Nové IAN

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Nové IAN

#31

Příspěvek od VK »

PetrKubala napsal:

Ne články i archív IAN budou zcela zdarma, pouze je nutné se registrovat. Za poplatek 200 Kč/rok budou výhody navíc. Například sleva na seminář v Brně, sleva na produkty vydané IAN a dále to bude přístup k online přenosům (raketoplán, starty sond, etc.), archivní CD, připravují se také další věci. Za peníze se kromě nákladů (doména, seminář) zaplatí i honoráře apod. Zadarmo totiž pro IAN psát nikdo nebude.

Tak tomu už rozumím.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nové IAN

#32

Příspěvek od MilAN »

Zkuste se podívat na IAN dnes. Pokud nejste VIP ( to podle redakce znamená PLATÍCÍ), nebo se nechcete registrovat, moc si nepočtete - ani v článcích , ani v odkazech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
milan1960
Příspěvky: 823
Registrován: 10. 11. 2005, 21:38
Bydliště: Kopřivnice

Nové IAN

#33

Příspěvek od milan1960 »

Je to tak jak píšeš.I když slibovali,že nebudou nic omezovat,ale že za poplatek 200kč budou výhody navíc.Je to tak,že se téměř nikam s pouhou registrací nedostaneš. Vymažu si link na ně-nenechám ze sebe dělat vola. Milan
Canon EOS 400 D
Newton SkyWatcher 150/750 - na EQ-5
Schmidt-Cassegrain 127/1250 F 10 Multi-Coated optics CELESTRON Omni XLT 127
Kamerka ZWO A.S.I.120MC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nové IAN

#34

Příspěvek od MaG »

Milane, nebyl jsem na IAN v uvedený den, jaké odkazy nejsou běžně dostupné? Našel jsem tento problém dnes jen u informací z letu STS 117. Pokud se IAN rozhodly řešit on-line přenosy přes VIP je to jejich rozhodnutí a už se to tu řešilo. Ostatní články snad přístupné jsou nebo ne?

Hmmm koukám oba píšem o tom samém.. Skoro se mi chce napsat no a co? Možná je to pro IAN škoda, to ale nechť posoudí ti, kdo je provozují a statistiky návštěvnosti. Já tam sem tam samozřejmě hodlám přispívat, takže budu vypadat jako ten kdo IAN hájí, ve skutečnosti mi ale nevadí, pokud mé články bude číst méně lidí z důvodu, že na IAN jsou VIP články. Prostě když jsem kdysi začal dělat svůj web, taky mi bylo jedno, že ho skoro nikdo nečte a tady je to skoro stejná situace. Čas ukáže, zda je to tak pro IAN lepší.

-------
Jenom bych se ještě chtěl zeptat, proč je v tvém příspěvku, Milane, tolik zdůrazněno to slovo platící? Je to proto, že ti to vadí za něco platit, když víš, že podobné informace, byť anglicky, si můžeš číst jinde, nebo snad proto, že jinak není možné být VIP členem?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nové IAN

#35

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: -------
Jenom bych se ještě chtěl zeptat, proč je v tvém příspěvku, Milane, tolik zdůrazněno to slovo platící? Je to proto, že ti to vadí za něco platit, když víš, že podobné informace, byť anglicky, si můžeš číst jinde, nebo snad proto, že jinak není možné být VIP členem?Tohle bych nechal bez komentáře
-------------

Zkus se podívat na IAN dnes, bez VIP a registrace.

Pokud nelze číst články, odkazy a diskusi bez těchto nátlakových prostředků, potom dojde na přání pana Kubaly :
" Když se Vám to nelíbí, tak sem nechoďte"
Možná, že teprve pozdě přijde redakce na to , kdo tu je pro koho. I z Tvého texu vyplývá, že na čtenářích nezáleží - tak se to též projevuje v reakcích redakce pod články. Stačí číst.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nové IAN

#36

Příspěvek od MaG »

Ano, tak nějak to je. Na mých stránkách mi nikdy nezáleželo na "počtu" čtenářů. Já jsem ale narážel na čtenáře, který přišel a tady mi to jedno není, jestli se mu líbí nebo ne. Těžko se asi shodneme, ale když na IAN počátkem týdne vychází nová várka článků, tak sis jako ne-VIP čtenář mohl počíst a předpokládal bych, že nyní koncem týdne si snadno sáhneš do archivu, nebo počkáš do pondělka. Jestliže jednou za čas startuje raketoplán a články o něm přebily ty pro neregistrované, pak ano, mělo by se to řešit. Nebo se to taky řešit nebude, když je to jen nárazová Petrovi to můžeš napsat sám, že se ti nelíbí, když jsou vidět jen ty pro registrované-VIP a je tam jen jeden pro obyčejné.

Jak jsem psal, mně se zase nelíbí, když se tu zdůrazňuje, že některé články jsou jen pro VIP po "zaplacení". Kdyby to byla pravda tak budiž. Pravidelný návštěvník IAN ale ví, že cíl byl trochu jiný, než vybírat peníze. Petr spíše uvažoval, že by nebylo špatné získat sem tam jeden článek od dalších lidí. Proto si myslel, že by bylo vhodné je motivovat a nabídnout takovým čtenářům-přispivatelům VIP zdarma. Na druhé straně řada lidí si spočítala, že je pro ně "jednodušší" si zaplatit 200/rok a mít tak možnost číst vše a nemuset pro to víc dělat. I to je v pořádku a v konečném důsledku z toho petr možná nepatrně profituje jako odměnu za to, že ty on-line přenosy dělá.

Asi by se ode mně slušelo dodat, že jsem z článků pro IAN nikdy neměl žádný profit (nic hmatatelného mně momentálně nenapadá, snad se nepletu). Dokonce jsem to kvůli tomu ani nepsal, to je nesmysl. Výhody v podobě peněz a jiných hmotných věcí jsou v životě příjemné, ale nikoli prvotní pro mou osobu. Jak jsem ale tento víkend zjistil, paradoxně možná právě proto mám VIP registraci, ačkoli za poslední rok jsem jistě více než jeden článek nedodal. To by se mělo předpokládám změnit. Možná tak uvažoval i šéfredaktor a VIP mi udělil automaticky. Radil bych podobný postup dalším.

Jinak je mi jasné, že záměr s VIP články je sám o sobě vysoce kontroverzní na webu jako jsou IAN. Osobně s tímto postupem vnitřně nesouhlasím, ale když se podívám na to, co způsobily on-line přenosy s návštěvností IAN, jistě bylo jakousi samozřejmostí zkusit, zda bude o toto zájem i dále, i když za peníze. Proto bych si dovolil tento systém kritizovat až po nějakém čase. Např. koncem roku.

Jak jsem tu už tvrdil na osudu IAN mi svým způsobem vždy záleželo, mám je prostě rád. To je jediný důvod, proč mám tendenci je hájit. Ne proto, že jsem do nich přispíval. Zkusil bych je nechat teď chvíli žít jak jsou.

Za kritiku ti děkuju, kéž by jí byl podobně přístupný i Petr Kubala. Pokud by si on opravdu stál za názorem "když to nechcete, běžte jinam", pak by asi něco v pořádku nebylo, ale tomu nevěřím, že to tak bere vážně. Snad se budou IAN ubírat směrem, který by si většina čtenářů přála.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nové IAN

#37

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: kéž by jí byl podobně přístupný i Petr Kubala. Pokud by si on opravdu stál za názorem "když to nechcete, běžte jinam", pak by asi něco v pořádku nebylo, ale tomu nevěřím, že to tak bere vážně. .
Doufám, že by pro Tebe nebyl problém dostat se k vyjídřením čtenářů pod články, ani k opakované větě P. Kubaly.
.................
Mě by v principu nevadilo, kdyby VIP měli něco navíc. ( třeba z misí k ISS). Ale normální čtenář v tomto okamžiku nemá z IAN žádnou informaci k současnému letu - a to mi připadá nenormální,zvláště na webu, hrazeném z veřejných financí.
...............

Mýlíš se, když píšeš, že si zatím můžeme číst v archívních článcích. Archiv není veřejně přístupný.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nové IAN

#38

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal:
Doufám, že by pro Tebe nebyl problém dostat se k vyjídřením čtenářů pod články, ani k opakované větě P. Kubaly.To asi nebyl, krom času, ale v tom ti věřím, že tyto negativní názory se vyskytly často, sám jsem jich dost četl. Bude nutné prohlédnout časem, kolik lidí se opravdu registrovalo a jestli to tedy bylo správné.

MilAN napsal: Mě by v principu nevadilo, kdyby VIP měli něco navíc. ( třeba z misí k ISS). Ale normální čtenář v tomto okamžiku nemá z IAN žádnou informaci k současnému letu - a to mi připadá nenormální,zvláště na webu, hrazeném z veřejných financí.Nevím přesně, kdo podporuje provoz webu, ale články obsahují IAN z různých oborů a v dostatečné míře, takže se mi nezdá částečně vynechaný STS jako zcela problematický. Může prostě jen vadit. Kdoví, nakolik jsou jinak IAN hrazeny z veřejných prostředků. Nebo - když to otočím - proč by mi to mělo vadit zrovna u IAN, když řada jiných projektů, webů, institucí, hrazených z veř. prostředků, utrácí milióny a nikde to není vidět..? To už je dle mého hledání důvodu ad absurdum.

MilAN napsal: Mýlíš se, když píšeš, že si zatím můžeme číst v archívních článcích. Archiv není veřejně přístupný.Myslel jsem klikat na šipky v obsahu v pravém sloupci. Opravdu to tam nejde vidět ty starší články? S archivem máš kupodivu pravdu, ale to jsem nemohl ověřit. To vím až od tebe.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Nové IAN

#39

Příspěvek od css94381672 »

MilAN napsal: Archiv není veřejně přístupný.k těm archivům...nejsou veřejně přístupné...ale stačí se bezplatně zaregistrovat. Nebo se dají prohledávat ještě pomocí googlu... (napíše se do něj inurl:www.ian.cz/detart_fr.php?id= ) ..i když je pravda, že je to trochu nepohodlné...
Kubala

Nové IAN

#40

Příspěvek od Kubala »

MilAN napsal: Zkuste se podívat na IAN dnes. Pokud nejste VIP ( to podle  redakce znamená PLATÍCÍ), nebo se nechcete registrovat, moc si nepočtete - ani v článcích , ani v odkazech.Dostal jsem informaci, že se tady probírá IAN. Původně jsem to nechtěl vůbec komentovat, ale myslím, že co je moc to je moc. Objevují se tady samé lži.

1)      Fakt, že nyní je v IAN větší počet článků pro IAN je proto, že v současné době probíhá mise amerického raketoplánu a online přenosy jsou pro VIP, což jsme ale říkali od samého začátku a mnohokrát na to upozorňovali. Ostatní obsah těch několika dnech jde mírně stranou a to mimo jiné i proto, že velkou většinu článku píši já, nebo je musím dát do redsysu (html, úprava obrázku apod.) a nemůžu stíhat všechno, navíc mám zkouškové. Jedná se ale o jev krátkodobý, až Atlantis přistane, bude opět vše zcela volně k dispozici. Projděte si archív a řekněte sami kolik tam toho je pro VIP! Opravdu je nechutné vzít si na paškál jedno vydání nebo dokonce jeden den a odvodit z toho, že všechno je pro platící, neavíc pojem patící není zprávný, VIP jsou členové občanského sdružení IAN!
2)      To že nyní není na IAN nic pro „nečleny VIP“ není pravdou! Zdarma a pro všechny jsou články o startu, příletu k ISS, souhrnné informace, předstartovní zpravodajství, máme tam článek o Atlantisu. Pro registrované je jen Online přenos a zpravodajství + náš magazín, který je opravdu navíc! Mimo to se o aktuálním dění dozvíte z bleskovek.

Nevím odkud přišel Milan na to, že jsme hrazení z veřejných financí? Nás nikdo nefinancuje až na příjmy od VIP. Dokonce si jako student hradím internet, každý měsíc asi 500 Kč a 90% času na netu trávím právě kvůli IAN.

Teď k samotnému VIP, mě to sice už pořádně unavuje to vysvětlovat, ale budiž. VIP jsme nezavedli proto, aby jsme na IAN vydělali, to snad ani v Česku nejde. Hlavní cíl je získat peníze na provoz a náklady. Pokud platíte členské příspěvky do ČAS, APO,....tak se taky rozčilujete??? Nebo když si předplatíte Astropis, Kosmoz? Já myslím, že ne...a jaký je mezi tím rozdíl?? Žádný! My chceme penězi IAN zkvalitnit, protože to, že jsme elektronické médium přece nemá být nevýhoda ale výhoda. Sice neplatíme náklady na tisk a distribuci, ale máme také své náklady a pořádáme seminář na podzim. Hold pokud chceme, aby pro nás někdo psal, musíme ho zaplatit, jedině takto budou na IAN vycházet kvalitní články od profesionálních astronomů. Navíc teď je problém, stal jsem se šéfredaktorem a nezvládám časově psát i řídit IAN. Takže musím někoho zaplatit, aby psal články. Zadarmo to kromě mě v takovém časovém rozsahu nikdo dělat nebude. Tady na astroforu byla zveřejněna výzva, aby lidé posílali do IAN svá pozorování jako Deník, kolik myslíte, že se ozvalo lidí? Ani jeden!! Pokud někoho požádáte, aby něco napsal, tak vám buď neodepíše, nebo napíše že nemá čas.

Online přenosy jsme dali pro VIP jen proto, že je to nadstandard. Jeden let raketoplánu jen mě stojí asi 100 hodin práce a to zdůrazňuji, že za ty roky jsem od IAN neviděl ani jednu korunu. V době, kdy startoval Atlantis v noci na sobotu, jsem u toho seděl od 17 hodin do 4 do rána vkuse! Pane Milane dělal by jste to místo mě??????

Ano, řekl jsme kdysi, že kdo nechce, tak nás nemusí číst a na to si trvám, my opravdu nikoho nenutíme, aby nás četl, nebo dokonce se stal VIP členem.

Jinak registrace (ta zdarma) je správná. Výpovídá o tom, kolik lidí nás čte apod. Je anonymní a zabere sotva pár sekund.Tady se přece také registrujete. Nyní máme okolo téměř 4000 registrovaných a naše návštěvnost  neustále roste.

A nakonec jedna otázka na pana Milana a další:

Řekněte mi jeden jediný důvod, proč mám já a další dělat IAN?? Zdarma a každý týden?? Co z toho my máme? Proč to máme dělat? Proč tomu mám já věnovat 30 hodin týdně, každý víkend bez přerušení už 3 roky??

Na závěr mi dovolte jeden citát:

„Skutečnost, že máme nepřátele, dokazuje dost zřetelně, že se nám daří.“


Petr Kubala
šéfredaktor
Kubala

Nové IAN

#41

Příspěvek od Kubala »

MilAN napsal:
Tohle bych nechal bez komentáře
-------------

Zkus se podívat na IAN dnes, bez VIP a registrace.

Pokud nelze číst články, odkazy a diskusi bez  těchto nátlakových prostředků, potom dojde na přání pana Kubaly :
" Když se Vám to nelíbí, tak sem nechoďte"
Možná, že teprve pozdě přijde redakce na to , kdo tu je pro koho. I z Tvého texu vyplývá, že na čtenářích nezáleží - tak se to též projevuje v reakcích redakce pod články.  Stačí číst.


To také není pravda. Diskusi mohou číst všichni, nemusí být registrování. Jen pokud chcete napsat příspěvěk, pak musíte být registrování. To je proto, že předtím se stávalo, že psali anonymy, nebo se někdo za někoho vydával. Ostatně stejný princip platí i zde.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Nové IAN

#42

Příspěvek od karel.mokry »

Kubala napsal:
Teď k samotnému VIP, mě to sice už pořádně unavuje to vysvětlovat, ale budiž. VIP jsme nezavedli proto, aby jsme na IAN vydělali, to snad ani v Česku nejde. Hlavní cíl je získat peníze na provoz a náklady. Pokud platíte členské příspěvky do ČAS, APO... tak se taky rozčilujete??? Nebo když si předplatíte Astropis, Kosmoz? Já myslím, že ne...a jaký je mezi tím rozdíl??
maly i velky - zalezi na uhlu pohledu

CAS, APO - maji priparne jiny cil nez poskytovat zpravodajstvi, webove stranky jsou v urcitem smyslu vedlejsi produkt (i kdyz velmi pracny a velmi dulezity kvuli) - nejdrive zde byl CAs a pak astro.cz, stejne tak APO a pak astronomie.cz Jako clen CAS / APO mas jine vyhody napr. dostavas tisteny casopis, ruzne slevy atp.

Astropis, Kozmos - u papirovych casopisu se jaksi platba predpoklada tudiz nikoho neurazi.

IAN - vyhradne elektronicke medium, drive vse fungovalo bezplatne a nyni se v nejakem smyslu zavadi "placeny obsah" - je jedno ze jej nazyvate nadstandard jiny nazev je placeny obsah... V Cechach zatim neni zvykem platit za obsah elektronickeho media. Nelze se tedy divit, ze se cast ctenaru ozve, ze nektere veci pochopi jinak nez je autori mysleli a podobne.

Kubala napsal:
Řekněte mi jeden jediný důvod, proč mám já a další dělat IAN?? Zdarma a každý týden?? Co z toho my máme? Proč to máme dělat? Proč tomu mám já věnovat 30 hodin týdně, každý víkend bez přerušení už 3 roky??

V urcitem smyslu mas pravdu. Jen Ti odpovim - treba pro pocit, ze delas neco co ma smysl. Osobne delam astro.cz (sprava, puvodne i clanky) o dost dele (cca od roku 2001), krome cisteho astro.cz dalsi projekty (treba VT-2004 na kterem jsem stravil vice jak rok prace). Kolik casu presne jsem nas astro.cz stravil nevim carky jsem si nikdy nedelal.

Souhlasim s Tebou ze jedna z moznych odmen je financni. Obcas je ale pocit ze clovek dela neco smysluplneho dulezitejsi. Jen se tim clovek nenaji.

Kubala

Nové IAN

#43

Příspěvek od Kubala »

karel.mokry napsal:


Souhlasim s Tebou ze jedna z moznych odmen je financni. Obcas je ale pocit ze clovek dela neco smysluplneho dulezitejsi. Jen se tim clovek nenaji.



Jo to je sice pravda. Já také do IAN z takových důvodů přišel a dělal jsem to a dělám to dodnes zcela zdarma a nikdy jsem ani jiný užitek z toho neměl protože mě to baví. Jenomže občasné komentáře a emaily mě o to nadšení velmi rychle připravují. Stejně tak je otázka, zda je lepší IAN dělat jen skutečně okrajově jako zálibu...třeba dvě hodiny týdně, a nebo tomu opravdu věnovat spoustu času.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nové IAN

#44

Příspěvek od MilAN »

Vážený pane Kubalo,
kdysi jsem pod nějaký článek v IAN napsal komentář v tom smyslu, že se mi Vaše články o kosmonautice velmi líbí, protože jsou pečlivě a odborně zpracovány. K tomu nemám co dodat, informace jsou opravdu na výši.
Co mě však, jako dlouholetého čtenáře uráží, je Váš přístup k jakýmkioliv připomínkám a Vaše reakce na ně.Protože tohle, co tu píšete, jsem si již mohl od Vás přečíst několikrát pod články v IAN

[quote author=Kubala alink=board=ian;num=1170769112;start=30#39 date=06/11/07 - 11:47:15]
Online přenosy jsme dali pro VIP jen proto, že je to nadstandard. Jeden let raketoplánu jen mě stojí asi 100 hodin práce a to zdůrazňuji, že za ty roky jsem od IAN neviděl ani jednu korunu. V době, kdy startoval Atlantis v noci na sobotu, jsem u toho seděl od 17 hodin do 4 do rána vkuse! Pane Milane dělal by jste to místo mě?????? [quote author=Kubala alink=board=ian;num=1170769112;start=30#39 date=06/11/07 - 11:47:15]
„Skutečnost, že máme nepřátele, dokazuje dost zřetelně, že se nám daří.“
Vždy jsem se považoval za přítele astronomie a kosmonautiky a ani IAN není můj nepřítel. Ale nemusí se mě vše na IAN líbit. Ale pokud chcete brát každý jiný názor jako nepřátelství a takto osobně......


[quote author=Kubala alink=board=ian;num=1170769112;start=30#39 date=06/11/07 - 11:47:15]

A nakonec jedna otázka na pana Milana a další:

Řekněte mi jeden jediný důvod, proč mám já a další dělat IAN?? Zdarma a každý týden?? Co z toho my máme? Proč to máme dělat? Proč tomu mám já věnovat 30 hodin týdně, každý víkend bez přerušení už 3 roky??
Doufám, že na tyhle otázky najdete vnitřní odpověď, protože by bylo opravdu škoda, kdyby Vaše články o kosmonatice na IAN chyběly. A že si vyšetříte i trochu času na zamyšlením nad některými kritickými připomínkami, které občas čtenáři vyprodukují. Protože to, že píší, znamená, že mají zájem na řešení, a ne že jsou vaši osobní nepřátelé.

Zdraví Vás
Milan Antoš



lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kubala

Nové IAN

#45

Příspěvek od Kubala »

Ještě k tvrzení, že pokud nejste VIP, tak si na IAN moc nepočtete:

670. vydání: zatím 4 články z toho 1 pro VIP
669. vydání: 15 článků z toho 2 pro VIP
668. vydání 9 článků z toho 0 pro VIP

myslím, že nemusím pokračovat dál......

Pan Milan by měl někdy nejříve zjistit všechny zkutečnosti a až pak kritizovat....
Odpovědět