Jaký levný Newton 150-200 mm?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Merlinii

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#1

Příspěvek od Merlinii »

Na webu jsem si našel řadu výrobců dalekohledů Newton-Dobson a také řadu prodejců. Rád bych poprosil zkušenější o radu, zda znají konkrétní kvalitu a doporučí, zda ten či onen. Jde o Newtony se zrcadlem 150-200 mm, vzhledem k cenovému omezení připadá v úvahu zcela jistě pouze montáž Dobson. Co jsem našel:

1) TSC/SKY NWT 200/1200mm 8” DOBSON 2” výstup - cena 7500 korun - zde: http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html

2) TS klasický Dobson 200mm f/6 D-8 model - cena 10870 Kč / více ZDE http://www.astrocomes.wz.cz/ts_dalekohl ... dat=Newton

3) LightBridge Dobson - 8" (deluxe) - cena 15000 Kč - více ZDE - http://www.moty.cz/index.php?show=zbozi ... dely_id=84

4) Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6" - cena 6630 Kč - http://www.binox.cz/reflektory/teleskop ... ob-6-quot/

5) Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" Pyrex - cena 9510 Kč - http://www.binox.cz/reflektory/teleskop ... uot-pyrex/

Dalekohledy se zajisté mohou lišit kvalitou hlavního zrcadla, počtem a provedením okulárů, nebo třeba i kvalitou výtahu. Předpokládám, že paralaktické montáže v této cenové relaci nezajišťují stabilní polohu tubusu. Nebo snad ano? Je následující  paralaktika v praxi použitelná?

6) Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP15075EQ3-2 - cena 9000 Kč - zde: http://www.binox.cz/reflektory/teleskop-skp15075eq3-2/

Zároveň prosím případné majitele výše uvedených Newtonů o svoje zkušenosti. Jde mi mj. o to, zda na pozorvání planet má smysl větší Newton než např. 130 mm - protože zřejmě málokdy stav atmosféry umožní vyšší zvětšení. Není nakonec na planety menší a delší (kvůli opt. vadám) Newton vhodnější? Samozřejmě chápu, že na DeepSky je plocha zrcadla důležitá...

Také by mi pomohlo, kdyby nějaká dobrá duše velmi stručně rozklíčovala zkratky u prodejců TS - to je asi Telescope Service? Atd. - Viz seznam výrobců a jejich hodnocení zde kdesi na fóru...

Omlouvám se, pokud se zde přesně totéž řešilo - tj. srovnání těchto dalekohledů, ale snad to moderátor případně nějak srovná .-)

Díky za rady! Michal
Uživatelský avatar
M.Stone
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#2

Příspěvek od M.Stone »

Necítím se vůbec povolán radit, jsem tu krátce a o astronomii mám teoretické povědomí, ale protože zrovna procházím rozhodovacím procesem, tak něco k tomu.
- projeď fórum a na většinu tvých otázek dostaneš odpověď
- dále, co chceš pozorovat a co od toho očekáváš (můj malý synek, když jsem mu tuhle ukazoval, jak je ten Mars krásný, byl zklamán, protože čekal veliké rudé monstrum přes celý obzor, na kterém se tyčí Olympus a jezdí po něm jakýsi robůtek na motůrek)
- jak už zde padlo - v podstatě každý dalekohled od slušné firmy je kvalitní výrobek
- otázka pěněz
- otázka přepravy (to je třeba můj problém - chtěl bych Dobsona 200/1200, ale ... asi nepůjde vozit každý výkend na chatu včetně rodiny)
- asi jsem ti moc nepomohl, vím to sám a není to žádná legrace vybírat....držím palce a dobrou volbu, protože to si musíš vybojovat sám (znám to... )
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#3

Příspěvek od hamr »

Pro Merlinii,
Já jen velmi krátce, mám Dobson 254/1200 Sky-Watcher a kromě DSO je bezvadný i na planety a Měsíc :).
Viz.foto na WWW (ikona domečku) nalevo.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Fpmi
Příspěvky: 4
Registrován: 05. 07. 2007, 22:04

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#4

Příspěvek od Fpmi »

Ahoj...ja jsme teda taky zacatecnik, ale sam jsme se taky rozhodoval mezi Dobsonem 150 a 200...nakonec po badani zde na foru jsem se rozhodl koupit Skywatcher Dobson 200/1200...jsem s nim maximalne spokojen...jak planety tak i DSO jsou skutecne pekne...ja jsem tehdy byl limitovan 8000 kc, tak si myslim, ze vic uz vz toho vytriskat neslo:-D...jinac, ktery z techto je nej tezko rici to asi bude chtit zkusenejsiho uzivatele...jinac preji stastny vyber
Sky-Watcher Dobson 203/1200 mm
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#5

Příspěvek od ladis »

prumer 200mm rozhodne vliv na kvalitu pozorovani planet ma a to pozitivni :)

Diky vetsimu prumeru rozlisis vice detailu na planetach.

Jinak mam osobne Skywatchera 200/1200 a maximalni spokojenost, je to fakt prvotridni kousek, precizni zrcadlo (testoval jsem jej ronchiho testem). Doporucuji.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#6

Příspěvek od elbi »

Prosím tě.-Fakt si myslíš že Ronchi testem seš schopnej rozpoznat jestli je to zrcadlo precizní???
Jak si na to prosím tě přišel???
Podle mých zkušeností timhle způsobem nemáš absolutně šanci poznat jestli je to zrcadlo precizní, průměrný a možná i dost podprůměrný.Tímhle způsobem se dá odlišit tak akorát nějaký těžce podkorigovaný nebo překorigovaný zrcadlo,sleštěný nebo vyvýšený kraje, různý těžký zonální vady atp.
Hoši, určitě je chválihodný že chcete začátečníkovi poradit.Ale pokud něčemu nerozumím, tak bych se snad radši zdržel hlasování.
ladis napsal: prumer 200mm rozhodne vliv na kvalitu pozorovani planet ma a to pozitivni  :)

Diky vetsimu prumeru rozlisis vice detailu na planetach.

Jinak mam osobne Skywatchera 200/1200 a maximalni spokojenost, je to fakt prvotridni kousek, precizni zrcadlo (testoval jsem jej ronchiho testem). Doporucuji.
Merlinii

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#7

Příspěvek od Merlinii »

ladis napsal: prumer 200mm rozhodne vliv na kvalitu pozorovani planet ma a to pozitivni  :)

Diky vetsimu prumeru rozlisis vice detailu na planetach.

Jinak mam osobne Skywatchera 200/1200 a maximalni spokojenost, je to fakt prvotridni kousek, precizni zrcadlo (testoval jsem jej ronchiho testem). Doporucuji.

Ahoj Ladis Jenom malinká poznámečka z psychologie - zcela jistě máš 200 mm a ne menší, takže chápu příčinu odpovědi. Nicméně (mám taky Newton 200 mm) si tím tak jistý nejsem, protože větší průměr vyžaduje i větší "rouru" do Nebe. A pokud není výborný seeing - a tím bych se zeptal i zkušenějších - tak mi vyšší průměr nijak nepomůže. Samozřejmě vím, že za ideálních podmínek je ideální rozlišení asi 2 až 2,5x průměr čočky (zrcadla). Ale jde mi o pozorování Saturna či Jupitera při běžném seeingu. - Tam by teoereticky mohl být i menší průměr (je-li dost světla) výhodou. Je to tak? - Je při pozorování planet opravdu výhodnější Newton 200 než delší 150 mm? Jde mi taky o přenosnost, člověk si někdy už rozmyslí tahat těžký dalekohled ven... Cesty atd... Je tedy rozdíl mezi 150 a 200 (kromě DSO) na planetách vidět? Prosím o odpověď spíše zkušené praktiky - děkuju.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#8

Příspěvek od SKLP »

to Merlini:

nedávno jsem psal článek o kreslení planet ...zde uvádím kousek ....
V našich krajinách je často díky špatnému seeingu vidět na planetách méně, než bychom očekávali. Pokud vlastníme menší dalekohled, je jasné, že takový dalekohled nám ukáže méně detailů. Ovšem větší dalekohled vždy také neznamená více detailů na kotoučku, neboť neklid vzduchu je monohem vážnejsí v případě většího dalekohledu jednoduše proto, že světlo musí procházet tlustějším sloupcem turbulentního vzduchu.

Takže někdy může být menší dalekohled výhodou. Pokud je však dobrý seeing, pak samozřejmě vítězí větší dalekohled.

http://astronom.8mag.net/sklarp/jakkreslitplanety.htm
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#9

Příspěvek od SKLP »

Koukám, že jsi prodloužil dotaz ....

No zkrátka průměr je průměr!! Jakchytneš dobrý seeing, pak uvidíš více s 200mm, to je jasný. Co se týče dlouhého newtona, tam bude možná lepší kontrast, díky malému centrálnímu zastínění.
Osobně bych vzal 200mm. Při horším seeingu ani tim malým dalekohledem moc neuividíš. ;)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#10

Příspěvek od hamr »

Já myslím, že u toho většího průměru (200) lze v případě horšího seeingu použít holt menší zvětšení. Já teda můžu porovnávat max Mak127 a Dobsona250, a to jak mě překvapilo co je Makem vidět na DSO, stejně naopak mi připadá ten Dobson skoro lepší na planety než (většinou doporučovaný) Mak. No je tam však horší jeho mobilita.

Jinak speciál na planety a Měsíc tu má "g" (snad se na mě nebude zlobit, že to tu píšu), možná se taky připojí do debaty. Je to Newton s dlouhým ohniskem, nepamatuju se z hlavy (teď to nemůžu nikde rychle najít), tuším, že to je 150/1500 nebo dokonce 1800? (říkám zpaměti teď jen odhaduju). Pořizoval ho pokud to říkám správně právě kvůli světelnému znečištění a seeingu v jeho pozorovací lokalitě.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#11

Příspěvek od SKLP »

v popisu má uvedeno "newton Orion UK 150/1600"
Pravděpodobně dobrý stroj .... malé centrální zastínění .....
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#12

Příspěvek od vaclav1 »

To SKLP:
Orion Optics Newtony mají HILUX 96% odrazné vrstvy a zrcadla s vysokou přesností plochy lambda /8 - 10.Cena je vyšší,kvalita tomu odpovídá.
Výhodou těchto Newtonů je nízká hmotnost tubusu
200 mm f/6 má cca 7 kg.
Sky-Watcher 200 mm f/5 Newton cca 9 kg. :)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#13

Příspěvek od MilAN »

SKLP napsal: Pravděpodobně dobrý stroj .... malé centrální zastínění .....Radši bych do té debaty velikost centrálního stínění vůbec nezatahoval. Je to sice hezký strašák, ale Newton má snad vždy centrální stínění menší než MAky a SCT, a přesto u Newtona je to uváděno jako minus, zatím co MAKy a SCT jsou hodnoceny jako vhodné právě pro planety.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1836
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#14

Příspěvek od g »

Orion UK 150/1600 je v jiné cenové úrovni než v tématu popsané. Hledáním vhodného přístroje, primárně pro pozorování Měsíce, jsem vystřídal nemálo přístrojů. Dobson 250/1500 - pro DS výborný stroj, ale plnou silou k pozorování planet jen jednou za dva roky - byl to však zážitek. Z 80-90% horší než TAL 100/1000 (JEN z důvodu mistního seeingu, odhlédnuto byl 250/1500 lepší). Klevcov 150/1550 - výborný přístroj - nádherně bodově vykreslené pole (lepší než u refraktoru). Na planety však nejhorší. Značná citlivost na seeing. V Sedlici u Humpolce - nádherná pozorování Měsíce. TAL 100R/RS - největší spokojenost do příchodu Orion UK. Ovšem za cenu malého průměru a z důvodu špatného seeingu i zviditelnění barevné vady. Měl jsem možnost vyzkoušet i jiné přístroje - pozitivně mě překvapil ED80 - ovšem průměr je pod hranici toho, co chci vidět a pak maksutov 150/1800- sklamal mne.
Orion UK - citlivost na seeing větší než u refraktoru - někdy, ale i lepší. Brilantní kontrast - větší než u TAL100/1000!, žádné odlesky. Bodové hvězdy i jako-by za okrajem zorného pole. Okuláry ortho kasai a HD f= 5, 7, 9, 12.5, 18 a plőssl f=32mm.
více na (kvalita zrcadla aj):
http://www.obloha.webzdarma.cz/orion_UK.php
závěry jsou čistě osobní v mé lokalitě
Nyní řeším problém montáže...
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 65

Jaký levný Newton 150-200 mm?

#15

Příspěvek od sofram »

Samozřejmě že že z rončiho testu se pozná kvalita zrcasla. Mohu zaslat několik materialu i s obrazkama aby jste si udělal obrázek.
elbi napsal: Prosím tě.-Fakt si myslíš že Ronchi testem seš schopnej rozpoznat jestli je to zrcadlo precizní???
Jak si na to prosím tě přišel???
Podle mých zkušeností timhle způsobem nemáš absolutně šanci poznat jestli je to zrcadlo precizní, průměrný a možná i dost podprůměrný.Tímhle způsobem se dá odlišit tak akorát nějaký těžce podkorigovaný nebo překorigovaný zrcadlo,sleštěný nebo vyvýšený kraje, různý těžký zonální vady atp.
Hoši, určitě je chválihodný že chcete začátečníkovi poradit.Ale pokud něčemu nerozumím, tak bych se snad radši zdržel hlasování.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Odpovědět