co jsem to viděl???

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

co jsem to viděl???

#46

Příspěvek od caribic10 »

Ahoj.
Teď jsem byl na balkóně (cca 20:03) kouknout se na oblohu a uviděl jsem nad Jupiterem pohybující se dva svítící objekty. Jeden bych tipoval na ISS, jasností na to byl zhruba stejně jako Jupiter. Druhý objekt byl o něco slabší a pohyboval se před tím prvním asi 5° (nemám vůbec žádný odhad, tak brát s rezervou). Oba objekty se pohybovaly na východ.

Viděl jste je někdo taky? O co se mohlo jednat?

Díky Kuba  ;)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

co jsem to viděl???

#47

Příspěvek od Jacquess »

Pravděpodobně ISS a raketoplán Discovery. Na heavens-above byla předpověď.

Ve 21:36 letí znova.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

co jsem to viděl???

#48

Příspěvek od caribic10 »

:o tak to bych ani nevěřil že je raketoplán natolik jasný objekt...
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

co jsem to viděl???

#49

Příspěvek od MaG »

Jo jo, raketoplán zdaleka není tak slabý, zvláště jestli byl dobře natočený, může toho dost odrazit. Nedávno jsem ho pozoroval taky a jasností se rovnal tak Jupiteru, samozřejmě já ho viděl na nižší dráze a výš nad obzorem, ale stejně bych ho nepodceňoval :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Otastan
Příspěvky: 37
Registrován: 27. 01. 2009, 14:28

co jsem to viděl???

#50

Příspěvek od Otastan »

Ahoj tak dnes mezi 20.37-20.44 hod jsem pozoroval asi let přáníčka sz směrem od P-6 nad Horoměřicema.Divím se že to někdo risknul vypadalo to že to letí v koridoru letadel na přistání.V tu dobu nic nepřistávalo (možná to z věže viděli) tak tam nic nepustili.
SW Dobson-200/1200, Messier -127/1200, Meade ETX-70AT. triedr 10x50
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

co jsem to viděl???

#51

Příspěvek od denis.marc »

Já to viděl a nafotil. :)
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 26/105#111
Byl to pěknej fofr, zjistil jsem to asi 10 minut před začátkem přeletu. :D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

co jsem to viděl???

#52

Příspěvek od KDan »

Nechci se věnovat okultnímu bádání, ale docela by mě zajímalo, co jsem vlastně viděl: Zaregistroval jsem jen stříbrný trup, křídla nebylo vidět, což bylo nejspíš dáno osvětlením. Nebylo slyšet žádný zvuk. Nebyly vidět kondenzační čáry, ani náznak. Letělo to dost vysoko, soudě podle různé oblačnosti, která ten samohyb střídavě zakrývala. V závěsu za ním, ve stejné výšce (opět soudě podle zákrytů oblačností) a stejnou rychlostí, pak po nějaké době letělo normální proudové letadlo -  po chvíli bylo slyšet zvuk a bylo jasně vidět charakteristické kondenzační čáry. Oba objekty si od sebe udržovaly konstantní vzdálenost.

Oba objekty vypadaly naprosto nezáhadně, až na to, že za tím prvním se za dobu celého přeletu neobjevil ani náznak charakteristických stop a dokud se neobjevil ten druhý samaljot, nebylo slyšet vůbec žádný zvuk.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

co jsem to viděl???

#53

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Za letadlem se nemusi vzdy vytvorit kondenzacni cara. Pokud letelo v jine letove hladine nez to druhe letadlo, mohlo se klidne stat, ze nevytvarelo zadnou stopu. Staci se podivat napriklad na aerologicky vystup, kde je videt, jak moc se muze menit vlhkost vzduchu v ruznych vyskach (vzdalenost cervene a modre cary, kdyz jsou u sebe, je vzduch hodne vlhky-jednoduse receno).
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

co jsem to viděl???

#54

Příspěvek od KDan »

To je pravda. Vrtalo mně to hlavou, tak jsem se nad tím zamyslel trochu hlouběji a došel jsem k témuž závěru. Mimochodem, v neděli jsem stejný jev pozoroval i s mou ženou. Leželi jsme v houpací síti a měli výhled na celou oblohu, takže jsme objekt sledovali velmi pozorně. I když je vysvětlení prozaické, podobný let vypadá každopádně dost neobvykle...
Odpovědět