Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#16

Příspěvek od mi. »

To ano, ale prave to, ze je to straé 2 roky bych bral jako + ,-) jak již tu někdo psal, aby jsi nekupoval pod 10. Tuším, že tam probírali, že nejhorší v té době bylo 6 odhaduji, že v dnešních jsou nejhorší 8 bitové a to s tím, že je tam někde odstaveček, které firmy vyráby s těmi kvalitnějšími čipešky..

Mno uvidím ještě porbádáme net zítra"dnes" a uvidíme co najdem.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#17

Příspěvek od MaG »

Mně z té diskuze tady nejvíc zatím fascinuje to, co člověk potřebuje na zpracování obrazu, aby byl spokojený. Když to shrnu, tak mi z toho vyleze nějaké EIZO. Když jsem si pak kupoval před rokem monitor, došel jsem k závěru, že monitor do 10 tisíc mi nikdo žádný nedoporučí a tak jsem se na to vykašlal a koupil Samsung 940Fn. Názor můj i spousty dalších lidí na webu jsem našel jen kladný. Tenhle monitor má podle všeho jen těch 8 bitů, ale já to nikde naštěstí nepoznám a ostatní parametry mně nadchly. Navíc stál jen 7700,-
Nevím jak jsou na tom monitory u notebooků, ale přikupovat na občasné podívání EIZO je pro mně stále přepych. Nicméně děkuji za zasvěcení, jaké šunky se to do 10 tis. prodávají ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#18

Příspěvek od Prazan »

MaG napsal: Nicméně děkuji za zasvěcení, jaké šunky se to do 10 tis. prodávají ;DMyslím, že o šunkách tady nikdo nemluvil A ve spojitosti se Samsungem už vůbec ne. Jsem ale přesvědčenej, že pokud bys ten svůj postavil vedle některého ze zde zmíněných monitorů EIZO, rozdíl bys viděl okamžitě. Taky nikdo netvrdil, že na občasné podívání potřebuješ takový monitor ... to je celé. Asi nemá cenu to nějak rozmazávat
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#19

Příspěvek od MaG »

Jasně .. z mé strany to byl spíše povzdech, než ostře mířená provokace. Pořád platí, že za kvalitu se platí. Monitory nad 10 nebo 20 tisíc byly vždy trochu jinde.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Case
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 06. 2007, 23:45

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#20

Příspěvek od Case »

Asi budu mezi zdejšími doporučeními monitorů EIZO a podobných profi monitorů působit jako blázen (nebo barbar), ale jelikož se netopím v penězích a chtěl jsem větší a současně širokoúhlý monitor, koupil jsem Samsung 223BW za cenu, za kterou bych od podobně velkého EIZO koupil tak podstavec a krabici. Ano, je to TN monitor, ano, je jistý problém s vertikálním pozorovacím úhlem (gamma monitoru se jeví trochu jiná na horním okraji obrazovky než na dolním a je na to tudíž potřeba myslet) a ano, černá prostě není ta zcela hluboká černá CRT nebo IPS/xVA monitorů, ale po důkladném seřízení barev, obrazu a nastavení správné gamma korekce (to vše je opravdu NUTNĚ potřeba u většiny takovýchto masově prodávaných monitorů) si opravdu nemohu příliš stěžovat. Fotky na něm upravuji každou chvíli a po CRT se mi skutečně nestýská, mám barevně tařka stejně kvalitní obraz a k tomu další výhody velkého širokoúhlého LCD (BTW, jakmile jsem vyzkoušel širokoúhlý monitor, není pro mne cesty zpět, je to skvělá věc). A co se týče notebooků, tak jsem opravdu nepotkal žádný, který by se svým displejem mému monitoru byť jen blížil. Jistě, že by se mi líbil IPS nebo xVA panel, ale vzhledem k jejich cenám si na takový minimálně 22" a širokoúhlý panel ještě nějakou dobu počkám.

Po jeho koupi jsem sepsal takovou "skororecenzi", je v ní zmíněno i základní nastavení a jsou tam fotky "před seřízením" a "po", pokud zajímá, tak: http://case.ic.cz/?p=503 Zcela na rovinu ovšem přiznávám, že jsem tehdy byl možná až moc kritický a dneska, po cca. půl roce užívání, bych ani tam zmiňované zápory neviděl tak vážně a opravdu mám dojem, že v dnešní době jsou TN monitory o dost jinde než ty, kterými se tahle technologie lidem zapsala do paměti.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#21

Příspěvek od Kojaro »

Vabra napsal: Opravdu nic pod 10t... i s dani?
Nejzajimavejsi cena ze slusnych prodejcu S2031WE-GY byla kupodivu u Foto-Skoda...12990 i s dani.

