Výběr okuláru

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Zdenaaal
Příspěvky: 40
Registrován: 12. 04. 2007, 02:31

Výběr okuláru

#31

Příspěvek od Zdenaaal »

Jelikož také uvažuji o zkompletování sady okulárů poohlížím se po něčem širokoúhlém. Mám C6S a potřeboval bych doplnit něco kolem 22-25mm a 12-13mm s tím že jsem uvažoval o 23 axiom LX a 13 ultima LX

A nyní otázka pro ty kteří s tímto mají zkušenosti:
má smysl na 150mm SCT dávat 2" zrcátko a následně tedy 2" okulár s 82°zorného pole - je toto vůbec reálné využití co se kčního řešení SCT týká?? U pana zahajského jsem jen tak mrknul tímto strojem přes 31mm Axiom LX a nemyslím že by to vinětovalo nebo že by tento okulár byl přes možnosti SCT. Na druhou stranu na CN jsou spíše názory takové že lze při této ohniskové vzdálenosti okuláru využít plně pole 70°

Otázka druhá, jaké máte zkušenosti s touto řadou okulárů? Já osobně myslím že můžou být na vysoké úrovni zpracování a dokonce je na CN srovnávali s kvalitou TV okulárů. A hlavně pro ně mluví ta cena.

Zdeněk
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Výběr okuláru

#32

Příspěvek od michal.b »

Zdenaaal napsal:
A nyní otázka pro ty kteří s tímto mají zkušenosti:
má smysl na 150mm SCT dávat 2" zrcátko a následně tedy 2" okulár s 82°zorného pole - je toto vůbec reálné využití co se kčního řešení SCT týká?? U pana zahajského jsem jen tak mrknul tímto strojem přes 31mm Axiom LX a nemyslím že by to vinětovalo nebo že by tento okulár byl přes možnosti SCT. Na druhou stranu na CN jsou spíše názory takové že lze při této ohniskové vzdálenosti okuláru využít plně pole 70°
K tomu jenom rychlou poznamku - pokud jsi ten okular osobne zkousel ve svem dalekohledu a zdal se ti v poradku, tak to ma mnohem vetsi vahu nez vsechny nazory na webu dohromady.
Uživatelský avatar
Zdenaaal
Příspěvky: 40
Registrován: 12. 04. 2007, 02:31

Výběr okuláru

#33

Příspěvek od Zdenaaal »

Právě taky na tomhle základu jsem o nich začal uvažovat. Jenom jak jsem řekl, bylo to jen rychlé kouknutí a tedy by mě taky zajímali názory jiných, a hlavně vlastníků těchto okulárů.

Jinak jsem také samozřejmě uvažoval třeba o Pan24 ale jak říkám ta cena...
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Výběr okuláru

#34

Příspěvek od Ondra.P »

michal.b napsal:

No vidis, a zrovna pro me ma to hledani spravneho okularu a zkouseni co nejlepe "sedne" svoje kouzlo. Odhlednu-li od detailu tykajicich se kvality zobrazeni a podobne, tak mam stejne mnohem radeji pevna ohniska okularu nez zoomy (ktere de facto jsou takove all-in-one). Kazdy je trochu jiny, kazdy me dokaze necim prekvapit. Kdybych mel jeden okular na vsechno, byla by to pro me asi celkem nuda.MilAN napsal:
Ale tak to přece vůbec není.- Pokud chceš jeden okulár na všechno. musíš tam dát zoom. Ty okuláry přeci neměníš kvůli velikosti zorného pole , ale pro to, že hledáš vhodné zvětšení, které je pro každý objekt jiné.
A pokud bys to myslel vážně, potom proč měníš okuláry - dej tam jeden a pozoruj s ním. Bude mít možná menší úhel než 100; , no a co ?tak je videt, ze sem toho zatim jeste moc nenapozoroval, navic porad nemam ten zatracenej kolimator, takze tak z 80% zatim pouzivam okular 36mm zv.60x kdy je obraz nejostrejsi, pri pouziti 24mm a 13mm, uz je videt, ze by to zkolimovat chtelo, ale bez kolimatoru si na to zatim netroufam :-/
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Výběr okuláru

#35

Příspěvek od grajda »

Nechcu dělat chytrýho, ale MilAN tady pořád píše, že s tou kolimací to nebude až tak hrozně akutní. Nemůže to být třeba tím, že to při zvětšení 90 a 170 kazí seeing? Teda podle ohniskové vzdálenosti a zvětšení předpokládám, že máš ohniskovou vzdálenost zrcadla 2160mm a pokud nemáš obří dobson nad nějakých 300mm, tak to nakonec na tu kolimaci, co jsem se tady dočetl, není až tak strašně háklivý... Já jsem třeba asi před měsícem musel rozdělat primár (málo dotažený, kvedlal se...) a po smontování se samozřejmě malinko rozkolimoval, ale obraz je v pohodě. To spíš při velkých zvětšeních vidím místo hvězd chomáčky šílených tvarů vlivem seeingu.

