Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#136

Příspěvek od FJ27A »

Chtěl bych se zeptat ohledně nedávno uvedené varianty pohonu poncetky motorkem z EQ2. Je požné nějak jemně regulovat otáčky, nebo je potřeba navrhnout a sestavit plošinu tak přesně, aby odpovídala nějakým konstatntním otáčkám toho pohonu. A pak jestli to někdo takto provedené má, zda je ten pohon pro tento účel dostatečně silný a tuhý. Díky.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#137

Příspěvek od Kami »

Je nutné si položit otázku,jak bude poncetka zatěžována a jaký druh pohonu i styl odvalování bude nakonec použit. Jestliže poncetku velmi zatížím a použiju široké a měkčí uložení (gumová kola),tak odpor bude dost značný,že to rozhodně malý motorek neutáhne. Né tedy se standartními otáčkami motoru. Dá se to jinak,ještě dodatečně zpřevodovat.
Samozřejmě výpočet vychází od motorku a jeho základní rychlosti,pakliže se jedná o jednoduchou elektroniku na bázi pulzů (nejsem elektrikář). U mikrokrokování a řízení přes PC je to už něco jiného.

Poncetka sama o sobě může být jak-koli velká na převodu nezáleží (použije-li se dodatečná převodová úseč, kde už je převodový poměr v počtech zubů). U třecího převodu s hnaným kolem a hladkou úsečí se s návrhem musí už trochu počítat.

Pohony z EQ2 by asi napasovat šly,jen neznám výstupní otáčky a jestli budou mít dostatečný kroutící moment.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#138

Příspěvek od Willi »

Pohon k EQ2 má celkom veľké možnosti regulácie otáčok. Ja osobne som si navrhol priemer hnacieho kolečka tak aby správna rýchlosť posuvu bola v spodnej tretine rýchlostí, je tak možné pri vyššom zaťažení (predpnutí prítlaku) alebo dochádzajúcej batérii pridávať. Čo sa týka krútiaceho momentu nie je to asi moc veľa. Ja som to vyriešil tak že plošina sa odvaľuje po nosných ložiskách a pohon nenesie žiadnu hmotnosť. Je to komplikovanejšie na konštrukciu (3 dotykové body, pohon je odpružený) ale ak by bol pohon priamo na jednom z nosných, obávam sa že by to asi neutiahlo.
Inak funguje to dobre, ten motor vie uľahčiť hodne konštrukčných záludností, aj keď má svoje limity. Pre prvú plošinu čo som si spravil mi vyhovuje, ak by som ale na základe tohto funkčného modelu robil profi verziu, asi by som použil odskúšaný motor čo sa tu spomína a je v návode.
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#139

Příspěvek od Kami »

 Začátkem října mi to nedalo a na chvilku jsem vytáhnul 310 dobsíka a poncetku. Letmo jsem ji ustavil a začal jen cvakat nástřelové snímky s modifikovaným Canonem 400D  přes ohnisko Newtona a bez paracoru. Tedy na f=1768mm. Pointace přes ED100 šlapala, jen občas víc zafoukalo a začalo to cyklovat v rozvolněném deklinačním převodu, který bude potřeba ještě trochu poupravit.
 Nedařilo se mi však zaostřit, tak jsem se naprdnul a letěl do dílny narychlo vyřezat z kartónu Bahtinovu masku. Expozici jsem nechal na truc běžet.
Po 15 minutách jsem dorazil s nahrubo vyřezanou maskou a jal se zase zaostřovat. Rozjetou a totál přepálenou expozici jsem chtěl aspoň vidět. No a čučím jak puk… Po 15.5min (935s) expozici to neujelo a ISO 1600 to též nepřepálilo do bíla jak jsem očekával. (zdrojový snímek bez úprav)



Další testování  s řádně zaostřenou optikou jsem už nestihl, přišla oblačnost.  :-/

Takže spokojenost... I s poncetkou lze fotit na dlouhé časy Deep-sky.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#140

Příspěvek od Jan Vratny »

Mam dotaz na zkusenejsi - uz jsem videl hodne obrazku "diy" poncetek, vesmes pohanenych krokovymi motory, kdyz jsem obrazky prohlizel, a hodne zhruba pocital rychlost kroku motorku, vychazely mi radove desetiny az jednotky kroku / s. To mi pripada jako holy nesmysl, vzdyt by to muselo silene poskakovat?

Vychazel jsem z toho, ze bezny motor ma 1.8° / krok, a prevodove pomery jsem odhadoval z pomeru viditelnych kolecek/hrideli/oblouku plosiny.

Podobne mi to vychazelo i u toho prekrasneho "hvezdostroje", ktery se tu jinde probira, jsou tam k videni obrazky prevodovek.

Kde mam chybu? Jake mate rychlosti krokovani vy, co jste poncetku postavili?
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#141

Příspěvek od MMys »

Najdi si, co je mikrokrokování (microstepping) ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#142

Příspěvek od Jan Vratny »

uz to vidim, diky!
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#143

Příspěvek od pana »

Ahojte,

po přečtení informací tady na fóru a prohlédnutí různých plošin na internetu jsem se rozhodl, že si zkusím taky nějakou Poncetku vyrobit (zatím možná jenom nakreslit). Funkci jsem pochopil, nějakou představu jak a z čeho to udělat taky mám.
Píše se tady, že těžiště dalekohledu i s montáží má ležet na ose otáčení. Proč je to důležité tomu taky rozumím. Nevím ale jak to těžiště zjistím. V přeloženém návodu od axela (před několika lety) co jsem tady našel je uvedeno, že výška těžiště = výška těžiště tubusu x váha tubusu + výška těžiště montáže x váha montáže / celková váha.
A v tom je u mě zádrhel. Tubus i montáž zvážím, ale nevím jak zjistit tu výšku těžiště tubusu a montáže. Mám to na něco položit, vyvážit, změřit, nebo jak se to dělá ?
Díky za pomoc. Snad nebudu za blbce  :)
Můj dalekohled je dobson Skywatcher 200/1200.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#144

Příspěvek od MilAN »

U Dobsonu je výška těžiště   tubusuod země  rovna výšce středu otáčení tubusu ve výšce  = výška  výškové osy.   ( = tam, kde je to utahovací držadlo)
Edit :
Těžiště   montáže( opět měřeno od země) potom určíme  nejjednodušeji experimentálně. "Zapíchneme" z každé  strany do jednoho  boku montáže prst a snažme se  změnou výšky najít osu otáčení. Lze to samozřejmě exaktněji  nebo výpočtem z momentů, ale tahle přesnost by měla stačit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
HonzaPPP
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2015, 22:42

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#145

Příspěvek od HonzaPPP »

Dovolím si, ač astro začátečník, nesouhlasit s Milanem.
Výška těžiště u Dobsona je o něco níž než střed otáčení tubusu a to vzhledem k velké váze spodku montáže.

Právě Poncetovu plošinu řeším a stavím a tenhle problém jsem také řešil.

U tubusu samotného se dá vzít výška těžiště jako střed otáčení tubusu. I když samozřejmě záleží na tom, co je strčeno do okulárového výtaku (to je třeba ale ignorovat).

U montáže je to ale potřeba zjistit ať balancováním na hraně něčeho, nebo zavěšením za provaz.

Nevím teď přesná čísla které jsem naměřil, ale například v tomhle případě je to o nějakých 25% níž: http://www.equatorial-platforms-uk.co.u ... -mass-calc.
SkyWatcher 150/1200; okuláry: set 25mm, set 10mm, TS HR 6mm; SW Barlow 2x; Red dot hledáček
Focení: Sony a6000, Samyang adapt. T2/Sony NEX, Baader držák pro afok. foto
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#146

Příspěvek od MilAN »

Dobře děláš, že nesouhlasíš. Napsal jsem to trochu zmatečně a jen polovinu, týkající se tubusu.
Takže jsem to teď upravil a doplnil
Omlouvám se za zmateční příspěvek a děkuji za upozornění.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#147

Příspěvek od pana »

No já jsem právě chtěl napsat, že to o čem píšeš je pouze těžiště tubusu na dobsonově montáži a že to teda nechápu. Ale vidím že už je to upřesněno.
Ještě před tím než jsem si přečetl tyhle další odpovědi tak jsem zjišťoval těžiště tak, že jsem celý dalekohled (montáž i s tubusem) položil na bok na zem. Potom jsem pod tu jednu bočnici montáže vsunul trubku a po ní posunoval celou sestavou až byla vyvážená. Potom jsem změřil těžiště od spodní desky po střed trubky. Vychází mi výška 360 mm (bez nožek).
Je i tento postup možný a správný ?
Výška od spodní desky po střed výškové osy montáže je 620 mm (taky bez nožek)

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#148

Příspěvek od MilAN »

Jde o to , jestli to budeš stavět na Poncetku komplet na nohy, nebo na základnu dáš teflonové špalíky a bude to na ní bez té podstavy s nožičkama.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#149

Příspěvek od pana »

Mám v úmyslu stavět to na poncetku komplet tak jak to je i s nožkama abych to mohl kdykoli sundat a používat i bez ní. Na poncetku bych chtěl udělat jenom nějaké značky nebo malé misky na které to vždy dám.
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#150

Příspěvek od pana »

Tak jsem dokončil stavbu Poncetky. Řízení motorku ještě musím zakrabičkovat (zatím leží na zemi) a připevnit bublinkovou vodováhu (zatím slouží k seřízení klasická vodováha).
Zdá se, že to dokonce funguje. Zkoušel jsem namířit na Vegu při zvětšení 120x a hvězda sice nedrží uprostřed pořád, ale uhýbá docela pomalu. Zatím jsem to zkoušel jenom u baráku a klasický kompas mi ukazoval sever trochu jinde než elektronický, taky ještě budu muset najít správnou rychlost otáčení (lze nastavovat).
Každopádně na vizuální pozorování je to super.

https://onedrive.live.com/redir?resid=8 ... hoto%2cJPG
https://onedrive.live.com/redir?resid=8 ... hoto%2cJPG
Odpovědět