Pozorovací deník ... IAN

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorovací deník ... IAN

#1

Příspěvek od MaG »

Aktivní pozorovatele by mělo zajímat, že se mohou jednoduchou formou prezentovat. Stačí k tomu někdy i jen pár minut, někdy maximálně nějaká ta hodina a můžete ukázat široké veřejnosti něco zajímavého na čtenějším webu než je fórum..

Přebírám z IAN a zároveň se přimlouvám, aby jste o tom pouvažovali. Jsem ochoten vám pomoci.

Pozorujete rádi oblohu okem či dalekohledem? Vedete si pozorovací deník? Nenechávejte ho schovaný v šuplíku, či v elektronické podobě na svých stránkách, které čte málo lidí. Nabízíme vám novinkou pod názvem „Pozorovací deník...“. O co jde? Jedná se v podstatě o klasický pozorovací deník s jednou výjimkou, tenhle je elektronický a bude zveřejňován na stránkách IAN. Stačí když se pochlubíte svými pozorováními a výsledky. Téma necháme zcela na vás. Můžete popsat svá pozorování meteorů, deep-sky objektů, proměnných hvězd, slunečních skvrn, Měsíce.... Váš záznam by ale měl splňovat vše jako klasický pozorovací deník. Mělo by být uvedeno místo a čas pozorování, podmínky, něco málo o daném objektu, stručný popis pozorování apod. Velmi vhodné je také doplnit pozorování fotografií nebo alespoň kresbou. V případě proměnných hvězd mapkou a třeba i světelnou křivkou.

Vaše pozorování pak bude vycházet pod vaším jménem nebo přezdívkou - například: „Pozorovací deník Jana Nováka“. Přijímáme jak nová tak i starší pozorování. Doplnit je můžete klidně i fotografii svého pozorovacího stanoviště, nebo kopií originálního záznamu z vašeho ručně psaného deníku. Do jednoho dílu deníku můžete popsat i více než jedno své pozorování. Maximální počet dílů (nikoliv pozorování) od jednoho autora jsou dva měsíčně.

Svá pozorování zasílejte ideálně ve formátu doc, fotografie v jpg nebo gif a naskenované materiály z deníku ve formátu pdf na kubala(zavináč)ian.cz. Na emailu získáte také další informace.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Kubala

Pozorovací deník ... IAN

#2

Příspěvek od Kubala »

Koukám, že o pozorovací deník zájem není........ :-/
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Pozorovací deník ... IAN

#3

Příspěvek od George_CZ »

A přitom je to dobrý nápad ??? Třeba ale někdo časem přispěje, já si zatím netroufám, ani ještě nemám fotodržák alespoň pro afokální foto :(
Ještě bych dodal, že možná u zelenáčů hraje roli obava zveřejnit své neumělé a asi mnohdy nepřesné výsledky pozorování (viz moje blamáž s Drážďanským vysílačem )
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorovací deník ... IAN

#4

Příspěvek od MaG »

Tady na fóru se fotografií i popisů objevuje dost, ale jediným argumentem řady z těchto lidí je, že si netroufají. Asi se naštvu a založím si na IAN jeden sám, třeba se mně další chytí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorovací deník ... IAN

#5

Příspěvek od michal.b »

Dost aktivnich pozorovatelu ma svoje vlastni stranky, kde sva pozorovani zverejnuje. Pokud tam nemaji zadny jiny obsah, tak by je to mohlo oslovit (odpadla by jim starost o spravu stranek), ale vetsina lidi tam ma i neco jineho a potom pro ne takova moznost prilis atraktivni neni (proc mit svoje materialy roztahane na x webech... - muj pripad). Ale ocenuji, ze se IAN rozhodly neco takoveho nabidnout.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorovací deník ... IAN

#6

Příspěvek od MaG »

Osobně bych ze svých materiálů pro svůj web prostě vybíral to nejzajímavější, jednou za měsíc by stačilo až dost. Řada lidí nechce a další nemají čas. Jednou za měsíc by se ale dal najít.

Toto by předpokládám mohlo nalákat především mladé lidi. Snad si toho po dnešku všimnou aspoň zde na fóru.

Důležité je, aby někdo začal, pak se další chytnou, však to znáte.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Kubala

Pozorovací deník ... IAN

#7

Příspěvek od Kubala »

michal.b napsal: Dost aktivnich pozorovatelu ma svoje vlastni stranky, kde sva pozorovani zverejnuje. Pokud tam nemaji zadny jiny obsah, tak by je to mohlo oslovit (odpadla by jim starost o spravu stranek), ale vetsina lidi tam ma i neco jineho a potom pro ne takova moznost prilis atraktivni neni (proc mit svoje materialy roztahane na x webech... - muj pripad). Ale ocenuji, ze se IAN rozhodly neco takoveho nabidnout.

No právě, a kolik lidí ty jejích stránky čte?? V deníku by mohl být na ty stránky odkaz a tak si lidi udělají reklamu....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorovací deník ... IAN

#8

Příspěvek od MMys »

Tohle potvrzuji. Vzhledem k návštěvnosti IAN je dopad na návštěvnost z nich linkovaného WEBu znatelný.

Podívejte se, kolik návštěv na můj WEB míří z IAN:

http://navrcholu.cz/Statistika/48094/od ... ?period=lm

Po přímých zápisech adresy či záložkách, a po Seznamu, je hromádka dalších odkazů právě z IAN.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorovací deník ... IAN

#9

Příspěvek od michal.b »

To mate urcite pravdu, ja jsem se jenom zamyslel nad moznymi duvody dosavatniho nezajmu o Pozorovaci denik na IAN.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorovací deník ... IAN

#10

Příspěvek od MaG »

Tak tomu není. Takové zjednodušení bys měl uvádět jen v uvozovkách nebo s nadsázkou..

Řada lidí zde na fóru je velmi aktivních a vede si pěkné weby a dělá to zadarmo. Dkonce tu řada lidí pomáhá jiným a dělá to též zadarmo či za zanedbatelnou úplatu. Je třeba, aby prostě někdo začal, ostatní půjdou s davem. Nechal bych tomu čas.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Pozorovací deník ... IAN

#11

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Pozorovaci denik si vedu, ale nevim, jestli by ho dokazal ocenit i nekdo jiny, protoze se v nem vetsinou vyskytuje co jsem fotil, jakym casem a v kolik hodin. A obcas par kecu o pocasi.
No obcas tam jsou i jiny kecy k tematu i mimo, ale pisu ho hlavne pro sebe a ne kvuli prezentaci na internetu. Nikdy jsem o tom nepremyslel.
???
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Pozorovací deník ... IAN

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Ked uz sme pri tych dennikoch,
google ... mocny to carodej ... mi nasiel toto:
je to clanok S&T Juloveho (cervenec) cisla 2007

Observing Logbooks: How and Why
http://media.skytonight.com/documents/200707082086.pdf
Uživatelský avatar
Mydlan
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 06. 2007, 15:53

Pozorovací deník ... IAN

#13

Příspěvek od Mydlan »

Nápad je to určitě dobrý, ale myslím, že jedním z problémů je technická realizace. Pokud by to bylo formou blogu speciálně upraveného pro tyhle účely, určitě by to zvýšilo zájem. Úpravami myslím speciální pole pro lokaci pozorování, objekt, typ objektu, pozorovací přístroj, typ přílohy (foto, skica) atd. Usnadnilo by to určitě přehlednost a vyhledávání jen některých pozorování (např. jen M13, galaxie v Praze, skici z refraktoru 70/700 ...). Chtělo by to samozřejmě promyslet, je to jen taková rychlá úvaha. Pokud by to ale tak nějak vypadalo, určitě bych měl zájem.
Uživatelský avatar
Tinka
Příspěvky: 143
Registrován: 25. 02. 2009, 12:35

Pozorovací deník ... IAN

#14

Příspěvek od Tinka »

A přitom je to dobrý nápad  ??? Třeba ale někdo časem přispěje, já si zatím netroufám, ani ještě nemám fotodržák alespoň pro afokální foto :(
Ještě bych dodal, že možná u zelenáčů hraje roli obava zveřejnit své neumělé a asi mnohdy nepřesné výsledky pozorování (viz moje blamáž s Drážďanským vysílačem  )

Ja si myslim napodobne,pretoze vacsina ludi tu na AF su pomerne zaciatocnici {som s nimi :D} a v podstate sa hanbia zverejnovat svoje pozorovania pretoze sa hanbia vas ,,velkych,, :D
Ale mozno sa aj ja mylim...
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Pozorovací deník ... IAN

#15

Příspěvek od Daja »

Ja si myslim napodobne,pretoze vacsina ludi tu na AF su pomerne zaciatocnici {som s nimi Cheesy} a v podstate sa hanbia zverejnovat svoje pozorovania pretoze sa hanbia vas ,,velkych,, Cheesy
Ale mozno sa aj ja mylim...
Já si myslím, že mluvíš nám, začátečníkům, z duše.
To co já mám v pozorovacím deníku je něco mezi holčičím deníčkem, hitparádou názvů s otazníkem a hlášením, jaké bylo počasí... : ::)
Odpovědět