Zklamání...

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Coreysek
Příspěvky: 67
Registrován: 27. 06. 2008, 04:43

Zklamání...

#1

Příspěvek od Coreysek »

ahoj všem, možná naposled...
Tak jsem se po dlouhém čekání dostal na planetu Jupiter se Skyluxem...Dostavilo se veliké zklamání...(Jupiter) jsem zaměřil bezproblému ale velice me zklamal pohled přes okulár...Ošklivé, rozmazané kolečky, které problikavá lehce...co to je prosím Vás je?...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zklamání...

#2

Příspěvek od Cassi »

Bohužel jsi natrefil jsi špatné pozorovací podmínky. Chvění vzduchu je docela normální. Někdy je menší, někdy větší. Chce to mít trpělivost a čekat A hlavně hned nevzdávat!

http://mesic.astronomie.cz/Prohlidka/podmink.htm
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Zklamání...

#3

Příspěvek od Regulus »

A taky to chce praxi, časem člověk uvidí víc než na první pokus. Další možná příčina, ať už byl seeing jakýkoli, chce to počkat až planeta vystoupá výš..
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zklamání...

#4

Příspěvek od hamr »

Taky to nechce dalekohledu naložit hned ten 4(6)mm okulár, ale nejlíp ten 12mm - zvětšení cca 60x. Pokud je dalekohled v pořádku, musíš po pár pokusech hlavní dva oblačné pásy vidět a 4 galileovské měsíce taky ;)!!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Coreysek
Příspěvky: 67
Registrován: 27. 06. 2008, 04:43

Zklamání...

#5

Příspěvek od Coreysek »

Ahoj všem,
tak jsem včera s mým (kamarádem) Cassi videl krásně v celé kráse Jupiter - ale seeing bych ohodnotil jako ve škole tak na 4...Obraz se míhal.Ale jak jsem zjistil, což dnes musim si s tím pohrát je to, že nemám hledáček přímo s tubusem - tudíž jsem koukal na hvězdu poblíž Jupitera.A jestli tím mohu požádat, jak to mám poupravit, abych byl  hledáček rovnoběžně s tubusem?

VŠEM KRÁSNĚ JASNOU OBLOHU PŘEJE bELLa
Uživatelský avatar
Coreysek
Příspěvky: 67
Registrován: 27. 06. 2008, 04:43

Zklamání...

#6

Příspěvek od Coreysek »

Musím velice pochválit skvělého astrologa Cassiho který má vědomosti a umí poradit takovému ,,greenhornovi,, jako jsem já.Za to velice děkuji a až se někdy sejdem, tak ti oplatím tvou ochota zase já...Měj(te) se hezky
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Zklamání...

#7

Příspěvek od fidler »

Pro CASSI-ho :

Po přečtení předešlého příspěvku mě napadlo, že by jsi mi mohl odborně poradit. Co říkají hvězdy a současné postavení planet na nejbližší vývoj akcií ČEZu ???????
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Zklamání...

#8

Příspěvek od Regulus »

No tak nevím jestli se jedná o "Astrologa" Jinak nastavení hledáčku: jde to i ve dne, zamířit dalekohled na něco vzdáleného, nehýbat s dalekohledem (zaaretovat pokud to jde) a nastvit hledáček pomocí stavěcích šroubů tak aby středy zorných polí hledáčku a dalekohledu seděly.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zklamání...

#9

Příspěvek od Konihlav »

tak to ja mam s lidlskopem naprosto odlisnou zkusenost, dal jsem jej bratrovi jako darek, abych u nej taky vzbudil zajem o astronomii a s obrovskym nadsenim mi tuhle vykladal, jak zaostril na Jupiter (s 12mm okularem) a jaky to byl super zazitek.

Zalezi opravdu hodne moc na aktualnich podminkach - seeingu - a chce to trpelivost ;D

nedej se odradit prvnim neuspechem, nesmis proste od toho cekat obraz jako fotku z hubblova teleskopu.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zklamání...

#10

Příspěvek od Konihlav »

fidler napsal: Pro CASSI-ho :

Po přečtení předešlého příspěvku mě napadlo, že by jsi mi mohl odborně poradit. Co říkají hvězdy a současné postavení planet na nejbližší vývoj akcií ČEZu ???????to nevim, ale ja prodal CEZ pred par lety za 120kc a ze jsem jich mel. No jo, proste clovek nemuze vzdy vyhrat (5x jsi dole 1x nahore).

konec OT
Uživatelský avatar
Coreysek
Příspěvky: 67
Registrován: 27. 06. 2008, 04:43

Zklamání...

#11

Příspěvek od Coreysek »

Regulus, Konihlav - já to dneska seřídím ještě malej dotaz, proč to mám v příručce mít obraz v hledáčku převrácený? tj. třeba lampa, je v obrázku vyfecona převráceně...Má to nějaký efekt?Já jsem dnes v úůl druhé ráno pozoroval Jupiter a opravdu skvělé na poprvé.Bohužel jak říkám, seeing byl tak na 3-4 známku.Jinak všem moc dekuju za strpení :-*
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zklamání...

#12

Příspěvek od hamr »

Efekt to nemá žádný, hledáček je obyč. Keplerův dalekohled, který dává převrácený obraz. Zenitové zrcátko ti obraz hlavního dalekohledu obrátí výškově dobře, stranově je pokud se nepletu obrácený. Hledáček slouží pouze k najítí objektu na obloze, takže to výškové převrácení u většinou bodových zdrojů (hvězdy, planety) nevadí. Musí být ale seřízen, zosen s dalekohledem - provést ve dne na vzdáleném cíli. Pokud se  ale nepletu je to všechno v návodu Lídlskopu ;D.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Coreysek
Příspěvky: 67
Registrován: 27. 06. 2008, 04:43

Zklamání...

#13

Příspěvek od Coreysek »

tak - dnes jsem to po dlouhém seřizování upravil s menší odchylkou což mi prozatím nějak nevadí...Všem moc děkuji a přeji jasnou oblohu
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Zklamání...

#14

Příspěvek od mi. »

bELLa napsal: tak - dnes jsem to po dlouhém seřizování upravil s menší odchylkou což mi prozatím nějak nevadí...Všem moc děkuji a přeji jasnou oblohu
Ahoj, taky valstním stejný přístroj a ono to seřídit zas úplně přesně ani nejde ;), ale v mezích určitě ano. Opravdu stačí namířit dalekohled někam do dálky (např. za dne), v okuláru si najít přibližný střed objektu a potom srovnat hledáček na onen střed. Jinak s Jupiterem mám zatím opačné zkušenosti vždy jsem ho viděl vzhledem k použitému přístroji opravdu hezky. Takže hodně štěstí ;)
Uživatelský avatar
Adzo
Příspěvky: 156
Registrován: 05. 03. 2008, 04:06

Zklamání...

#15

Příspěvek od Adzo »

Nechcem zakladať novú tému, tak to dám sem.17.12. som si cez mail objednával nejaký tovar zo Supry a dodnes mi nič neprišlo ani mi neodpovedali na druhý.Majú nejaké problémi?Neviete o niečom?
Dobson SW 254/1200,Lidlskop 70/700,Scopium hold,TV8mm,UHC
Odpovědět