Flat field box

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Flat field box

#1

Příspěvek od Miloš Hroch »

Na internetu je mnoho konstrukcí tohoto zařízení, všechny na jedno kopyto a ani o jednom se nedá řící, že by bylo zrovna skladné a tahat to sebou do terénu je už úplný nesmysl.

Martin Myslivec přišel nedávno s docela dobrým nápadem, realizovat FF box z plochého LCD panelu, nicméně přísun vyhořelých notebooků je poměrně omezený (a už vyschl), tak mě napadlo k tomuto účelu využít elektroluminiscenční fólii. Trošku problém je však v její ceně. Našel jsem jednu firmu, která se u nás výrobou těchto fólií zabývá a zítra tam chci zkusit zavolat, nicméně kdybyste někdo o něčem věděl, budu vděčný za jakýkoliv kontakt. Mohlo by se to hodit i ostatním a definitivně by tím odpadl otravný problém s FF.

Dávam sem dotaz také proto, že mě zajímá zda jste s tím někdo už přišel do styku. Jak to vypadá, zda je svit rovnoměrný a jak hodně to svítí.
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Flat field box

#2

Příspěvek od grajda »

V Brně u řeky je RECOMA, či jak se to jmenuje- gigantický elektrovrakoviště. Koupil jsem tam například kalkulajdu TI57 za 30Kč. Je to odbočka z Křenové hned za mostem směrem od hl. nádraží. Tam by nějaký ten LCD snad už mít mohly. A možná taky ne- asi by to chtělo se poptat.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#3

Příspěvek od MMys »

Ahoj Miloši,
mail jsem dostal, jelikož se to může hodit i ostatním, píšu to sem. Ten novej dekl z notebooku jsem ještě nezkoumal, nebyl čas. Možná dneska večír. Ten starej flatfieldbox z displeje, než mi ho Honza hodil z kopce dolů :'(, ale fungoval výborně. Rovnoměrnost byla plně vyhovující.

EL folie používáme v práci pro podsvit LCD displejů. Vyrábí nám je AKI Electronics (byť to na webu nemají). Netuším, jaký je maximální rozměr. Ty naše jsou jen 3x4cm. Můžu to prošetřit. Svítí to tak akorát. Jas se dá regulovat napětím a frekvencí, výhodou je, že prakticky od nulového svitu.

Luminofor je obvykle modrozelený, je možný i bílý. Ten by byl nejlepší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Flat field box

#4

Příspěvek od Miloš Hroch »

Malý kousek i s elektronikou není problém sehnat třeba tady: http://www.elektroraj.cz/detail.asp?flo ... t&id=45602, což by třeba na mého Pentaxe mohlo s odřenýma ušima stačit, nicméně bych si představoval něco o rozměru alespoň 15x15 cm. Dobastlení DC/AC měniče 12/120 V není problém.

Dodatečně mě ještě napadlo, zkusit to stejně jako je to v LCD displeji s CCFL výbojkou. Není ji problém koupit třeba v GME, ale musel bych nějaký starý panel kuchnout a podívat se jak je to tam udělané ale mám nejistý pocit, že by byl doma problém vyrobit to tak, aby byl jas rovnoměrný bez gradientu a cesta tudy zřejmě nepovede.

to grajda: díky za typ, ale do Brna je to pro mě celkem z ruky, snad kdybych měl někdy cestu kolem. Ještě se zkusím poptat po podobném šrotu v Hradci Králové.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#5

Příspěvek od MMys »

Takže aktuální info:

LCD panel, cos mi dal, má v háji ten měnič pro CCFL výbojku, prostě se mi ho nepovedlo rozchodit. Dal jsem tam měnič z toho displeje, co mi Honza zrušil, a s ním to svítí. Tím je tedy vyřešený můj flatfield-box. Akorát to musím celé dát do nějaké škatule. Měnič už se nevejde do toho původního deklu, protože je širší.

To ovšem neřeší tvůj flatfield box. S výrobou obdoby pro rozptýlení světla kratší CCFL výbojky to bude problém. Vnitřek LCD je plný folií s fresnelovým vzorem v různých směrem, a dalších různých exotických prvků (plastová průhledná deska s proměnnou drsností v závislosti na vzdálenosti od výbojky), které prostě nevyrobíš/neseženeš.

Takže zbývá menší displej s funkčním podsvitem, nebo ta EL folie. S tou by to bylo opravdu elegantně tenké a skladné. Rovnoměrnost bude v pohodě, navíc tím můžeš otáčet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ra
Příspěvky: 48
Registrován: 19. 05. 2008, 02:31

Flat field box

#6

Příspěvek od Ra »

Jako další možnost by šlo použít horní desku ze skeneru (co umí filmy). Ta co mám, má rozměr prosvětlené části 200x150mm. Svítí od napájení 3V, ale rovnoměrně až od 6V (a je na ?? 12V).

Nevím, jestli je tak velké pole vzácnost - mně to kdysi přinesl kolega, když likvidovali v práci skenery. Jinak skenery, co jsem měl já, tak měly jen pruh na kinofilm.

Petr.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Flat field box

#7

Příspěvek od robert »

Ahoj zkušení, jak jste vyřešili větší regulaci jasu LCD?Mám tu starou odloženou Chiconu,tak jsem ji vykuchal a testuji.Na regulaci jasu výbojky je tam trimr 5kOhm a ten je připojený přímo na nohy řídícího švába výbojky.Změna trimru nic neřeší!Ve filtru B mám expozici flatu cca 12 seka v dalších filtrech ještě kratší.Potřeboval bych delší časy expozice.Používáte ještě nějakou plastovou desku jako matnici, která zároveň sníží jas?Kolmost LCD k optické ose je asi nutná a vzdálenost před objektivem s rosnicí? minimální?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#8

Příspěvek od MMys »

Na co potřebuješ delší časy expozice na flat ? Já dělám flat časy v rozmezí desetin až setin sekundy. LCD nereguluji. Akorát jsem tam dal dvě vrstvy matné folie protože CCD kamera neumí v MaxIm DL kratší čas než setinu sekundy. Navíc ta bílá folie udělá jas nezávislý na úhlu, ta tam prostě musí být.

Připlácávám to na vstup reflektoru a na rosnici refraktrou.

Pro přesnou fotometrii to ale nepoužívej, nebo to otáčej v průběhu snímání, úplně rovnoměrné to totiž asi není (byť je to prakticky neviditelné).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Flat field box

#9

Příspěvek od Miloš Hroch »

On bude trochu problém i v tom, že různé displeje budou mít každý trochu jinou elektroniku řízení zdroje výbojky. Povedlo se mi sehnat ještě jeden starý notebook od Siemense (muzeální kousek, skoro mi bylo líto ho rozebrat) a tady se jas mění změnou frekvence řídícího signálu, i když si nejsem jist, zda si to tak tvůrci představovali. Nicméně platí, to co napsal MMys, na tom jasu zase tolik nesejde a expoziční časy v rozmezí desetin vteřiny považuju za adekvátní.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Flat field box

#10

Příspěvek od robert »

Jste si 100% jisti,že se flat "neprokreslí" jinak při delší expozici?Kór když expozice pro fotometrii (i pro fotografii) používáme mnohonásobně delší v řádu stovek sekund?
Navíc mi nepřipadá logické otáčení objektivu pro rovnoměrný flat, neboť na flatu mám různé fleky od prachu na krycím skle čipu a filtrech.Takový otáčený flat pak snad jako korekce kresby sestavy kamera-objektiv ztrácí smysl?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Flat field box

#11

Příspěvek od vla »

Jen takový spíše laický dotaz, není možné si nakalibrovat nastavení monitoru přímo obrázkem "flat field", ten vždy vyvolat a použít?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#12

Příspěvek od MMys »

1) Otáčet jsem myslel tím LCD panelem, nikoli objektivem či čímkoli v soustavě.

2) Flat je na 100% nezávislý na době expozice, a vždy musíš od něj odečíst jeho drak-frame (byť kratinký, kvůli offsetu-biasu).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Flat field box

#13

Příspěvek od robert »

ad.1) pak nelze než souhlasit - ze zkušenosti- stačí otočit po 45 st. - tedy v osmi polohách?(Asi čím více-tím lépe).
ad.2) dark je jasný , co se týče délky expozice-selský rozum mi říká něco jiného,ale asi to máte podpořené výzkumy ??? Díky Martine.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flat field box

#14

Příspěvek od MMys »

ad 1) Těžko říci, záleží jak rovnoměrné osvětlení má to udělátko, a jak přesnou fotometrii chceš dělat.

ad 2) - jediné, čeho se musíš u FF vyvarovat, je saturace nebo dostání se v úrovních do nelineární oblasti (je-li taková u toho senzoru) Jinak je fakt jedno, jestli flat pořídíš expozicí zlomku sekundy s vysokým jasem snímané plochy, nebo za několik desítek či stovek sekund s jasem nízkým.

Teda - teď mne napadá jeden teoreticky možný problém, u kamer s frame transfer senzory, které mají jen mechanikou závěrku, nikoli elektronickou. Tam zlomky sekundy expozice neuděláš, a navíc, v závislosti na tom, jak je vyřešeno otvírání a zavírání závěrky, může ještě vznikat gradient od toho, že každá část senzoru bude exponovaná různě dlouho, a čím kratší expozice, tím víc se ten jev projeví. Na druhou stranu, většina současných CCD kamer (pominu-li ty s centrální irisovou závěrkou) má závěrku řešeno tak, že je to výseč, která z jedné strany senzor odkrývá a z druhé zase zakrývá. Pokud je pohyb rovnoměrný, bez akcelerace, uvedený jev by neměl nastat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Flat field box

#15

Příspěvek od Miloš Hroch »

Dneska dorazila elektroluminiscenční fólie.



Užitečná plocha má rozměr 83x109 mm, takže tento minipanel je vhodný pouze pro malé refraktory (Scopos 66, Pentax 75 a s odřenýma ušima možná i SW ED 80). Aby bylo zabráněno oxidaci luminoforu, je to celé zatavené do plastové fólie, celková tloušťka je 0,45 mm. Napájecí napětí je v rozmezí 60-120 V AC s frekvencí v rozmezí 60-3000 Hz. Budu k tomu muset ještě vymyslet nějaký měnič DC/AC 12/70-100 V.

Vzhledem k tomu, že se mi podařilo rozchodit jeden starý monitor a vyrobit FF panel podle Martina, tak si EL fólii nechám prozatím v záloze do budoucna jako takové kapesní řešení.

Odpovědět