UPS zdroj do observatoře

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

UPS zdroj do observatoře

#1

Příspěvek od brat »

Zdravím a žádám o malou radu :-)

Již několikrát se mi stalo, že během pozorování zakolísalo napětí nebo dokonce na několik minut vypadla elektřina úplně.
Vzhledem k tomu, že mám stálé pozorovací stanoviště (http://pod.snezkou.cz/altan) a pozoruji roboticky (přes síť ovládám go-to montáž a CCD kameru) z obyváku, tak to pro mne mělo velmi nemilé následky. Po naskočení el. proudu totiž montáž (EQ-6) ztratila aligment a kamera rychle ztratila chladící set-point. Musel jsem tedy do pozorovatelny k dalekohledu, znovu provést aligment montáže a delší dobu chladit kameru zpět na požadovanou teplotu. Případně - pokud k výpadku došlo když jsem spal - jsem tuto skutečnost zjistil až nad ránem a pozorování bylo promarněné.

A tak mne napadlo, že bych do pozorovatelny umístil záložní zdroj UPS, aby vykryl ztrátu elektřiny.

V čem bych ale potřeboval poradit od někoho, kdo UPS trochu zná, to je zda musím UPS ponechat neustále napojenou na elektřinu, když nepozoruji (někdy třeba i několik týdnů), nebo jestli můžu do observatoře vypnout pojistky (jako to obvykle dělám) a před pozorováním jen přijdu, nahodím elektřinu a začnu pozorovat. Jak se bude chovat UPS po několika týdnech v mrazu (na pozorovatelně netopím) bez přívodu elektřiny? Vybije se baterie zdroje snadno? A nezničím ji takto v krátké době? Vím, že UPS jsou primárně určené pro PC, přičemž je UPS neustále zapojena do el. sítě a jen PC se střídavě vypíná a zapíná. Jak se ale zdroj bude chovat, když mu (byť na 100% nabitému) na týden vypnu elektřinu? Případně nevíte kolik "žere" UPS v klidu, když do něj není nic zapojeného, ale sám zdroj je v síti?

Přemýšlím na tímto zdrojem: http://www.levnapc.cz/apc-cyberfort-ii-back-ups-1.html

Píší tam

Kapacita:
• 700VA
• 405W

Typická doba zálohy:
• 100% zátěž (405W) - 3.9 min.
• 50% zátěž (202.5W) - 15.1 min.

Máte někdo kvalifikovaný odhad jak dlouho může udržet tento zdroj mou EQ-6ku + CCD kameru SBIG ST-8?


Díky za Vaše názory.
Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17993
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

UPS zdroj do observatoře

#2

Příspěvek od MMys »

No, určitě bych vybral nějakou větší UPS-ku, tohe je prakticky hračka na překlenutí kratinkého výpadku, a při domácí teplotě. Pokud bude akumulátor zmrzlý, tak to může vydržet podstatně kratší dobu, nebo to nemusí fungovat vůbec.

Zvolil bych nějakou slušnější UPS třeba od firmy APC, byť bude dražší.

S tím vypínáním, to funguje jinak. Ty nesmíš vypnout napájení té UPS-ky a jí samotnou nechat zapnutou. Ty musíš primární přívod do pozorovatelny (tedy ten, který chceš zálohovat) zapojit do UPS-ky a z ní to potom roztahat dál, pro zdroj PC, kamery, montáže, vyhřívání... Pak když budeš chtít vypnout pozorovatelnu, tak vypneš tu vlastní UPS-ku, je na ní k tomu obvykle tlačítko. To jestli pak vypneš nebo nevypneš i přívod do pozorovatelny (tedy i k UPS-ce) je již jedno. Ale nesmí nastat stav, že UPS-ka zůstane zaputá (byť bez zátěže) a přívod napájení vypnutý. To by se stejně do několika hodin vybila. Účinnost měniče v ní není 100% a vlastní spotřeba UPS-ky není zanedbatelná.

Naopak ponechání ve vypnutém a nabitém stavu třeba týden (či měsíc) ji nijak výrazně neublíží. Vzhledem k tomu, že vše je navíc na připojovací kabely, tak ji můžeš v případě velkých mrazů dočasně odnést domů.


Neznám celkovou spotřebu tvé sestavy, ale odhadem si to tak 300W vezme, když zapneš vše (nabíjení notebooku, montáž, kameru, vyhřívátka). Vzhledem k provozování i v mrazu bych to určitě tak 3x předimenzoval, a vzal UPS-ku s výkonem alespoň kolem 800-1000 VA. Zároveň tím bude zaručeno, že nějakou dobu vydrží, i když bude zmrzlá.

Alespoň něco jako toto:
http://www.apc.com/resource/include/tec ... _watts=200

To by ti Altan v chodu mohlo utáhnout tak 15-20minut.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5659
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

UPS zdroj do observatoře

#3

Příspěvek od Konihlav »

je to presne jak pise Martin, hlavne vypnout spravne tlacitko aby se Ti UPSka nevybila.

s UPS od APC mam dobre zkusenosti, v podstate bys domu do tepla mohl vozit jen tu baterii (Battery Pack), ne celou UPSku a klidne bys mohl vypnout i privod elektriny, jak to obvykle delas.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

UPS zdroj do observatoře

#4

Příspěvek od HonzaS »

Ja osobně bych se UPS raději vyhnul, pri teplotách pod 5°C mohou podávat neočekávané výsledky. Nevýhoda UPS řešení je převod z 12V, resp. 24V (u těch lepších UPS) zpět na 12V pro montáž a kameru. Tím vzniká zbytečná režie na transformaci napětí.

Pokud veškerá životně důležitá zařízení jde napájet z 12V (EQ6 a SBIG je pravděpodobnost vysoká, vytápění optiky také), použil bych nějaký kvalitní olověný akumulátor ze kterého by to jelo nepřetržitě a zdroj, který určitě někde máš bych použil jako nabíjení.

Podmínka správné funkčnosti systému je, aby zdroj měl napětí 13,5V až 13,8V - v mrazu raději kolem 13,6V (pokud nemáš, lze použít zdroj např. na koncové stupně vysílaček - důležité je, aby byl stabilizovaný). Pro dlouhodobé nabíjení externím zdrojem nesmí na 12V akumulátoru být trvale více než 13,8V. Dále musíš zajistit, aby měl zdroj minimálně o 20% větší výkon, než je celková spotřeba všeho, co bude připojeno. To je z důvodu, aby primárně jel celý systém na zdroj a pouze při výpadku jel z baterie. Přebytečný výkon zdroje půjde do akumulátoru, pokud bude potřeba. Toto řešení bude za zlomek cenu odpovídající UPS.

Nyní používám tento akumulátor a jsem s ním spokojen:

http://gme.cz/_dokumentace/dokumenty/54 ... -231.1.pdf

lze pořídít např v GME asi za 2650,-

Další variantou výroby zdroje je zakoupení nabíječky pro běžné olověné aku a dodělání stabilizátoru s LM317 s tranzistorem (je to asi 5 součástek a zvládne to i ne-bastlíř)

nebo tohle:
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi= ... &z=galerie
k tomu už stačí jen dokoupit správně dimenzovaný transformátor na 15V a je to :). Zapojení obsahuje diodových můstek a kapacitní filtr - je tedy možnost napájet střídavým napětím.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

UPS zdroj do observatoře

#5

Příspěvek od brat »

Aha, tak to jsem potřeboval vědět - takže když vypnu UPSku jako takovou (a tím i všechny do ní připojené spotřebiče), tak mohu bez obav shodit jistič do pozorovatelny a UPSka vydrží do dalšího pozorování bez větších ztrát na baterii.

Vzhledem k tomu, že notebook má svou vlastní baterku, tak může jet až několik hodin při výpadku sám. Takže ten nebudu do UPSky vůbec zapojovat. Vyhřívání rovněž není nezbytné pro provoz sestavy (několik minut, či desítek minut se to bez něj obejde), takže chci zálohovat jen provozně nutné věci - montáž a CCD kameru.

Díval jsem se na tu UPS co jsi mi doporučoval, Martine, ale podle fotografie tam nejsou běžné elektrické zásuvky, které potřebuji k napojení zdroje EQ-6ky (stabilizovaný 13,8V, 3A). Jsou tam jen konektory pro připojení PC. To bych potřeboval nějaké redukce. Nebo spíš jiný model, který má v sobě běžné el. zásuvky...
Bc. Luboš Brát
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

UPS zdroj do observatoře

#6

Příspěvek od HonzaS »

Zásuvky připojíš normálně tak, že si pořídíš prodlužovák třeba s pěti zásuvkami, vyšroubuješ kabel a dáš tam kabel se správnou koncovkou.

Řešení je také zakoupení UPS, co jsi uvedl jako hned první, ta pro kameru i EQ6 bude stačit. Jedná se o nejlevnější UPS, obvodově shodná s tou co dal link Martin. Rozdíl je pouze v kapacitě akumulátoru. Sám jsem asi před 5 lety do UPS od APC, nějaká 300VA to byla, udělal vývod na externí akumulátor o kapacitě 180Ah. UPS měla mnohem vyšší výkon (měří se pokles napětí akumulátoru, při přetížení se UPS vypne). Na chladič bylo nutné přimontovat ventilátor, aby se nepřehřála a odstranit beeper. Koncepčně jsou tyhle malé dělané tak, že než začnou topit, dojde jim baterie. Akumulátor byl připojen pomocí 4mm^2 kabelu pro reproduktory o délce asi 1m.


Jinak mam ve skříní vypnutou UPS APC 500VA (malá bílá) asi 2 roky, když ji zapnu, normálně naskočí.
HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

UPS zdroj do observatoře

#7

Příspěvek od HonzaS »

Jinak tahle malá trvale zapnutá UPS bere cca 10W (měřák ukazuje 10-11W) při téměř nabité baterii. Do UPS není nic zapojeno. To by asi nevadilo pro nepřetržitý provoz. Jedinný problém může nastat při nějakých razantnějších záporných teplotách, řekněme -12°C a méně. Aby se nezbláznila elektronika. Např. můj notebook při teplotě pod -20°C detekuje přehřátí a zapne všechny ventilátory naplno, když jej zabalím na 5 minut do spacáku aby se ohřál, vše se uklidní.

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
3J

UPS zdroj do observatoře

#8

Příspěvek od 3J »

Nevím jestli jsi rozvod - přívod do pozorovatelny dělal sám , ale nestálo by za úvahu dát UPS do obytné části pod jistič a do pozorovatelny pak vést již zálohované napětí ? UPS pak bude pracovat při pokojové teplotě a v zimě jí nebude klesat kapacita.
Navíc některé UPS mohou přes seriový dnes možná i přes USB port komunikovat s PC a pak budeš mít k dispozici i údaj jak dlouho ještě vydrží běžet ze zálohy, bez nutnosti jít na mráz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17993
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

UPS zdroj do observatoře

#9

Příspěvek od MMys »

Tak to by tam musel táhnout ale kabely dva. Normální přívod a zálohovaný UPS. Protože svítit a topit si přes UPS-ku přímotopem v domečku není to nejlepší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

UPS zdroj do observatoře

#10

Příspěvek od brat »

Ještě se vrátím na začátek... Martine, myslíte, že když budu mít na UPSku připojenou jen tu EQ6ku a CCD kameru, tak mi tahle nebude stačit?

http://www.levnapc.cz/apc-cyberfort-ii-back-ups-1.html

Řekněme tak na 10 minut provozu. To by mohlo stačit. Delší výpadky jsou jen když je nějaká vichřice nebo jiné živly, ale to většinou nepozoruju...
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17993
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

UPS zdroj do observatoře

#11

Příspěvek od MMys »

Já to nejsem schopný rozhodnout, protože nevím, jaký odběr má tvoje CCD kamera a EQ6-ka. A hlavně mi jde o skutečný odběr ze sítě, se započtením všech ztrát ve zdrojích 220V/12 voltů.
Nejlepší by bylo, kdybys dokázal změřit skutečný odběr pozorovatelny na přívodu 220V.

Budu tedy počítat raději 3A/12V CCD kamera s chlazením, a tak 4A/12V EQ6 (špičkový proud, který to ale musí vydržet, nesmí se to vypnout nebo propadnout napětí). To je nějakých 80W, účinnost těch zdrojů z 220 na 12V ale nebude vyšší než 80% tedy počítej spotřebu nějakých 100W na vstupu do pozorovatelny. To by sice tahle UPS-ka měla udržet nějakých 25-30minut (za pokojové teploty), ale pokud to bude umístěné opravdu v tom domečku, kde mrzne, nemusí to být v zimě při velkém mrazu ani těch deset minut. Po většinu roku by to ale snad mohlo fungovat.

Pokud bys na tom chtěl mít i PC, tak na to ale raději zapomeň.

Spíš si myslím, že se zmrzlým akumulátorem to bude tak, tak... Ty údaje udávané prodejci jsou většinou ty nejoptimističtější, a při pokojové teplotě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
3J

UPS zdroj do observatoře

#12

Příspěvek od 3J »

MMys napsal: Tak to by tam musel táhnout ale kabely dva. Normální přívod a zálohovaný UPS. Protože svítit a topit si přes UPS-ku přímotopem v domečku není to nejlepší.
Aha, myslel jsem podle obrázků na webu ,

že dalekohled má vlastní domeček, kde není nic jiného než ten dalekohled, tedy ani se nesvítí natož topí přímotopem a přívod má z většího obytného domku. Tam že se topí a svítí a tam by byla UPS v teple.

Podle tohoto obrázku je přívod řešen dostatečně širokým " Husím krkem " takže protažení druhého kabelu by také nemusel být tak veliký problém.
Výhoda mít UPS v teple by za to možná stála.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17993
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

UPS zdroj do observatoře

#13

Příspěvek od MMys »

Pepo, jenomže tohle je jenom husí krk z pozorovatelny do domečku. A v domečku moc teplo není (leda když se tam zatopí, ale jinak je tam taky zima). Vlastní dům je dole pod svahem, a čím to tam vede od baráku, to se musí Luboš pochlubit sám.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
3J

UPS zdroj do observatoře

#14

Příspěvek od 3J »

Aha
to jsem nevěděl
každopádně jestliže je v domečku počítač tak tam bude vždy o pár stupňů víc než venku a
pokud by se PC a UPS
zavřeli do společné skříňky mohli by mít docela teploučko.
Však těch 300W co si PC bere se de fakto přemění na teplo.
Možná že by na zimu stačila polystyrenová krabice na UPS a těch 10W co sama spotřebuje by ji stačilo temperovat.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

UPS zdroj do observatoře

#15

Příspěvek od Rudy »

Zaujimava tema a to, co pise 3J, je pravda. Podobny problem s UPS a teplotou v pozorovacom domceku som riesil pred rokom aj ja. Pre nepretrzitu prevadzku SID monitoru potrebujem trvaly privod el. prudu, pretoze aj ten najmensi vypadok, moze mat za nasledok stratu dat. Kupil som, uplne najlacnejsiu UPS ( na skusku ) z vykonom 350W, ktora mi pri vypnutom monitore bez problemov vykryje kratke vypadky prudu. Potvrdzujem bezproblemovu rocnu prevadzku!
No a k tej teplote? Mozem potvrdit, ze pri zapnutom PC mi teplota v domceku neklesla pod nulu, aj ked bolo vonku -10 ale dobry je aj ten napad s polystyrenovou izolaciou! Na buducu zimu urcite vyskusam. Tento rok bola u nas pomerne slaba zima ale byvaju roky, ked je bezne -20 a to by to jedno PC nemuselo vyhriat! :)
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět