C/2006 VZ13 (LINEAR)

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#31

Příspěvek od Pavuk_ »

Spolu s LBa sme pozorovali tuto kometu v noci sob/ned 7/8.7 okolo polnoci. Kometa bola takmer v zenite. Moj odhad bude porovnanim s inymi DSO podobneho tvaru ;)
Na vyhladanie nebolo treba pouzit ziadne mapky, pretoze lezala v zornom poli s omega Dra.
V 350 f/4.2 pri 62x bola velmi jasna, viditelna priamym videnim a mi pripadala mi 2x vacsia ako M27 a jednotkova plosna jasnost asi 1.5x jasnejsia ako M27. Celkova jasnost mohla byt priblizne rovnaka nakolko M27 je uhlovo mensia avsak javi sa jasnejsia.

Podmienky (az na prichadzajuce mraky) boli velmi dobre: MHV 6.7 pricom obaja potvrdzujeme MHV6.6 lahko bocnym videnim. SQM ukazoval 20.9, co je slabsia hodnota avsak pritomnost mrakov na zapade a juhozapade odrazala svetlo vzdialenych miest, co prispelo k zvyseniu celkoveho jasu oblohy.

Seeing bol prekvapujuco dobry, moj odhad ~1.5" a umoznilo to pozorovat DSO pri 530x bez prilisnej degradacie obrazu. Prekvapuje ma viditelnost centralnej hviezdy v M57 pri trpezlivom sledovani driftujuceho prstenca zornym polom Naglera 7mm s Powermate 2.5x (530x). Hviezdicka sa ukazala asi 1x za 20sekund trpezliveho pozorovania polopriamym videnim. Pozorovanie vzapati potvrzuje LBa a ja mam o to vacsiu radost, lebo je to po prvy krat, co tento vzacny ukaz vidim v nasich podmienkach na Slovensku.

Pripajam priamu linku na aktualnu polohu komety do konca jula (cervence) (zo skyhound): http://www.cometchasing.skyhound.com/co ... 6_VZ13.gif
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#32

Příspěvek od HonzaS »

Par snimku pri testovani EOS350D jsem k ranu take udelal, pocasi zde nebylo moc pekne, byla nizka pruzracnost oblohy. Pokusil jsem se vyfotografovat prez ED80, delka expozice je 4 minuty, ISO1600, jeden snimek. Ani jsem neodecital darkframe, protoze zadne nemam :). I na malem snimku je patrny pohyb komety. Jih je vlevo nahore, sever je vpravo dole. Foceno 9.7.2007 kolem 2 hodin rano mistniho casu.



HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#33

Příspěvek od Pavuk_ »

Pekne video urobil jeden kamarat (Juan Antonio) z Tenerife.

Kedze na videu nie su informacie o pouzitom vybaveni prepisujem ich sem (myslim ze nepotrebuje preklad) :
un video con 120 imágenes de 15 segundos cada una.
Telescopio Vixen Visac (200m, 1800 Df, f/9) + reductor de focal: f/9
Camara: Atik 16IC
Montura Losmandy G11+Gemini, sin guiado

http://www.youtube.com/watch?v=6MyMnNX-lRk
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2341
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#34

Příspěvek od Cassi »

V noci z 8. na 9.7. se udělalo zázračně jasno, nacházel jsem se na skautském táboře u vsi Vápno, nedaleko Č. Dubu. Tábor máme v údolí, v noci tam byla pěkná kosa, navíc byla šílená vlhkost, každým dýchnutím se mi rosily okuláry triedru :(
Kometu jsem srovnával s M27, kometa se mi zdála jasnější, než mlhovina (triedr 10x50) !! Nebyl jsem si úplně jistý, odhad jasnosti mi byl znemožněn rosením okulárů.

Přikládám odhad jasnosti od J. J. Gonzáleze, kometa je již dost jasná :)

C/2006 VZ13 (LINEAR):
2007 July 10.01 UT: m1=7.3, Dia.=10', DC=4, 7x50B.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
LbA

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#35

Příspěvek od LbA »

Pavuk_ napsal: Pekne video urobil jeden kamarat (Juan Antonio) z Tenerife.

Kedze na videu nie su informacie o pouzitom vybaveni prepisujem ich sem (myslim ze nepotrebuje preklad) :
un video con 120 imágenes de 15 segundos cada una.
Telescopio Vixen Visac (200m, 1800 Df, f/9) + reductor de focal: f/9
Camara: Atik 16IC
Montura Losmandy G11+Gemini, sin guiado

http://www.youtube.com/watch?v=6MyMnNX-lRkTo ale je krasna video sekvencia, mna by zaujimalo ako to spracoval, lebo to vyzera fakt dobre ;)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#36

Příspěvek od Pavuk_ »

Prave sedim v aute a pisem z juskyho mobilu. Sme uz takmer na hv. V modre. Drzte palce nech vyjde pocasie. Kometa je dnesny ciel. Pavuk jusky dominik a hendrich
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#37

Příspěvek od Hajs »

Práve jsem se vrátil z pozorování (vyhnala me zima u nás je okolo 5st. brrr) A jako poslední jsem vyfotil kometku LINEAR ( ISO 800, 85sec.)

Plná velikost na kliknutí...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#38

Příspěvek od FunTomas »

LbA napsal:
To ale je krasna video sekvencia, mna by zaujimalo ako to spracoval, lebo to vyzera fakt dobre ;)Prepáč Laci ale čo je na tom také neuveriteľne úžasné a krásne? Veď je to normálna videosekvencia. Maník si dal prácu a svoje snímky registrované na hviezdy jednoducho poskladal do animácie. Takéto snímky najmä asteroidov tu boli zverejnené X krát. A priznajme si to, boli aj krajšie snímky, na ktorých bolo vidno zmeny v štruktúre chvosta. Ja viem táto ešte chvost nemá. Tým viac sa čudujem, čo je na nej také nezvyčajné.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#39

Příspěvek od Pavuk_ »

FunTomas napsal:
Prepáč Laci ale čo je na tom také neuveriteľne úžasné a krásne? Veď je to normálna videosekvencia. Maník si dal prácu a svoje snímky registrované na hviezdy jednoducho poskladal do animácie. Takéto snímky najmä asteroidov tu boli zverejnené X krát. A priznajme si to, boli aj krajšie snímky, na ktorých bolo vidno zmeny v štruktúre chvosta. Ja viem táto ešte chvost nemá. Tým viac sa čudujem, čo je na nej také nezvyčajné.
Tebe sa nezda byt krasna ? Nechapem preco by sa niekomu nemohla zdat videosekvencia krasna. Nechapem "co te tak namíchlo ?" za to ze Laco vyjadril svoje pocity ? to sa tu nesmie ?

Na viacerych forach, ktore navstevujem, som si vsimol, ze uzivatelia si chvalia a ocenuju navzajom svoje snimky, sekvencie atd. Specialne spanieli su v tomto velmi srdecni a niekdy mi to az trochu pripada "prehnane", ale zjavne to patri k to ich mentalite. Je to velmi pekne, ze su taki srdecni a napriklad (dodavam pre uplnost) som si tam nevsimol jediny pripad vzajomneho suboja alebo osocovania (konkretne to forum ma niekolko sto clenov).
Je len skoda ze niektori z nas maju "studene cumaky" a nevedia otvorit svoje srdce (tym nemyslim teba!).

Takze Laco, nic si z toho nerob Taketo prispevky su uplne bezne na inych forach, kde ich nepokladaju sa za spam ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11397
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#40

Příspěvek od MaG »

Hajs napsal: Práve jsem se vrátil z pozorování (vyhnala me zima u nás je okolo 5st. brrr) A jako poslední jsem vyfotil kometku LINEAR ( ISO 800, 85sec.)

Plná velikost na kliknutí...Máš tam v náznaku i iontový ohon směřující vpravo nahoru. Dobrý snímek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Shqwert
Příspěvky: 163
Registrován: 29. 06. 2007, 02:41

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#41

Příspěvek od Shqwert »

Tak nevím jestli toto bude nebo nebude považovaný za spam, ale stejně dám nějákou tu hlášku. Včera, kdy se oblaka rozevřeli, jsem byl taky jedem z těch, kterým kometa nedala a mrzl venku. Nevím jak vám, ale taky mi srdíčko zaplesalo a to je asi tem důvod, proč musím věčne po nocích mtrznout, že? I když v malým refraktoru o 70 mm, ale stejně to stojí za to...
Neuvěřím, dokud neuvidím...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#42

Příspěvek od Dominik »

Pavuk_ napsal: Prave sedim v aute a pisem z juskyho mobilu. Sme uz takmer na hv. V modre. Drzte palce nech vyjde pocasie. Kometa je dnesny ciel. Pavuk jusky dominik a hendrich
Takze sme vcera pozorovali a obloha bola vynikajuca na AGO Modranske podmienky. Takmer stale bolo jasno a obloha bola krasne vymetena. Kometu sme pozorovali cez dobson 250mm a 350mm a bola naozaj jasnejsia ako pred par dnami. Mala dost vyrazne jadro a DC odhadujem tak na 5. Pekne bola vidiet aj cez trieder a myslim, ze je to jedna z krajsich komet.

Pozorovali sme rozne zname vyrazne objekty ako krasne Riasy (ja som ich tak este nevidel), Severnu Ameriku, M13 rozlozenu na ramena a stmavenia pri jadre, M92, M3, M57, M27, M31 atd. atd. atd. Dokonca sa nam podarilo najst Draco Dwarf ked bola v zenite a naozaj aj v 350 aj v 250 dobsone sme s Pavukom videli zjasnenie ako vasci oblacik, ktory vynikal hlavne pri miernom pohybe s dalekohladom, avsak si musime overit ci to naozaj nemohlo byt este nieco ine. 6.6ka alebo M13 jasne ziarili na oblohe volnym okom. Padlo par peknych meteorov, ktore zaznamenavaju aj na hvezdarni kde nam ich ukazali.

Dominik
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#43

Příspěvek od FunTomas »

Pavuk_ napsal:

Tebe sa nezda byt krasna ? Nechapem preco by sa niekomu nemohla zdat videosekvencia krasna. Nechapem "co te tak namíchlo ?" za to ze Laco vyjadril svoje pocity ? to sa tu nesmie ? ;)...Kde som sa nahneval, namíchnul? Jednoducho sa mi tá sekvencia zdala normálna, ničím sa mi nezdá zvláštna. práve preto som sa Laca spýtal. Možno mi niečo uniklo, ale ako som napísal, videl som tu už lepšie - oveľa lepšie. Toto je štandardná fotografia.


Pavuk_ napsal: ... a napriklad (dodavam pre uplnost) som si tam nevsimol jediny pripad vzajomneho suboja alebo osocovania (konkretne to forum ma niekolko sto clenov).
Je len skoda ze niektori z nas maju "studene cumaky" a nevedia otvorit svoje srdce (tym nemyslim teba!).
...Tomuto vôbec nerozumiem. Aké osočovanie, aký vzájomný súboj... Prečo to tu vôbec bolo napísané. O nič také tu nejde. ???


Pavuk_ napsal: ...Takze Laco, nic si z toho nerob Taketo prispevky su uplne bezne na inych forach, kde ich nepokladaju sa za spam ;DJa verím, že Laco to pochopil správne a keď bude mať čas, tak ma upozorní na nejaké skryté detaily, ktoré robia tú animáciu výnimočnou a krásnou.

A pridám aj tohoto panáka, ktorého som hore asi zabudol a potom to tak vyzerá.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24330
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#44

Příspěvek od MilAN »

FunTomas napsal:
Jednoducho sa mi tá sekvencia zdala normálna, ničím sa mi nezdá zvláštna. práve preto som sa Laca spýtal..Připojím se k Tobě. Je to opravdu tak. Dobře udělané fotky, dobře řemeslně zpracováno, dobrá presentace, Je to dobré, je to standardní, ale není to přece nic mimořádného. Jedině to počasí u nás už tak 3 neděle nedovuluje udělat to také.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

C/2006 VZ13 (LINEAR)

#45

Příspěvek od FunTomas »

Včera sme boli s Myzerom v Mariánke pozorovať kométu. Počas pozorovania a debaty som nechal aparát snímkovať . Kométa sa nápadne podobala na M13, len nebola taká jasná. Po prvom zhliadnutí v triedri sme ju potom sledovali Myzerovym refraktorom (priemer tuším 110mm).

Ešte poďakovanie Ceresovi za vytvorenie animácie.



Snímané aparátom Canon EOS 20D, Borg ED77 + reduktor 0.85x. Snímané 40s expozíciami pri ISO 1600.
Snímka je zložená z 59 snímok. Nastavený kontrast, krivky a saturácia v Photoshope.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět