Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Co říkáte tomuhle: http://www.grafika.cz/art/df/kodak-barevny-filtr-p.html?
...Kodak chce problémy s růstem šumu při fotografování na vyšší citlivost řešit přidáním bodů, které budou zachycovat pouze jas (tzn. bez barevných filtrů) bez ohledu na barvu světla. Díky tomu, že takovéto buňky zachycují všechny vlnové délky viditelného světla, tak na těchto buňkách získáme větší signál. Ten se nemusí tolik zesilovat, a tím pádem je slabší i šum...
Myslím, že pro atsrofotografy nadějná zpráva. Nebo ne?
...Kodak chce problémy s růstem šumu při fotografování na vyšší citlivost řešit přidáním bodů, které budou zachycovat pouze jas (tzn. bez barevných filtrů) bez ohledu na barvu světla. Díky tomu, že takovéto buňky zachycují všechny vlnové délky viditelného světla, tak na těchto buňkách získáme větší signál. Ten se nemusí tolik zesilovat, a tím pádem je slabší i šum...
Myslím, že pro atsrofotografy nadějná zpráva. Nebo ne?
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
- Alien_MasterMynd
- Příspěvky: 1636
- Registrován: 26. 09. 2006, 10:17
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Porad ovsem zustava problem interpolace a pixelu nepixelu. Kdyby radsi nekdo narval prachy, aby se trochu urychlil vyvoj X3 snimacu 
A co jsem vidle ty ukazky, tak je to jak z nejakeho pidisnimace pro kompakty, sum vyzehleny tak, ze by to zehlicka lip nezvladla ???
A co jsem vidle ty ukazky, tak je to jak z nejakeho pidisnimace pro kompakty, sum vyzehleny tak, ze by to zehlicka lip nezvladla ???
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Tohle je na hlavu... Na jednu stranu se yvyjeji technologie, aby se sum potlacil, ale na druhou stranu se do fotaku strkaji cipy se stale vetsim poctem pixelu - s vetsim nez je schopna vykreslit optika. Tudiz detailu vic neni a jedine co narusta je sum... Nebylo by ucelnejsi a i levnejsi pouzivat cipy odpovidajici optice???
Jinak samozrejme jsem pro vyvoj a kazdy vynalez, ktery zlepsi kvalitu obrazu jen vitam. Jaky ale bude mit vliv tato technologie neumim odhadnout. Jestli jsem to pochopil, tak se vysledny pixel vypocitava z vetsiho mnozstvi realnych bunek (u klasicke masky ze 4 a u teto ze 16ti).
Jinak samozrejme jsem pro vyvoj a kazdy vynalez, ktery zlepsi kvalitu obrazu jen vitam. Jaky ale bude mit vliv tato technologie neumim odhadnout. Jestli jsem to pochopil, tak se vysledny pixel vypocitava z vetsiho mnozstvi realnych bunek (u klasicke masky ze 4 a u teto ze 16ti).
Jsem zacatecnik, ale lecim se 
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Vejr napsal: na druhou stranu se do fotaku strkaji cipy se stale vetsim poctem pixelu - s vetsim nez je schopna vykreslit optikaVsetkemu vladnu obchodnici, ktorym sa lepsie pise "novy 11megapixlovy fotoaparat" - 90% ludi sa v tom s prepacenim prd vyzna a kupi. Zvysok je par zakaznikov, ktory nad tym rozmyslaju...
Podobne je vyslovene obchodny tah pojem "digitalny zoom" alebo povedzme "mozne zvacsenie az 600x"
A clovek, ktory ma o tom predstavu sa nestaci divit.
Podobne je vyslovene obchodny tah pojem "digitalny zoom" alebo povedzme "mozne zvacsenie az 600x"
A clovek, ktory ma o tom predstavu sa nestaci divit.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D, Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
- Alien_MasterMynd
- Příspěvky: 1636
- Registrován: 26. 09. 2006, 10:17
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Ono je to vsude, treba i u X3 snimacu marketingove materialy tvrdi, ze maji vrstvu pro cervenou, zelenou a modrou barvu. Pritom to tak vubec neni, je ruzna pravdepodobnost zachyceni fotonu v dane hloubce, ktera je nenulova pro vsechny tri vrstvy.
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Kdyz jsme u tech cipu - mohl by mi nekdo vysvetlit, jak by se chovalo tricipove reseni jako je u nekterych videokamer? Tedy rozlozeni svetla pres hranol a kazdy cip pro jednu slozku. Ciste teoreticky by to preci mohlo byt lepsi nez klasicky cip s mozaikou. Neboli vyhody Foveonu a klasickeho reseni. V soucasnosti jsou tyto kamery jiz celkem dostupne (4MPx se da sehnat pod 24 tisic). Citlivost 2 luxy sice neni nejak uzasna, ale jak je to ve srovnani s fotakem neumim posoudit. Zkousel jste nekdo takovou kameru pouzit???
Jsem zacatecnik, ale lecim se 
- Alien_MasterMynd
- Příspěvky: 1636
- Registrován: 26. 09. 2006, 10:17
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Foveon dela studiove fotaky se tremi snimaci, z toho vznikla ta myslenka X3 snimacu. Jenze to je studiova krava. Do klasickeho fotaku to nenarves, potrebujes hranoly, dichroicke filtry a pro kompatibilitu se stavajicimi objektivy potrebujes to vsechno narvat do nejakych 5-10mm (kvuli vzdalenosti objektivu od snimace, ktera je podle vyrobce asi 44-48mmv niz musi byt jeste zrcatko a zaverka) 
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Alien_MasterMynd napsal: Do klasickeho fotaku to nenarves, potrebujes hranoly, dichroicke filtry a pro kompatibilitu se stavajicimi objektivy potrebujes to vsechno narvat do nejakych 5-10mm (kvuli vzdalenosti objektivu od snimace, ktera je podle vyrobce asi 44-48mmv niz musi byt jeste zrcatko a zaverka) ;)Staci se podivat na tricipove kamery od Panasonicu. Ty nejsou nejak extra velike a to tam je jeste mechanika na DV kazetu...
Jsem zacatecnik, ale lecim se 
- Alien_MasterMynd
- Příspěvky: 1636
- Registrován: 26. 09. 2006, 10:17
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Vejr napsal:
Staci se podivat na tricipove kamery od Panasonicu. Ty nejsou nejak extra velike a to tam je jeste mechanika na DV kazetu...Koukni se nekdy do zrcadlove sachty (D)SLR a bude ti jasno
Proste jsou objektivy navrzene na tu vzdalenost 44-48mm od snimace a pres to vlak nejede :-/ Jedina cesta je kompletne novy navrh objektivu. To ale prinasi problemy s obrazovou kvalitou u objektivu, jejichz ohniskova vzdalenost je kratsi nez ta vzdalenost objektiv-snimac. Musi to pak byt kompromisni konstrukce, kdy je hlavni rovina objektivu az za za nim (resi se pomoci rozptylneho clenu).
Staci se podivat na tricipove kamery od Panasonicu. Ty nejsou nejak extra velike a to tam je jeste mechanika na DV kazetu...Koukni se nekdy do zrcadlove sachty (D)SLR a bude ti jasno
Proste jsou objektivy navrzene na tu vzdalenost 44-48mm od snimace a pres to vlak nejede :-/ Jedina cesta je kompletne novy navrh objektivu. To ale prinasi problemy s obrazovou kvalitou u objektivu, jejichz ohniskova vzdalenost je kratsi nez ta vzdalenost objektiv-snimac. Musi to pak byt kompromisni konstrukce, kdy je hlavni rovina objektivu az za za nim (resi se pomoci rozptylneho clenu).
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
- MMys
- Příspěvky: 18574
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Taková kacířská myšlenka - proč vám všem pořád tak strašně vadí ta interpolace. Ta by přeci vadila, kdyby optika měla rozlišení srovnatelné nebo menší než velikost pixelů a nevadil seeing. V 99% případů tomu tak ale není, velikosti pixelů jsou pod rozlišovačkou dostupné optiky (obvykle minimálně 2x), tak co brání tomu zpracovat data z nějakého 8 - 11 Mpx senzoru s polovičním rozlišením, prostě nic neinterpolovat, ale každý pixel čtveřice Bayerovy masky dát do příslušného barevného kanálu výsledného obrazu (ze dvou zelených pixelů průměr). Obrázek je z toho krásný, citlivost stejná jako u barevného senzoru s plným rozlišením, nic se neztratí, nic se nedopočítává. Ideální řešení pro zrcadlovky a barevné CCD s velkým rozlišením.
A některé Astro SW toto přímo podporují.
A některé Astro SW toto přímo podporují.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
- Alien_MasterMynd
- Příspěvky: 1636
- Registrován: 26. 09. 2006, 10:17
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Astro je neco jineho, tam to realne rozliseni je mensi kvuli seeingu, mne slo o princip (Kodak to chce do "normalnich" fotaku, ne do astrokamer, i kdyz tam se to asi casem taky dostane, pokud se to ukaze zivotaschopne) 
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm
http://www.alien-mastermynd.com
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Ještě k interpolaci - DeepSkyStacker umí Bayer Drizzling, který (prý) docela dobře funguje, pokud máte hodně snímků a malý drift mezi nimi ( když se třeba každých 5-10 snímků na chvíli mezi snímky vypne autopointer). Program všechny RAWy zregistruje ještě před debayerizací a následně udělá pro každý výsledný pixel vážený průměr z těch částí pixelů jednotlivých RAWů, které výsledný pixel aspoň částečně překrývají.
Jinými slovy, díky driftu mezi snímky je na jednom snímku dané místo oblohy zachyceno červeným pixelem, na jiném zeleným, na dalším třeba půl zeleným a půl modrým. Podrobnější popis v angličtině je tady.
Neměl jsem zatím možnost to ověřit v praxi (nemaje pro jeden objekt dostatek kvalitních snímků), ale v principu mi to přijde velice zajímavé, hlavně pro snímače s menším rozlišením. Jinak umí i 2x2 binning RAWů o kterém se zmiňoval MMys.
Jinými slovy, díky driftu mezi snímky je na jednom snímku dané místo oblohy zachyceno červeným pixelem, na jiném zeleným, na dalším třeba půl zeleným a půl modrým. Podrobnější popis v angličtině je tady.
Neměl jsem zatím možnost to ověřit v praxi (nemaje pro jeden objekt dostatek kvalitních snímků), ale v principu mi to přijde velice zajímavé, hlavně pro snímače s menším rozlišením. Jinak umí i 2x2 binning RAWů o kterém se zmiňoval MMys.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Jeste k drizzlingu : profesionalni velkoformatove fotaky si ten posun vyrabeji samy - piezoelektricky posunou senzor o 1 pixel v osach X i Y. Takhle udelaji rychle za sebou 4 expozice a neinterpolovany plne barevny obraz ( zpravidla pres 30MPx ) je hotovy.
Jinak bohuzel ctyri 3um pixely nedaji stejne kvalitni obraz, jako jeden 6um pixel. Na vine jsou patrne "pevne" slozky rusivych signalu ( temny proud, vycitaci sum atd. ), ve kterych slaby signal z maleho pixelu proste zanikne. Takze binovani bez interpolace neni resenim, resp. nenahradi pixely se 4x vetsi plochou. Presvedcil jsem se o tom tim mym testikem kompaktu se stejnou plochou senzoru pri ruznem poctu pixelu - stary 3.3MPx foti o hodne lepe, nez novy 10MPx i pres pokroky ve firmwaru apod.
Jinak bohuzel ctyri 3um pixely nedaji stejne kvalitni obraz, jako jeden 6um pixel. Na vine jsou patrne "pevne" slozky rusivych signalu ( temny proud, vycitaci sum atd. ), ve kterych slaby signal z maleho pixelu proste zanikne. Takze binovani bez interpolace neni resenim, resp. nenahradi pixely se 4x vetsi plochou. Presvedcil jsem se o tom tim mym testikem kompaktu se stejnou plochou senzoru pri ruznem poctu pixelu - stary 3.3MPx foti o hodne lepe, nez novy 10MPx i pres pokroky ve firmwaru apod.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
Ještě mě napadlo, že by vlastně ani nemuselo být potřeba vypínat autopointer - pokud není montáž ustavená přesně, tak by drift mělo zařídít stáčení zorného pole, které je v rámci jednoho snímku pod hranicí jednoho pixelu, ale na velkém počtu snímků by se mělo projevit pomalým "pootáčením" snímků vůči sobě.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Kodak - nový typ bar. filtru pro snímače
ZV: Mas pravdu s tim stacenim, do toho se jeste prida mirne pruzeni a rozjizdeni os pointacniho a foticiho dalekohledu, takze spolehlive za vecer snimek ujede i o nekolik pixelu. Mezi snimky je to rozdil maly (do 1 pixelu), ale pohyh je zjevny.
Co se tyka neustaleho zmensovani pixelu na sensorech, nejsem toho moc privrzenec. Jiz pixel 6Mpix u zrcadlovky APS-C (22x15mm) ma problem s ostrosti, zejmena na sirokouhlych objektivech. Soucasne pixely u kompaktu blizici se 2 mikronum sice objektivy nejak vykresli. Kraje obrazu jsou jiz docela "rozblite". Zacloneni jiz nema vyznamny vliv na zkvalitneni kresby kraju.
Spis by me zajimalo, jak je techologicky je proveden Foveon s SD9/10. Tak jak je to vyobrazeno na strankach http://www.dpreview.com/reviews/sigmasd10/
to dle meho nazoru nemuze fungovat. Minimalne filtry nejsou RGB (souctove slozky), ale rozdilove (neco jako CMY)
HonzaS
Co se tyka neustaleho zmensovani pixelu na sensorech, nejsem toho moc privrzenec. Jiz pixel 6Mpix u zrcadlovky APS-C (22x15mm) ma problem s ostrosti, zejmena na sirokouhlych objektivech. Soucasne pixely u kompaktu blizici se 2 mikronum sice objektivy nejak vykresli. Kraje obrazu jsou jiz docela "rozblite". Zacloneni jiz nema vyznamny vliv na zkvalitneni kresby kraju.
Spis by me zajimalo, jak je techologicky je proveden Foveon s SD9/10. Tak jak je to vyobrazeno na strankach http://www.dpreview.com/reviews/sigmasd10/
to dle meho nazoru nemuze fungovat. Minimalne filtry nejsou RGB (souctove slozky), ale rozdilove (neco jako CMY)
HonzaS
ED80, ED66