okular k dalekohledu Tal

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
masina
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 03. 2004, 01:59

okular k dalekohledu Tal

#1

Příspěvek od masina »

Zdravim, muzete mi nekdo poradit jaky okular-sirokouhly
k tomuto dalekohledu.Mam jen f25 a f10 Super Plossel.Pripadne dalsi prislusenstvi....
Predem moc diki
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 659
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

okular k dalekohledu Tal

#2

Příspěvek od Jacquess »

Pokud máš výtah na průměr 1,25" se koukni sem: http://www.celestron.cz/dalekohledy/pri ... /1.25.html úplně naspod je sada okulárů a filtrů. Okuláry co máš u dalekohledu většinou nestačí, co sem měl třeba já, tak čočky jsou plastové a vůbec je nepoužívám. Různé okuláry různá zvětšení, sada má 5 okuláru plus člen Barlow, který v podstatě umožní použít dalších 5 různých zvětšení. Plus je kovový kufřík.

Sám osobně ze sady nepoužívám pouze okuláry pro největší zvětšení 4mm (u mého dalekohledu je obraz už na hranici).

Z filtrů využiješ hlavně filtr na pozorování Měsíce (Měsíc v úplnku docela vypaluje oči, filtr drobet sníží jas), jinak ostatní filtry jsem dosud nepoužil.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

okular k dalekohledu Tal

#3

Příspěvek od Duk »

No ono hlavně z popisu vůbec nejde poznat o co se jedná, zda-li je to refraktor, systém zrcadlový Klevcov nebo klasický Newton.
Je to stejné jako když sem napíšu, že jsem si koupil Škodu, ale můžete pak tady polemizovat jestli mám Š 120 nebo Š SuperB

To Jacquess: To jako u tvýho TALa jsi měl okuláry s plastovými čočkami nebo mluvíš o Lídláku?
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 659
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

okular k dalekohledu Tal

#4

Příspěvek od Jacquess »

Duk napsal:
To Jacquess: To jako u tvýho TALa jsi měl okuláry s plastovými čočkami nebo mluvíš o Lídláku?
Já mám Newtona 150/750, u něj byly dva okuláry, nevím jetli to byly plastový a nebo sklěnený čočky těžko říct, ale nic moc kvalita, když jsem to porovnával stou sadou. Stejně je neoužívám :)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

okular k dalekohledu Tal

#5

Příspěvek od MilAN »

Prosím, zanechte blábolů o plastových čočkách. Až na ně opravdu narazíte , pište!!!!!!!!!!!!!!!

Kvalita setových okulárů je přesně ta samá, jako v těchto sadách. Tím netvrdím, že je špatná, zrovna tak jako setové okuláry představují  slušný základ.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1836
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

okular k dalekohledu Tal

#6

Příspěvek od g »

Okuláry superplőssl TAL dodavané v setu jsou jedny z nejlepšíl plősslů se kterými jsem pozoroval. Součásti dodávky klevcova je i kvalitní barlow 2x. Což pokrývá zvětšení 80x 160x 200x a 400x. K účelům určení Klevcova jsou zvolené okuláry a barlow dobré.
Další přislušenství. Sluneční filtr je k zahození - u Klevcova musí být použit vstupní filtr. Měsiční filtr je velmi kvalitní stejně tak i zenitové zrcátko.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
masina
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 03. 2004, 01:59

okular k dalekohledu Tal

#7

Příspěvek od masina »

Zdravim, nejsem z toho vseho moc moudry?
U dalekohledu byl Super Plossel 10 a 25 a Barlow2x.Dotaz byl spis miren na nasledujici: pri pozorovani pri vetsich zvetsenich se prirozene zmensuje viditelna oblast hvezdne oblohy v okularu-tedy, co potrebuji k jejimu zvetseni na co mozna nejvetsi velikost.Samozrejme bych si rad rozsiril radu okularu o nejaky stejne znacky co mam, jestli je to mozne.Nebo jestli existuje jine reseni k zvetseni pozorovane oblasti v okularu tak prosim poradte.Nerozumim tomu, necham si poradit.
Okularovy vytah je 1,25".
Jinak detaily o dalekohledu na: http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 1&idp=1453

PS.takovy reci co pise clen Duk nejsou na miste.Bud prispevek s rozumnou odpovedi, nebo se radeji neucastnit debaty vubec.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

okular k dalekohledu Tal

#8

Příspěvek od MilAN »

masina napsal: PS.takovy reci co pise clen Duk nejsou na miste.Bud prispevek s rozumnou odpovedi, nebo se radeji neucastnit debaty vubec.

Jenže Duk  má pravdu - vůbec jsi nenapsal, a jaký dalekohled jde. Takže se Tě ptá. Firma TAL vyrábí jak Newtony, tak refraktory, tak Klevcovy. Teprve ted , v poslední větě  se dozvídáme, o jaký dalekohled vlastně jde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1836
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

okular k dalekohledu Tal

#9

Příspěvek od g »

výtah není 1,25 ale M42 s redukcí na 1,25 a přechodkou na veškeré přislušenství T2
K mému předchozímu zdělení jen doplním.
Velikost viditelného pole ve zvětšení 400x pro okulár plőssl je 8uhl.minut pro okulár 70° pak 11 uhl.minut. Ve zvětšení 200x je pak rozdíl 14 a 21 uhl.minut. - nevím zda to stojí za investice a pravděpodobně horší obraz v krajích... nebo opravdu vysoké čásky pro malý nárust pole a stejnou kvalitu. Nepočítám ztrátu světla na více optických členech širok.úhl. okuláru...
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
masina
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 03. 2004, 01:59

okular k dalekohledu Tal

#10

Příspěvek od masina »

MilAN napsal:

Jenže Duk má pravdu - vůbec jsi nenapsal, a jaký dalekohled jde. Takže se Tě ptá. Firma TAL vyrábí jak Newtony, tak refraktory, tak Klevcovy. Teprve ted , v poslední větě se dozvídáme, o jaký dalekohled vlastně jde.Pta se trochu divne, nemyslis?
O jaky dalekohled jde? Mam to napsane vlevo v profilu pokud jsis nevsiml.


Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

okular k dalekohledu Tal

#11

Příspěvek od Duk »

No nevím jestli jsem se ptal divně, spíš mi připadal divně tvůj dotaz. Proto jsem vůbec nepředpokládal, že šlo o 200K, pokud jsi to tedy v době příspěvku měl v profilu.
Oba okuláry SP TAL znám a musel bych se opakovat, co tu již psal Gabriel.
Čekal bych, že budeš spíš hledat něco mezi zv. 80-200x.
Ale to mě ani tak nenastartovalo jako ten příspěvek o plastových čočkách okulárů.
Jinak 200K je bezesporu kvalitní systém, který si samozřejmě zaslouží širší škálu ohnisek.
Na závěr, raději buď konkrétnější ve svých dotazech, předejde se potom příslušným rozporům. To ale časem pochopíš ;)
Odpovědět