Padajúce trosky ? Družica ?

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Padajúce trosky ? Družica ?

#16

Příspěvek od Maser »

Ve třičtvrtě na jedenáct už žádné letadlo sluneční světlo neodráží.

No ale jak sem zjisti, není to ani letadlo, ani družice.
Další den sem to pozoroval znovu a hned v serii.
Když sem namířil triedr, tak sem s údivem viděl něco jako když v noci letí horkovzdušný balon a má zapálené hořáky. :o
Ten objekt se hodně rychle vzdaloval, soudě podle toho, jak rychle se mi v triedru zmenšoval, až sem zase jen viděl zářicí bod sytě oranžové barvy.
S toho usuzuji, že někdo něco nedaloko vypouštěl.
V triedru to vypadalo jako nějaký lampion se silným plamínkem.
Zajímavé je, že jsem podobné zářící body a po podobné dráze viděl večer vylétat z nedaleko konané poutě. Napadlo mě, že to bude asi nějaká pouťová atrakce, kterou si někdo přivezl domů a věčer to vypustil.
Pořád mi je však záhadou, že pokut to byl objekt na způsob balónu, tak jak to, že se tak rychle začal vzdalovat když bylo bezvětří?
Pořad nevím co to ve skutečnosti bylo, ale to už sem asi nepatří. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Padajúce trosky ? Družica ?

#17

Příspěvek od johnna »

Maser napsal: Vhodné téma, abych zdělil cěho jsem byl včera svědkem. :P
Kolem 22:45h včera 25.7.2008 jsem v Rumburku viděl letící objekt po obloze. Moje souřadnice jsou 50° 56´43.38" N, 14° 32´43.07" E

Objekt se pohyboval směrem od jihovýchodu na západ ve výšce zhruba 25° nad obzorem.
Zářil velice jasně, řekl bych kolem -4.5mag a svítil silně oranžovou barvou. Během přeletu, který byl úhlovou ryclostí a rovnoměrností pohybu srovnatelný s ISS, trochu nepravidelně a né moc rychle kolísala jasnost, ale v rozmezí maximálne 1mag.

Letadlo to asi nebylo, jelikož jsem na objekt namířil triedr 7X50 a opět sem neviděl nic víc, než zářicí bod.
Mám zato, že snad všechny družice létají ve směru rotace Země, čili od západu na východ, a nebo od pólu k pólu. Co to tedy mohlo být ???
Neviděl to někdo z vás včera také?
;)
Občas také pozoruji podivná svítící tělesa a nevím o co jde, ale zase si řikám, že všechno má nakonec nějaké logické vysvětlení...

Tak například naposledy tuším v úterý(29.7.08) kolem 21:00 na JV cca.30 stupńů nad obzorem. Jasně zářící těleso(- 3-5 mag), které se nepohybovalo a než jsem doběhl pro triedr nebylo tam vůbec nic. Co to asi mohlo být si nedovedu přesně vysvětlit ???


Moje souřadnice: 49,5,24 N 15,10,48 E
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Padajúce trosky ? Družica ?

#18

Příspěvek od johnna »

A dneska znovu kolem 21:23, kousek pod Jupiterem směrem na východ. Počáteční jasnost tělesa -4 mag a pak v průběhu 10 až 15s pohasínání až úplně zmizelo. Stihnul jsem na něj kouknout triedrem, ale díky rychlému pohybu jsem nedokázal pořádně zaostřit. Přesto se však dalo velmi dobře poznat, že nejde pouze o světelný bod a byly patrné odrazy světla. Může to dělat družice?,protože na letadlo se mi to nehodilo.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Padajúce trosky ? Družica ?

#19

Příspěvek od Maser »

Jihovýchod kolem 30° nad obzorem?
Nevým jestli by to bylo tak jasné, ale pokut se to nepohybovalo, tak by mi to sedělo na odlesk od geostacionární družice. No nevim, možná je to blbost.
Původ těchto pozorování může být různý, ale dle mého názoru jde ve většině případů o důsledek lidské činosti či přírodní jev. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Padajúce trosky ? Družica ?

#20

Příspěvek od MaG »

Aby nevznikla mystifikace - určitě nemohlo jít o odlesk geostacionární družice. Podobný odlesk by měl být pozorovatelný spíše kolem jarní rovnodennosti před půlnocí a kolem podzimní po půlnoci. Jasnost nebude tak vysoká, spíše nižší, sám jsem zde asi jediný, kdo se o jednom takovém zmiňuje. Měl jasnost cca 3 mag.

Proč se ti to nehodilo na letadlo nevím, ale takhle pěkně se Sluncem v zádech by to právě letadlo být mohlo.

A uváděj časy co nejpřesněji ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Padajúce trosky ? Družica ?

#21

Příspěvek od MilAN »

Maser napsal: Nevým jestli by to bylo tak jasné, ale pokut se to nepohybovalo, tak by mi to sedělo na odlesk od geostacionární družice. No nevim, možná je to blbost.
V těch místech, co píše Johnna,nehledej geostacionární družici.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Padajúce trosky ? Družica ?

#22

Příspěvek od johnna »

MaG napsal:
Proč se ti to nehodilo na letadlo nevím, ale takhle pěkně se Sluncem v zádech by to právě letadlo být mohlo.

Možná, že máš pravdu, moc o tom nevím. Družice to asi být nemohla, protože tu bych měl vidět pouze jako světelný bod,že?

Ale zase na druhou stranu: čas kolem 21:23h, to znamená, že bylo napůl šero. Pokud se podívám na letadlo pouhým okem, ale i dalekohledem nesedí mi na tom tři věci v tento čas. To co jsem viděl se pohybovalo moc rychle. 2. Letadlo "bliká" a v dalekohledu to pak vypadá jinak než to co jsem viděl . 3. Po 15 s objekt úplně "zhasl " a to i v dalekohledu. Občas se na letadla dívám a takhle se rozhodně nechovají.
???
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Padajúce trosky ? Družica ?

#23

Příspěvek od Maser »

MilAN napsal:
V těch místech, co píše Johnna,nehledej geostacionární družici.
Ja vím, třicet stupňů je málo. Ale geostacionární družice přece jsou na 0° deklinace a azimut už podle jejich zepěpisné délky vuči pozorovateli ne?
Napadlo mě, jestli se johnna o těch deset stupňů nespletl. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Padajúce trosky ? Družica ?

#24

Příspěvek od johnna »

Maser napsal:
Napadlo mě, jestli se johnna o těch deset stupňů nespletl. ;)
Nedělal jsem si záznam, takže je to možné...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Padajúce trosky ? Družica ?

#25

Příspěvek od MilAN »

Maser napsal:
Ja vím, třicet stupňů je málo. Ale geostacionární družice přece jsou na 0° deklinace a azimut už podle jejich zepěpisné délky vuči pozorovateli ne?
Napadlo mě, jestli se johnna o těch deset stupňů nespletl. ;)Bral jsem ten údaj o Jupiterovi. Tak tam určitě ne
Jinak geostacionární družice nejsou v deklinaci 0, ale z našich šířek  -7.3°a níže, podle azimutu. Navíc nemusí mít sklon dráhy 0°, pak  by to terminologicky  nemla být geostacionární, ale geosynchronní, a ta může mít  jiždeklinaci značně proměnnou.  Většina družic na těchto drahách je stabilizována rotací, takže jejich tvar je obecně válec a tak k reflexům dochází opravdu  pouze v naprosto přesném úhlu vůči Slunci. Typická jasnost těchto družic je  někde na 13 mag, zjasnění o více než 16 mag  asi nelze ničím vysvětlit  ( je to 1:2,5x106)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Padajúce trosky ? Družica ?

#26

Příspěvek od Maser »

Pravda, pak mi došlo, že i deklinace zavisí na zeměpisné šířce.
Každopádně díky za vysvětlení, jak je to s odlesky geostacionárních družic. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Padajúce trosky ? Družica ?

#27

Příspěvek od combat »

Je to skoro rok, čo som túto tému otvoril, a hľadal odpoveď.
Dnes si ju dám sám, podarilo sa mi totiž dnes uvidieť taký istý objekt. Dnes som ale nevytiahol trieder, ale Celestrona a pri zväčšení 100x bolo zrazu všetko jasné. :)
Stihol som dokonca nahodiť foťák
a tu je ten "záhadný objekt":                        po pár minútach urobil toto:
   
o ďalšie 2 minútky vyzeral takto:


Takže vďaka Vám, meteorológovia ;D
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Padajúce trosky ? Družica ?

#28

Příspěvek od FunTomas »

Krása. To si pekne odfotil.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Padajúce trosky ? Družica ?

#29

Příspěvek od combat »

Trochu som zagooglil a pridám pár info o u nás používaných balónoch.
Dosahovaná výška: zaručená 30km, v praxi až 42km.
Priemer: na zemi 1,5m   pri prasknutí skoro 7m  :o
Sonda (na 1.obr. pod balónom) visí na 60m závese.
čerpal som z: http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28 ... 28,quote=1
Odpovědět