obloha na jižní polokouli

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Libor_V.
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 09. 2005, 05:03

obloha na jižní polokouli

#1

Příspěvek od Libor_V. »

Potřeboval bych radu ohledně orientace na jižní hvězdné obloze - pokud má někdo vlastní praktické zkušenosti. Budu v září cca na 15 stupni j.š. (Andy) a pár večerů bych po turistice chtěl věnovat pozorování. Budu vybaven pouze triedrem na stativu a mapou jižní oblohy pro příslušné období, ale chtěl bych poradit ohledně základních orientačních bodů - čeho se "chytit" , kde začít atd. Zkoušel jsem to již při minulé cestě před 2 lety - pouze s jednoduchou mapkou - a moje orientace skončila u Štíra a Střelce...
Děkuji předem za odpovědi.
Libor V.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

obloha na jižní polokouli

#2

Příspěvek od voko »

To, že jsou severní souhvězdí převrácená, asi víš. Takže vyhledat je je někdy problém. Ale není nikdy problém vyhledat Jižní kříž jako základní orientační souhvězdí. A od něj se orientovat. Je pravda, že ho budeš mít večer už dost na západě, ale vidět večer po západu Slunce by snad ještě být měl (jen odhaduju, já jsem ho měl v březnu večer na té samé z.š. téměř v zenitu). Je dobré si ale s sebou vzít nějaké mapky souhvězdí jižní oblohy, přeci jen jsou pro našince ostatní souhvězdí terra incognita. A nebo tam někde na místě sehnat otáčivou mapku oblohy. Přeji hezké zážitky pod jižní oblohou :D
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

obloha na jižní polokouli

#3

Příspěvek od Tharos »

Letos mi bylo shůry dopřáno strávit pár týdnů v Austrálii, a tak i já mohu přispět s trochou praktických zkušeností :). Též doporučuju jako základní záchytný bod Jižní kříž, pokud bude zrovna na obloze, je to nezaměnitelné souhvězdíčko. Ale bacha, je to fakt souhvězdíčko, rozměrem tak jako naše Severní koruna, formálně snad úplně nejmenší souhvězdí na obloze. A když najdeš ten, není problém přeskákat ke Kentaurovi hned vedle a pak už to jde jako po másle...

Bacha na jednu věc - to, že jsou severní souhvězdí vzhůru nohama, je opravdu ještě víc matoucí, než jsem si myslel. Fakt je člověk tak nějak má zafixované ve vzpřímené poloze a nedokáže si to v hlavě rovnoceně otočit, hlavně ne ty s nižší deklinací (ty cirkumpolární známe ve všech polohách i od nás). Opravdu jsem měl problém okamžitě si uvědomit, že třeba tohle na východě ráno je Orion a že to něco večer nad severem je Štír. Po chvilce "otáčení" žádný problém, ale intuice aspoň mně nějak selhávala.

Jinak v Austrálii bylo fajn, že když jsi třeba zapomněl, jak ten Jižní kříž vypadá, stačilo se podívat na nejbližší australskou vlajku, SPZ na autě, minci... cpou ho úplně všude, je to takový jejich národní symbol :). Tak bychom si mohli razit na mince velkej vůz, což ::).

Každopádně doporučuju vytisknout si předem nějakou mapku, ideálně z nějakého planetária přesně pro danou lokalitu a nějakou třeba večerní hodinu. Přidávám se k přání krásných zážitků! :)
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

obloha na jižní polokouli

#4

Příspěvek od AdB »

Dobré mapky k vytištění jsou třeba tady
http://www.astro.cz/mirror/atlas/czech/
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

obloha na jižní polokouli

#5

Příspěvek od Tharos »

Kdybys chtěl mapky na míru, udělal jsem dvě (resp. jednu - jen jednou na šířku a jednou na výšku, těžko říct, co je lepší) platné pro Limu (jestli budeš v Andách na 15° S, musíš být někde poblíž) pro 22:00 hodin místního času 15. 9. 2008. Jižní kříž už bude bohužel pod horizontem, ale nad severem budeš mít Labuť a nad hlavou Orla, tak to se určitě bez problémů chytneš :). Ty mapky mají sever dole (tj. tam, kde na jižní polokouli souhvězdí kulminují).

varianta na šířku

varianta na výšku
Uživatelský avatar
Libor_V.
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 09. 2005, 05:03

obloha na jižní polokouli

#6

Příspěvek od Libor_V. »

Děkuji mnohokrát! Ráno letíme, vracím se za měsíc, tak potom napíšu nějaké poznatky!
L.
Odpovědět