Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
g-a-f
Příspěvky: 4
Registrován: 05. 03. 2007, 03:31

Výběr triedru

#1

Příspěvek od g-a-f »

Rozhodl jsem se pořídit si triedr a hledám kompromis mezi použitím pro turistiku a pro lehčí astronomicke pozorování.
A nejsem si tedy úplně jistý, co bych si měl pořídit.
Požadavky jsou asi následující:
1. menší hmotnost
2. možnost kvalitně uchytit na stativ
3. dobré zvětšení pro alespoň začátečnické pozorování nebe.
Zatím váhám mezi dvěma možnostmi

A. 10x50, třeba na celestronu.cz "DHL/SKY 10x50 HGCF HUNTER WA BaK4", který je docela lehký ...nebo jinde "Bushnell Powerview 10x50", který je ještě lehčí

B. 12x60 "DHL/CEL #71007 BINO 12x60 SKYMASTER BaK4" nebo 15x70 "DHL/CEL #71009 BINO 15x70 SKYMASTER BaK4", které jsou ale na chození po horách zase docela těžké a nevím, jestli je lze "v ruce" bez stativu vůbec udržet.

Pište jestli si myslíte, že je mi pomoci:)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výběr triedru

#2

Příspěvek od Vabra »

Je to sice pracnejsi, ale pokud jako novy clen misto polozeni obecneho dotazu jako je tento, nejdrive projdes prislusne sekce fora muzes ziskat vice a rychleji nez jen cekat, kdo sem co napise.

Staci zadat do policka hledat slovo triedr a uz se na tebe povali pomerne velka sbirka prispevku...

Aby to nebylo jen obecne placani:
Mam vlastni zkusenost spise s ekonomickymi kousky (Fomei 10x25, Fomei 7x50, Celestron Skymaster 15x70) ted jsem mel v ruce jeste Meade 10x50 prodavany obcas v Lidlu za prijemnych 590 Kc.
A prave tento Meade mi prijde jako celkem idealni kombinace zvetseni/prumeru/velikosti a hlavne ceny. Kresba v okraji uz je spise slabsi, ale v tom bych nehledal vetsi problem...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Výběr triedru

#3

Příspěvek od fidler »

Pokud to chceš i na turistiku, volil bych 10x50 . Při větším zvětšení se obraz už hodně chvěje. Vlastnil jsem kdysi
triedr 8x50 a ten byl ještě lepší a navíc měl větší zorné pole.Nejlépe si to včak odzkoušet osobně.
Uživatelský avatar
g-a-f
Příspěvky: 4
Registrován: 05. 03. 2007, 03:31

Výběr triedru

#4

Příspěvek od g-a-f »

Díky oběma.
Vlastně by mne teď zajímala jediná věc: o co vše přijdu tím, že se spokojím s 10x50?
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Výběr triedru

#5

Příspěvek od Kubajz »

podle toho s čím srovnáváš,pokud s 15*70 tak asi o 0,8až 0,9magnitudy(což při nočním pozorování poznáš),ale také o unavené ruce,pokud bys pozoroval bez stativu.Slabším fyzickým konstitucím může dělat problém udržet triedr při tomto(i menším)zvětšení v klidu,je to macek.Ale udržet se také dá.Zkrátka ma denní pozorování je prakatičtější menší triedr(objektiv 40-50mm,zvětšení 7-10*),na noční obloze doceníš výkon většího objektivu(ale 50mm triedr se rozhodně taky neztratí!!!).Chce to zvolit vhodný kompromis
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Výběr triedru

#6

Příspěvek od hamr »

Triedr 20x70mm vlastním, na denní pozorování jde jakž takž udržet, na noční oblohu je třeba stativ i když na běžný přehled to z ruky jde taky, ale koukat třeba na Měsíc nebo Jupiter s měsíčky, je stativ třeba. Určitě není moc vhodný na turistiku, něco váží a měří. Jako univerzální bych doporučil určitě 10x50mm, což je dobře využitelné pro obojí.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Výběr triedru

