Meteoráři - zamyšlení

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Meteoráři - zamyšlení

#1

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Když jsem dával na astroforum odkaz na expedici Lepex 2007, neočekával jsem sice nějaké závratné reakce na toto, ale popravdě řečeno, výsledek, který se dostavil, mě více než zarmoutil. Clicků na téma je skoro 900, když odečtu multiclicky od stejných uživatelů, tak bych to odhadl na cca. 100 lidí, kteří toto četli a ozval se jediný...to se zde skutečně nenachází žádný meteorář? Toto je jenom takové moje malé zamyšlení nad tím, jak by mohla dopadnout naše kdysi výstavní síň amatérské astronomie.... :'(
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
palino.o
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 01. 2007, 22:59

Meteoráři - zamyšlení

#2

Příspěvek od palino.o »

Myslím že takých ľudí je tu dosť. Ale musíš pokračovať vo výpočte. Koľkým ľuďom nesedí dátum, miesto, alebo nikoho kto by tam šiel nepoznajú, nechú ísť "sami". Koľký nemajú osemnásť, a rodičia nechcú prispieť na rozvoj astronómie ;D . A tak ďalej. Skús pridať anketu koľko ľudí sa tu asi venuje aj meteorom, ak nie iba nimi...
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Meteoráři - zamyšlení

#3

Příspěvek od KaoS »

Tak nesedí čas ... chtěl bych vidět, kolik nadšenců do astronomie by si nechalo jen tak ujít maximum Perseid za novu ... to jednou za těch pár let stojí za to udělat si čas na pár dnů, až týden.
Nesedí místo ... no tmavá obloha se hledá těžko, Vrchteplá není daleko od hranic s ČR, je celkem dobře dostupná a jsou na ní skvělé pozorovací podmínky. A tak nevidím problém v místě, opět platí že jednou za těch pár let to není zas tak strašné, kdyby to bylo třeba na východě Slovenska, nebo třeba i v ČR ale v nějaké špatně dostupné oblasti, tak neřeknu.
Problém s věkem ... na LEPEXu bude i pedagogický dozor - paní Labudíková, takže není problém pro nadšence mladší 18 let přijet.

Rozhodně si myslím, že není na škodu pro spoustu místních lidí si přijet odzkoušet pozorovat meteory, loni na akci dorazilo i několik úplných začátečníků a byli velice nadšení. Navíc s meteory probíhá také astrofoto a hlavně objektů ve Střelci - na jihu, takže se uživí nejen meteoráři a opět opakuji že jsou tam výborné pozorovací podmínky.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
3J

Meteoráři - zamyšlení

#4

Příspěvek od 3J »

No jistě hraje roli, že od 4 do 12 probíhá
Dovolená s dalekohledem
v Pivoni u Domažlic.
viz http://www.observatory.cz/dovolena.php
pokud odhadnu, že každý třetí z 80 je " astronom" , tak je to o 26 potencionálních zájemců méně.
( jen lidi bez závazků by asi byli schopni přijet alespoň na 4 poslední dni )
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Meteoráři - zamyšlení

#5

Příspěvek od KaoS »


v Pivoni u Domažlic.
viz http://www.observatory.cz/dovolena.php
pokud odhadnu, že každý třetí z 80 je " astronom" , tak je to o 26 potencionálních zájemců méně.
( jen lidi bez závazků by asi byli schopni přijet alespoň na 4 poslední dni )
Tak myslím, že tyto dvě akce se vyloženě nekryjí, jelikož pozorování meteorů je něco jako "dovolená bez dalekohledu", co taky s dalekohledem na Perseidy, že ano ... LEPEX je spíš určený pro astronomy amatéry a nebo laiky, studenty, kteří se o věc zajímají okrajově, chtějí zkusit pozorovat Perseidz okolo maxima, něco se naučit. Mě osobně hodně překvapuje, že na fóru jako je toto se nikdo neozval ... já sám z mého okolí lidí, kteří se o astronomii nezajímají vůbec, mám dva zájemce (minimálně) kteří na LEPEX pojedou.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Meteoráři - zamyšlení

#6

Příspěvek od Duk »

Tradičně, pozorování Perseid je i u nás na hvězdárně v Úpici. A to si myslím stáhne také dost potenciálních zájemců. Nemluvě o začátečnících, kteří zde vidí jakousi podporu.
Tím samozřejmě nechci znevažovat akci LEPEX, naopak jen vysvětlit možnou situaci.
LbA

Meteoráři - zamyšlení

#7

Příspěvek od LbA »

Meteorarov je na fore celkom dost... Ale napr u mna je dost velky problem. Ja dlhe roky (uz od roku 1989) pozorujem meteory na Kolonici. Ale nanestastie v tomto roku zial Perzeidy neuvidim (a nenafotim). Povinnosti v praci nepustia. Zial pracujem vo firme, kde akosi nemam cas na web/astronomiu/konicky. So Bzucom som v kontakte, prehovara ma. Je celkom mozne ze na LEPEX skocim na maximovy vikend (ale skor nie; a Bzuco o tom vie....)
Heh, mna inak uz tiez prestalo aj tu pisat o meteoroch. Tiez citim, ze akosi ludia o pozorovanie meteorov stracaju zaujem. Pritom pred 10-15 rokmi ceski a slovenski pozorovatelia boli vo svetovej spicke.... :-/
Skusme sa tam vratit. Ale ako? Dajte napady, myslienky A hlavne zruste firmy kde treba makat od rana do noci ;D Napr ja dnes som pracoval 12 hodin a zajtra rano ma to caka zase a popritom sa zial nedaju pozorovat sutre :(
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Meteoráři - zamyšlení

#8

Příspěvek od MaG »

Podle mně zapomínáte na to, že řada lidí se podívá na meteory "ráda" a tam to končí. Proč to ještě dělat složitěji. Já bych např. si dovedl představit, že si spočítám kolik sem jich viděl.. zkuste mně říct, proč bych se měl zatěžovat dalšími činnostmi a kazit si tu prostou zábavu. Krom toho toto léto asi nikam nepojedu, takže i kdybych si to chtěl zkusit vědečtěji.. a takových jako já tu může být dost.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Meteoráři - zamyšlení

#9

Příspěvek od Regulus »

MaG napsal: Podle mně zapomínáte na to, že řada lidí se podívá na meteory "ráda" a tam to končí.
Tak tak, já se snažím sledovat tak Perseidy, Geminidy a když byly aktuální tak Leonidy. Maximálně jsem si zapamatoval kolik jsem jich viděl a snažil se něco vyfotit (samozřejmě zorné pole foťáku meteory odpuzuje :P) Ale hlavní je ten zážitek. Zapisovat, zakreslovat... to mě neba..
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
LbA

Meteoráři - zamyšlení

#10

Příspěvek od LbA »

Regulus napsal:

Tak tak, já se snažím sledovat tak Perseidy, Geminidy a když byly aktuální tak Leonidy. Maximálně jsem si zapamatoval kolik jsem jich viděl a snažil se něco vyfotit (samozřejmě zorné pole foťáku meteory odpuzuje :P) Ale hlavní je ten zážitek. Zapisovat, zakreslovat... to mě neba..
A pritom zapisovanie aktivity meteorov je tak jednoduche...
Uz som naucil zopar mladych ludi pozorovat meteory. Vzdy na zaciatku mali reci, ze naco preco kvoli comu treba zapisovat ....
Nuz tazko niekoho presviedcat. Nechcu ludia pozorovat (tak aby ich pozorovania boli zaznamenane) tak nechcu ... :-/ Som trochu smutny ale to prejde...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Meteoráři - zamyšlení

#11

Příspěvek od Myzer »

Este by som pripomenul jeden pojem, ktory ste tu nespomenuli, jednym slovom: rating akcie. Zaradil by som tam take faktory ako uspesnost akcie minulych rocnikov (vratane hodnotenia ucastnikov), jej propagacia, zdokumentovanie, web stranka, resp. nejake fotky na webe, lahko dostupne informacie, vela ludi nechodi na akcie iba na jej primarny ciel (v tomto pripade poz. meteorov), ale aj kvoli vedlajsim cinnostiam, ktore sa v oblasti daju uskutocnit, tiez zavazi urcite kolko ludi na akcii poznam a chcem sa s nimi stretnut a som ochotny tam kvoli nim cestovat (takze z tohto hladiska je samotne pozorovanie vlastne vedlajsie). Ak to vsetko funguje, na mieste az tak nezalezi a vy ho mate navyse idealne, skoro na hraniciach republik.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
turansk
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 09. 2005, 20:57

Meteoráři - zamyšlení

#12

Příspěvek od turansk »

Presne tak ako uz bolo spomenute...napr. Sobotisska partia (cca 10 ludi) si organizuje svoje stretnutie. Vecer sa zideme a cez den moze byt kazdy doma...vyhoda byt clenom amaterskej hvezdarnicky (www.hvezdaren-sobotiste.sk)...
ale vela stastia, viem ako sa tazko rozbiehaju akcie....
Tak ako myzer poznamenal, dolezity je rating na "novu" akciu nikto nepride lebo sa o nej nehovori a tak je tazke rozbehnut nejake stretnutia, ktore by mohli naozaj dopadnut super...ale nevesaj hlavu a skusaj dalej.
Popripade ak by sa ti ozvalo malo ludi a mal by si zaujem sa pridat k vacsej skupine, daj vedet, miesto na spanie nie je problem :)
vela stastia
io
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Meteoráři - zamyšlení

#13

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To palino.o: Náklad na jeden den je 70 Sk, to není taková hrůza, ostatní viz. Kaos...
To 3J: chápu, v roce 97 jsem na ní také byl...
To Duk: z Úpice na astronomické praktikum mi z Brna došla, když jsem nabízel přednášku o meteorické astronomii, odpověď, že je pravděpodobné, že letos nebude meteorům věnován prakticky žádný čas, takže tak...
To MaG: pozorování meteorů je jedno z posledních odvětví, v kterém se mohou uplatnit i amatéři, pozorování jsou shromažďována v IMO, viz. jejich stránky, navíc při systematickém pozorování může i prostý jedinec dosáhnout dobrých výsledků, je schopen si například sestavit průběh činnosti roje, detekovat činnost roje, spočítat populační index, atd, ale nosným pilířem je spojování jednotlivých částí skládačky (jednotlivých pozorovatelů) do celku a další práce s daty, výsledky jsou pravidelně uveřejňovány na stránkách IMO...celá metodika je ovšem na delší debatu ;D
To Regulus: udělat pár čárek do formuláře tě "neba"? Když jsem začínal, v roce 1991, s astronomií, pozoroval jsem prakticky všechno, od proměnek, přes deep sky po Slunce a vždycky jsem toužil mít vše zaznamenané, i to deep sky zakreslené, i když jsem věděl, že už to bylo mnohokrát vyfocené a já svým T 7/50 jenom paběrkuju, ale bylo to moje dílo a já na něj byl hrdý...
To LbA: znám to, jsem v práci i 16 hodin, mám 2 zaměstnání...upřímnou soustrast a budu se těšit aspoň na ten víkend! ;D
To Myzer: rating akce, propagace, zdokumentování...nezlob se na mě, ale astronomie není zájmem, kdy všem něco nastrkám pod nos...pokud se někdo zajímal o tyhle věci, byl tam kontakt, budu radši, když se lidé budou zajímat, než když vše dostanou na stříbrném podnose...mám jedno heslo, lepší 1 dobrý pozorovatel, než 10 na baterky...
To turansk: akce je skutečně "nová", navazuje na pozorovací expedice, které probíhaly od padesátých let, pouze posledních 10 let to nějak ustrnulo, navíc toto pořádá SMPH, což je organizace shromažďující pozorovatele meteorů a komet v ČR, je součástí ČAS a je "vrchním" orgánem v ČR ohledně tohoto odvětví... ;D
Jinak závěrem je přihlášeno 23 lidí, což je srovnatelné s minulým rokem, ale vzhledem k docela slušné kampani, včetně plánovaných experimentů jsem předpokládal jisté zvýšení počtu, ale asi jsem byl přehnaně optimistický...a pokud se někoho moje věty dotkly, mrzí mě to, ale jsem extrémně nesnášenlivý a xenofobní, ale už se nezměním... ;D
Rest in peace, meteor astronomy! :-X
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Meteoráři - zamyšlení

#14

Příspěvek od Myzer »

Algol77 napsal:
To Myzer: rating akce, propagace, zdokumentování...nezlob se na mě, ale astronomie není zájmem, kdy všem něco nastrkám pod nos...pokud se někdo zajímal o tyhle věci, byl tam kontakt, budu radši, když se lidé budou zajímat, než když vše dostanou na stříbrném podnose...mám jedno heslo, lepší 1 dobrý pozorovatel, než 10 na baterky...
Nuz to su prave veci, ktorymi sa na akcie pritahuju (zvlast novi) ludia a mozu byt medzi nimi aj dobri pozorovatelia, nie len na baterky. Ale inak drzim palce, budem vtedy tiez vonku.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
schrapnel
Příspěvky: 7
Registrován: 23. 07. 2007, 12:14

Meteoráři - zamyšlení

#15

Příspěvek od schrapnel »

perzeidy riesi klub astronomie v Kosiciach pod vedenim Ing. Petra Kanuka od 8.8 - 20.8 na expedicii v Mnisku nad Hnilcom ( 48°48'15.20"N 20°48'16.78"E ). Ja osobne sa planujem zucastnit az v termine 16 - 20.8. Perzeidiy sa ale s kolegom chystame pozorovat aj v dobe maxima, pravdepodobne na kopci nad Kojsovom (oprori Folkmarskej skale) ( 48°49'17.91"N 20°59'17.96"E). Pravdepodobne sa ale zameriame na fotografovanie a predpokladam, ze protokol nebude spisany ziaden. - samozrejme expedicia v Mnisku bude riadne zaznamenana.
Odpovědět