galaxie sombrero

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
averbade
Příspěvky: 57
Registrován: 22. 01. 2007, 23:29

galaxie sombrero

#1

Příspěvek od averbade »

;) jak je v dalekohledu vidět? a vůbec co o ní víte, :P
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

galaxie sombrero

#2

Příspěvek od eastman »

Jak je v dalekohledu vidět to nevím, protože jsem ji ještě nepozoroval, ale záleží taky jakým dalekohledem ji budeš pozorovat a na jakém místě. Stačí zadat do googlu a vypadnou na tebe odkazy viz třeba:
http://cs.wikipedia.org/wiki/M104
nebo
http://hubblesite.org/gallery/album/gal ... r2003028a/
Takhle ji třeba vidí Hubble ;)
http://www.spacetelescope.org/images/ht ... 0328a.html
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Monika Ch.

galaxie sombrero

#3

Příspěvek od Monika Ch. »

No tak ještě jsem ji neviděla, od té doby, co mám dalekohled ještě nebyla viditelná (červenec, srpen 2006). Ale těším se na jaro, zkusím ji najít.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

galaxie sombrero

#4

Příspěvek od Cassi »

Nejmenší dalekohled, ve kterém jsem M104 viděl byl refraktor 70/700mm, bylo to z města. M104 vypadala jen jako malý, slabý flíček viditelný převážně bočním viděním. V dobsonu 300mm je galaxie pěkná, je vidět i temný pás.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Monika Ch.

galaxie sombrero

#5

Příspěvek od Monika Ch. »

Cassi napsal: Nejmenší dalekohled, ve kterém jsem M104 viděl byl refraktor 70/700mm, bylo to z města. M104 vypadala jen jako malý, slabý flíček viditelný převážně bočním viděním. V dobsonu 300mm je galaxie pěkná, je vidět i temný pás.Takže s Newtonem 76/700 ji uvidím, hurá! Vyjedu z města a bude.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

galaxie sombrero

#6

Příspěvek od MaG »

Na výborné obloze jsem ji v 25x100 binaru viděl velmi snadno jako protáhlý flíček s náznakem výdutě. Větší zvětšení pomůže asi i v tom menším Newtonu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

galaxie sombrero

#7

Příspěvek od Martin Vyskočil »

S tak malym prumerem bych zas takovej optimista nebyl. Neni to moc vysoko nad obzorem. Je fakt, ze jsem ji sam nasel jen jednou v refraktoru 160/2500, kde byla slusne videt, ale i tak jsem s tim mel problemy (hlavne ji najit a byla mrnava). Nechci se dotknout mistnich zkusenych a protrelych pozorovatelu, ale obcas z nich mam pocit, ze obcas vidi neco, co uz ani neni pravda. Proste danej objekt uz hledali a videli tolikrat, ze s dalekohledem najedou presne na jeho polohu a pak ho tam proste "vidi". Pripadne urci MHV nejmin o 2 magnitudy lip, protoze odtamtud ta hvezda prece nemohla zmizet. Mozna to trosku zvelicuju, ale rek bych, ze v tomhle pripade tu viditelnost asi nejlip urci nejakej zacinajici pozorovatel, kterej se uz naucil trochu koukat do dalekohledu, protoze ten objekt musi hledat, treba ho jeste nikdy nevidel a kdyz ho uvidi, tak opravdu asi je v dosahu.
No trochu jsem uhnul od tematu, treba to tim 70mm refraktorem je opravdu videt. Nezkousel jsem to. Doufam, ze jsem se nikoho nedotknul, ale citil jsem potrebu to vyjadrit ;)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Monika Ch.

galaxie sombrero

#8

Příspěvek od Monika Ch. »

Tak mě si se nedotkl Na jaře to zkusím, uvidím, pak dám vědět. Je fakt, že galaxii jsem viděla jen M 31, moc mi hledání nejde, ale někdy se to podaří...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

galaxie sombrero

#9

Příspěvek od MaG »

Monika Ch. napsal: Tak mě si se nedotkl Na jaře to zkusím, uvidím, pak dám vědět. Je fakt, že galaxii jsem viděla jen M 31, moc mi hledání nejde, ale někdy se to podaří...Ste mně nalomili tak, že ač nepozoruji galaxie moc rád, vytáhnu na ni 15x70 i Skylux 70/700. Bude zajímavé ji po letech porovnat těmito přístroji s tím co si vybavuji z Kletě tím 25x100, kdy jsem ji vlastně viděl poprvé.
-----------

Kamarád mi prozradil, že v pol. 80. let ji pozoroval běžně ruským triedrem 20x60. Bydlel tehdy v Doubí u Liberce (prý u cedule Liberec 6 km )..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 109
Registrován: 28. 12. 2006, 20:36

galaxie sombrero

#10

Příspěvek od Arion »


Prave dnes som ju pozoroval Skyluxom bola malicka a slabucka, ale videl som ju uz dokonca aj v 50-ke...
Lidloskop 70/700, Skywatcher 90/910
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

galaxie sombrero

#11

Příspěvek od michal.b »

Sombrero je relativne jasna galaxie s vysokou plosnou jasnosti. Skyluxem jsem ji v sobotu pozoroval, viditelna bez problemu na prvni pohled, vypadala jako protazeny mlhavy flicek s malym jadrem, bocnim pohledem se dala vytusit i centralni vydut a jedna strana se jevila difuznejsi nez druha (patrne znamka prachoveho pasu, ktery primo videt nebyl). Ovsem moje podminky byly dobre, bortle 4 a MHV pres 6.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

galaxie sombrero

#12

Příspěvek od Kubajz »

Mohu potvrdit viditelnost pásu tmavé hmoty bez větších problémů i s 10" dobsonem :)Zřetelná výduť,tmavší pás se pak táhne zhruba ve 2/5 od jižního okraje podélně galaxií.Samotná galaxie je dosti jasná a velmi nápadná(alespoň ve větším přístroji ;D)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

galaxie sombrero

#13

Příspěvek od alex.sky »

Kubajz napsal: Mohu potvrdit viditelnost pásu tmavé hmoty bez větších problémů i s 10" dobsonem :)Zřetelná výduť,tmavší pás se pak táhne zhruba ve 2/5 od jižního okraje podélně galaxií.Samotná galaxie je dosti jasná a velmi nápadná(alespoň ve větším přístroji ;D)Minule som mal celkom dobré podmienky, pozoroval som ho prvýkrát, ale sa mi v 10" zdalo, že ten tmavý pás sa ťahá po okraji galaxie, t.j. za pásom som nevidel nič.
Chce to ešte lepšie podmienky, aby som tam videl druhú časť galaxie?
Vďaka
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

galaxie sombrero

#14

Příspěvek od Kubajz »

alex napsal:
Minule som mal celkom dobré podmienky, pozoroval som ho prvýkrát, ale sa mi v 10" zdalo, že ten tmavý pás sa ťahá po okraji galaxie, t.j. za pásom som nevidel nič.
Chce to ešte lepšie podmienky, aby som tam videl druhú časť galaxie?
Vďakaasi ano,buď lepší podmínky nebo pozornější pohled.Mé podmínky sice nebyly nijak zázračné,vzduch byl však klidný a čistý,bylo tedy dobře rozpoznatelné že tmavý pruh rozděluje na dvě části,přičemž se táhl zřetelně blíže jižnímu okraji galaxie :)Podobné zážitky jsem měl toho dne z pozorování o něco slabší NGC3628(9,5mag) ve Lvu,taktéž s tmavým pruhem hmoty,ovšem bez výraznější výdutě
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

galaxie sombrero

#15

Příspěvek od JHA - Durko »

to Alex:

14.aprila som pozoroval tuto galaxiu o cca 23. hod, bola pomerne nizko a ta cast oblohy bola trochu osvetlena. Galaxiu som videl podobne ako ty, dvakrat som si kontroloval, ci je to ona, ale podla mapy sa neda s nicim pomylit. Javila sa mi ako polgula na spodu ukoncena tym tmavym pasom. Prekvapilo ma to, akokolvek marne som sa snazil detekovat spodnu cast. Zvlastny objekt....ale vzhladom na tie podmienky sa s urcitostou z neho da dostat viac.
Odpovědět