Světelné znečištění v médiích

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#271

Příspěvek od viktormt »

Bol by som zato, keby si mesta postavili kupoli a na noc sa do nich zatvarali.. Moja predstava miest o 50 rokov je taka, ze ludia si budu oblohu projekcne premietat na oblohu..
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Světelné znečištění v médiích

#272

Příspěvek od Habl »

Projekční planetária pod kopulí již v řadě měst již existují, jenže neřeší hlavně v industrializované části naší planety naprosto zbytečné a hlavně neekonomické a všudypřítomné světelné znečištění.
Značný rozptyl osvětlení hlavně pro nás znamená, že budeme více jezdit za skutečnou tmou do odlehlých končin civilizace, abychom se mohli podívat jak skutečně vypadá hvězdná obloha.
Tak jako se zvětšovala ozónová díra naší planety, tak se i zvětšuje světelné znečištění na Zemi a toto znečištění s zatím známými příčinami pro biosféru planety. Ať již jde o střídání dne i noci a biorytmy u živočichů, neb rostlin, neb i u astronomů míti možnost v noci pozorovat hvězdnou oblohu.
Media sice mají vliv na lidi, ale to konečné rozhodnutí vždy bude na lidech, kteří mají moc tuto záležitost ovlivnit...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Světelné znečištění v médiích

#273

Příspěvek od viktormt »

Teraz na TA3 bezi relacia Svet technologii a okrem ineho spominaju aj LED lampy, ktore by mohli byt v buducnosti nasadene miesto klasickych lampovych svietidiel. Spominaju 50% usporu a moznost regulacie svetla na 50% v case od 23 do 6 rana.. Podla mna je to dobre, ale hudba 10 rokov
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Světelné znečištění v médiích

#274

Příspěvek od ladis »

Kdyz LED uz neodfiltrujeme :(
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění v médiích

#275

Příspěvek od MMys »

To jsem si taky říkal. Ale na druhou stranu, většina LED svítidel, co jsem viděl, byla velmi slušně cloněná, a pokudu by se k tomu přidala i nižší intenzita osvětlení díky regulaci, nemuselo by to být zase tak tragické.

Navíc, nedělej si iluze že vysokotlaké sodíkovky lze nějak extra účinně filtrovat, spektrum je celkem hezky spojité, byť s maximem v oranžové. Na emisní mlhoviny myslím pomůžou mlhovinové filtry slušně i u LED osvětlení, a na galaxie je stejně nejlepším filtrem tmavá horská obloha.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Světelné znečištění v médiích

#276

Příspěvek od ladis »

většina LED svítidel, co jsem viděl, byla velmi slušně cloněná, a pokudu by se k tomu přidala i nižší intenzita osvětlení díky regulaci, nemuselo by to být zase tak tragické.
No doufejme, ze to tak nakonec bude. Nastesti v tomto ohledu dojde jiz brzy k takove financni situaci ve mestech a obcich, ze se zacne skutecne setrit a otazky uspor v elektr. energii prijdou jiste na radu. Ve vysledku by rust LP nemusel byt natolik dramaticky, abychom si, dejme tomu za 20-30 let, jiz v CR nezapozorovali. O stagnaci ci poklesu urovne LP si nedelam iluze. Ale zpomaleny rust je lepsi, nez soucasny hrozivy stav, viz vedlejsi vlakna diskuze o tmavosti oblohy v historii Ceskoslovenska...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Světelné znečištění v médiích

#277

Příspěvek od Lukina »

Neda se tak snadno posuzovat historie. Ty by jsi uz taky petrolejkou nesvitil a pesky do Vidne na urady taky nesel... Lidstvo je dal a to nese pozitivni, ale i bohuzel negativni dusledky. Az lidstvo pociti svetelne znecisteni jako problem, zacne ho resit (ale myslim si, ze sila pritazliva je v tomhle pripade vetsi nez ta odstrediva...). Zatim je to na okraji kraje... A na co setrit, kdyz zvysenim DPH se da vydelat vic... Bude vice na prerozdelovani a treba i pro ty stale si stezujici a vice svitici obce. A dokonce si troufam tvrdit, ze se nejdriv zacne setrit na jinych polozkach, nez na nakupu noveho osvetleni.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
šepi
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 01. 2010, 17:10
Bydliště: Želeč u Tábora
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění v médiích

