Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
pq
Příspěvky: 33
Registrován: 29. 09. 2007, 22:44

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#1

Příspěvek od pq »

Uz jste se nekdy nekdo zkousel podivat na hvezdnou oblohu, kdyz jste meli "rozkapane" zornicky, jakymsi pripravkem, ktery lekari pouzivaji pro roztazeni zornicky pred vysetrenim?

Jde mi o to, ze mozna se pritom zornicka roztahne na vetsi prumer, nez na jaky by se roztahla ve tme samovolne, a tudiz by se do oka dostalo vice svetla, a tedy hlavne plosne objekty bysme videli o neco krasneji.

Dlouho jsem premyslel, jak zvysit plosny jas DSO, ale ted uz vim, ze je to blbost, je to neco, co zadna pasivni opticka soustava nemuze zmenit, takze jedina cesta je zvetsit zornicku (a k tomu dalekohled s tak velkou vyst. pupilou).

Ale problem by byl, ze by se zacaly moc projevovat vlastni opticke vady oka... na druhou stranu, na mlhoviny tolik ostrosti nepotrebujeme :)

Umite se predstavit, jak by to bylo krasne, videt DSO skoro jak na fotce? A kdyz bysme si nechali chirurgicky odstranit duhovku pro dalsi zvetseni zornice, tak by toho svetla bylo mozna uz tolik, ze bysme videli mlhoviny barevne ;D

Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#2

Příspěvek od ladis »

Uz se to tu, tusim, resilo a doslo se k zaveru, ze rozsireni zornicky nema vyznamny efekt pro vyssi svetelny dosah oka.

Ono nejde ani tak o zornicku, jako o receptory a ty rozsirenim zornicky nevybudis. Jedine tedy pouzit multiplikator svetla v podobe okularu, coz se da za tezke penize koupit...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#3

Příspěvek od nou »

http://navod.hvezdarna.cz tam to skusali. dostali z toho o 0.5-1 mag naviac. a odstranit aj duhovku. a odstranit duhovku by bolo uz kapku drsticke.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#4

Příspěvek od PDlink »

Výborný nápad. Začni s odstránením tej dúhovky. Ak by to nepomohlo, napíš do fóra, určite niečo vymyslíme. Každopádne vynikajúci nápad, drž sa ho.
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#5

Příspěvek od bzucino »

ladis napsal: Uz se to tu, tusim, resilo a doslo se k zaveru, ze rozsireni zornicky nema vyznamny efekt pro vyssi svetelny dosah oka.

Ono nejde ani tak o zornicku, jako o receptory a ty rozsirenim zornicky nevybudis. Jedine tedy pouzit multiplikator svetla v podobe okularu, coz se da za tezke penize koupit...
Ak rozsirite oko, tak bude na receptory dopadat viacej svetla. Vdaka tomu sa viacej sa vybudia.
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#6

Příspěvek od Nautikus »

Před lety mi rozkapali oči v nemocnici a já měl problémy najít dveře Vážně si nedovedu představit praktické využití takového postupu.
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#7

Příspěvek od MilAN »

Celý problém je v tom, že se ti sice roztáhnou zorničky, ale nebudou fungovat okolní svaly, takže celá akomodace a pod. je v ----
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#8

Příspěvek od psmolly »

Proboha, dívejte se na oblohu těma očima, které vám narostli. A zornice roztahujte tmou a ne chemií... O takových věcech snad nelze ani přemýšlet
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#9

Příspěvek od michal.b »

pq napsal: Uz jste se nekdy nekdo zkousel podivat na hvezdnou oblohu, kdyz jste meli "rozkapane" zornicky, jakymsi pripravkem, ktery lekari pouzivaji pro roztazeni zornicky pred vysetrenim?

Jde mi o to, ze mozna se pritom zornicka roztahne na vetsi prumer, nez na jaky by se roztahla ve tme samovolne, a tudiz by se do oka dostalo vice svetla, a tedy hlavne plosne objekty bysme videli o neco krasneji.

Dlouho jsem premyslel, jak zvysit plosny jas DSO, ale ted uz vim, ze je to blbost, je to neco, co zadna pasivni opticka soustava nemuze zmenit, takze jedina cesta je zvetsit zornicku (a k tomu dalekohled s tak velkou vyst. pupilou).

Ale problem by byl, ze by se zacaly moc projevovat vlastni opticke vady oka... na druhou stranu, na mlhoviny tolik ostrosti nepotrebujeme :)

Umite se predstavit, jak by to bylo krasne, videt DSO skoro jak na fotce? A kdyz bysme si nechali chirurgicky odstranit duhovku pro dalsi zvetseni zornice, tak by toho svetla bylo mozna uz tolik, ze bysme videli mlhoviny barevne ;D


Tak tohle by nefungovalo - v nasich podminkach jsme omezeni jasem oblohy (a z toho vyplyvajicim malym kontrastem mezi DSO a pozadim), nikoliv malou zornickou. Vsechno by sice bylo jasnejsi (vcetne pozadi), ale kontrast by byl porad stejny (tj. maly). Krasne, barevne, kontrastni fotky jsou vysledkem sikovneho zpracovani - ostatne staci se podivat na nejake surove snimky.
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#10

Příspěvek od bzucino »

MilAN napsal: Celý problém je v tom, že se ti sice roztáhnou zorničky, ale nebudou fungovat okolní svaly, takže celá akomodace a pod. je v ----
Prva vec, nakolko sa to da ovladat volou, ako zaostris. Druha vec -- periferne videnie nie je uplne ostre, takze +- dioptria hore by nemusela vadit. Myslim, ze len precizna argumentacia alebo prakticky experiment u viacerych ludi by rozhodol, ktory efekt prevazuje.
Uživatelský avatar
pq
Příspěvky: 33
Registrován: 29. 09. 2007, 22:44

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#11

Příspěvek od pq »

Ztrata akomodace nevadi. To je jako kdyby zdravy clovek najednou nabyl silne kratkozrakosti. Staci preostrit dalekohled!
Myslim ze perfierni videni zde nehraje roli -- s roztazenou zornici se sice divame vic periferni oblasti ocni cocky (=> vetsi opticke vady), ale stale tou samou casti sitnice.

Jeste k tem optickym vadam oka. Zjistil jsem, ze kdyz priclonim objektiv, tak to pomuze nejen dalekohledu, ale i memu oku: pri male vyst. pupile muzu nastavit hlavu tak, aby vyst. pupila byla presne na stredu zornice. Pak svetlo prochazi stredem cocky, ktera je samozrejme opticky nejlepsi. Napriklad jsem somet binar 12x60 zaclonil na 20 mm (->1.7 mm vyst. pup), dival jsem se na Mars (pred par dny), a pri peclivem vystredeni oka uplne zmizely veskere "paprsky" a jine kazy. Jak bylo vsechno najednou strasne ostre, tak bych dal krk za to, ze jsem i v 12x60 (12x20 ) videl, ze je Mars malinkaty kotoucek.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#12

Příspěvek od MilAN »

Nechte si vyprávět od někoho, kdo měl rozkapané oči, jak viděl a jak se pohyboval
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#13

Příspěvek od Vabra »

MilAN napsal: Nechte si vyprávět od někoho, kdo měl rozkapané oči, jak viděl a jak se pohybovalTak ja Vam to povim, na kontrolu sitnice chodim  pravidelne kazdy rok.
Zornice se oprovdu roztahnou hoodne a docela dlouho to vydrzi (nemeril jsem to ale hadam tak 8mm, min 2 hod).
Zaostrovat se da, ale oci pali slzi a vsechno je zamlzene.
Nepral bych vam cestu autem, kdy Vas oslnuje sediva dopoledni Praha v prosinci a kde slzite z kazdeho rozsviceneho semaforu  8).
O realnem pouziti pro pozorovani dost silne pochybuji...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
geoffrey
Příspěvky: 1
Registrován: 27. 06. 2008, 02:57

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#14

Příspěvek od geoffrey »

Ony kapky, o kterých se tu živě debatuje, se jmenují "Atropin". Jsou jen na předpis a způsobují maximální roztažení zorničky po dobu cca 2 dnů a úplnou odezvu přibližně po týdnu. Zítra běžim do lékárny a dám vědět jak jsem uspěl při zisku těchto kapek :-D
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Hvezdna obloha rozkapanymi zornickami?

#15

Příspěvek od grajda »

:o :o

Na stránkách cloudynights jsou mimo jiné grafy, jak je naše oko citlivé na kontrast při různých osvětleních. Paradoxně se tam dá vyčíst, že čím více tmy, tím jemější kontrast oko rozezná- že by se tím částečně vyrovnávalo relativně neostré noční vidění? Pokud opravdu tyto kapky dokážou rozšířit zorničky víc, než na jejich velikost po půlhodině ve tmě, pak se stejně efekt nedostaví- všechno, včetně oblohy bude světlejší a kontrast DSO i hvězd vůči pozadí fuč. A na městské obloze to navíc ještě zhorší adaptaci na tmu... Možná se tím opravdu dá získat pár desetin magnitudy, ale já radši dám větší zvětšení, pozadí ztmavne a kochám se galaxiemi- aniž by jsem hazardoval se zdravím sítnice. :-*
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Odpovědět