Co si myslite o Celestron 102 Wide View

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#1

Příspěvek od PavelM »

Chtel jsem se zeptat na vase nazory ohledne refraktory fy. Celestron 102 Wide View
Achromaticky obj. 102mm f/5
s 2" okularovy vytahem, prevracecim hranolem
za cenu neco do 7000,-
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#2

Příspěvek od zdenek »

1. Optika -  f/5 se mi zda na pouhy achromat docela malo. Nikdy jsem se pres tento dalekohled nedival, ale pokud mohu na zaklade zkusenosti odhadovat, tak pri vetsich zvetsenich bude asi mit jiz znatelnou barevnou vadu (mohu se samozrejme mylit, ale zda se mi to pravdepodobne). Rovnez onech 102 mm je tak pro planetarni astronomii+prilozitostne "vylety" do vetsich dalek na tech par jasnejsich objektu. Urcite by z nej byl celkem sluzny svetelny pristroj s malym zvetsenim (ala hledacek komet).

O okularech se bohuzel nezminujes. 2" okular je pri spravnem mechanickem provedeni prima.


3. Cena - z ni odhaduji, ze se nejedna o novy dalekohled, popr. je bez okularu, ... (nebo se mylim?). Pokud se pro nej rozhodnez, urcite si prover rovnez stabilitu a chod montaze i samotny stativ.

Muj nazor? - Osobne bych se asi radeji poohledl po nejakem zrcadlovem newtonu, ale je to jen na tobe. Jak rikam osobne tento dalekohled konkretne neznam, usuzuji jen z parametru na webu, popr. par ohlasu. Kdyztak at se vyjadri nekdo, kdo ma primo tento dalekohled.


Z.R.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#3

Příspěvek od PavelM »

Dalekohled nabizeji u fy. SUPRA Praha. www.celestron.cz
V cene je i 1 okular Plossl 25mm a je to bez stativu.
Chtel bych ho pouzit vice mene jako teleobjektiv
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#4

Příspěvek od zdenek »

Na fotograficke objektivy, tzn. i teleobjektivy, jsou kladeny zpravidla jeste vetsi naroky nez na objektivy pro pristroje s vizualnim pozorovanim. (Tzn. vetsi naroky na vykorigovani aberaci, velikost nesklenuteho zorneho pole, ... . To je take hlavni duvod proc jsou fotoobjektivy vzdy vicecockove - zpravidla min. 3-4 opticke cleny).

Proto nevim, nevim zda je to nejstastnejsi volba. Fotit s tim urcite pujde, ale v jake kvalite, to si netroufam odhadnout. Kdyztak at se vyjadri nekdo, kdo jiz s obdobnou sestavou experimentoval.

Z.R.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#5

Příspěvek od PavelM »

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#6

Příspěvek od MMys »

Přikláním se k tomu, co píše Zdeněk, snímek jsem viděl. Na to, v jak malé verzi je snímek publikován, je chromatická vada dost výrazná (v modré barvě) v červené ne, ale nejspíš z důvodu, že daný film není na červený konec spektra citlivý (klasika). Na vizuální pozorování planet to nebude v žádném případě, na fotografování slabších objektů taky ne.
Ten snímek M31 ještě docela ujde, ale uvědom si, že takto velká je právě jen galaxie v Andromedě a pár rozsáhlých emisních mlhovin. Zbytek z jasnějších objektů je úhlově tak 5-10x menší a mnohé slabší objekty ještě více, a to není při ohniskové vzdálenosti 500mm to pravé ořechové. Ani můj dalekohled s f=1000mm není na drobnější objekty ideální. Vezmi si, že z takového snímku pak uděláš výřez zabírající tak 1/5 šířky filmového políčka a zkus si představit to modré lemování jasnějších hvězd v takovémto zvětšení. Nevím nevím, záleží na tvé toleranci. Já tvrdím , že nejlepší na focení (při nárocích na rozumnou cenu) je parabolické zrcadlo (při světelnosti vyšší než f/6 raději s komakorektorem) - velký průměr, vysoká světelnost, prosté barevné vady.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#7