PS: Ještě off topic. Konečně jsem se dostal k výrobě vyhřívacích hranolků. Funguje to na první zapojení, jen by jsem radši zvednul teplotní rozsah na asi 20 až 60°C kvůli přestupu tepla do vyhřívaných přístrojů. Trimr má rezervu a IRF540 je taky dostatečně předimenzovaný... :)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2749
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr okuláru

#36

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Okuláry vhodné ke SCT 6"

Tento dalekohled vlastním a při výběru kompaktního a co nejuniverzál.stroje jsem mu dal jednoznačně přednost před SW MAK 150mm.I přes velké centrál.stínění má lepší kontrast než uved.MAK (zvláště při pozemním pozorování ve dne je rozdíl značně velký).Ostrost ve středu pole je srovnatelná,na kraji je nutno u SC6 více přeostřit díky velk.zklenutí pole..Velikost vykresleného pole je také větší,než u MAKa - až na 1mm uřez.růžku vykreslí SC6 kinofilm(vyzkoušeno i u SC5 ! ).Při použití 2"zrcátka s upín.závitem SC(mám dielektr.pokovené z Tel.Serv. -je v nabídce SUPRy) lze použít bez vinětace jeden z nejširších dlouhoohnisk.okulárů - Vixen LWV 42mm(72"pole) !
Ale pozor ! Záleží na konstrukci okuláru - např.by se teď zdálo,že v SC6 musí tím pádem jít v pohodě použít TeleVue Panoptik 35mm(68st.pole) - NEJDE !,vinětuje..
Bez vinětace chodí pěkně SWA 38mm od TS(má SUPRA),WO SWA 33mm - má ve skutečn.35mm.A samozřejmě TV PANO 24 a 27mm.
POZOR ! U všech výše uved.okulárů je potřeba počítat s tím,že díky zklenutí pole SC6 je nutné i u těch nejkvalit.okulárů přeostřit,chceme-li ostrý okraj pole..Při přehledném pozorování to většinou nevadí,píšu to proto,aby se majitel nového drahého okuláru TeleVue nedivil,že tento nemá ostré kraje při použití v tomto dalekohledu.
Zkoušel jsem i orig.rovnač+reduktor - vůbec,ale opravdu vůbec pole nerovná(je navržený na SC8 a větší..menší mají to zklenutí daleko větší) Ale jako reduktor funguje a lze použít i TV PANO 24mm bez vinětace,což se rovná zvětšením tomu Vixenu 42mm bez reduktoru.
V testech na webu jsem vícekrát narazil na zkušenost,že okulár TS SWA 32mm má zklenutí pole podobné SC,takže u nich dává optim.výsledky -neověřoval jsem to.
Že i optické zákony se někdy chovájí nevyzpytatelně,tak nějak "gumově",dokazuje použití okulárů TV NAGLER T6 - např. T6 13 a 9mm dávají v tom SC6 perfektní až do okrajů ostrý obraz !!,stejně jako u jiných strojů :-)) Takže vřele doporučuji ! Za ty peníze to stojí..

Takže až budete někde v recenzích číst,že v dalekohledu SC6,díky světelnosti 1:10,lze použít bez problému kdejaké okuláry,nevěřte tomu ! Tento dalekohled mám velice rád,ale náročnější teleskop na výběr okulárů hned tak nepotkáte..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr okuláru

