ISS (popř. s dalšími objekty)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#91

Příspěvek od MaG »

Matesi, je to excelentní. Pokusíme se o ISS se Saturnem dnes v noci. Máme to pár km na jih od města a chceme tam být o hooodně dřív. Snad si to v klidu skouknem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#92

Příspěvek od MaG »

Podnikli jsme výlet na jih od Jablonce, kde letěla ISS přes Saturn. Tentokrát počasí vyšlo a přelet byl skvělý.

Se snímáním byl obrovský problém, protože při expozici potřebné na ISS už by Saturn nebyl vůbec vidět. Nakonec máme všichni stejné foto - Saturn a vedle něj flek. Já nemám Saturn tak ostrý, Milan tam má asi i Titan a Aleš prej je má v doteku - flek na flek. Tak uvidíme. Co komu vyšlo, jestli se taky pochlubí.

Každopádně podobné pozorování doporučuji, loni nám vyšla Venuše a ISS, letos Saturn, teď jen doufat, že někdy vyjde s Jupiterem, ten by byl na fotku ideální.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#93

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, že délku expozice určoval Saturn, zrovna jako natočení stanice vůči Slunci a nám, nebylo na výběr.


ED 80/600, Canon 300D, 800 ISO , 1/400s
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

ISS (popř. s dalšími objekty)

#94

Příspěvek od ceres »

2 MilAN: Super!

Pre pripomenutie asi najlepsi obrazok/animacia tohto druhu:



Autor: Torsten Edelmann, 1. 4. 2004, Celestron 9.25 + Phillips Toucam digital camera...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

ISS (popř. s dalšími objekty)

#95

Příspěvek od ivanmsk »

Páni, gratulujem! Muselo to byt naozaj krasne "pokoukanicko". A odfotografovat - to uz je kus kumstu. Parada.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

ISS (popř. s dalšími objekty)

#96

Příspěvek od Mates »

To MaG, MilAN : Moc pěkné. Koukám, že zachytit ISS přesně před Saturnem je skutečně dílem štěstí. Alespoň mně už tolik nemrzí, že jsem to minulý týden netrefil.

Včera jsem jen pro legraci vyfotil průlet alespoň poblíž Saturnu foťákem na stativu. Měl jsem jen díru mezi stromy, kvůli svítícím oknům naproti jsem použil relativně krátkou expozici (10 s) a navíc se mi "podařilo" nezaostřit.A tak vzniklo tohle:

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#97

Příspěvek od MilAN »

Mates napsal: To MaG, MilAN : Koukám, že zachytit ISS přesně před Saturnem je skutečně dílem štěstí.Na tom přeci není štěstí ani trochu ( kromě počasí -).
Trajektorie stopy je spočítaná přesně, je potřeba se na ní s přesností +/- 30 až50 m postavit a v okamžiku přeletu stisknout spoušť. Tady pro žádné štěstí není prostor a ani nemá k čemu pomoci ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#98

Příspěvek od MilAN »

ceres napsal:
Pre pripomenutie asi najlepsi obrazok/animacia tohto druhu:
Autor: Torsten Edelmann, 1. 4. 2004, Celestron 9.25 +  Phillips Toucam digital camera...Abych se přiznal, na mě to už je moc manipulace se skutečností.  Ten průlet je  věcí desetin vteřiny a ten obrázek  tak nevznikl. Vznikal v průběhu  dalších  mnoha sekund, zůznými expozicemi  a postupnou kompozicí stanice, Saturna , měsíčků.  Ani na jednom snímku není ten děj zachycen ( na snímku stanice není určitě  žádný Saturn, na snímku Saturna není žádná stanice. Jedině na snímku Saturna může být měsíc Titan.Na snímcích měsíců  je přeexponovaný Saturn, který se musí  odstarnit a není tam stanice) Je o kvalitní montáž, ukazují to, co se událo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

ISS (popř. s dalšími objekty)

#99

Příspěvek od Mates »

MilAN napsal:
Na tom přeci není štěstí ani trochu ( kromě počasí -).
Trajektorie stopy je spočítaná přesně, je potřeba se na ní s přesností +/- 30 až50 m postavit a v okamžiku přeletu stisknout spoušť. Tady pro žádné štěstí není prostor a ani nemá k čemu pomoci ;D
Asi jsem se vyjádřil nepřesně. Já myslel okamžik, kdy ISS zakryje Saturn.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

ISS (popř. s dalšími objekty)

#100

Příspěvek od ceres »

MilAN napsal:
Abych se přiznal, na mě to už je moc manipulace se skutečností. Ten průlet je věcí desetin vteřiny a ten obrázek tak nevznikl. Vznikal v průběhu dalších mnoha sekund, zůznými expozicemi a postupnou kompozicí stanice, Saturna , měsíčků. Ani na jednom snímku není ten děj zachycen ( na snímku stanice není určitě žádný Saturn, na snímku Saturna není žádná stanice. Jedině na snímku Saturna může být měsíc Titan.Na snímcích měsíců je přeexponovaný Saturn, který se musí odstarnit a není tam stanice) Je o kvalitní montáž, ukazují to, co se událo.
No, ja si zas myslim, ze je to vysledok spracovania jedineho videa (vid popis). Proste film cez jeden pristroj jednou expoziciou, potom vsak primerane spracovany... Je jasne, ze na tych dvoch zaberoch s ISS asi Saturn a mesiace takto vidiet neboli, ale staci to video rozlozit na obrazky a scitat cez max a vyjde priblizne toto...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

ISS (popř. s dalšími objekty)

#101

Příspěvek od ceres »

Este mala poznamka:
snimanie podobnych ukazov je najma vecou spravne zvolenej metodiky snimania. Viem, ze ked nie je nic ine, da sa to aj jednoducho "cvaknut", ale asi by to chcelo v buducnosti proste "natocit", resp. nasnimat rychlosnimajucou kamerou (DMK, Lumenera, astropix...) a potom spracovat. Vysledok by asi bol lepsi...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#102

Příspěvek od MilAN »

To máš samozřejmě pravdu. ale jde to udělat i čímkoliv a bez investic -( výsledek je tomu samozřejmě i úměrný). Jenom těch záběrů nějak kolem moc nevidím ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#103

Příspěvek od MilAN »

Jasně, ale jinak je to otázka jen techniky. Při 10fr/s ta pravděpodobnost dost vzroste, při 60fr/s máš jistotu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#104

Příspěvek od MaG »

Ona to bude i otázka nervů. Prostě když se ta stanice objevila v zorném poli, stiskli jsme spoušť a udělali sekvenci, v našem případě 3sn/s. Vešla se mi tam po čas přeletu celkem 4x v sekvenci. Aleš ji prej má v doteku se Saturnem. Snímek, kdy zakrývá saturn by vypadal stejně jako snímek stanice bez Saturnu, přezářila by ho. Takže snaha byla spíše nezachytit ji přesně na Saturnu a to bylo dílem náhody, že to tak i vyšlo :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#105

Příspěvek od MilAN »

Tak přidávám ještě složené poslední 2 expozice. Je na nich vidět, že ISS přešla přes Saturn, i když trochu excentricky.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět