Messierův maraton

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#31

Příspěvek od biker.fm »

Mam Go-To na EQ-6, ted nedavno jsem se koukal dobsonem 300-tovkou a kdyz jsem si sam nasel M57, M13 ... mel jsem z toho o hodne vetsi radost a vydrzel jsem se do te ruly koukat o hodne dele, proste uz jen z toho duvodu ze jsem si to sam nasel :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Messierův maraton

#32

Příspěvek od Tulen »


P.S. Jen doufám, že navigace GO-TO není povolena!
;D
Jinak o ničem...
Při pravém MM za jednu noc navigace povolena není, pokud já vím. A já navigaci stejně nemám, takže to neřeším.
A cení se  i Maratón zaběhnutý vizuálně - bez dalekohledu  ;D
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#33

Příspěvek od MaG »

Letos nikdo? Zkusíme něco radši hned, i když je ještě brzy. Zítra budeme moudřejší a přidáme info.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Messierův maraton

#34

Příspěvek od Cassi »

Pripravil jsem tabulku s objektama (v poradi, tak jak je nejvyhodnejsi na ne jit). http://cassi.astronomie.cz/images/messier_marathon.pdf  

* Letos premiera s M111, tak na ni nezapomente (dal jsem ji do tabulky) :D
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Messierův maraton

#35

Příspěvek od FunTomas »

Máme v pláne urobiť fotografický Messierov maratón. Približne okolo 20.3. Uvidíme, či bude počasie spolupracovať.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#36

Příspěvek od MaG »

Vida tak to vás předběhnem, máme v plánu i fotografický dvěma různými způsoby..

Škoda Měsíce nad ránem, ale to se nedá nic dělat, tato noc vypadá solidně s počasím a samozřejmě není víkend :(

edit:
večer hnusný zákal, už jsem to málem zabalil, nakonec to vypadá, že jsme pokořili stovku, ale ráno to fakt zatím nejde, moc světla...

Report BUDE :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#37

Příspěvek od MaG »

Tak jsem dal dohromady tabulku napozorovaných a nafocených objektů. Když odečteme naši M111 (viz. pozn. pod tabulkou) tak mám 101 objektů vizuálně a nebýt Luny tak 102. Škoda zákalu těsně u obzoru, který skryl tři kulovky, dvě z nich jsem dohledal na fotkách, po třetí budu ještě pátrat.

Hodně pomohlo, že jsme se u hledání doplňovali, na vizuálu má ale hlavní podíl Aleš, já jsem vždy koukl, vyfotil a koukl a občas něco našel sám podle situace a potřeby.

Ještě postřeh - zkušený pozorovatel by měl být schopen projet v klidu prvních 50 objektů vč. Panny do 23:30 pak bude mít čas se vyspat do tří a pokračuje nad ránem (délku spánku ovlivní kvalita obzoru k jihu, neboť ve dvě tam vrcholí M83, M68, takže teoreticky když M68 dáte ve 23:30 tak M83 dáte ještě ve 3:30 a to už máme slušný čas na spánek.. já spal bohužel jen hodinu).
Ráno je vůbec největší nuda - do svítání není téměř co hledat, pak se to pro změnu nestíhá.

Malá ochutnávka. Každý objekt jsem fotil většinou 30s ISO1600 f5,6 135mm, většinou jsou to výřezy 50%.





http://picasaweb.google.cz/martin.gembe ... rathon2010

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Messierův maraton

#38

Příspěvek od dvader »

To MaG:
Velmi slušný výsledek, gratuluji. :-)
Sám bych si to chtěl vyzkoušet okolo 20.03. Tento víkend nemohu z pracovních důvodů a stejně tak během týdne. Samozřejmě s naváděným dalekohledem to není o sportu ale čistě o pocitu, kolik toho lze během noci vidět... Uvažuji o Rokycanech (přidat se mimo soutěž) nebo o Šumavě - uvidíme, co s tím udělá počasí...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Messierův maraton

#39

Příspěvek od Tulen »

Já jsem se do toho pustil dnes, zatím mám 30 objektů a dávám si hodinovou pauzu. Nejhorší byla kulovka v Zajícovi, ta je pěkně zákeřná, jak je nízko. A nechutný vítr.
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Messierův maraton

#40

Příspěvek od ladis »

Ja ignoruji Messieruv maraton a druhou noc si uzivam galaxijni zoo a to dokonce i za truly urban podminek
Dosah ze zahrady ve meste cca na plosnych 13.4mag pri zvetseni 120x
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
om7aqa
Příspěvky: 85
Registrován: 08. 11. 2009, 14:18
Bydliště: Valaská
Věk: 46

Messierův maraton

#41

Příspěvek od om7aqa »

