene zdroje svetelneho znecisteni jsou z vizualniho pohledu hure rozlisitelne, ze subjektivniho pohledu stejna intenzita cerveneho svetla zpusobi nizsi svetelne znecisteni nez svetla zeleneho.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#12

Příspěvek od MilAN »

Jenže největší zádrhel měření je v krátkovlnné části spektra - pokud tam nebude UV filtr. Je to oblast zážení např. rtuťových výbojek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#13

Příspěvek od Psion »

Tak jsem se stal také majitelem SQM verze 1.17 :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#14

Příspěvek od Psion »

Pokrocili jste nejak na vyrobe te "lidove" verze SQM? Rad bych si zmeril nektera stanoviste a kupovat si kvuli tomu vlastni SQM se mi prilis nechce.
Já myslím, že právě výhoda originálního SQM spočívá v jeho cejchovaných parametrech a vyrábět vlastní se mi nezdá ideální, jedině, že by měl naprosto shodné parametry jako originál.
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#15

Příspěvek od kojan »

Jednak je pravdou ze vyhoda spociva v cejchovanych parametrech, protoze uz tak dela pri srovnanich problem SQM a SQML a jeste do toho motat nejake homemade, to uz by byl totalni chaoz a mereni k nicemu ale co hlavne - jiz brzy budou skajmetry k dostani u Supry, tak doufejme ze tim spadne cena diky hromadne objednavce z ameriky a nizsimu postovnemu...
Takze, kdo planujete v nejblizsi dobe nakup skajmetru, doporucuji jeste nejaky ten mesic pockat, navic snad, ale to berte s veeeeeelikou nadsazkou a jako hoooodne neoficialni informaci s nizkou pravdepodobnosti bude nejaka soutez meritelu jako castecna dotace nakupu. Ale jak rikam, toto je jeste ve hvezdach, ale snad vas to odradi od tvorby homemade sqm
Odpovědět