#37

Příspěvek od MilAN »

grajda napsal: Nechcu dělat chytrýho, ale MilAN tady pořád píše, že s tou kolimací to nebude až tak hrozně akutní. Trochu bych to upřesnil.
Kolimace je strašně důležitá a velmi na ni záleží kvalita zobrazení .Co by ale nemělo být kritické, je to, že není třeba stále kolimovat- dobrá konstrukce a dobré seřízení a rozumné utažení by nemělo dovolit nějaké samovolné rozkolimování . Obavy, že je potřeba např. Newton při každém pozorování, popř. výjezdu kolimovat, je bohužel zde dost zažitý strašák.
Pokud by to tak ale u některého přístroje mělo být, je potřeba se zamyslet nad příčinou, proč dochází k rozkolimování a tu se snažit odstranit jednou pro vždy. A ne místo toho stále kolimovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výběr okuláru

#38

Příspěvek od ladis »

chlapi, nesedte u kompu a bezte ven, je tam krasne! ;)

Ja napriklad za chvili razim s kamoskou na Zvicinu na kafco! ;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výběr okuláru

#39

Příspěvek od ladis »

MilAN napsal:
Trochu bych to upřesnil.
Kolimace je strašně důležitá a velmi na ni záleží kvalita zobrazení .Co by ale nemělo být kritické, je to, že není třeba stále kolimovat- dobrá konstrukce a dobré seřízení a rozumné utažení by nemělo dovolit nějaké samovolné rozkolimování . Obavy, že je potřeba např. Newton při každém pozorování, popř. výjezdu kolimovat, je bohužel zde dost zažitý strašák.
Pokud by to tak ale u některého přístroje mělo být, je potřeba se zamyslet nad příčinou, proč dochází k rozkolimování a tu se snažit odstranit jednou pro vždy. A ne místo toho stále kolimovat.

Ma pravdu, predsedo :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Výběr okuláru

#40

Příspěvek od grajda »

Kolimujme a kolimujme a primár si tím deformujme... :-X A superokulár si k ukolimovanému newtonu vybírejme. :o
A teť otázka: Je lepší kolimovat jen dírkou v krytce, nebo si radši pořídit laser? Jinak řečeno, pokud je teda obraz newtonu natolik špatný, nenapraví to kolimace od oka? A když se to spraví, má cenu to seřizovat ještě líp? ???
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Výběr okuláru

#41

Příspěvek od grajda »

ladis napsal: chlapi, nesedte u kompu a bezte ven, je tam krasne!  ;)

Ja napriklad za chvili razim s kamoskou na Zvicinu na kafco!  ;D
Já jdu radši spát. Po tom týdnu si to zasloužím. ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Výběr okuláru

#42

Příspěvek od Ondra.P »

grajda napsal: Nechcu dělat chytrýho, ale MilAN tady pořád píše, že s tou kolimací to nebude až tak hrozně akutní. Nemůže to být třeba tím, že to při zvětšení 90 a 170 kazí seeing? Teda podle ohniskové vzdálenosti a zvětšení předpokládám, že máš ohniskovou vzdálenost zrcadla 2160mm a pokud nemáš obří dobson nad nějakých 300mm, tak to nakonec na tu kolimaci, co jsem se tady dočetl, není až tak strašně háklivý... no mam skladaci trubkovy dobson 400/2000 + paracorr, (takze to zv. 60x bylo zaokrouhlene;) takze kolimace podle mne aktualni je, samozrejmne i bez kolimace je obraz paradni, ale jak uz sem psal, obraz je nejostrejsi pri pouziti okularu Hyperion 36mm...
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Výběr okuláru

#43

Příspěvek od grajda »

Další obří dalekohled... 8)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výběr okuláru

#44

Příspěvek od ladis »

Uz jsem to psal - koupil jsem pred rokem a pul opticky kolimator v Supre, jednou jedinkrat zkolimoval sekundar pri stavbe dobsona (seriovy Sky Watcher 200/1200), primar byl v pohode uz z vyroby, poradne utahl a od te doby kolimace zustala dokonala, jak pribita...

A to jsem se najezdil pres nejake diry v silnicich na konci sveta...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Výběr okuláru

#45

Příspěvek od Ondra.P »

ladis napsal: Uz jsem to psal - koupil jsem pred rokem a pul opticky kolimator v Supre, jednou jedinkrat zkolimoval sekundar pri stavbe dobsona (seriovy Sky Watcher 200/1200), primar byl v pohode uz z vyroby, poradne utahl a od te doby kolimace zustala dokonala, jak pribita...

A to jsem se najezdil pres nejake diry v silnicich na konci sveta...tak nechces mi ten kolimator prodat, kdyz ho nepotrebujes mne by se celkem hodil
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Odpovědět