Jak se správně dívat

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Jak se správně dívat

#1

Příspěvek od caribic10 »

Jen tak možná z nudy či ze zajímavosti mě napadlo, jestli existuje "návod" správný postoj, prostě jak se do toho svýho mazlika správně koukat. Je něco k dispozici jak stát u dalekohledu, abych si neničil záda a nebolelo mě za krkem? co vy na to? 8) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jak se správně dívat

#2

Příspěvek od ladis »

Normalne sedim, a velice pohodlne pozoruji. S dobsonem 200/1200... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Jak se správně dívat

#3

Příspěvek od SKYklop »

Normalne sedim, a velice pohodlne pozoruji. S dobsonem 200/1200...   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Páni, nezúfajte, euroúradníci vymysleli normy na správne sedenie v kancelárii, určite nám pomôžu aj s týmto.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Jak se správně dívat

#4

Příspěvek od Jacquess »

Tak u Newtona to není nějak problém Tubus si natočím tak, abych měl pohodlně okulár u oka Jinak jsem jednou na expedici fotil přes EDečko, nevychytal jsem výšku noh stativu a při focení objektů více k zenitu jsem ležel na zemi pod fotákem a montáží Sice to bylo příjemné, ale kdo se měl potom zvedat...
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Jak se správně dívat

#5

Příspěvek od Aladin »

Zatím tu řešíte jak správně sedět či stát ale téma je "Jak se správně dívat".

Jak se vlastně dívají zkušení pozorovatelé?
- Jedním okem nebo střídavě oběma? Já mám dominantní pravé, levé by se muselo potrénovat.
- S přivřeným druhým nebo také otevřeným (ve tmě to tak nevadí). Dlouho jedno oko zavřené neudržím.
- A co dělat když je zima, trochu fouká a oko slzí?

Poraďte trochu praxe začátečníkovi.
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Jak se správně dívat

#6

Příspěvek od Lukemon »

Já se umím dívat jen levím okem ikdyž su pravák,ale nevím jestli to má vliv,prostě se dívej tak aby ti to vyhovovalo.Na mlhoviny se dívej trochu vedle mlhoviny,ne přímo.
Když fouká větr dám si ruku k oku nebo si ho utřu.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak se správně dívat

#7

Příspěvek od stana »

Jak se dívají zkušení nevím, ale oči střídám..S druhým okem zavřeným a když už to nejde, tak si oko zakryju rukou..Dobrý je taky hadr/látka/ručník přes hlavu a pak volným okem koukám do tmy pod hadrem...
To používám proti otravnému světlu z oken apod..Holt je to boj.. :-?
P.S. Pravé oko používám častěji a levé teda z povinnosti, aby nezakrnělo.. ;D
Ohledně pohodlí používám barovou stoličku, o kterou se opírám v předklonu nebo si na ni prostě sednu.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak se správně dívat

#8

Příspěvek od MaG »

Koukám se buď oběma do triedru nebo jen levým. Cítím velký rozdíl ve vytrénovanosti levého oka. Pravým vidím výrazně méně i po rozkoukání. Otestováno na Jupiteru i deep-sky. Takže vytrénovat jen jedno oko je možná výhoda, možná zvyk. Vítr vadí jen málokdy, většinou vyhoví přidržet všude kolem oka ruce. Podobně řeším tmu pokud pozoruji nedaleko lamp. Jinak druhé oko mám prakticky pořád otevřené, maximálně na chvíli zpočátku přivřu. Takže si druhé zakryji, nejačastěji druhou dlaní a ve tmě nijak. Pohoda.. Koukání na objekty je třeba zkoušet - dívat se na slabší objekty přímo i mimo ně a zkoušet jak daleko od něj je třeba a kterým směrem se podívat. Ne ve všech směrech vídám slabý objekt stejně dobře. Mně většinou vyhoví pohled vpravo či vlevo a nebo i mírně nahoru a většinou tak půl zorného pole mimo ale to je již dost individuální a závisí na okuláru.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jak se správně dívat

#9

Příspěvek od michal.b »

Ja koukam pravym okem - levym sice vidim zhruba to same, ale je to pro me znacne nepohodlne, mam problem udrzet ho ve spravne poloze u okularu ("koukam do toho jak husa do flasky" ) a musim se mnohem vic soustredit.
Jinak mam leve oko zavrene nebo prikyte (to je nutnost, vjem z druheho oka me zasadne rusi i na velmi tmavych mistech), pokud pozoruji delsi dobu a nebo se snazim zahlednout neco hodne slabeho, tak si davam pres hlavu nejaky hadr. Omezim tak bocni svetlo do otevreneho oka (clovek by neveril, jak moc je to poznat). Jo, kdyz uz jsem se k tomu dostal, strasne jsem si oblibil takovou tu ocnici s "kridlem", dokonale blokuje nezadouci svetlo ze vsech stran. U klasicke kulate ocnice se to da vyresit shrnutim jedne jeji poloviny.
Hadr pomaha i proti vetru, ale snadno se pod nim zamlzi okular, takze to chce natrenovat vydechovani spravnym smerem :)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jak se správně dívat

#10

Příspěvek od ladis »

Podobne jako kolegove, i ja pozoruju pouze pravym okem, ovsem leve si kryju dlani (chtel jsem napsat schovam do dlane, ale to znelo divne ).

Vyse zmineny figl s hadrem pres hlavu jsem zatim nezkousel, ale rozhodne to musim otestovat!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jak se správně dívat

#11

Příspěvek od Tulen »

Někde jsem četl, možná přímo zde na fóru, že jedno oko je vždy dominantní, podobně jako jedna ruka - většinou pravá. A má to snad být tak, že praváci (dominantní pravá ruka) mají dominantní levé oko - aspoň já to tak mám. Takže vy, co koukáte pravým okem - nejste, co se ruky týče, leváci?
Co se týče druhého oka při pozorování, tak ho udržím zavřené. Když pozoruju bez brýlí, tak si ho někdy zakrývám rukou, přece jen je to pohodlnější. Kdybych ho měl otevřené, koukal bych s ním přímo na rozzářené Kladno.....
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jak se správně dívat

#12

Příspěvek od michal.b »

Ja jsem pravak a dominantni oko mam taky prave, takze jsem bud vyjimka, nebo to zas az tak obecne pravidlo nebude.

Jedno oko udrzim zavrene taky, ale ne moc dlouho - kdyz je to dele nez nejake 2-3 minuty v kuse, tak uz se mi vicko samo otevira :)
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Jak se správně dívat

#13

Příspěvek od Jacquess »

Někde jsem se dočetl, že je dobré použít na zakrytí oka "pirátskou pásku" to by bylo asi nejjednodušší řešení. Akorát, kde vzít piráta ;D
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jak se správně dívat

#14

Příspěvek od michal.b »

Někde jsem se dočetl, že je dobré použít na zakrytí oka "pirátskou pásku" to by bylo asi nejjednodušší řešení. Akorát, kde vzít piráta  ;D
V lekarne
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Jak se správně dívat

#15

Příspěvek od caribic10 »

No já jsem na tom stejně jako michal.b . Pokud se koukám na levé oko mám obraz o mnoho horší než-li na pravé. Jinak v pohodě vydržím se zavřeným okem delší dobu. Je to jenom o cviku. I když se mi občas stává, že jsem hezky vykoukanej a kukadla mě bolí  :o :o
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Odpovědět