#7

Příspěvek od Habl »

g-a-f napsal: Rozhodl jsem se pořídit si triedr a hledám kompromis mezi použitím pro turistiku a pro lehčí astronomicke pozorování.
A nejsem si tedy úplně jistý, co bych si měl pořídit.
Požadavky jsou asi následující:
1. menší hmotnost
2. možnost kvalitně uchytit na stativ
3. dobré zvětšení pro alespoň začátečnické pozorování nebe.
Zatím váhám mezi dvěma možnostmi

Pište jestli si myslíte, že je mi pomoci:)
Rozhodně by jsem nevolil pro astronomické pozorování větší zvětšení u triedrů. Pro obojí pozorování pro turistiku, ale i astronomii by jsem asi zvolil triedr DHL/TS Bino 8 x 56, který lze dobře využít pro oba účely. Výhodou je 6° zorné pole dalekohledu. Možnost připevnění na stativ, poměrně velká vzdálenost výstupní pupily 24 mm pro dlouhodobější pozorování a poměrně nízká hmotnost 1,020 kg. Cena je rovněž rozumná.

P.S. pro pozorování s hmotnějším triedrem a s vyšším zvětšením je potřebný stativ. Obraz bývá roztřesený. Samozřejmě pro prohlídku objektů v mléčné dráze je parádní pozorovat s dělostřeleckým binarem 10 x 80 na stativu.

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
averbade
Příspěvky: 57
Registrován: 22. 01. 2007, 23:29

Výběr triedru

#8

Příspěvek od averbade »

mám 16/50 a věnoval jsem se s ním i ornitologii
v ruce klidně udržet jde ale na delší vzdálenost je to už moc těžký. co setýče astronomie viděl jsem s ním saturnovy prstence m31 m45 m42 m44 m13    a mnoho dalšího
Uživatelský avatar
draxxx
Příspěvky: 101
Registrován: 25. 11. 2007, 02:55

Výběr triedru

#9

Příspěvek od draxxx »

Co je nad zvětšení 10x se klepe v ruce. Já to u mé 20x60 řeším tak, že si lehnu a lokty mám zapřené o zem. Taky je dobré držet dalekohled co nejdál - u konce, dost se tím klepání sníží.
U 10x zvětšení je hezká přehlídka oblohy, u 20x zvětšení už objevuješ i sem tam nějaký detail. Kulové hvězdokupy / M5,15, / už se tváří jako hvězdokupy a ne jen bílé body.
Každopádně pro zvětšení 20x průměr čočky min. 60 mm, více samozřejmě lépe.
Achromát SW 150/750, Triedr SW 7x35, Celeston 15x70 a 25x100. Dětské kukátko 10x25.
3J

Výběr triedru

#10

Příspěvek od 3J »

50/16=3,125
na výstupní pupilu trochu málo na astro ne ?
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Výběr triedru

#11

Příspěvek od Kubajz »

to je zase otázka vkusu,na jednu stranu na široká pole mléčné dráhy a rozsáhlé slabé difuzní mlhoviny oceníš triedr s velkou světelností jako 7*50,8*56,9*63 nebo dělostřelecký binar 10*80,na stranu druhou větší zvětšení přinese více podrobností na jasných objektech(dvojhvězdy,hvězdokupy)a také samozřejmě horší stabilitu a trochu horší pozorování slabších mlhovin(ale zase vše s mírou,takový triedr 20*50 není to pravé ořechové,obraz na muj vkos hrozně tmavý)

PS: k těm kulovkám-jo tak při dvousetnásobným zvětšení jsou zajímavý ;),,v každém triedru jsou to jen světelné skvrnky z nějakým středovým zjasněním
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Výběr triedru

#12

Příspěvek od Duk »

Já jsem včera poprvé testnul triedr 7 x 50, zakoupen na celorepublikové Astroburze v Hodkovicích a musím přiznat, že mi dělá problém v ruce ustát i toto zvětšení, proto uvažuji o stavbě pantografu, něco na způsob 3J.
Jinak, zorné pole, světelnost, no prostě paráda.
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Výběr triedru

#13

Příspěvek od mpe »

Hodně záleží na kvalitě očí. Ačkoliv jsem relativně mladý (29), tak se mi zorničky na 7mm neroztahují (měřeno zhruba před zrcadlem). Pro astro proto dávám přednost 10x50 před 7x50. Čím starší pozorovatel, tím menší průměr pupily by měl volit.
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Výběr triedru

#14

Příspěvek od JHA - Durko »

to 3J:
Mozes vysvetlit preco je vystupna pupila 3 mm na astro malo? Viditelnost konkretneho objektu zavisi len od priemeru objektivu. Ked sa zvysi zvacsenie, tak akurat stmavne pozadie, ale nezmiznu predsa slabsie casti pozorovaneho objektu. Skor vacsie zvacsenie sposobi zelane stmavnutie okolia objektu a zvysi sa jeho kontast voci okoliu.
Hlavny dovod volby maleho zvacsenia pri triedri je a)obsiahnutie max. zorneho pola a b) udrzatelnost bez stativu.
A aj pri tom zornom poli by som si dal pozor - napr. niektori vyrobcovia totiz vyrabaju triedre 7x50 a 10x50 so zornym polom 6,5 stupna, co je zorne pole toho 10x50. Takze v 7x50 by sme uvideli tu istu cast oblohy, akurat mensiu a viac presvetlenu. 7x je podla mna uz moc male zvacsenie.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Výběr triedru

#15

Příspěvek od Kubajz »

JHA - Durko napsal: to 3J:
Mozes vysvetlit preco je vystupna pupila 3 mm na astro malo? Viditelnost konkretneho objektu zavisi len od priemeru objektivu. Ked sa zvysi zvacsenie, tak akurat stmavne pozadie, ale nezmiznu predsa slabsie casti pozorovaneho objektu. Skor vacsie zvacsenie sposobi zelane stmavnutie okolia objektu a zvysi sa jeho kontast voci okoliu.
Hlavny dovod volby maleho zvacsenia pri triedri je a)obsiahnutie max. zorneho pola a b) udrzatelnost bez stativu.
A aj pri tom zornom poli by som si dal pozor - napr. niektori vyrobcovia totiz vyrabaju triedre 7x50 a 10x50 so zornym polom 6,5 stupna, co je zorne pole toho 10x50. Takze v 7x50 by sme uvideli tu istu cast oblohy, akurat mensiu a viac presvetlenu. 7x je podla mna uz moc male zvacsenie.

s tvrzením že větší zvětšení=lepší viditelnost objektů si dovoluji nesouhlasit.Když srovnám-aby to bylo fér-dva monokuláry(ale pro binokulár platí totéž,jen sem je neměl postavené vedle sebe) o průměru 5cm,avšak jeden se zvětšením 25* a druhý 9*,pohled s 9ti násobným zvětšení je výrazně estetičtější a slabé difůzní objekty(mlhoviny)mnohem snáz viditelné,podobně rozsáhlé temné mlhoviny vyniknou lépe s menším zvětšením.Při větším zvětšení ti sice ztmavne pozadí,ale jasnost onoho slabého difůzího objektu ti tím může snadno klesnout pro prahovou hodnotu a mlhovina přestane být viditelná.O tom že bohatá hvězdná pole mléčné dráhy nebo rozsáhlé otevřené hvězdokupy vypadají mnohem lépe při malém zvětšení snad ani mluvit nemusím.Možná bude někdo nesouhlasit,toto je ale jen moje praktická zkušenost.Každopádně každý dalekohled má svou oblohu,aneb hodí se na něco jiného,já osobně bych ale 5cm triedr volil s menším zvětšením(7* nebo 10*,co oko dovolí),vždyť pro velká zvětšení mám hvězdářský dalekohled :)
Jakub Kristek
Obrázek
Odpovědět