Jaka zvetseni pouzivate na DSO nejcasteji?

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaka zvetseni pouzivate na DSO nejcasteji?

#16

Příspěvek od MilAN »

Konihlav napsal: U meho soucasneho 10mm plossela + 2x barlow, tedy 240x mi vydrzel Saturn v zornem poli tak 2 sekundy, fakt, proste nepouzitelne.
Trochu přeháníš., Jak jsem psal výše a potom ladis, průchod planety přes zorné pole při zvětšení 200x trvá přes minutu.To není přece nijak kritické. Pokud ale použiješ VixenLV-W, potom se Ti ta doba prodlouží o 30%, tedy z 60 na 80 s. Je otázkou , jestli na těch krajích budeš ( můžeš) pozorovat. Podle mne určitě ne, zde se Ti totiž navíc i u sebelepšího okuláru bude projevovat již koma.
U DSO lze tolerovat názor, že velké pole, i když není úplně kvalitní, je dobré pro nalezení objektu. To by ale u planet nemělo až takový význam,
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Jaka zvetseni pouzivate na DSO nejcasteji?

#17

Příspěvek od KDan »

Já na DSO používám téměř vždy buď takové zvětšení, aby výstupní pupila vyšla kolem 5mm, což je u 200mm objektivu zvětšení 40x, anebo, když lovím méně jasný a méně rozměrný objekt nasadím takové zvětšení, při němž dostatečně v zorném poli ztmavne obloha (typicky cca 150x). Tím se hodně pomůže vnímanému kontrastu. Mám vyzkoušené, že zatímco při zvětšení 40x quasar 3C273 v přesvětleném zorném poli Newtonu 200/1000 nevidím, při zvětšení 150x ho vnímám i přímým viděním. Málokdy potřebuju na DSO nějaká jiná zvětšení a myslím si, že nemají ani žádný zvláštní praktický význam.
Komakorektor na DSO nepoužívám, přirozená rozmazanost těchto typických objektů je podstatně větší než chyba, způsobená komou a a proto se mi do cesty světla nechce zbytečně přidávat další reflexní plochy navíc.
Odpovědět