Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4578
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Výběr triedru

#121

Příspěvek od dvader »

Dobrý den, mám dotaz.
Vyplatí se investice do http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -3404.html jako upgrade ze starého ruského BPC 7x50?
Využití pouze na stargazing. Případným tipům na jiný vhodný binokulár v cenové hladině kolem 3000,- se nebráním.
Děkuji.
Ke kvalitě tohoto a obdobných kusů se ti vyjádří ostatní, já pouze upozorňuji na nutnost velmi dobrého stativu či AZ montáže, aby bylo možné takovéto binokuláry plně využít!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2749
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr triedru

#122

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "Gorth" :

Triedr, který máš, dává výstupní pupilu > 7mm ( 50/7 ), tzn. přesvětlený obraz na nekvalitní až průměrné obloze, navíc to chce mladší oči. Také má ze své podstaty malé zorné pole. To velké množství světla by využil spíš myslivec za soumraku. Do našich podmínek to chce na astro triedr s výstup.pupilou kolem 5mm  např. 10 x 50 nebo Tebou zvolený 12 x 60, ale také menší 8x40. Na držení v ruce je 10x maximum. S rostoucím zvětšením se stabilita rychle zhoršuje, protože kromě zvětšení rostou i rozměry a hmotnost triedru. Těžší triedr udržíme zkrátka kratší dobu. I když si dáš na stativ triedr 8x až 10x, budeš se divit, o kolik víc detailů uvidíš..

Pokud chceš jediný triedr na astro, pak doporučuji "univerzál" 10 x 50 s širším polem, např. :

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18369.html

Triedry Helios jsou velmi dobře provedené a mají skvělý poměr "výkon/cena". Pokud bys časem chtěl i větší zvětšení, můžeš si k tomu 10x pak pořídit i 15 x 70, nejlépe od TS :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... etung.html

Je malinko lepší, než Skymyster 15x70 od Celestronu
pavel_malok
Příspěvky: 49
Registrován: 27. 09. 2015, 12:12

Výběr triedru

#123

Příspěvek od pavel_malok »

Ahoj,premeslim mezi Baigish 50x50 a nebo sakura 60x90,muzete my rict vase zkusenosti ? ::)
pavel_malok
Příspěvky: 49
Registrován: 27. 09. 2015, 12:12

Výběr triedru

#124

Příspěvek od pavel_malok »

SIRIUS_758 hele ten TS vypada jak od cinana,nevis kde ho tady prodavaj ?
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#125

Příspěvek od Honza_K »

Ahoj, potřebuji poradit s výběrem binokuláru pro bráchu k jeho narozeninám. Zaměření je čistě na turistiku a pozorování zvěře v rozmezí cca 4-6k, takže bytelná konstrukce, odolnost vůči vodě, kompaktnější rozměry, dobré vlastnosti za šera a široké zorné pole.
hlavními favority jsou:
BARR & STROUD 8x42 SAVANNAH SUPER WIDE ANGLE (SWA)
NIKON 8X42 PROSTAFF 7
a VIXEN 8x42 DCF ATREK

Děkuju za rady a zkušenosti...
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Výběr triedru

#126

Příspěvek od masan »

Ahoj,premeslim mezi Baigish 50x50 a nebo sakura 60x90,muzete my rict vase zkusenosti ? ::)
Jednoznačne ani s jedným nespraviš chybu ;D obidva budu na nezaplatenie :D
Na ten TS 15x70 čo ti radil Sírius sa vykašli, máš pravdu, vyrábajú ho naozaj v čine :-X
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr triedru

#127

Příspěvek od Rekmarik »

Ahoj,premeslim mezi Baigish 50x50 a nebo sakura 60x90,muzete my rict vase zkusenosti ?
Ahoj, samozřejmě, tak o těchto dalekohledech jsem nikdy nepřemýšlel. Zkušenosti s nimi nemám. Mám nějaké zkušenosti s jinými triedry které se dají vyrobit a prodávat za cenu kolem 800kč. Všechny tyhlety triedry svojí kvalitou odpovídají ceně. Myslím že při zvětšení 8-15x uděláš stejnou chybu ať už vybereš jakýkoliv. No a Pokud tě zajímají zvětšení 60x .. 50x tak tam si dovedu představit velice zajímavé pozorovací zážitky ve formě dvou letadel i když tam poletí jen jedno..
U binokulárů pod 1000,-kč se rozhodně vyplatí vybírat z cirka 10ti stejných kousků a najít takové, který má co nejméně závad.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#128

Příspěvek od MilAN »

pavel_malok : myslím, že kolega masan ti   vyčerpávajícím způsobem už odpověděl :)
Mě by jen zajímalo ( a byl bych moc rád, kdybys mi na to, když si některý z nich chceš koupit, odpověděl), co skutečně ta čísla u těch binokuláru znamenají a odkud si myslíš že jsou, když se jinak bráníš těm z Číny .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#129

Příspěvek od Honza_K »

Rekmarik : díky za koment, ale potom tedy nechápu název vlákna "výběr triedru" a jeho existenci zde na astro-foru s tím, že pánové jako Sirius zde výběr triedrů řeší a umí/mají snahu poradit...
PS. díky za odkaz ;)
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#130

Příspěvek od MilAN »

Ahoj, potřebuji poradit s výběrem binokuláru -Zaměření je čistě na turistiku a pozorování zvěřeJá tedy nerozumím tvému rozhořčení nad odpovědí Rekmarika. Ono totiž požadavky astronomů a myslivců jsou diametrálně jiné, takže astronomický dalekohled zdaleka nemusí vyhovovat k pozorování zvěře. Nechci to tu dále rozebírat, ale ten dotaz by bylo opravdu lépe směřovat jinam. Z obecného hlediska jsou to dobré dalekohledy, do denní přírody zbytečně velké, pro myslivost málo světelné a s malým průměrem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#131

Příspěvek od Honza_K »

To jistě ano, není to úplně vhodné téma na astro. Otázku jsem nasměroval do tohoto vlákna právě proto, že se tu poměrně často probírají turistické dalekohledy o průměrech 30 a 40 mm (kdo co má, kdo co hledá nebo kdo co koupil nebo použil), ale samozřejmě ne na tak vysoké úrovni jako astronomické aparáty. Proto jsem předpokládál, že za pokus s takto položenou otázkou nic nedám, abych nemusel probírat jiná fóra, v kterých se vůbec nevyznám.
Omlouvám se, jestli jsem zněl nějak pohoršeně, nebylo to tak myšleno.
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
pavel_malok
Příspěvky: 49
Registrován: 27. 09. 2015, 12:12

Výběr triedru

#132

Příspěvek od pavel_malok »

Rekmarik,a to myslim je o tom,TRZNICOVE dalekohledy jsou o tom ze je to nejaka varka cca 2jakosti a musi se to prohrabnout a najit ten funkcni..Zkousel sem 3 kusy a az 4kus je opticky uchazejici...a cenu srazis smlouvanim cca z 800kc na 500kc jako ja staci chvilku postat.Jinak ten "Baigish" neukazuje spatne,seridil sem dioprie a ukazuje uchazejici obrazek,pouzivam ho i v lese,svetelnost ma dobrou....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr triedru

#133

Příspěvek od Artaban »

TRZNICOVE dalekohledy jsou o tom ze je to nejaka varka cca 2jakosti a musi se to prohrabnout a najit ten funkcni.
Tržnicové triedry jsou většinou neznámého původu a hodně špatný kvality.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#134

Příspěvek od MilAN »

.Jinak ten "Baigish" neukazuje spatne,seridil sem dioprie a ukazuje uchazejici obrazek,pouzivam ho i v lese,svetelnost ma dobrou....Prosím, mohl bys mi odpovědět na příspěvek č. 127, a to dříve , než sem proniknou zase další nesmysly ?
Mluvíš o triedrech : Baigish 50x50 a Sakura 60x90
Takže by mě zajímaly údaje :
- průměr objektivu
- zvětšení
- průměr výstupní pupily
- velikost zorného pole

Díky,Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Výběr triedru

#135

Příspěvek od Honza_K »

Na sledování oblohy se jako doplněk k hlavnímu dalekohledu doporučuje nejvíce asi binokulár 10x50 nebo 15x70. Dal by se doporučit i binokulár 20x80, pokud uvážíme, že k 15x70 už je stejně potřeba stativ a dalekohled by se neválel jen na stolku vedle? Ptám se proto, že sháním cestovní astro-dalekohled do auta, na dovolenou k moři nebo do hor případně do města na jasnější DSO planety a měsíc. Důležitá je mobilita, uživatelská jednoduchost a již nějaký dostatečný výkon, protože drtivou většinu času jsem mimo velký dalekohled. Refraktorek 80/400 na měkké montáži mě neláká a 80/600 se vším všudy je již příliš rozměrný. Narazil jsem před časem na výprodejový TS 20x80 UHC s nadějí, že by mohl problém vyřešit...
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Odpovědět