Mám otázku,

ujo Messier požíval tuším refraktor s priemerom 10cm a objavil pre nás tieto krásy vesmíru.
Pýtam sa: aký najmenší ďalekohľad je možné použiť na zhliadnutie (a správnu identifikáciu) všetkých M objektov? Nemusia byť zrovna viditeľné detaily, (ale vynecháme trieder 10x50 - ten som nemal na mysli).
Je to trebárs možné pri zvačšení cca 33x s priemerom zrkadla 76mm a ohniskom 300mm?
"kukátko" Celestron  Firstscope 76/300 dobson ... nech je sranda :) , refraktor 70/400 Celestron,
okulár: "setový" 20mm a 4mm (Firstscope) 20mm a 10mm OMNI, BAADER - HYPERION 8mm, 2x barlow OMNI, trieder - Bresser 10x50
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierův maraton

#42

Příspěvek od MaG »

Kdybych si mohl vybrat kdy a kde, tak ano, všechny bys tímhle dalekohledem bez obtíží našel. Problém je, že při Messiérovském maratonu jsou moc nízko (některé doonce příliš nízko) a pomáhá jen velký průměr a malé zvětšení. Pro příjemný pocit z maratónu je pěkné mít velký dalekohled, protože objekty taky "nějak vypadají". Např. od 30 cm dalekohledu už to lze očekávat a proto mně to letos bavilo neméně než loni. Ovšem to že se podaří i fotografický maratón zároveň jsem pravda tolik nečekal. Naváděl jsem ručně a snažil se to dohnat malým ohniskem (135mm).

Přidal jsem k fotkám na Picase popisky, kdo nepoznal vše. Ostatní Messiery zpracuju do nějaké koláže - bude tam spousta mlhavých hvězdiček :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Messierův maraton

#43

Příspěvek od daghtus »

Taktiez na to treba pekne tmave miesto. Niektore tie hmloviny a gulovky su trochu problematicke.
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Messierův maraton

#44

Příspěvek od Tulen »

Nedělám si ambice na shlédnutí kompletního Messierova katalogu za jednu noc, na to nemám doma podmínky. Na jihovýchodě září Kladno s Prahou, takže slabé objekty ve Střelci a i ty dál na východ jsou v březnu marné - to až od průchodu poledníkem jakž takž jde, ale musí být vymetený opar při obzoru. Stejně tak otevřenky u ocasu Štíra jsou u mě velmi vzácným hostem. Přesto jsem si troufal, že bych mohl 80 Messierů při této březnové příležitosti vidět. A nebýt nástupu oblačnosti od jihu, tak bych jich 80 opravdu dostal! Skončil jsem na čísle 77. I tak to ale byla nádherná pozorovací noc a rozhodně si nestěžuju, že jsem toho viděl málo! Krom 77 katalogových objektů ještě samozřejmě chí-há Persei :-), dvě komety, dvě planety a dva měsíce (Titan a ten náš s velkým M :-). A hromadu meteorů, před půlnocí to byl skoro meteoritický déšť.
Podmínky byly takové zajímavé - Mléčná dráha skoro neviditelná, ale galaxie v dalekohledu velmi pěkné - že by to bylo tím větrem? Rameno v M51 opravdu nevidím ve své 110 každý den....
Dám ještě podrobný soupis, jestli to někoho zajímá :-))
ahoj všem
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
om7aqa
Příspěvky: 85
Registrován: 08. 11. 2009, 14:18
Bydliště: Valaská
Věk: 46

Messierův maraton

#45

Příspěvek od om7aqa »

No u mňa to všetko za jednu noc nehrozí, jednak by som musel vyliesť na kopec - čo by nebol problém, mám ho blízko, ale 3,5 ročný syn nemá teraz ským ostať doma :)
Okrem toho po oblohe v podstate len začínam pokukovať a to tak, že ak ma niečo zaujme, tak sa to snažím identifikovať. Niekedy som prekvapený čo som videl - samozrejme že pri tom kukátku čo doma mám detaily nebudú , ale aj tak je to paráda.
Budúci výkend, ak vyjde počasie, tak by sme so švagrom chceli vytiahnuť na kopec Newton 200/1000 a niečo pokukať - uvidíme, či bude počasie priať.
Tieto posledné dve (tri) noci boli fantastické (objavujem DSO v súhvezdí Cassiopea), pozeral som síce len z "vychladenej" kuchyne, ale aj to stačilo.

"kukátko" Celestron  Firstscope 76/300 dobson ... nech je sranda :) , refraktor 70/400 Celestron,
okulár: "setový" 20mm a 4mm (Firstscope) 20mm a 10mm OMNI, BAADER - HYPERION 8mm, 2x barlow OMNI, trieder - Bresser 10x50
Odpovědět