No vidíš Pavle, po týdnu Ti už o 2 000,-v ALZe zlevnili  ;D ,jestli ještě vydržíš... Jinak na menšího brášku ( S1931) se můžeš podívat i u mně...
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#22

Příspěvek od Vabra »

Zaver me anabaze ma jmeno:
ASUS PW201.


http://www.alza.cz/sirokouhly-lcd-monit ... d61908.htm

Prvni hodnoceni po par dnech:
+ MVA panel
+ nadherne barvy, kontrast
+ idealni rozmer 22" a rozliseni 1680x1050
+ vyborna konektivita a funkcni vybava (HW PIP, spousta moznosti primpojeni (VGA, DVI, AV Composite, USB hub... uz se tesim jak jej pripojim k MMys AG )
+ aktualni cena 6000 s DPH

- chybi HDMI port
- ovladaci dotykova tlacitka maji nespolehlivy stisk

U astrofotek (fotek obecne) je videt opravdu mnohem lepe pripadne barevne defekty, sum, nez na LCD NB. Za nektere sve vytvory, ktere se mi zdaly OK na Notebooku se zacinam stydet jak lajdacky upravene jsem je publikoval  :P

Zatim jeste nemam zadne zkusenosti s kalibraci (nema nekdo z okoli Prahy sondu k zapujceni?), ale i bez ni je to milovy krok kupredu a kazdemu, kdo upravu fotek dosud dela na nejakem starsim TN panelu, pripadne jako ja na LCD notebooku mohu jen vrele doporucit podobny upgrade.

Zatim velka spokojenost az temer NADSENI...

PS: co se mi hooodne zamlouva je univerzalnost. Az jednou moralne doslouzi jako hlavni graficky editor po dokoupeni Set-top-boxu, bude klidne jeste par let slouzit jako spickova plocha televize... Ani jsem netusil ze se da koupit monitor s takhle bohatou moznosti pripojeni.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#23

Příspěvek od mitovka »

No vhodnejsie vlakno som nenasiel.

Chcem poradit, da sa na monitore notebooku nastavovat aj nieco ine ako jas? Teda ak sa nieco da, ja na to neviem prist. Neslo mi to predtym na HP nx7400, nejde mi to na lenovo G530.

Predtym som to neriesil, na monitore notebooku fotky sice boli ine ako na dobre nastavenom monitore k stolovemu pocitacu, ale v norme. Na terajsom notebookovom monitore vsak na ziadnej fotke nevidim ozaj cierne pozadie atd...

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#24

Příspěvek od Psion »

Zpracování fotek na notebooku jsem dávno zavrhnul. Pokud to není kvalitní LCD panel, tak si akorát uřízneš s fotkou ostudu....
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#25

Příspěvek od Karell »

No na mém více než 4 roky starém NB Acer TM 4151 LMi mohu pomocí NVidia panelu nastavovat několik desítek nejrůznějších hodnot a nastavení.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#26

Příspěvek od Vabra »


Chcem poradit, da sa na monitore notebooku nastavovat aj nieco ine ako jas? Teda ak sa nieco da, ja na to neviem prist. Neslo mi to predtym na HP nx7400, nejde mi to na lenovo G530.
...
mitovka
Zatim jsem nenarazil na LCD panel v Notebooku, ktery by mne uspokojil na praci s upravou fotek obecne a astrofoto zvlaste... Kvalitni externi monitor je zde nutny.

Jinak u vsech NBT ktere pouzivam nebo jsem je v nedavne dobe pouzival se jas nastavuje pomoci modre funkcni klavesy FN a tlacitek k tomu vyhrazenych (obvykle z rady F1-F12).

Pro astro v poli je unikatni system nastavovani jasu u Asus EEE 901, ktery zacina na 0 a prvnich par kroku je velmi tmavych (stavove diody rusi adaptaci podstatne vice nez obrazovka, ale se daji zalepit...)
Pavel Vabrousek
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#27

Příspěvek od ceres »

V NB si viem v pripade nutnosti nastavit parametre pomocou sondy (kolorimetra). Samozrejme, otazkou je, co ten panel v NB je vlastne zac. Viac napriklad tu:

http://prolaika.inshop.sk/inshop/script ... racia.html
http://prolaika.inshop.sk/inshop/kalibr ... y-a-terce/

ja pouzivam toto:

http://prolaika.inshop.sk/inshop/kalibr ... lay-2.html

ale upravu fotiek na NB neodporucam. Jedina korektna cesta je samostatna graficka karta v PC (nie on-boardova!) a kvalitny LCD panel (hw minimalne 14-bit) pripojeny cez dvi a kalibrovany nejakou profi-sondou. Vsetko ostatne je len okometria... Samozrejme, je to drahe, takze prakticky takuto zostavu nepouziva nikto. Ale aj to vidiet na tych farbach ::)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#28

Příspěvek od Psion »

Přiznám se, že kalibraci nepoužívám, nicméně mám NEC 2090UXi, který má velmi dobré hodnocení od většiny uživatelů. Pokud je dostatek peněz, pak bych preferoval EIZO L997-K, ten je ještě o kousek lepší.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#29

Příspěvek od Karell »

A ještě jedno doplnění. Doufám, že to není tady na AF někde uvedené, protože si skutečně nevzpomínám, kde jsem k tomu přišel a vyhledávání nic nenašlo. Používám k nastavení NB a hlavně vlastností monitoru třeba pro noční práci venku program PowerStrip. Velice užitečný program umožňující například pod klávesovou zkratku zadat přepnutí monitoru do tmavého červeného, potom jsou červené celá Windows. Bohužel jen myší kurzor je k tomu netečný :-)
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Vhodny monitor pro zpracovani (astro) fotografii

#30

Příspěvek od ceres »

Přiznám se, že kalibraci nepoužívám, nicméně mám NEC 2090UXi, který má velmi dobré hodnocení od většiny uživatelů. Pokud je dostatek peněz, pak bych preferoval EIZO L997-K, ten je ještě o kousek lepší.
Ja mam Eizo, 12 bit HW, 14 bit SW. Vrelo odporucam... Tie Nec som pozeral, ale zvyk je zvyk ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět