Meade LX200 GPS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#1

Příspěvek od Radous »

Máte někdo doma tohle dělo? Přemýšlím o koupi nového dalekohledu a tohle vypadá fakt zajímavě...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Meade LX200 GPS

#2

Příspěvek od Prda »

Radous napsal: Máte někdo doma tohle dělo? Přemýšlím o koupi nového dalekohledu a tohle vypadá fakt zajímavě...
Ano, jedno doma mám, 8". Chceš si to pořídit nebo tě to jen tak zajímá? Jak dlouho si už dalekohled vybíráš? Co s tím chceš pozorovat? Ono to totiž z některých pohledů zase takové dělo není, ale to opravdu záleží na spoustě pohledů.
Pokud ho chceš vidět nebo se na cokoliv konkrétního zeptat, tak dej vědět.

Prďa
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#3

Příspěvek od Radous »

Určitě si to chci pořídit, ale rozhodně to nebude hned... Teď se chystám hlavně sebrat co nejvíc informací. Chtěl bych dalekohled na pozorování deepsky a na focení. Nekde jsem se dočetl, že na foto je nejlepší konstrukce Schmidt-cassegrain, nebo podobné... V nabídce jsem našel ještě podobný Celestron Nextstar 11GPS v cca. stejné ceně jako 10" od Meadu. Má význam vůbec schánět dalekohled s GPS? Je to použitelné vyjma automatického nastavení dalekohledu? Jakou výdrž mají baterie? Dá se pak bez problémů dalekohled manuálně obsluhovat i pokud jsou baterie vybité?
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Meade LX200 GPS

#4

Příspěvek od VooDooMaster »

Take jsem kdysi davno stal pred timto rozhodnutim, ale nakonec jsem nezainvestoval ani do LX200 ani do C11. GPS bych asi nevyuzil, jina vec je Go-To. Taky pokud pocitas s focenim bude nutne vymenit AZ montaz za PA klin. No a na foceni je rozhodne nejlepsi APO refraktor Nevim, ale klasicky Newton s komakorektorem na foceni odvede dle me stejnou praci za daleko mene penez, ktere muzes zainvestovat do montaze, nebo dalsiho zarizeni.


Radous napsal: Určitě si to chci pořídit, ale rozhodně to nebude hned... Teď se chystám hlavně sebrat co nejvíc informací. Chtěl bych dalekohled na pozorování deepsky a na focení. Nekde jsem se dočetl, že na foto je nejlepší konstrukce Schmidt-cassegrain, nebo podobné... V nabídce jsem našel ještě podobný Celestron Nextstar 11GPS v cca. stejné ceně jako 10" od Meadu. Má význam vůbec schánět dalekohled s GPS? Je to použitelné vyjma automatického nastavení dalekohledu? Jakou výdrž mají baterie? Dá se pak bez problémů dalekohled manuálně obsluhovat i pokud jsou baterie vybité?
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#5

Příspěvek od Radous »

Tzn. myslíš, že bude lepší pořídit si třeba C6R s go-to? bude to dobrá volba i pro deepsky? Na rovinu, s tím GPS si myslím taky že to je spíš něco navíc co moc nevyužiju...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Meade LX200 GPS

#6

Příspěvek od Prda »

Hmm,

tak na deep-sky a na focení doporučuju konfiguraci 10" a f/6.3, pokud to má být MEADE LX200. GPS používám, ale je postradatelné. Ty nejlepší baterky vydrží za normálního používání a cca 10stupňů tak 4 noci. Pokud budeš každou chvíli skátat mezi objekty od východu na západ, neustále zaostřovat a pokud bude -10stupňů, vydrží tak 8hodin :(. Na to je ale akumulátor. Bez elektriky se přes něj dá dívat, ale nejedou ti motory, takže je to nepoužitelné.

Ten kup ti doporučuju pouze v případě, že se díváš na ceny v online shopech v USA x kurz x max1,3 režie s dovozem. Jestli to chceš koupit v ČR v obchodě, tak zaplatíš zbytečně víc. Pokud ti to nevadí, pak je to OK. Pokud ti to vadí a pokud nechceš nijak s převozem riskovat, pak si za ty peníze v ČR pořídíš parádního Newtona, parádní montáž + příslušenství a ještě ti zbyde třeba na StarlightXpress MX7C...

Teď čekám, že se do mě zase pustí nějací obchodníci, kteří přicházejí o kšeft. BTW Skymaster (tuším to byl on) už se dlouho neozval, ale tehdy posílál desítky příspěvků denně...

Prďa
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#7

Příspěvek od Radous »

;) dík za radu. GPS je pro mně asi opravdu postradatelné. Co refraktor a reflektor vs. focení? máš nějakou zkušenost s rozdílem mezi nima? Focení je asi hlavně o světelnosti dalekohledu, je to tak?
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#8

Příspěvek od Radous »

Jinak co pozorování proměnných? Hodí se reflektor typu newton, nebo S-C i k pozorování proměnných, nebi je na to lepší refraktor.. na APO mít asi nebudu, to vychází už 200k a výš, popravdě rozhodoval jsem se, jestli koupit nějaký refraktor se stabilní GOTO montáží a k tomu jen tubus s optkou nějaký newton nebo S-C a pod. ale nakonec se mi hodně líbil ten LX200... po přečtení recenze na www.astro.cz mně ten dalekohled fakt dostal.. ale recenze není vše, tak radši sonduju, protože to není malá investice. Jsem začátečník a spoustě výrazů ani nerozumim takže sem rád za každou radu..
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Meade LX200 GPS

#9

Příspěvek od VooDooMaster »

C6-RGT neni asi uplne stastna volba na foceni a to diky montazi, taky jsem o nem uvazoval, ale ta montaz je opravdu pro tento tezky pristroj nevhodna. Uvazuji o Vixen 102ED+ montaz Sphinx je to levnejsi nez LX200 8". Pripadne bych pote na montaz jeste dokoupil VC200L, nebo nejakeho 10" Newtona. Nevim, ale ceny Meade pristroju v CR jsou opravdu dost vysoke. Kdyz uz tak bych radeji Nexstar 11" ktery je temer za stejnou cenu jako 8" Meade.


Radous napsal: Tzn. myslíš, že bude lepší pořídit si třeba C6R s go-to? bude to dobrá volba i pro deepsky? Na rovinu, s tím GPS si myslím taky že to je spíš něco navíc co moc nevyužiju...
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meade LX200 GPS

#10

Příspěvek od MMys »

Pokud chceš fotit na film, ne na nějaký malý CCD, (ne že by nebyly CCD i ve formátu kinofilmu, ale cena přesahuje několikanásobně cenu dalekohledu ) tak opravdu lepší bude světelný Newton s kvalitním komakorektorem. Pokud to ovšem chceš třeba na CCD fotometrii proměnek, proč ne. Bude ti je to dobře vyhledávat... I když newton na kvalitní GO-TO montáži taky. Ovšem na druhou stranu je zase SCT výrazně kompaktnější než Newton.

Jistým vodítkem může být diskuze, kterou jsem nedávno vedl tady: http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... 1069943394 hlavně se podívej na to porovnání snímků. SCT je po optické stránce přeci jen trochu kompromisní design. Dalekohled je to samozřejmě kvalitní, nijak tě od něj nechci odrazovat, jen upozornit na možná úskalí z pohledu astrofotografa.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#11

Příspěvek od Radous »

Jakou bys mi doporučil montáž... a u čeho jsi s výběrem nakonec skončil ty? Ten Sphinx od Vienu se mi zdá trochu jako dětská hračka.... asi bych měl strach, že s tim něco provedu,.. :)
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Meade LX200 GPS

#12

Příspěvek od Prda »

VooDooMaster napsal: GPS bych asi nevyuzil, jina vec je Go-To. Taky pokud pocitas s focenim bude nutne vymenit AZ montaz za PA klin.

Svatá pravda. Go-to je super věc. LX200 má těchto vymožeností tolik, že jsem je všechny ještě neprozkoumal. Např. focení velmi slabých objektů, které vlastně okem nejsou vidět a objeví se až na snímku: LX200 ti umožní nejdřív "najet" na blízkou jasnou hvězdu. Jednak ji můžeš přesně docentrovat (resync), můžeš na ni zaostřit (to samořejmě můžeš i před použitím Go-to) a pak teprve necháš dalekohled najet na "neviditelný" objekt.

Polární kolíbku mám, ale mám "light" verzi a není moc dobrá. Buď si ji udělej samodomo (jednu si tuším zhotovil pan Eliášek, ), nebo si kup tu robustnější (zejména pokud bys měl mít 10").

Prďa
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Meade LX200 GPS

#13

Příspěvek od VooDooMaster »

Sphinx od Vixenu neni hracka, je to celkem dobre udelana montaz odvozena od GPD, je na ni mnoho kladnych recenzi a urcite je lepsi nez zminovana CG5 - GO-TO. Nemohu vsak mluvit z vlastnich zkusenosti, ale treba se tu najde nekdo kdo ji jiz vlastni.


Radous napsal: Jakou bys mi doporučil montáž... a u čeho jsi s výběrem nakonec skončil ty? Ten Sphinx od Vienu se mi zdá trochu jako dětská hračka.... asi bych měl strach, že s tim něco provedu,.. :)
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#14

Příspěvek od Radous »

Neviděl jsem to na vlastní oči. jen na obrázku. e skutečnosti to může být dobré.. proto se i ptám na tvé zkušenosti...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Meade LX200 GPS

#15

Příspěvek od Radous »

Vyplatí se nechat si ho od někoho postavit, nebo koupit nějakou seriovku (Celestron, GSO, ...)? Já sám bych chtěl něco co největšího, ale zase aby se to dalo převážet... Tzn. celkově skladnějšího. Jinak tvoje stránky jsou super...
MMys napsal: Pokud chceš fotit na film, ne na nějaký malý CCD, (ne že by nebyly CCD i ve formátu kinofilmu, ale cena přesahuje několikanásobně cenu dalekohledu ) tak opravdu lepší bude světelný Newton s kvalitním komakorektorem. Pokud to ovšem chceš třeba na CCD fotometrii proměnek, proč ne. Bude ti je to dobře vyhledávat... I když newton na kvalitní GO-TO montáži taky. Ovšem na druhou stranu je zase SCT výrazně kompaktnější než Newton.

Jistým vodítkem může být diskuze, kterou jsem nedávno vedl tady: http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... 1069943394 hlavně se podívej na to porovnání snímků. SCT je po optické stránce přeci jen trochu kompromisní design. Dalekohled je to samozřejmě kvalitní, nijak tě od něj nechci odrazovat, jen upozornit na možná úskalí z pohledu astrofotografa.
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Odpovědět