Padajúce trosky ? Družica ?

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Padajúce trosky ? Družica ?

#1

Příspěvek od combat »

Neviem kam to zaradiť, tak skúsim novú tému.
Pred chvíľou, o cca 21:00 som pozoroval krásne zafarbené oblaky a v tom som na čistej oblohe zbadal svietiaci bod, ale na hviezdy je ešte príliš skoro, ledva vidieť Mesiac.
Stálo to na mieste, takže žiadne Iridium ani lietadlo.
Zaujalo ma to tak že som na to vytiahol trieder 10x50.
Videl som čosi čo vyzeralo ako kovove, ale nemalo to tvar lietadla.(pri tomto zväčšení sa to nedalo dobre rozoznať, ale v jednom mieste to jasne svietilo).Po chvíli (to už bol vidieť len ten jasný bod), sa za ním objavil chvost z drobných trblietavých bodov. Potom sa postupne rozpadával na 4-5 menších ktoré pomaly slabli. Celé to mohlo trvať tak 4-5 minút.
Dalo by sa niekde zistiť, čo to bolo za objekt ?
Neviem či je to bežné, ale ja som také čosi videl prvý krát.
Má ešte niekto podobný zážitok ?
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Padajúce trosky ? Družica ?

#2

Příspěvek od Maser »

Já určitě ano.
Je to už asi 6-7 let, viděl sem po západu slunce také zářící bod. Zaujalo mě to, protože jsem věděl, že v této části oblohy není tak jasná hvězda aby už byla vidět. Bod se nepohyboval a to pro mě začínalo byt záhadou. Také to trvalo tak 5minut. Myslel sem si prve, zda-li to není geostacionární  družice co odráží sluneční světlo, ale bod byl někde v oblasti hlavy souhvězdí velké medvědice. Asi třičtvrtě roku na to, jsem viděl tento bod znovu a zase zhruba ve stejné době a na stejné části oblohy.
Časem sem na to skoro zapoměl, ale tento tvuj příspěvek mi tu vzpomínku vybavil.  ;)

Co to mohlo být ??? :o
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Padajúce trosky ? Družica ?

#3

Příspěvek od Nautikus »

Oba předešlé příspěvky mají jedno společné - čas kdy zapadá nebo už zapadlo Slunce. Bydlím v oblasti s velmi hustým leteckým provozem a tak z vlastní zkušenosti vím, že podobné jevy dokáže způsobit např. pomalu letící letadlo, ať už směrem k pozorovateli nebo od něj.Zdánlivě se totiž nepohybuje. V tuto dobu se od trupu letadla odráží Slunce, které je jinak už za obzorem. Pokud má navíc zapnuté reflektory, je o světelný zážitek postaráno. Svoje přidají i atmosferické podmínky, např. mírně zakalená obloha. :)
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Padajúce trosky ? Družica ?

#4

Příspěvek od combat »

Ano. lietadlá môžu robiť podobný efekt, ale býva to býva to nižšie nad obzorom. Toto som mal rovno nad hlavou. V stope (asi dymovej) bola spústa drobných sietiacich bodiek. Po rozpade hlavného objektu na menšie mal každý svoju dráhu. :o
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Padajúce trosky ? Družica ?

#5

Příspěvek od MaG »

Jak dlouho po rozpadu byly malé světélkující body vidět?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Padajúce trosky ? Družica ?

#6

Příspěvek od Jakub »

A co třeba tohle : http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... rt=150#150 Nemohlo by to vysvětlit?
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Padajúce trosky ? Družica ?

#7

Příspěvek od combat »

Tie malé body som pozoroval tak 10-20 sekúnd, boli veľmi slabé a bolo ich veľa.
Meteorologický balón ma tiež napadol, ale vyzeralo to skôr tak, že tie časti neodrážajú svetlo ale horia.
Uživatelský avatar
zlatas
Příspěvky: 127
Registrován: 06. 06. 2008, 05:56

Padajúce trosky ? Družica ?

#8

Příspěvek od zlatas »

No me se povedlo takhle jednou v noci videt ROJE padajicich meteoritu nizko nad obzorem, myslel jsem si jestli jsem nemel halucinace, ale pak jsem to uvidel znovu. Pozorne jsem pozoroval a po chvili jsem zjistil, ze jev je zpusoben svetly projizdejiciho auta, ktera se odrazela od televizni anteny co se kyvala ve vetru (cca500m od mista pozorovani, absolutni tma takze paprsky anteny nebyly videt, myslim ze jsem chtel prave pozorovat jupiter) Ale ukaz to byl opravdu uchvatny
Obrázek&&Lidlskop 70/700 a dobra predstavivost ...
Vaclavik Michal
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 01. 2007, 20:40

Padajúce trosky ? Družica ?

#9

Příspěvek od Vaclavik Michal »

Vcera, tj. 8. cervence zanikly ctyri umela telesa, konkretne trosky smolne ruske druzice Kosmos 2421 (COSPAR cisla 2006-026CP, 2006-026JH, 2006-026EL, 2006-026JD). Pokud poskytnes souradnice mista, odkud jsi to pozoroval, tak to zkusim pomoci TLE vypocitat. Predbezne jsem to zkousel a vychazela mi vhodna pro pozorovani spise jizni oblast Ruska. Ale zkusit to muzem. Mozna bude NORAD dnes aktualizovat databazi, takze jeste treba nejake nadejne objekty pribudou).
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Padajúce trosky ? Družica ?

#10

Příspěvek od combat »

diky za ochotu, ja neviem, kde to najst.
moje suradnice boli:
48.271881
17.016807
mal som to skoro nad hlavou, tak 10 st. juhovychodne
Vaclavik Michal
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 01. 2007, 20:40

Padajúce trosky ? Družica ?

#11

Příspěvek od Vaclavik Michal »

combat napsal: diky za ochotu, ja neviem, kde to najst.
moje suradnice boli:
48.271881
17.016807
mal som to skoro nad hlavou, tak 10 st. juhovychodne
Tak dal jsem si tu praci a bohuzel, zanik ani jedne z trosek nebyl z tveho stanoviste viditelny. Muselo tedy jit o neco jineho.
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Padajúce trosky ? Družica ?

#12

Příspěvek od combat »

Ďakujem, čo sa dá robiť, asi zostane záhadou čo som to vlastne videl.
Možno že všetko nezverejňujú.
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Padajúce trosky ? Družica ?

#13

Příspěvek od baranka »

Někdy 7-8.srpna v letech 72-75 jsem večer na západním obzoru (Lysá n/L část Litol)viděl něco podobného .Jasná hvězda najednou sjela níž přičemž se rozdvojila ta nejslabší pokračovala níž kde se zmizela ,tu jasnější část jsem poté taky nenašel.
Newton 114/900
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Padajúce trosky ? Družica ?

#14

Příspěvek od Maser »

Vhodné téma, abych zdělil cěho jsem byl včera svědkem. :P
Kolem 22:45h včera 25.7.2008 jsem v Rumburku viděl letící objekt po obloze. Moje souřadnice jsou 50° 56´43.38" N, 14° 32´43.07" E

Objekt se pohyboval směrem od jihovýchodu na západ ve výšce zhruba 25° nad obzorem.
Zářil velice jasně, řekl bych kolem -4.5mag a svítil silně oranžovou barvou. Během přeletu, který byl úhlovou ryclostí a rovnoměrností pohybu srovnatelný s ISS, trochu nepravidelně a né moc rychle kolísala jasnost, ale v rozmezí maximálne 1mag.

Letadlo to asi nebylo, jelikož jsem na objekt namířil triedr 7X50 a opět sem neviděl nic víc, než zářicí bod.
Mám zato, že snad všechny družice létají ve směru rotace Země, čili od západu na východ, a nebo od pólu k pólu. Co to tedy mohlo být ???
Neviděl to někdo z vás včera také?
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Padajúce trosky ? Družica ?

#15

Příspěvek od MaG »

Trochu bych si na to letadlo vsadil, protože jestli tak silně odráželo sluneční záření, těžko by si triedrem rozlišil něco jiného než opět jen zářící bod. Mně na to tvůj popis docela sedí, něco podobného, ne asi tak dlouhotrvajícího jsem už viděl.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět