Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#16

Příspěvek od Cztwerec »

Tak právě proto, není lepší vyjíždět za tmou a ty paty z velkoměsta(nebo jeho okolí) za cenu menšího průměru, vytáhnout? Právě proto nejsem na oblohu tolik náročný. Pro mě je mhv už nad 5, 5 vynikající a proto s tebou musím souhlasit...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#17

Příspěvek od michal.b »

Tak me napada, co ti brani poridit si velkeho skladaciho dobsona? Muzes ho mit na pevnem stanovisti a kdyz budes mit cas od casu chut, tak ho sbalis a vyjedes do hor. A nemusis resit takovehle dilema. Vidim, ze MilAn uz to v podstate vystihl.

A jeste poznamka - urcite veci proste na svetle obloze neuvidis, at pouzijes jakkoli velky dalekohled.
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#18

Příspěvek od Jirka54 »

Já nejvíce pozoruji z domu a max. se pohybuji v rozmezí 3 km od svého stáleho bydliště nebo od bydliště přechodného. Je to rovněž
vytahování, nakládání, skládání, ale je to únosné.
Ne, že by se mi až natolik zlepšilo MHV, ale hlavně
mám tmu kolem sebe (louky uprostřed lesa).
To co vidím jako "mlžinky" vidím jako "lepší mlžinky"
s případným rozpoznáním drobných detailů(dobson 250). Jinak běžně sebou vozím triedr a ED 80 s AZ3, neboť vzhledem ke svojí profesi se někdy zdržím do večera a mohu se zastavit na "vytypovaných" místech, kde se mohu trochu potěšit. V podstatě jsem rád za každou možnou chvíli, kdy mohu pozorovat a jak už bylo někde na fóru řečeno, hlavně když nad hlavou vidím hvězdičky.
Do budoucna, když zdraví umožní, uvažuji o 40 cm Dobson v místě a ještě přenosný refractor kolem 100 - 110 mm ED nebo APO.

Zdravím Jirka
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#19

Příspěvek od Cztwerec »

Díky za Vaše zajímavé náměty. Budu o všem přemýšlet. Až vyřeším primární optiku a stanoviště dám o všem vědět...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#20

Příspěvek od Lightsscope »

Škoda, že není v tomhle támatu daleko víc příspěvků, dala by se z toho udělat statistika. Aby ta statistika byla reprezentativní, je ale nutné, aby se vyjádřilo mnohem víc lidí. Fórum má přes 2000 účastníků ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#21

Příspěvek od MMys »

Ach jo. Píšu to každou chvíli. Forum nemá žádných 2000 účastníků, nejvýš pár stovek aktivních. Zbytek jsou takoví, co sem zavítali vyjímečně, přestali navštěvovat, zapoměli heslo...

Jakou chceš dělat statisktiku ? Pokud už někde bydlíš, máš dvě možnosti. Postavit hvězdárnu tam, kde bydlíš, nebo se přestěhovat jinam.

Při volbě kam se přestěhovat je zásadní dilema to, že tam kde je slušná obloha, obvykle zase nejsou takové věci jako práce, sítě k pozemku pro stavbu, musíš dojíždět mnoho desítek kilometrů do města kde je lékař, více obchodů a podobně.

Sám tento problém řeším s výhledem do budoucna, kde postavit domek. Podmínky jsou celkem jasné (kvůli práci, rodině...) prostě někde v oblasti ohraničené , městy HK, Chlumec, Jičín, Hořice.

Sjezdil jsem tuhle oblast, a dospěl k závěru, že je prakticky jedno, na které vesnici to postavím, hlavně když nebude v těsné blízkosti většího města. Pořádné podmínky (jaké bych si představoval) nejsou stejně nikde. Jenom si mohu vybrat podle takových věcí, jako jak mají udělané veřejné osvětlení, zda v noci zhasínají a tak (a i to se může snadno změnit a je po podmínkách). Pak už jedině fakt stavba někde na samotě, se všemi důsledky z toho plynoucími.

Odstěhování se někde na samotu na Šumavu nebo v oblasti Vysočiny, nebo někam do pohraničí (Orlické, Krkonoše) pro mne nepřipadá v úvahu. Pokud o nějaké hvězdárně uvažuješ, je to stejně věc ryze osobních preferencí a možností, a nikdo ti tady neporadí. Prostě si musíš stanovit priority a pak vzít auto, a jedit (ve dne i v noci) po krajích čekých.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#22

Příspěvek od Lightsscope »

Jakou chci dělat statistiku? Statistiku, kdo preferuje pevné stanoviště, kdo expedice za tmou a z jakých důvodů. Prostě kolik je kterých lidí. Když se ale nějaké statistiky zúčastní příliš málo lidí, dává ta statistika zavádějící výsledky. Prostě v tomto tématu se zatím vyjádřilo příliš málo lidí.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#23

Příspěvek od Myzer »

Je myslim pochopitelne, ze nie je mozne o tejto teme napisat nejaky univerzalny navod a kazdy musi zvazit svoje vlastne podmienky a objektivne faktory, ktore tu uz boli spomenute. Preto prakticky vsetci opisali iba svoju sucasnu situaciu, ktoru povazuju pre seba za optimalnu.

Osobne tiez prilis nepreferujem nocne vyjazdy za tmou, ale pevne pozorovacie stanovisko na chalupe, kde mam trvale dalekohlad. Na to, ze sa miesto nachadza 12 km vzdusnou ciarou od Piestan (30 000 ob.) a 9 km od Noveho Mesta nad Vahom (23 000 ob.) a v okoli je tiez niekolko podobne malych obci, na pozorovacie podmienky sa stazovat nemozem. Staci ak sa pozriem cez okno, za 5 minut som na nase pomery pod vynikajucou oblohou (ak je priezracno). Ak je vynikajuca priezracnost a jedna z tych najlepsich noci v roku, dokonca nevidim ani svetelne znecistenie (svetelne capice) zo spominanych miest (nehovorim ale, ze na oblohu nemaju vplyv). Na porovnavanie to nebude (treba brat do uvahy aj osobne schopnosti), ale uz som sa viackrat presvedcil, ze dokazem registrovat hviezdy 7.0 mag ak su vynikajuce podmienky. Bortlovu triedu udavat nechcem, pretoze sa mi nezda vhodna (vidim tam veci aj z 3. aj 5. urovne). A zase naopak, ak sa mi chce spat, za 5 minut som v posteli.

Vyjazdy za tmou do okolia prilis nema vyznam uskutocnovat, pretoze podmienky sa za par km nezmenia, jedine nad tym uvazujem ked idem v niekoho spolocnosti, ale urcite nie sam. Mojim najvacsim problemom je, ze zijem v BA (logicky je tu najviac prilezitosti), teda asi 100 km od svojho pozorovacieho miesta a nie vzdy sa tam dostanem, najcastejsie cez vikendy alebo pocas volna, najmä v lete. Takze ked som cez tyzden v meste a je jasno, mam proste smolu (ale aj tak by sa mi cestovat nikde nechcelo), jedine ak sa dohodnem spolocne s dalsimi na cestu do Modry (podmienkou cesty su vsak vynikajuce podmienky a predpoklad, ze vydrzia az do rana).

Vlastnu hvezdaren vzhladom ku svojej cinnosti nepotrebujem, peniaze a cas by som urcite vyuzil inak. Ale uvazujem si toto leto na terase urobit taku drevenu konstrukciu podobnu velmi malej hvezdarnicke (nebude to nic tazke a trvale, aby som neporusil statiku budovy), kde by som sa vmestil aspon ja so svojim dalekohladom. Hlavnym cielom je udrzat svoje oci poriadne adaptovane v tme, cim predpokladam, ze sa vyrazne zvysi pozorovaci vykon.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Kokes
Příspěvky: 86
Registrován: 25. 07. 2008, 02:33

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#24

Příspěvek od Kokes »

Vcera som nalozil auto a vysiel asi 30km na severozapad od Brna. Musim povedat, ze zbytocne a najvacsie sklamanie bolo, ked som pri panelaku vykladal nadobicko a volnym okom som toho videl viac ako v uplnej tme niekde na poli za dedinou (bez priameho umeleho osvetlenia).



SW ED80 / Vixen 8x56
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#25

Příspěvek od MMys »

V tom případě jsi ale musel mít při výjezdu smůlu na počasí (stačí vysoká oblačnost kterou v noci nevidíš, jenom snižuje kontrast a jasnost hvězd a objektů), protože tohle je zela určitě nesmysl. Pokud bylo jasno, musel bys toho mimo město vidět podstatně více.

V kolik a kde to bylo ?

Navíc nyní, když svítí měsíc, je rozdíl minimální.

Nezapadl náhodou, než jsi dorazil domů ? To by to vysvětlovalo.

Jiný důvod mne nenapadá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#26

Příspěvek od MaG »

Zcela jistě se sešly oba jevy - Měsíc teď dost vadil až do půlnoci a oblačnost tou oblastí skutečně přecházela. Navíc, pokud je to temná oblast, jemný zákal nemusel být okem poznat.

P.S. už jen vyrazit za takovéhoto stavu oblačnosti na SZ od Brna mi přijde jako "no nevím jak to slušně říct".


Sám jsem zatím příznivcem ježdění za tmavou oblohou. Ne že by dnes nešlo produkovat pěkné obrázky z města, ale pohledu na jemně strukturovanou Mléčnou dráhu se to nevyrovná.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#27

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Jezdím za tmavou oblohou, kdy to jde, potřebuji slušnou celou oblohu, ne pouze určitou část (občas si říkám, proč sem nezůstal u těch proměnných, Slunce a planet... ;D), je pravdou, že mhv, co tu někteří účastníci diskuze mají, by mě asi demotivovala a čas bych trávil jinak než astronomií...na hvězdárně v KM, mezi domy na neosvětleném náměstíčku 100x200 m mám mhv běžně od 6 nahoru (poslední dobou i rekordy, 6,68 je nejvyšší dosažená v tomto místě), jinak jezdím asi 10 km za Kroměříž, ale vzhledem k tomu, že Haná je placka, vidím na obzoru Zlín, Kroměříž, Přerov, Prostějov a hafl dalších větších čimneších aglomerací...zde je běžně od 6,2-6,3 nahoru....dále se dostanu pouze na specializované akce a popravdě nemusím tyto výjezdy nijak vyhledávat...mhv přes 7 je pěkná, ale i s těma 6,5 se dá obstojně odpozorovat to, co potřebuje...a tož tak...mimochodem včera poté, co se rozpustila vysoká oblačnost a trochu se ochladilo, šla mhv zase k 6,5, nebyl sem na to v létě moc zvyklý, obvykle sem byl rád za 6,2-6,3....mhv slušná, ale obloha je poněkud světlejší, než bych si přál...ale jak tak čtu, sem rád zato, co mám... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Kokes
Příspěvky: 86
Registrován: 25. 07. 2008, 02:33

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#28

Příspěvek od Kokes »

Je to tak, velmi slaba oblacnost, len taky slaby opar. Nemal som stastie, ale za to som nasiel super miesto na pozorovanie.
SZ od Brna sa mi zda ako najlepsie miesto z hladiska svetelnosti, ale dam si poradit.
SW ED80 / Vixen 8x56
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#29

Příspěvek od MaG »

Nejlepší oblast na pozorování je spíš JZ od Brna za Třebíčí či Znojmem, popř. lépe v Dolním Rakousku, tam jsou i místa opravdu excelentní. Blíže Brnu asi nic moc. Ta Vysočina není obecně špatná. Mrkni se raději do sekce Astronomická setkání nebo Pozorovací stanoviště a případný dotaz kam nejlépe z Brna vyjet vznes tam.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pevné stanoviště nebo expedice za tmou?

#30

Příspěvek od stana »

Haná je bohužel placka, ale naštěstí z oblasti prostějovska je to na Drahansko či Konicko vcelku blízko a je to přeci jen i o nějakých dvěstě možná třista metrů výš a hlavně dál od města.. :)
A k tématu? Kombinuju pevné stanoviště s malými expedicemi. Totiž pozoruju hlavně doma na zahradě a občas vyjedu na Konicko cca 25 km od domu...Nic lepšího jsem nevymyslel a jet někam dál, by se mi teda nechtělo.. ;D :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět