
Již několikrát se mi stalo, že během pozorování zakolísalo napětí nebo dokonce na několik minut vypadla elektřina úplně.
Vzhledem k tomu, že mám stálé pozorovací stanoviště (http://pod.snezkou.cz/altan) a pozoruji roboticky (přes síť ovládám go-to montáž a CCD kameru) z obyváku, tak to pro mne mělo velmi nemilé následky. Po naskočení el. proudu totiž montáž (EQ-6) ztratila aligment a kamera rychle ztratila chladící set-point. Musel jsem tedy do pozorovatelny k dalekohledu, znovu provést aligment montáže a delší dobu chladit kameru zpět na požadovanou teplotu. Případně - pokud k výpadku došlo když jsem spal - jsem tuto skutečnost zjistil až nad ránem a pozorování bylo promarněné.
A tak mne napadlo, že bych do pozorovatelny umístil záložní zdroj UPS, aby vykryl ztrátu elektřiny.
V čem bych ale potřeboval poradit od někoho, kdo UPS trochu zná, to je zda musím UPS ponechat neustále napojenou na elektřinu, když nepozoruji (někdy třeba i několik týdnů), nebo jestli můžu do observatoře vypnout pojistky (jako to obvykle dělám) a před pozorováním jen přijdu, nahodím elektřinu a začnu pozorovat. Jak se bude chovat UPS po několika týdnech v mrazu (na pozorovatelně netopím) bez přívodu elektřiny? Vybije se baterie zdroje snadno? A nezničím ji takto v krátké době? Vím, že UPS jsou primárně určené pro PC, přičemž je UPS neustále zapojena do el. sítě a jen PC se střídavě vypíná a zapíná. Jak se ale zdroj bude chovat, když mu (byť na 100% nabitému) na týden vypnu elektřinu? Případně nevíte kolik "žere" UPS v klidu, když do něj není nic zapojeného, ale sám zdroj je v síti?
Přemýšlím na tímto zdrojem: http://www.levnapc.cz/apc-cyberfort-ii-back-ups-1.html
Píší tam
Kapacita:
• 700VA
• 405W
Typická doba zálohy:
• 100% zátěž (405W) - 3.9 min.
• 50% zátěž (202.5W) - 15.1 min.
Máte někdo kvalifikovaný odhad jak dlouho může udržet tento zdroj mou EQ-6ku + CCD kameru SBIG ST-8?
Díky za Vaše názory.
Luboš