Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Nováčci se představují

#46

Příspěvek od Lukemon »

Pozorování dalekohledem pod krásnou noční oblohou je romantika,ale já nejsem básník takže bych to nenapsal jako Vy. :)

Tak co už máte nějakou představu o dalekohledu,co by měl splnovat?

Konkrétně jsem si taky objednal ED80/600 na rychlá pozorování.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Petr46
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 02. 2009, 21:57

Nováčci se představují

#47

Příspěvek od Petr46 »

Ahoj, také se trochu pokusím představit. V astronomii nejsem úplný začátečník, zabýval jsem se jí už "za mlada". Pak jsem na ni neměl čas a nyní se k ní vracím. Začínám se orientovat v astrofotografii, prozatím afokální digikompaktem. To že z balkónu v Praze nenafotím s existujícím vybavením nic moc vím, ale něco přece. A hlavně se naučím praktickým postupům při ustavení montáže, vlastním focení a hlavně postprocesingu. Teprve pak si pořídím něco kvalitnějšího a umístím to do (již) vybrané lokality s podstatně menším světelným zaneřáděním. AF čtu již více než rok, ale nyní již potřebuji občas klást i nějaké dotazy. Zatím se mějte a ať už se mraky odsunou.
Praha balkon: SWN 150/750 EQ 3-2, QHY 5T
Chalupa : Domeček s NEQ 6 SS, Orion UK 200/900, ED 80/600,QHY 5T, G2 8300C, G1 0300
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nováčci se představují

#48

Příspěvek od stana »

Něco málo o mě.Bydlím v maličké vesničce náležící k jedné vesnici, ležící v překrásném mělkém údolí okolo řeky Třebůvky.Noční obloha je tady nádherně pozorovatelná.Pouhým okem je vidět i "mezihvězdný prach".Před dvěma lety jsem se poprvé vydala na hvězdárnu a tam mi bylo řečeno, že když téměř nevidím na jedno oko,nemá cenu pokoušet se o pozorování připravenými dalekohledy. Takže jsem přestala uvažovat o koupi dalekohledu a vesmír si prohlížím jen v knihách a ve filmových dokumentech. Poradíte kyklopovi, čím se koukat do minulosti?Trošku nechápu to, proč tě na té hvězdárně bylo řečeno, že nemá cenu se podívat? Moje mama taky to s očima nemá už nic moc, ale něco v dalekohledu viděla!
Když si prohlížíš dokumenty a knihy, tak se můžeš dívat i dalekohledem..
;)

P.S. Ještě dodám trochu provokace! Kolega se vrátil z dovolené z Egypta a vzpomněl si na zoufalého hvězdáře a že prý parádní obloha!
Asi mě chtěl nasr..at.. ;D :)
Jo! Pardon, málem bych zapomněl! Vítej na Astrofóru!
:)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Nováčci se představují

#49

Příspěvek od Daja »

Trošku nechápu to, proč tě na té hvězdárně bylo řečeno, že nemá cenu se podívat? Moje mama taky to s očima nemá už nic moc, ale něco v dalekohledu viděla!
Až donedávna jsem to brala jako hotovou věc, teď když o tom přemýšlím, možná sehrála určitou roli nálada průvodce. V té době se rozhodovalo o Plutu (dokonce snad ten večer).
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nováčci se představují

#50

Příspěvek od stana »



Až donedávna jsem to brala jako hotovou věc, teď když o tom přemýšlím, možná sehrála určitou roli nálada průvodce. V té době se rozhodovalo o Plutu (dokonce snad ten večer).Aha..Ale Pluto i tak neuvidíš v dalekohledu..
;)
Ředitel naší hvězdárny byl taky o tom, že musel evidentně nechtíc mít veřejné pozorování a bylo to šup šup a ukázal dva - tři objekty a už "vypadněte"...Taky důvod proto, si koupit svůj dalekohled a ...Stejně nás nechal dívat nějakou třia- třicítkou a dnes mám doma "jen" třicítku ale není to pohled uprostřed sídliště! Navíc Dobsona můžu odvézt i jinam!
Pv hvězdárna je tak pro mě už jen vzpomínka... 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Nováčci se představují

#51

Příspěvek od Daja »

Aha..Ale Pluto i tak neuvidíš v dalekohledu..
Nešlo o to vidět ho, ale asi to byl skalní zastánce Pluta jako planety.
Jinak trefa, bylo to v Prostějově. Těšila jsem se jak děcko a jediné, co jsem si odnesla, byl smutek nad ztrátou snu . Kecám, to bych jim tam křivdila:ještě umím najít LYRU. Teď jste mi tady dali naději a dodali dost odvahy, tak se pustím do vlastního pozorování. Dalekohled už se rýsuje.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nováčci se představují

#52

Příspěvek od MilAN »


Aha..Ale Pluto i tak neuvidíš v dalekohledu..
;)
Ale no tak .Stačí se přeci podívat...a najít ho !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nováčci se představují

#53

Příspěvek od stana »

Když já mám furt před očima tu fotku z knihy, kde je ta tečka Pluta vyfocená a že má jasnost 18.Mag... :-?
O.K. Možná má kolem 14-15 mag. prostě nevím, ale žádné pokoukání rozhodně nehrozí..
:P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
guli16
Příspěvky: 210
Registrován: 15. 03. 2009, 15:23

Nováčci se představují

#54

Příspěvek od guli16 »

Ahoj jsem zde nový..Astronomie mě začala byvit nedávno...Nevím najednou ničeho sem si řekl tto je opravdu zajímavý a chci toho vědet moc...Chci koukat na naši oblohu ,ale bohužel nemůžu jelikož se v ničem nevyznám..Objednal sem si pro začátek knihu -Základy Astronomie..Kdyby byl někdo ochoten mi trochu pomoci budu velice vděčný
Dobson SW 200/1200 ,sw planetary 5 a 7 mm ,SP 10 a 25 mm
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nováčci se představují

#55

Příspěvek od stana »

Zdravím! Doporučuju krom literatury i navštívit na fóru sekci software/literatura a stáhnout si nějaký program hvězdné oblohy - CdC, Stelárium..
Pak se v tom můžeš prohrabávat a učit se třeba souhvězdí a jsou tam vyznačené i galaxie, hvězdokupy a mlhoviny..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Nováčci se představují

#56

Příspěvek od Aladin »

Vítám tě na Astro-fóru. Studium knih je výborné. Zde na fóru i jinde na Internetu je pak spousta informací o praktické stránce astronomického pozorování, které jsem v knihách nenašel. Viz "První informace pro začátečníky". S konkrétním dotazem ti zde jistě někdo poradí.
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Nováčci se představují

#57

Příspěvek od Lesák »

Ahoj,
jsem student Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, obor lesnictví. Astronomií se zabývám asi 6 let a před 3 lety jsem si pořídil svůj první "větší" dalekohled (po triedru). Vzhledem k tomu, že jsem už pozoroval téměř vše co je v dosahu mého Newtona, budu své vybavení asi brzy rozšiřovat. Mimo astronomie je mým velkým koníčkem také myslivost.
Přeji všem tmavou oblohu bez mraků!
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Nováčci se představují

#58

Příspěvek od stana »



Nešlo o to vidět ho, ale asi to byl skalní zastánce Pluta jako planety.
Jinak trefa, bylo to v Prostějově. Těšila jsem se jak děcko a jediné, co jsem si odnesla, byl smutek nad ztrátou snu . Kecám, to bych jim tam křivdila:ještě umím najít LYRU. Teď jste mi tady dali naději a dodali dost odvahy, tak se pustím do vlastního pozorování. Dalekohled už se rýsuje.Abych to upřesnil, tak v PV na hvězdárně zaskakuje při večerních pozorováních nějaká paní a mají tam nějakou 250-ku na vidli s navigací /asik nějakou Tlustou Bertu/ a kolega, když se účastní pozorování, tak je tou paní osloven a chopí se ovládání dalekohledu a najde ti co chceš..
;)
Aspoň tak mi to říkal, já tam zatím nebyl..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Amacarsch
Příspěvky: 18
Registrován: 30. 03. 2009, 08:38

Nováčci se představují

#59

Příspěvek od Amacarsch »

Ahoj. I já jsem nováček a začátečník. Jsem šťastným majitelem Lidlskopu a nyní i lepšího okuláru Planetary 5mm. S ním je to mnohem lepší. Zatím se na obloze orientuji jen trochu, ale Saturn se mi povedlo nalézt a i úspěšně pozorovat již několikrát. Také se chystám zkoušet astrofoto (afokálně). Vybavení možná nemám nejlepší, ale s něčím se začínat musí. :)
Lidlskop 70/700; 2x Triedr 10x50 (jeden je vrak na 1/2) Canon PowerShot A640+CHDK AllBest
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Nováčci se představují

#60

Příspěvek od KDan »

Vítej na astro-fóru,
doufáme, že zde pro svou zálibu najdeš patřičnou inspiraci! :)
Odpovědět