Fénix

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Fénix

#46

Příspěvek od mi. »

to: MilAN

Dobrej postřeh ;), zlaťas zapoměl na to, že sluneční intenzita se na zemi zvyšuje s vzrůstající velikostí "ozónové díry", proto se intenzita slunečního záření dopadajíciho na Mars pravděpodobně nemění. Možná má vliv na teplotu oběh Marsu tzn. po nějaké dané elipse, jinak mě nic nenapada. "za případné bláboly mě prosím opravte"
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Fénix

#47

Příspěvek od MilAN »

mi. napsal: zlaťas zapoměl na to, že sluneční intenzita se na zemi zvyšuje s vzrůstající velikostí "ozónové díry", Ani tohle tvrzení by asi moc neobstálo. Zůstaňme u původního tématu a spokojme se s tím, že intenzita slunečního záření je dlouhodobě poměrně "konstantní"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zlatas
Příspěvky: 127
Registrován: 06. 06. 2008, 05:56

Fénix

#48

Příspěvek od zlatas »

Jeden maly dotaz, jak to ze na obou snimcich je presne stejny stin?? To se kamerou divali na dane misto a snimek poridili presne ve chvili porovnani stareho a noveho stinu? Neni mi jasne jak jinak by to mohli nacasovat, takze jedine ze by sonda pouzila nejake svoje A.I. a na zaklade nejakeho algoritmu na porovnani stinu ve dvou snimcich poridila ten novy zaber?
Obrázek&&Lidlskop 70/700 a dobra predstavivost ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Fénix

#49

Příspěvek od MilAN »

Na obou snímcích není stejně stín. Animované obrázky to ukazují. A není přeci problém udělat za 4 dny snímek ve stejný čas - vždyť každá akce je dopředu naplánována.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zlatas
Příspěvky: 127
Registrován: 06. 06. 2008, 05:56

Fénix

#50

Příspěvek od zlatas »

MilAN napsal: Na obou snímcích není stejně stín. Animované obrázky to ukazují. A není přeci problém udělat  za 4 dny snímek ve stejný čas - vždyť každá akce je dopředu naplánována.Aaa mas pravdu, ja koukal na jine obrazky
Obrázek&&Lidlskop 70/700 a dobra predstavivost ...
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Fénix

#51

Příspěvek od kesi »

No, jestli je to CO2, tak sme nahraný, jelikož případná lidská posádka vyslaná na MARS by zásoby vody prostě "nepobrala" a je nutné aby si na MARSU vodu vyráběla a to i na cestu zpět, aspoň takhle nějak sem to četl na teletextu CT1.Netrpělivě čekám na chemický rozbor :D
(Jedna taková laická teorie, řekl bych, že vody na Marsu možná bylo dost, ale jak se odpařovala, tak gravitace Marsu neschopná si udržet jinou než velmi řídkou atmosféru, voda ve formě páry z Marsu prostě zmizela a něco málo se uchovalo pod povrchem a většina vody/ledu na pólech=>voda/led se z planety stále pomalinku odpařuje, mizí?(Tání polárních čepiček))
Omluva jestli plácám nesmysly, není čas vše sledovat :(
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fénix

#52

Příspěvek od MaG »

Další problém je, že dvířka přístroje TEGA vykazují nějakou nečekanou závadu. Plně se otevřela pouze jedna ze čtyř:


K tomu ledu - v atmosféře se voda v podobě páry vyskytuje. V zimním období pak desublimuje a vytváří jinovatku. Spousta ledu na Marsu by měla být pod povrchem a právě v polárních oblastech bude asi jen jemně kryta pískem.

Jestli je to led, nebo led se solí, nebo led CO2 by definitivně potvrdily až analýzy, ale podle výsledku včerejší telekonference jsem nabyl dojmu, že si myslí, že jde opravdu o led, případně slaný led.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Fénix

#53

Příspěvek od kesi »

Netrvá jim ta analýza nějak dlouho?Pokud se nepletu, tak se mluvilo o cca dvou dnech......
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fénix

#54

Příspěvek od MaG »

Je tam teď pár problémů, je možné, že se třetí část analýzy ještě nekonala (zahřátí na 1000 st). První dvě zahřívání jsou hotova.

problém je např. v tom, že TEGA neotvírá svá dvířka moc doširoka, nebo že flash byla zaplněna technickými daty a vědecká se nemohla ukládat, nicméně flash už by měla být ok a teď se řešilo spousta nových věcí. Snímání míst s ledem, nabrání 2. vzorku pro MECA a TEGA, snímání panoramatu .. pořád se něco děje.

Jinak si neodpustím jeden krásný obrázek z dneška dát i sem:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Fénix

#55

Příspěvek od kesi »

Půda na Marsu splňuje podle NASA požadavky na to, aby podporovala život, viz. http://teletext.hpn.cz/teletext-ct1 1/2 stránky!
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
zlatas
Příspěvky: 127
Registrován: 06. 06. 2008, 05:56

Fénix

#56

Příspěvek od zlatas »

tak do pece to nepada, kdyz se klepe, tak se to cele vyzkratuje, ja mam pocit ze dostat ,,led,, do komory se proste nepovede :-[ No alespon budou vedci pro priste vedet ze nejaka sitka jsou nesmysl, podle me by tam stacila mrizka proti velkym kamenum (radove cm) (ono tedy i ty pruziny dvirek mi prijde jako zvlastni napad, ale je mi divne ze by je za velkeho mrazu netestovaly, ale jestli jsou to nejake ,,jen tak pruziny,, tak se stejne posledni pec ani neotevre :o
Obrázek&&Lidlskop 70/700 a dobra predstavivost ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fénix

#57

Příspěvek od MaG »

Tyto úvahy mně přivádí vždy jen k úsměvu. Už vidím jak někdo posílá něco na Mars a neotestuje si to řádně na Zemi (tolik k té poznámce o dvířkách TEGA). Stejnětak ten přístroj má asi nějaký důvod proč mít tu mřížku - co třeba ten, že k analýze je potřeba dopravit jen malé množství a hlavně jemného materiálu? Hrubý materiál by se prostě nehodil Proto sestrojili úzkou trubičku vedoucí do pece a proto před ní je ta jemná mřížka - jinak to sestrojit nešlo a je asi jasné, že s tím se nic nenadělá. A že tam došlo ke zkratu se asi těžko dalo zjistit.

Prostě teď se pokusí nabrat vzorek obsahující led a nasypat jej do TEGA a to právě proto, že kdyby měl TEGA zdechnout, tak ať je jistota, že třeba když by to byl vzorek poslední, ať obsahuje rovnou led.

Phoenix je zatím velmi úspěšný a jediné co mu chybí k "naprosto" úspěšný je analýza vzorku s ledem a dodělání panoramatu (a i to je již prakticky hotovo)..

Já dávám misi zatím za 1! ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Fénix

#58

Příspěvek od Habl »

Dle Aktuálně.cz ze dne 30.9.2008 zpráva o objevu "padajícího sněhu na Marsu"

http://www.novinky.cz/clanek/150749-son ... -snih.html


Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Fénix

#59

Příspěvek od SKLP »

Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fénix

#60

Příspěvek od MaG »

Vydržel to neuvěřitelně dlouho.. super mise. R.I.P.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět