Dobson do panelaku

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MrtvyHubar
Příspěvky: 17
Registrován: 23. 08. 2007, 23:21

Dobson do panelaku

#1

Příspěvek od MrtvyHubar »

Dobry den.
Hodi sa dobson aj do panelaku na "oknové" ,prípadne "balkónové" pozorovanie?

Cital som ze pred pozorovanim je treba ho njaprv nechat vychladit. na okolitu teplotu. Na balkone by to nebol problem,ale kedze mam balkon otoceny k mestu,pozoroval by som skor z okna.Mam pred ocami tu hororovu scenu,kde je dalekohlad ohriaty na izbovu teplotu a v tom by sa na neho vyvalil prud studeneho vzduchu. :o

Je možné pozorovať aj s takýmto "nevychladeným" pristrojom,alebo to bude uplne nemozne?

dakujem za odpovede.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Dobson do panelaku

#2

Příspěvek od MMys »

Tak na pozorování oknem honem rychle zapomeň. Turbulence z rozdílu teplot obraz zlikviduje.

Z balkonu by to jakž takž jít mohlo, ale i tam se ještě viditelně míchá teplý vzduch od domu se studeným. Záleží na tom, jak je panelák zaizolovaný, a jak těsní okna tobě a hlavně těm pod tebou. Na balkoně dělám akorát tak pokusy při vylaďování sestavy a okamžitě poznám, jakmile sousedi pode mnou otevřou okno. Obraz začne ihned "plavat". Navíc tam bude zoufale omezená pohyblivost dobsona.

A z města toho stejně moc neuvidíš. Prostě se smiř s tím, že pokud budeš chtít něco vidět, musíš s dalekohledem ven. A je jedno, jestli to je dobson, nebo jiný dalekohled.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Dobson do panelaku

#3

Příspěvek od MilAN »

Pokud bude dalekohled stále v teple, bude situace stejná a neprojeví se potřeba ho nechat temperovat. To ostatně platí pro všechny dalekhledy stejně . Co Ti ale určitě bude vadit, a to dokonce daleko nejvíce - a jedno, jaký dalekohled použiješ, je to, že "vytékající " teplý vzduch z místnosti oknem  natolik  rozvlní vzduch, že seTi obraz bude doslaova "vařit", a to velmi rušivě už i při malém zvětšení. Tohle opravdu není cesta k jakémukoliv pozorování - bude Ti to rušit už pozorování s triedrem.  To už lepší situace bude, budeš-li de dívat dalekohledem přes kvalitní dvojsklo. Ale abys viděl oblohu, stejně Tě to vyžene ven ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MrtvyHubar
Příspěvky: 17
Registrován: 23. 08. 2007, 23:21

Dobson do panelaku

#4

Příspěvek od MrtvyHubar »

Byvam na kraji mesta,takze z toho okna mam limitujucu magnitudu okolo 5,1 co nie je az take hrozne.

Diky za odpovede,radsej teda pockam kym sa prestahujeme do domu a budem zatial pilne pozorovat triedrom.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Dobson do panelaku

#5

Příspěvek od MMys »

To zase neblbni. Stačí přeci Dobsona vzít, a odnést před panelák, ne ?

Předpokládám tedy, že to není sídliště a není tam okolo spousta lamp.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

Dobson do panelaku

#6

Příspěvek od hamr »

Nechci do toho vnášet "chaos", ale fakt je celkem něco vidět přes kvalitní dvojsklo (neříkám, že všechno), ale Měsíc a planety při ne nějak velkých zvětšeních ano, no a potom zde funguje na astroforu člověk (Aquarius) a na jeho stránkách, http://www.aquarius.estranky.cz/, jsem právě četl, že fotí a pozoruje z balkónu a jeho fotky Měsíce jsou zde si myslím bezkonkurenční a tak si myslím, že to asi z toho balkónu jde ??? Vlastní zkušenost teda nemám, já pozoruju z venkova a když nám zhasnou V.O. tak to jde i přes blízký Tábor (cca 5km a zlobí jen od východu). Jen teda vím, že přes Veluxácké střešní okno a nově osazené balkónové dveře s isolačním dvojsklem taky něco vidět je. Samozřejmě z venku je to určitě lepší, ale teď je tam ta zatracená zima ;D ;D ;D.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Dobson do panelaku

#7

Příspěvek od MMys »

Já netvrdím, že to z balkonu nejde. Ale není to bezproblémové a upozorňuji na možná úskalí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

Dobson do panelaku

#8

Příspěvek od hamr »

Já chtěl jen Mrtveho Hubara podpořit v tom, ať si nějaký dalekohled určitě pořídí, něco z toho balkónu určitě uvidí a když tak jak píše MMys ho může vynést ven (pokud si nekoupí hned nějakého obra) i Dobsona 250mm, ale na 2x vynese ;).
P.S. další spousta Aquariových obrázků je v sekci - snímky - povrch měsíce - detaily.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Uživatelský avatar
MrtvyHubar
Příspěvky: 17
Registrován: 23. 08. 2007, 23:21

Dobson do panelaku

#9

Příspěvek od MrtvyHubar »

MMys:Byvam na sidlisku a lamp je tu pozehnane.Ani tu nejak nemam miesto kde by som sa s dalekohladom nasáčkoval.

hamr:Problem je ze by som sa chcel zamerat skor na DSO,je ich predsa len viac a zdaju sa mi zaujimavejsie. Z balkona mam MHV maximalne ,mozno tak 4,5,blizsie k zenitu,ani tolko. To by asi znacne degradovalo ich viditelnost.A na nasich oknach vino nerovnosti volnym okom,ked pri nich trocha pohybem hlavou,vidim ako sa cely svet za nimi vlni uz i volnym okom:)

Nechcem zbytocne kupovat dalekohlad ktorym by som nemohol poriadne pozorovat(to je ako dat hladnemu jedlo ktore moze ovoniavat). Myslel som ze by to mozno slo cez okno,ale ak nie, tak radsej pockam.Zatial aspon mozem dosporit a miesto 200tky kupit 250ku.Dufam,ze nebudem cakat tak dlho az budem mat nasporene na polmeter a aviu na prenasanie:)
Shqwert
Příspěvky: 163
Registrován: 29. 06. 2007, 02:41

Dobson do panelaku

#10

Příspěvek od Shqwert »

Jednou když jsem byl nemocný a nemohl jsem ven, jsem vyskoušel pozorovat zkrs okno a mohu potvrdit, že přez dvojté okno s nějákým zvětšením jsem viděl kvůli refrakci dvakrát a ještě špatně. Krom toho jestli nemáš okna napařené antireflexní vrstvou, tak se propustnost razantně sníží o nějákých 40-50 procent. Tak nevím jestli by to byla dobrá investice, každopádně je pořát lepší pozorovat venku...
Shqwert...
Neuvěřím, dokud neuvidím...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3324
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobson do panelaku

#11

Příspěvek od michal.b »

Pokud bydlis v panelaku, tak si sezen klice od strechy a pozoruj tam. Budes mit idealni rozhled, nikdo te nebude rusit a hlavne to mas par kroku do bytu. Takze neni problem natahnout elektriku, dalekohled a jine vybaveni se nemusi nikam daleko prenaset, pokud potrebujes pocitac s internetem, mas ho temer po ruce.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Dobson do panelaku

#12

Příspěvek od Habl »

Většina střech panelákových domů není pochozí (kryt z tavné lepenky) a další nepříjemnost je silná turbulence od vyhřátých obvodových a střešních panelů. Většina přístupů na střechy je řešena poklopy, které neumožňují snadný přístup s větším dalekohledem. Tudy cesta asi nevede. ;)

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1746
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 44

Dobson do panelaku

#13

Příspěvek od Chef »

Jak v kterým paneláku se dá dostat bez problémů na střechu... u nás tam nemaj žebřík a i kdybych tam nějakej přistavil, tak tahat do takové výšky dalekohled 250ku a ještě ho protáhnout tím poklopem je dost riskantní....ale jinak by to byla by to paráda:-)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina APO 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, AM5, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI: 294MC,462MC,662MC,2600MM,2600MCduo; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst;
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1746
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 44

Dobson do panelaku

#14

Příspěvek od Chef »

Habl mě předstihl s odpovědí....:-)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina APO 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, AM5, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI: 294MC,462MC,662MC,2600MM,2600MCduo; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst;
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Dobson do panelaku

#15

Příspěvek od AdB »

Chef napsal: Jak v kterým paneláku se dá dostat bez problémů na střechu... u nás tam nemaj žebřík a i kdybych tam nějakej přistavil, tak tahat do takové výšky dalekohled 250ku a ještě ho protáhnout tím poklopem je dost riskantní....ale jinak by to byla by to paráda:-)
Paráda by to byla, kdyby se ta paneláková střecha tolik nezahřívala, v zimě nevím... Zkoušel jsem to a připadal jsem si jako na moři
A jak jsi psal, tahat to do takové výšky - neskutečná fuška, půlka baráku měla divadlo.
Odpovědět