Pozorování u Prahy

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování u Prahy

#31

Příspěvek od MP »

No, tak to sice vypada, ze lepsi obloha bude na mych oblibenych mistech JV od Prahy, ale tam Vas asi nedostanu ( vsak az se tam jednou podivate, rychle zapomenete na ty sve presvetlene a zamlzene placky ), takze nebudu trhat partu a prijedu k Dobrisi. S mou prepravni kapacitou tedy muzete pocitat ( auto je plne dalekohledu, fotaku, montazi, stativu a podobnych blbosti, ale kdyz se to trochu zorganizuje, leccos/leckdo se jeste vmackne - system prazske MHD ). Jsem prave v praci v Hostivari, takze jestli nekdo chce svezt z JV casti Prahy, at napise ted hned sem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování u Prahy

#32

Příspěvek od Vabra »

Jelikoz zde na severu to vypada nejmene nadejne (zavoj po pulnoci) a u Dobrise mne to nejak moc neuchvatilo zvazil bych tve oblibene misto JV od Prahy...
Muzes jej nejak blize popsat?

Pamatuji si dobre ze slo o neco pobliz Vlasimi?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování u Prahy

#33

Příspěvek od MP »

V posledni dobe nejoblibenejsi - tady
49°39'23.06"N 14°41'31.27"E

Ale to budeme trhat partu a budu se muset omluvit Kubajzovi s tou dopravou. Leda, ze by se pridali i ostatni ... ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování u Prahy

#34

Příspěvek od Vabra »

MP napsal: V posledni dobe nejoblibenejsi - tady
49°39'23.06"N 14°41'31.27"E

Ale to budeme trhat partu a budu se muset omluvit Kubajzovi s tou dopravou. Leda, ze by se pridali i ostatni ... ;)

No ja jsem sliboval na severu, takze k Dobrisi zadne zavazky nemam. Rad poznavam nova mista a pojedu tam klidne i sam. Takze, nemusis rusit sve sliby a muzes jet podle dohody s ostatnimi...
Pokud mi bude u Votic smutno vzdycky mohu prejet k Dobrisi (uz tam trefim a je to jen cca 30 km).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování u Prahy

#35

Příspěvek od MP »

Ok, podival jsem se z okna a s tim pocasim to stejne neni jiste, takze mirim nejkratsi cestou z Prahy - na ten kopec u Votic. Omlouvam se kolegum u Dobrise, naopak Ve smeru k Voticum a od Votic odvezu kohokoliv.

Pro ty, co tam nikdy nebyli : do obce Kaliste se dostanete bud kolem Votic pres Budenin, nebo od Olbramovic pres Tomice a Jirin. V Kalisti na navsi se date uzkou cestou primo nahoru, brzy se zmeni z asfaltky v polni cestu. Vyjedete z obce i z krovi a pastvinou dojedete do plocheho sedla mezi vrcholy kopce ( je to z navsi tak pul kilometru ).

Jeste pro ty, co chteji s "vla" k Dobrisi a nevedi, kam presne :
Je to tady uprostred, asi 49°47'8"N 14°13'33"E
U Stare Huti odbocite na Pouste a par set metru za trati odbocite vpravo po lesni ceste, ktera vas vyvede na louku.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování u Prahy

#36

Příspěvek od vla »

Pokud má někdo zájem a počasí vydrží dnes večer jedu opět, odjezd z Prahy kolem 18 hod, návrat kolem půlnoci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování u Prahy

#37

Příspěvek od MP »

Kdyz ono to uz zase vypada, jako posledniho pul roku porad - zdanlive je jasno a pritom neni nic videt. Vcera to take nebyla zadna slava, i kdyz ted prohlizim nejake expozice kamerkou pres Maka a zase tak zle to take nebylo. Tohle je "vedlejsi produkt" na zaver, par 15sec. expozic pri f/12 z doby, kdy M57 byla sotva 25 stupnu nad obzorem :

Nejvetsi problem byl seeing ( i vizualne ), a je tam videt nejen centralni hvezda, ale i jine slabe hvezdy, ktere se takhle nizko nad obzorem chytaji tezko. Jen je to tim seeingem rozmazane. Ale ted zrovna z okna ta zdanlive jasna obloha vypada jeste hur ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování u Prahy

#38

Příspěvek od Vabra »

Dneska se mnou na jihu nepocitejte, maximalne vyjedu na kopec za Melnikem, ale ani od toho si moc neslibuji, te vysoke oblacnosti je tam dnes pomerne hodne.

Vcera jsem ujel 100km k Voticum, jen jsem dorazil tak se na se prvalila oblacnost takovym zpusobem, ze jsem cekal pul hodiny az vykoukne Polarka na ustaveni montaze...
>:(

Nakonec to nebylo tak zle a po pulnoci v nadhlavniku se dalo docela slusne i fotit. Skoda, ze uz jsme byli docela vymrzli a okolo druhe vylezl Mesic. Zejmena se tesim na Alienovy snimky M81/82, uz jednotlive snimky na LCD fotaku vypadaly velmi slusne. Me tak vysoko bohuzel nepustily nohy montaze...

Sam jsem jen stihl vyzkouset sve nove ED80 s reduktorem (konecne) a vysledky jsou pozitivni (docela to vinetuje, ale s tim se da vyrovnat celkem bez problemu). Ostrost kresby je na APS formatu vsude perfektni.

Nad ranem zase 100km domu uz byla docela otrava... :P
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování u Prahy

#39

Příspěvek od MP »

A podivali jste se z okna ? Ja pred chvili ano :

Vypada to hezky, ale konat pozorovani oblohy v tom nepojedu. Ja vim, vcera to nebylo o moc lepsi, ale opakovat to za techto podminek neni treba.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Pozorování u Prahy

#40

Příspěvek od Kubajz »

Pánové jestli jste dnes nakonec nevyrazil(ale věřím že jo)tak jste udělali chybu.Po zrušení akce k Dobříši a po obligátním sledování venuše na Ruzyňském nádraží jsem chtěl s kamarádem jen jít mrknout jen na planety,nakonec ale přece jen cestoval Mak,dobson a jeden lidlskop na oblíbené pozorovací místo u Ploskova západně od Kladna a podmínky parádní,vzduch průzračný a ten seeing :o :o.V Maku byl Saturn jak přikovaný,cassiniho dělení po celém obvodu a stále!!!Prostě jak namalovaný.A dobson si také přišel na svě,galaxie v Uma a CVn,soví mlhovina s dobře viditelnýma očima a mnoho dalšího.Sorry za malinký off topic,ale nesmíte tak baštit satelitní snímky ;)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování u Prahy

#41

Příspěvek od vla »

Bohužel, věřili jsme mateorologům, budu zde těsně před 17 hod. pokud bude nadějná prognoza počasí můžeme jet. Před 17 proto, aby i ti vzdálenější v případě zájmu stihli do Prahy se dopraviti.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování u Prahy

#42

Příspěvek od vla »

Dnes to vypadá opět na dobré počasí, takže pokud by měl někdo zájem.......
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
big blue
Příspěvky: 20
Registrován: 25. 02. 2013, 22:50

Pozorování u Prahy

#43

Příspěvek od big blue »

teoreticky, ak nic extra nepokazi v praci by som sa dnes velmi rad zucastnil..
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování u Prahy

#44

Příspěvek od vla »

Pokud ještě dnes vydrží počasí zajel bych večer za trochou tmy. Lokalita Dobříš, nebo Beroun, upřesním pokud se někdo bude chtít přidat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorování u Prahy

#45

Příspěvek od vla »

Takže drobné upřesnění, pojedeme do oblasti Berouna, do okolí obce Měňany, líp to zatím popsat neumím neb jsem tam byl jen jednou v noci. Sraz bude na benzin pumpě těsně u sjezdu na 18 km dálníce Praha -Plzeň ( čas upřesníme později). Zajímavostí bude pozorování zatím u nás asi ojedinělým dalekohlídkem Pentax 75 SDHF.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět