Vaše fotografie do knihy

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#1

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj kolegové,

dokončuji v současnosti pro brněnský computer press knihu o fotografování noční oblohy, zaměřenou na amatéry a začátečníky.

Z hlediska fotografických materiálů už spolupracuju s Martinem Myslivcem, ale přesto můj ani Martinův archiv neobsahuje vše, co by v knize mělo být.

Proto přicházím s návrhem / prosbou na vás, jestli byste poskytli pár fotografií do této knihy. Jako referenci můžu uvést, že mi teď vyšla knížka o fotografování s filtry http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova ... -s-filtry/

Jaké fotografie sháním:
1) pár snímků polárních září,
2) fotku paralaktického stolku (uplně obyčejného s ručním pohonem),
3) pár fotek meteorů / meteorických rojů,
4) fotku pointačního okuláru,
5) fotku zrcadlovky připevněné na okulár. výtahu (jak to vypadá při focení v primáním ohnisku).
6) pár fotek družic zachycených na fotce z pevného stativu (čárka na fotce)
7) fotku dalekohledu se stativem (jakéhokoliv), na kterém je připevněn pointační dalekohled (komplet sestava pro astrofoto v primárním ohnisku).

Fotky by měly mít solidní rozlišení, tj. aspoň 2MPix. Fotky by neměly být tím nejlepším, co se dá mezi amatéry vidět, naopak by měly ilustrovat to, co zvládne začátečník amatér nafotit (obyč. fotky).

Co za to? Vaše jméno bude uvedeno buď přímo pod fotkou nebo v tiráži knihy.

K fotkám bych ideálně potřeboval i exif údaje (když nebudou přiloženy) a čím to bylo nafoceno.

Možná si říkáte, proč si nějaké foto někde nekoupím - knížku nepíšu pro peníze, mám za to minimum peněz. Dělám to proto, abych trochu rozšířil astronomii mezi veřejnost, proto se tu obracím i na vás. Předem děkuji všem.

Budu tu průběžně sledovat reakce a návrhy, pokud by někdo chtěl rovnou poslat foto, tak na tomas[tecka]dolejsi[zavinac]centrum.cz

PS: fotky sháním trochu narychlo, potřeboval bych je nejpozději po víkendu.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Vaše fotografie do knihy

#2

Příspěvek od MartinV. »

Ahoj

A proč ne .... třeba konečně první kniha o astrofotografii. Pošlu ti pokud to dnes stihnu nějaké fotografie (fotografie sestavy - dalekohledu a DSLR, a foto kompletní sestavy i s montáží). Víc bohužel nemám začal jsem astrofotografii hned na paralaktice v prim ohnisku pomocí DSLR.
Přeji mnoho úspěchů.

MartinV
http://dslr-astrophotography.ic.cz/
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#3

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj, předem děkuju, já zase naopak mám jen foto foťáku na paralaktice, bez dalekohledu... :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vaše fotografie do knihy

#4

Příspěvek od MaG »

U té polární záře - mám řadu fotek na film, znamená to, že tyto nechceš, když současného amatéra bude zajímat, jak by danou záři vyfotil na digitál? (technicky si myslím, že polární záře je zachytitelná digi podobně jako na film, takže když bude uvedena expozice, clona, iso a ohnisko, je to totéž ne?)

Mám i nějaké další fotky z toho co potřebuješ, asi ti něco navrhnu a nechám to na tobě, jestli někdo pošle vhodnější, nebo ne.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#5

Příspěvek od T.o.m »

Je prakticky jedno, jestli kinofilm nebo digitál, protože si myslím, že ač málo, tak stále ještě je pár nadšenců, kteří na film fotí.

A navíc si osobně myslím, že zrovna u polárních září je jedno, jestli je to čip nebo film, protože to není vyloženě o focení něčeho, co má 10 magnitud.

Takže pokud budeš moci poskytnout foto, budu jedině rád. A to nejen polární záře.
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Vaše fotografie do knihy

#6

Příspěvek od LaBa »

Ked chces fotky meteorov tu je moja najkrajsia Perzeida z roku 2007
http://picasaweb.google.com/ladislav.ba ... 0310278770
A vela dalsich fotiek meteorov najdes na tomto fore... napr
Perzeidy 2007
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#7

Příspěvek od T.o.m »

Moc pěkná. Pokud bych ji mohl použít, poprosil bych o zaslání originálu na výše uvedený mail. I se jménem, abych jej pak mohl do knihy dát ;)

Ono je na astrofóru samozřejmě kupa nádherných fotek, ale nemůžu si je jentak vzít, musím mít svolení autora, proto se takto ptám kolegů.
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Vaše fotografie do knihy

#8

Příspěvek od LaBa »

T.o.m napsal: Moc pěkná. Pokud bych ji mohl použít, poprosil bych o zaslání originálu na výše uvedený mail. I se jménem, abych jej pak mohl do knihy dát ;)
Fotku si kludne stiahni z picasy (je to upraveny original vhodny na web). V subore som EXIF nechal...
A meno autora (cize mna) je Ladislav Bálint a je to vybavene
;)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#9

Příspěvek od T.o.m »

Děkuju, už ji mám staženou, jméno napsané a použitá technika i exif mám taky, díky moc.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vaše fotografie do knihy

#10

Příspěvek od MaG »

Ještě mi to nedá se zeptat, jestli se cítíš dostatečně znalý focení v noci, aspoň jako začátečník. Sám bych do podobné knihy možná šel, kdyby mně to někdo nabídl, ale v tom možná se skrývá pořád nejistota, i když mám napsáno nemálo článků i nafoceno nemálo fotek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#11

Příspěvek od T.o.m »

Jasně, chápu, že to možná nevypadá věrohodně.

Prvním důvodem, proč jsem do toho šel, bylo určení naprostým amatérům, tj. nic odborného.

Druhým důvodem je fakt, že jsem finální text poslal MMysovi na kontrolu - a to je záruka :)

Články o focení píšu dnes a denně na webu fotoradce.cz no a focením noční oblohy se několik let zabývám. Takže si myslím, že číst se to bude dát :D
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Vaše fotografie do knihy

#12

Příspěvek od deavi »

Sice nemám fotky které přímo potřebuješ, ale pokud si něco vybereš z mého webu jsou ti plně k dispozici. U takového projektu rád budu spolupracovat. Jestli budeš potřebovat plné verze, není problém.

http://www.astronom.cz/deavi/

David
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vaše fotografie do knihy

#13

Příspěvek od MilAN »

T.o.m napsal: Články o focení píšu dnes a denně na webu fotoradce.cz no a focením noční oblohy se několik let zabývám. Takže si myslím, že číst se to bude dát  :DNechtěl bych hodnotit něco, co jsem neviděl.
Ale viděl jsem ten web, viděl a četl Tvoje stránky.
Zatím jsem tedy viděl pouze sebevědomí....
To ostatní asi budou muset dodat Ti druzí.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#14

Příspěvek od T.o.m »

Děkuju, díval jsem se na tvou fotogalerii a je to nádhera. Potíž je v tom, že takto profi fotky do knihy dát nemůžu, neboť to prostě amatér (kterému je kniha určena) nikdy nenafotí.

Ještě to projdu a možná bych nějakou širokoúhlejší vybral. Rád bych použil fotku betonového sloupku se skywatcherem na montáži.

http://www.astronom.cz/deavi/Images/ost ... 24x683.jpg

Ohledně fotografií se ještě ozvu - přecejen většina tvých fotek je až moc profi :)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Vaše fotografie do knihy

#15

Příspěvek od T.o.m »

MilAN napsal:
Nechtěl bych hodnotit něco, co jsem neviděl.
Ale viděl jsem ten web, viděl a četl Tvoje stránky.
Zatím jsem tedy viděl pouze sebevědomí....
To ostatní asi budou muset dodat Ti druzí.



K takovému příspěvku bohužel nemám co dodat ::)
Odpovědět