#278

Příspěvek od šepi »

Už několikrát jsem si všimnul při projíždění nočním šumavským Vimperkem, že k obloze směřují silná světla ve tvaru obráceného kužele. Ty se jednak otáčely kolem své osy, tak i kužel putoval po celé obloze. Vždy jsem se divil, proč s tím jeden zdejší člen (nechci Tharose jmenovat ;D) něco neudělá např. dobře mířenou trefou, ale dnes jsem se konečně dočetl, že zdejší radnice udělá práci za něj: http://www.prachatickonews.cz/zpravy/zpr2383.htm. Takže alespoň malý úspěch v boji proti SZ. Pohled na dnešní Vimperk: http://sepi.ic.cz/webcam1.jpg.
SW 254/1200, SW ED-80, SW 80/400, SW NEQ-6, SW AZ-4, QHY-5L II, filtry Baader 1,25" L R G B IR, Canon 40Dmod., 500D a 300Dmod.
jakub.sepela(a)gmail.com
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Světelné znečištění v médiích

#279

Příspěvek od denis.marc »

To by mě zajímalo, co mysleli tím omezit? Mělo by se to zrušit. :-/
Uživatelský avatar
šepi
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 01. 2010, 17:10
Bydliště: Želeč u Tábora
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění v médiích

#280

Příspěvek od šepi »

Uvidíme až co bude v novém znění vyhlášky...
SW 254/1200, SW ED-80, SW 80/400, SW NEQ-6, SW AZ-4, QHY-5L II, filtry Baader 1,25" L R G B IR, Canon 40Dmod., 500D a 300Dmod.
jakub.sepela(a)gmail.com
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Světelné znečištění v médiích

#281

Příspěvek od denis.marc »

Píšou tam: "Kompletní znění vyhlášky se objeví v nejbližších dnech na městské úřední desce"

Tak kdyžtak někdo, kdo jste poblíž informujte, jak to bude. ;)
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Světelné znečištění v médiích

#282

Příspěvek od Tharos »

Ono s tím není úplně jednoduché něco udělat, protože "po dobrém" to moc nejde. Provozovatelé podobných podniků bývají až arogantní a to, že svým jednáním omezují okolí, vnímají jako marketingovou výhru (že se o nich ví). Mám informace, že snahy domluvit se s nimi po dobrém byly.

Když jsem se rozhoupal, že bych mohl (měl) přiložit ruku k dílu, začal jsem malou anketou v jednom zdejším navštěvovaném internetovém periodiku, abych zjistil, zda ta světla lidem skutečně vadí a nelíbí se jim, anebo zda je můj hvězdářský pohled prostě deformovaný. Anketa dopadla velmi překvapivě - čekal jsem, že se ta světla asi většině lidem nelíbí, ale že by jej snad až 90% respondentů úplně zakázalo mě vcelku mile překvapilo. No a pak se o anketě pravděpodobně dozvěděl jeden z provozovatelů místních bordelů a zmanipuloval ji (měla jen triviální ochranu přes cookie a tenkrát se opravdu najednou snad během hodiny úplně změnil poměr hlasů).

Nicméně v té době jsem měl už informaci (z první ruky, tchán je nyní starostou), že vůle řešit to je a že jde jen o to, aby se daná věc probrala na zastupitelstvu. A tak už jsem více kroků nepodnikal (ta vyhláška už v té době byla rozpracovaná), protože mám důvěru v místní zastupitele a vím, že jimi vydaná vyhláška určitě bude rozumná. Já bych, coby astronom a extrémista :), asi rozumnou vyhlášku nebyl schopen sestavit, protože já bych ta světla samozřejmě prostě zakázal a spolu s tím i přestavěl půlku místního VO :).

Jinak ještě horší je to s vimperským zámkem, který je díky velkým přesahům silných reflektorů ještě rušivěším elementem (z větší vzdálenosti skutečně ruší víc). I to je ale naštěstí vůle řešit, i když u něj není správcem toho osvětlení město, ale Správa NP Šumava. Zde se chci zapojit více, protože vůle tu ostudu řešit tu sice je (z určitých míst to vypadá opravdu otřesně), ale Správa zde opravdu potřebuje, aby za nimi někdo přišel s konkrétními variantami řešení. Chtěl bych jim za spolupráce s osvědčenými firmami nějaké varianty dodat.

Jestli se to vše povede, tak to bude dokonalé a Vimperk bude adeptem na článek do Astropisu. ;)
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Světelné znečištění v médiích

#283

Příspěvek od Hajs »

zde je odkaz na článek ohledne omezení světelné reklamy ve Vimperku : http://prachaticky.denik.cz/zpravy_regi ... 10309.html Doufám že se povede upravit osvětlení i na místním zámku...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Světelné znečištění v médiích

#284

Příspěvek od Tharos »

Dneska jsem měl možnost hezky si o celé věci se starostou popovídat a diskutovali jsme už i konkrétní varianty, jak by šlo naložit se zámkem. Takže další dobrá zpráva je, že i ten se vyřeší. V první řadě je vůle to řešit a to je samozřejmě to nejdůležitější. Samozřejmě si zde asi nebudeme moci dovolit ultimátní osvětlení sestávající se z desítek pečlivě propočítaných malých reflektorů tak, aby fasáda byla nasvícena rovnoměrně a decentně jako takový Big Ben (a nikde nebyl žádný přesah), ale minimálně radikální zlepšení oproti současnému stavu je na dosah.

Jinak pro nezasvěcené přikládám foto, jakou nádheru tu máme :). Kdy zase bude nějaká soutěž o nejlepší LP snímek? Možná bych se i zúčastnil. ;)



Celou tu hrůzu mám vcelku obsáhle zdokumentovanou.

Jinak mám moc velkou radost z toho, co se tady u nás poslední dny děje. Je to zásluhou výborné práce zastupitelů, kterým bych chtěl i zde poděkovat (i když nevím, jestli sem někdo z nich zabloudí). Plus bych chtěl vyzdvihnout názory našeho starosty, které jsou prezentované v Hajsem odkazované reportáži. Přestože je mým tchánem, doposud jsem s ním nikdy problematiku světelného znečištění nijak obsáhle neřešil a myslím, že je na něm krásně vidět, že rozumný a moudrý člověk má prostě rozumné a moudré názory, ať už jde o jakoukoliv problematiku.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Světelné znečištění v médiích

#285

Příspěvek od Tharos »

Jinak, jen tak pro „zajímavost“. Jedním z podniků, na kterých jsou ve Vimperku nainstalovány reklamní reflektory (které se tedy nově nesmí používat), je Club Calypso. Mají web a na něm i návštěvní knihu1, kde se teď vyhláška a ony světla vůbec také trochu řeší.

Je velmi zajímavé si to pročíst pro představu, jak odlišné mentality se v problematice světelného znečištění střetávají (například běžní lidé versus provozovatelé podobných podniků) a jak nereálná může být občas dohoda po dobrém.

Viz například příspěvek: „A vypne se někdy to stupidní osvětlení připomínající bordel, nebo to bude nafurt? Svítí mi to skoro do oken...“ a reakce na něj: „Bude to pořád,musíš holt spát hubou ke zdi,aby tě to nějak netento . . .“
[hr]1 Nechci sem dávat přímý odkaz, aby náhodou neměl provozovatel v logu návštěvy přicházející z AF a nepřišel sem náhodou za námi diskutovat. Myslím, že to není něco, o co bychom zrovna stáli. Proto ten Google.
Odpovědět