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj, taky bych se přiklonil ke Zdeňkovi a Martinovi. Sice jsem ještě s dalekohledem zatím nezkoušel fotit (taky mám newtona 150/750), ale mám takový dojem, že se to dá vyřešit nádherným kompromisem - pokud chceš za každou cenu fotit. A to teleobjektivem - ten připevníš k montáži (jestli máš - jestli ne, byly tady na fóru v Astrotechnice odkazy dokonce na domácí výrobu paralaktických stolků). Starší teleobjektiv by se dal sehnat určitě levněji než za 7000 Kč - viz stránky MMys. Mrkni se na jeho www stránky, protože stojí za to vidět, co dokáže takový 500 mm objektiv o světelnosti f5,6 (a hlavně zručnost ;D). Ale to je taky jen návod, jak na to.
Hlavně to neuspěchat.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#8

Příspěvek od zdenek »

Jen pro doplneni ...
Vecer jsem trochu :book: a pohral si programem na navrh opt. soustav (OSLO LT). Zavery jsou jednoznacne. Prakticky bez ohledu na konstrukci a usporadani klasickeho dvojcockoveho achromatu jsou pri svetelnosti lepsi nez f/10 opt. vady velmi vyrazne  :( a prakticky znemozni smysluplne vyuziti pro fotografovani.

Podrobneji:
Kolem f/4.5 je tak fyzikal. mez pro opticke pristroje s vizual. pozorovanim (apropo to je presne sveletnost jakou se chlubival svetelny binokular somar, urcite to neni tedy nahoda  ;)).
f/10 je tak hranice (tj. pri prumeru objektivu 100mm f=1000mm) pri ktere je objektiv vhodny nejen pro vizualni ale s trochou sebezapreni i pro fotografovani.
nad f/15 pak jsou jiz opticke vady malo patrne. na druhe strane je to ale zoufale mala svetelnost vhodna tak na pozorovani Mesice nebo planet, nebo se priravit na velmi dlouhe expozice.

Zaver tedy koresponduje s tim co je uvedeno jiz v prispevcich vyse
- pro lepsi svetelnosti (pod f/10) jsou APOCHROMATY takrka nezbytne.
- pro fotografovani doporucuji rovnez vymest par fotobazaru. Pri trose stesti tam lze za rozumny peniz sehnat celkem slusny teleobjektiv.


Z.R.
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#9

Příspěvek od Ila »

Tak tak,
Zdenek na to jde dobře - před pár dny mi to taky došlo.
Používám VF fotografické objektivy se stavbou 6/4 = šest čoček ve čtyřech skupinách. Jsou to anastigmaty s poměrně slušnými korekcemi, nejvyšší světelnost f 5,6.
Při této cloně je však už při zvětšení 5-7,5x patrná neostrost obrazu. Při optimu f11-16 je obraz dokonalý, avšak při zvětšení nad 10x opět dochází k "odhalování" nedokonalosti soustavy.
No a teď jsem si předtavil zvětšení 80x a k tomu dvoučočkový achromát a zděsil jsem se :o
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#10

Příspěvek od PavelM »

Newtona mam GS-600. Ten refraktor uz taky. Jsou u neho 2 okulary plossl 10 a 25mm. Jeste jsem ho moc nezkousel v noci akorat ve dne ale urcite ma lepsi okulary nez ktere byli k tomu gs600. Hlavne ze vazi jenom 2.5kg kvuli doprave. Treba na dovolenou. V noci jsem s nim videl pouze Capellu pri zvetseni 20x z okna z prizeni v osvetlene ulici v Praze a zadnou barevnou vadu jsem nezpozoroval. Akorat ma vetsi vinetaci pri foceni protoze se fotoaparat pripojuje prez 2" vytah za nim je 1.25" adapter na okulary s T2 zavitem a pak teprve fotak. Asi by bylo lepsi si poridit primo adapter 2" na T2.

A na zaver jeste otazku jak casto se musi kontrolovat pointace pro urcite ohnisko?
Myslim jestli na to neni nejaky priblizny vzorec.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#11

Příspěvek od zdenek »

Zvetseni 20x je prilis male na projeveni se opt. vad (bylo by to velmi spatne kdyby jsi pri tak malem zvetseni neco vyraznejsiho zpozoroval). Vyzkousej dalekohled za regulernich podminek se zvetsenim min 50-60x (tj cca polovina prumeru objektivu). Pri svetelnosti 1:5 jiz budou asi patrne, pri zvetseni 100x jiz celkem urcite.

Na presnost pointace ma vliv cela rada faktoru Omezime-li se na pouhy objektiv bez vnejsich rusivych vlivu je zjednoduseny vztah na povolenou uhlovou chybu pointace celkem prostinky (priklad plati pro pointaci v primarnim ohnisku):

E = 3600*atg(s/f), kde:

E .. max. pripustna uhlova chyba pointace [uhl. vteriny],
f .. ohniskova vzdalenost objektivu [mm],
s .. max. povoleny smaz stopy [mm].

s zavisi na formatu na jaky budes fotit, ale i na predpokladanem vyslednem formatu fotky.

Napr pro kvalitni foto 9x13 se obvykle uvazuje smaz 0.1 mm, tomu odpovida smaz na klasickem 35mm kinofilmu cca 0.025mm. 0.1 mm ale neni zadne dogma, smaz se pohybuje obemi smery dle pozadavku na expozici, okamzite podminky, vlastni zamery, ... .

Kdyz si dosadis oh. vzdalenost objektivu bude se chyba pointace v tvem pripade pohybovat radova v uhl. vterinach.


Z.R.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#12

Příspěvek od MMys »

Tak to je teorie, která samozřejmě platí a i hodnota tolerance někde mezi 20-30 mikrometrů je obvykle udávaná. Mimochodem, zhruba stejný je i průměr nejlépe zobrazených slabých hvězd u kvalitní optiky, takže tuto přesnost je třeba zhruba dodržet.

Dotaz ovšem zněl, jak často je třeba kontrolovat přesnost pointace ? To závisí na přesnosti montáže. Pokud chceš použít tu montáž co máš ke GS600, tak se smiř s tím, že musíš kontrolovat pointaci defacto pořád (respektive tak jednou za 1-10 sekund, podle toho na jak špatném úseku převodu zrovna jsi) Já tam mám dvě špatná místa (asi každých 7 minut) kde je to třeba hlídat pořád po dobu asi 2-4 minuty, zbytek docela ujde, a jsou tam i taková místa, že si člověk může na minutku či dvě odskočit ;)

Čím lepší montáž, tím méně hlídání a oprav. Nejlepší je korektor periodické chyby a autopointer.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#13

Příspěvek od Fordon »

Myslíte že půjde fotit s dalekohledem TAL 150PM ??? a nebo třeba smontáží CG-5(je přidávána k dalekohledům celestron)????
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#14

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě, že s obojím půjde fotit, ovšem za několika podmínek:

1) k dalekohledu musí jít připojit fotoaparát, aby bylo možno fotit v primárním ohnisku (nikoli přes adaptér na projekci okulárem - ten je určen pro krátké expozice Měsíce a planet). Je tedy třeba 2" okulárový výtah

2) Je třeba pointační okulár + OAG (mimosý pointační hledáček) nebo (vyloženě v nouzi) druhý pointační dalekohled, kvalitně připevněný k hlavnímu tubusu a dobře uchycené primární zrcadlo newtona (ani tak není pointační dalekohled to pravé, OAG je lepší)

3) Je třeba, aby byla montáž vybavena jemnými pohyby v obou osách, to asi ta k TALu nemá ??? K CG-5 vím, že lze deklinační pohon dokoupit.

4) Stativ k CG-5 nahradit bytelnějším stativem, nebo sloupem jako u TALa, lépe ještě sloupem zabetonovaným do země.

5) hodně trpělivosti a nenechat se odradit prvními neúspěchy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Maty
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 03. 2003, 05:39

Co si myslite o Celestron 102 Wide View

#15

Příspěvek od Maty »

Na Tvých stránkách jsem tu 102/500 už viděl. Chtěl bych časem něco světelného s velkým polem pro malá zvětšení jako přídavný dalekohled. Jaké jsou zkušenosti s kresbou u okraje a jaká je ta diskutovaná barevná vada?
Matyáš
Odpovědět