Dobré a špatné příklady

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4578
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dobré a špatné příklady

#196

Příspěvek od dvader »

Tak nikdo z účastníků našeho výletu po astro zajímavostech po jihu naší země se nemá k tomu, aby to sem dal... Tak tak činím já ale s fotkou od Vejra (moje není zdaleka tak povedená):
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 8.jpg.html

Je to z Dačic, kde je takto "krásně" nasvícena věž kostela Sv. Vavřince. Tato brutalita vynikla v celé své kráse díky inverzi, do které se to promítalo jak Fata Morgana - jen si sáhnout  ;D
Je to foceno právě z ochozu té věže...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#197

Příspěvek od Karell »

Doufám, že to vzniká jen jako vedlejší "produkt" špatně navrženého osvětlení nemovitosti, obávám se, že při obvyklé úrovni komunálních politiků v ČR by se to mohlo zalíbit. Omlouvám se případně komunálnímu politikovi, který to čte a ten snímek uvedený Dvaderem se mu nelíbí. Prohlašuji zároveň, že neházím všechny komunální politiky do jednoho pytle. Obvykle.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#198

Příspěvek od denis.marc »

Toto je opravdu až brutální špatný příklad. :-/ Co ty lidi nevymyslej za blbiny. ;D
Uživatelský avatar
JoKr
Příspěvky: 148
Registrován: 29. 04. 2011, 21:58
Bydliště: Bratislava
Věk: 64

Dobré a špatné příklady

#199

Příspěvek od JoKr »

To dvaader:
Tak trochu strašidelné, nezávidím obyvateľom Dačic túto formu osvetlenia kostola.
Nedávno som tu  na AF uviedol jeden príklad osvetlenia, zospodu nasvietené reklamné tabule, ktoré mám v zornom poli pred balkónom.
Aj keď už na nich vymenili a nastavili jednu sadu „svetlometov“ z ľavej strany,  nesymetrický kužeľ stále žiari do neba celú noc až do rána. Na tomto príklade vidieť, že sa dá zvoliť vhodnejší typ osvetľovacích telies a keby sa pridal aj vhodnejší spôsob osvetlenia - napríklad zhora, tak by to bolo znesiteľnejšie.
Aby to nebolo jednotvárne, pred pár týždňami nepravidelne začali oblohu križovať pohyblivé svetelné kužele z nejakých zábavných podnikov (z pravej a aj ľavej strany bilboardu)  :-/. Fotoaparátom som rozmazane dokázal zachytiť len jeden z nich - ten silnejší. A kilowaty idú bez úžitku - do neba....(aj keď to bude trochu OT, nezdá sa mi, že by bola kríza a zodpovední ľudia uvažujú aj napríklad o šetrení a reklamu ide predsa robiť aj menej agresívnym spôsobom).

Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#200

Příspěvek od michal.b »

Nova Vysocanska radiala v Praze plna placatych lamp: http://i.idnes.cz/11/113/org/AB3f78bf_1 ... 993108.jpg
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#201

Příspěvek od denis.marc »

Nové osvětelní kostela v obci Raná na Chrudimsku:



Také druhý kostel v obci je nasvětlen, v tomto případě je to o něco mírnější i když pořád špatné, srovnání obou:

Uživatelský avatar
Slávek.M
Příspěvky: 336
Registrován: 14. 06. 2011, 02:55
Bydliště: Hradec Králové

Dobré a špatné příklady

#202

Příspěvek od Slávek.M »

Hm to tam mají zvířetníkové světlo celoročně :-(
Pentax K-5 mod. & K-1...
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Dobré a špatné příklady

#203

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Přidávám jeden odstrašující případ z Mariánských Lázní. Člověka až bolí mozek při myšlenkách o praktickém významu tohoto řešení.

TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Dobré a špatné příklady

#204

Příspěvek od Miloš Hroch »

To není o praktičnosti, to je o tom, že každý architekt musí přijít s co největší extravagancí, aby se na něho "nezapomnělo". Čím horší prasárna tím lepší. U nás ve městě (mimo jiných skvostů) udělali "překrásnou" lávku, kde je osvětlení zabudované v chodníku a svítí nahoru, takže pokud tam bude v noci ležet psí lejno, tak do něj šlápnete, protože ho přes oslnění neuvidíte. Dokud tady nebude zákon o světelném znečištění, nic se nezmění. Spíš to s nástupem LED technologie bude stále čím dál horší. >:(
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4578
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dobré a špatné příklady

#205

Příspěvek od dvader »

Přidám jeden krásný kladný přístup ke zbytečnému svícení:

Těší mne, neboť se mne nejen týkal ale i jsem si s ním dokázal poradit...
V Letňanech, kde teď bydlím, nám do oken bytu svítil silný namodralý reflektor ze střechy školní budovy vedle, svítil celou noc. Dle přítelkyně, která tam bydlí již několik let, to tam namontovali proto, aby se v parku před školou nescházeli individua... Ale reflektor osvětloval i okolní pozemky a domy tak silně, že my jsme měli v noci v bytě neustále jak při měsíčním úplňku.  >:(
Nedalo se pořádně spát...

Tak jsem zkusil zavolat do školy, kde mne slušně pí. ředitelka přesměrovala na místní úřad, že tohle není v její kompetenci... Po několika dalších telefonátech na MÚ (než jsem se dostal na správného člověka) jsem problém vysvětlil a od kompetentního pána se mi dostalo ujištění, že se na to podívají a něco s tím provedou, že chápe, že pro spaní to je velký problém. A že mám napsat požadavek e-mailem.
No a cca po 10 dnech najednou ten reflektor přestal svítit... Tak jsem toho člověka kontaktoval a on mi řekl, že když to celé nakonec s techniky a pí. ředitelkou probrali, tak se rozhodli ten reflektor trvale vypnout! Škola má těsně nad vchodovými dveřmi ještě malé světlo s automatickým čidlem, to prý bohatě stačí, a navíc ušetří, neboť ten reflektor měl velkou spotřebu...
Takže jupííí, konec dobrý, my (a celé okolí) může v klidu spát.  ;)

Vtipné na tom je to, že celé okolí to několik let snášelo (moje přítelkyně si tím rozhodila spaní), lidi remcali ale nikdo se neozval - přitom stačilo pár telefonátů, jeden mail a po 10 dnech bylo po problému...

Píši to mimo jiné proto, že je okolo nás snad více rozumných lidí a že se člověk má radši vždycky ozvat a jen neremcat u piva - ale to je asi naše národní povaha.  :'(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#206

Příspěvek od michal.b »

Ahoj,

shanim fotky dobrych a spatnych prikladu osvetleni pro pripravovany web o svetelnem znecisteni. Konkretne by se mi hodily fotky "dobrych" a "spatnych" svitidel - at uz se jedna o jejich typ (koule, plochac), zpusob instalace (naklonene, vodorovne, nasviceni zeshora, zdola) atd. Uvital bych nejen verejne osvetleni, ale taky osvetleni nakupnich center, skladovacich hal, kostelu, hradu, parku, zahrad, svetla u domovnich dveri atd. Ze snimku by melo byt zrejme proc je to spatne nebo dobre - muze byt tedy i sirsi zaber + detail. Kvalita by mela byt dostatecna pro publikaci (na webu), tzn. fotky z mobilu jen obzvlaste povedene.

Budu prochazet tohle vlakno, mam taky vlastni archiv a archiv soutezi o svetelnem znecisteni, ale rad bych mel vetsi vyber a hlavne fotky konkretnich svitidel, proto tahle prosba.

Diky za pomoc!
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Dobré a špatné příklady

#207

Příspěvek od Assasincz »

http://ulozto.cz/xo9bfutg/lpolomouc-zip

Tohle je moje snůška, dobré i špatné příklady z VO Olomouce, dokonce i zachycené situace, kdy se lidé světlu z lamp brání. A taky nějáký skyglow.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#208

Příspěvek od MaG »

Něco možná pošlu, jen nevím kdy, času málo, tak se kdyžtak SZ připomeň. Nezapomeň na http://lpphotobank.astronomie.cz/
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobré a špatné příklady

#209

Příspěvek od michal.b »

http://ulozto.cz/xo9bfutg/lpolomouc-zip

Tohle je moje snůška, dobré i špatné příklady z VO Olomouce, dokonce i zachycené situace, kdy se lidé světlu z lamp brání. A taky nějáký skyglow.
Diky, neco mozna pouziju.

Obecne neni problem se svitidly verejneho osvetleni - tam mam fotek celkem dost (zejmena tech spatnych ). Hledam spis neco typu "lampicka nad dvermi do domu" nebo "naklopeny svetlomet na stene skladu" - tak, aby bylo z fotky i bez obsahleho popisu zrejme, proc je to dobre/spatne, kam to sviti atd. Kdyz mam jenom detail svitidla bez kontextu okoli, tak neni vubec zrejme jestli a proc je to dobre nebo spatne.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#210

Příspěvek od MaG »

Tak to je dobře žes to upřesnil. Když bych ti z balkonu nafotil reflektory na vršku budovy pražící nám do oken, tak to je taky příklad. Jediný ale zato příšerný příklad tady v Jablonci.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět