Green Laser (Zelený laser)

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Green Laser (Zelený laser)

#136

Příspěvek od -karneades- »

Zdenku, naprosto souhlasím s tím, co jsi napsal,,, řádově před rokem jsem si pořídil 400mW GL, jen tak pro potěšení a prezentaci toho, co to dovede třeba s gumovými balónky, dnes už ho nemám, demontoval jsem z něj  5W IR laserovou diodu a používál jsem ji k řezání EPP hmoty při výrobě modýlků, ten výkon zapaloval na 5m chomáček vaty (bílé vaty !) namočené v ředidle, docela jsem se tím krámem vyblbnul a to svícení po eroplánech a živých bytostech mě ve snu nenapadlo, přesto jsem přesvědčen, že by se takto výkonné lasery neměly běžně prodávat, mám jednoho známého, co si pořídil 1W ! verzi GL, když jsem to v noci zapnul a namířil na oblohu, tak jsem se až lekl, ve chvilce je člověk zcela oslepen odraženým světlem, na otázku-proč to kupoval,  mi odpověděl, že na hraní  :), tyhle hi-fi kravinky zřejmě lákají každýho narmálního a hravýho chlapa  :D , naštěstí je cena výkonějších verzí natolik vysoká, že to hodně lidí odradí od koupi, to jsem se zase rozpsal....
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Green Laser (Zelený laser)

#137

Příspěvek od denis.marc »

Z diskuze pod článkem:

"a hlavně že to máme bezpečně ohlídané.Člověk aby se bál vůbec z Prahy odletět.Laser není žádná legrace,klidně zapálí letadlo,nato vemte jed.!"

A co teprv příspěvek, který má momentálně nejvíc hlasů:
"Už konečně dejte ROKA do kriminálu,tam patřil už při narození" :D

Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Green Laser (Zelený laser)

#138

Příspěvek od denis.marc »

Teda uz vidim nekoho, jak se tahne do terenu s elektrocentralou a laserovou kravou co zapali papir na 2km, aby svitil na letadlo
To už by možná bylo lepší sehnat někde RBS 70 a jít na to letadlo s tím, než se ho pokoušet zapálit něčím, co musím naložit na náklaďák.  ;D


Ale vážně, je to problém a něco by se s tím asi mělo dělat, dříve jsem četl článek, že ve Švédsku (a asi nejen tam) si zelené lasery o výkonu v řádu stovek mW nakupují nejrůznější gauneři, kteří s tím pak útočí na lidi na ulici nebo na zasahující policajty. Když ho někdo má, chodí pozorovat a v noci ho použije na zahnání stádečka rozzuřených divočáků, které ho překvapí, prosím, ale tohle není dobrý nápad. Jinak v článku je opravdu celá řada !podivných informací".
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Green Laser (Zelený laser)

#139

Příspěvek od Regulus »

Už několikrát se tu řešil pokles výkonu GL při chladu... myslím že tady někde o tom už někdo psal - že když se pořídí místo dobíjecích 1,2 V AAA článků normální (1,5 V) tak funguje líp. Zkusil jsem to vypadá to že to funguje. Takže moje otázka - existují dobíjecí baterie na 1,5 V? Proč se vlastně dělají jen jako 1,2?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Green Laser (Zelený laser)

#140

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Existuje, tzv. RAM clanek...
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
luke0144
Příspěvky: 34
Registrován: 06. 03. 2010, 17:47

Green Laser (Zelený laser)

#141

Příspěvek od luke0144 »

ja by som sa chcel spytat, ci niekto z vas nevie ako je to s GL a zakonmi na Slovensku

dakujem
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Green Laser (Zelený laser)

#142

Příspěvek od denis.marc »

milionové pokuty za lasery u letišt?
Krok správným směrem nebo si jen někdo chce přihrát polívčičku?
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Green Laser (Zelený laser)

#143

Příspěvek od caribic10 »

No já nevim, ale podle mě je to trochu kravina, ne? Jaká bude asi šance, že trefím pilota nebo kokpit?
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Green Laser (Zelený laser)

#144

Příspěvek od MilAN »

Když budeš chtít, jde to naprosto bez problémů z ruky. Není to opravdu žádný problém,ani na 10 km . Doporučuji odzkoušet !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4218
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Green Laser (Zelený laser)

#145

Příspěvek od biker.fm »

Doporučujiodzkoušet !Jen doufam ze to nikdo nebude zkouset na tech letadlech.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Green Laser (Zelený laser)

#146

Příspěvek od jozopovazan »

tak uz vieme kto to bol :)
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Green Laser (Zelený laser)

#147

Příspěvek od MMys »

milionové pokuty za lasery u letišt?
Krok správným směrem nebo si jen někdo chce přihrát polívčičku?
Já si myslím že zákon na to je kravina. Pokud to bude v obecné rovině, jak píší

Poslanci obou stran navrhují, aby v okolí každého letiště vzniklo ochranné pásmo, ve kterém by bylo zakázáno používat laserová zařízení. Velikost tohoto pásma by vymezil Úřad pro civilní letectví. Za porušení zákazu by pak pachatelům hrozila pokuta až do výše pěti miliónů korun. Předvolební návrh počítal maximálně s třemi milióny korun.
bude z toho další paskvil, a zjistí se, že se budou moci vozit po zednících, geodetech kteří také používají laserová zařízení. Zase se někdo začne přiživovat na povolování různých vyjímek a podobě. Ale to je v téhle zemi klasika, prostě na každou kravinu uděláme zákon...

Podle mě stačí stávající zákony. Mezi lidi nesmí zařízení s výkonem nad 5mW a svícení takovým silnějším zdrojem na letadlo se dá klasifikovat jako trestný čin veřejného ohrožení, konec, šmitec. Žádný další zákon potřeba není. Stačí jen striktně dodržovat stávající.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Green Laser (Zelený laser)

#148

Příspěvek od jozopovazan »

10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Green Laser (Zelený laser)

#149

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Kromě pozorovatelské pomůcky se zelený laser stal také nástrojem mezinárodního boje - jinak než jako útok na Rakousko nelze aktivitu casina v Dolním Dvořišti pod úhlem jen několika stupňů s obzorem vysvětlit.

Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
kirmakX6on
Příspěvky: 21
Registrován: 23. 07. 2011, 14:25

Green Laser (Zelený laser)

#150

Příspěvek od kirmakX6on »

ahoj

chtěl bych se zeptat...
po přečtění tohoto vlákna mi vyplynulo, že doporučujete 5mW lasery, silnější ne

otázkou je, proč jinde doporučují 15mW-50mW.
(např.
http://laserpointerforums.com/f45/star- ... 40659.html
http://www.laserpointersafety.com/tips/tips.html
http://cs.astronomy.com/asycs/forums/p/ ... 47308.aspx
)

vysvětlení, které mě napadá, že zde uvažujete individuální použití za astronomické noci, kdežto jinde se uvažuje skupinové použití v oblastech se světelným znečištěním.

Prvně bych si tedy chtěl ověřit, zda je má interpretace správná.

Druhá otázka se týká toho, zda náhodou neexistují nějaké prostředky (nějaké filtry, průsvitná stínítka/fólie nebo něco takového), které by snížily výkon laseru. Napadlo mě, že bych si koupil silný laser (např. 200mW), který by mi posloužil i na hraní doma a kdyby ho bylo potřeba použít na ukazování hvězd, našrouboval by se tam onen ochranný prostředek, aby laser neoslňoval. Bohužel jsem nic takového nikde nenašel, je mi ale podezřelé že by to neexistovalo.

Konečně třetí otázka se týká jinobarevných laserů. Jednak se mi zelená uplně až tak nelíbí, jednak bych nemusel mít dva různé lasery - jeden výkonný a druhý jako nebeské ukazovátko. Otázka je, jak výkonný musí být červený nebo modrofialový laser, aby byl ekvivalentní např. 30mW zelenému laseru.
např. na http://www.youtube.com/watch?v=9-SOzWMcPp4 ukazuje jakýsi děcko červenej 100mW a paprsek je vidět jen když do toho šplíchá rozprašovačem vodu...
na http://www.youtube.com/watch?v=tDQjmwE9O24 je paprsek 300mW laseru vidět i za světla (byť jak se zdá pouze z velice ostrého úhlu)..takže tam se obávám, že by to v noci oslňovalo

zatím se mi nedaří zjistit, jaký výkon červeného je ekvivalentní zelenému (na youtube je hodně videí, ale pokud jsou s červenými lasery a v noci, tak jde o homevidea a tam nejde poznat, zda natáčející napřed místnost zakouřil nebo ne...), o modrém ani nemluvě
Odpovědět