SETI

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

SETI

#31

Příspěvek od mpe »

Hadra napsal: Ahoj!
No problém je, že já neumím německy:-) a druhý že prerscotty jsou o ničem a článek je starý 2 roky. Existuje mnoho aktuálních dobrých srovnání. Např. http://www.ddworld.cz/ atd... Ber to tak, že spotřeba sestavy (bez monitoru - výše jsem neuvedl) je 200W změřeno. Potom pustím zátěž a spotřeba je vyšší o xxW. Dnešní dvoujádrové procesory mají mnohem nižší spotřebu - i po přetaktu o 40-50% naroste spotřeba o nějakých 10-15W !!
OK. Tak novější článek a anglicky, když mi nevěříš ;)
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... ut_11.html

Nejvýhodnější je Core Duo kde je rozdíl idle/burn mizerných 18W. Skutečně efektivní procesor, ale v seti@home nebude moc zářit nebude.

Další procesory spotřebují v burn režimu
Pentium D 820 - 145W
Pentium D 945 - 109W
Athlon 64 X2 3800 - 82W
Athlon 64 X2 4600 - 96W
Core 2 Duo - 59W

a v idle zlomek téhle hodnoty. To nejsou malé rozdíly. To jsou spíš násobky. Navíc tohle je jen příkon CPU, bez započtení účinnosti zdroje, stabilizátorů, atd.

Příkon celého PC může být 200W. S tím s tebou nepolemizuji.

Hadra napsal:
Je však dobře že upozorňuješ na nejednoznačnost veřejné prezentace zábavy několika individuí :-). Není možné uvést celkově do problému - záměr Zakova byl informační. Každý prostě zváží jestli se bude bavit něčím podobným, nebo ušetří pár W s tím, že to je problém.Já nechci moralizovat. Taky jezdím do práce autem a několikrát za měsíc lítám letadlem. Chtěl jsem jenom říct, že to není zadarmo a o těchto věcech se málo mluví. Většina lidí uvažuje - stáhnu si klienta, pomůžu zajímavému projektu a nic mě to nestojí.

Navíc nejsem příznivcem projektu SETI. Moje skeptická povaha to řadí do kategorie hledačů UFO a jiných pavěd. Byť používají zdánlivě vědecké metody. Ale to už je jiná debata...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SETI

#32

Příspěvek od MaG »

Pánové no tohle je ale opradu zajímavé (tedy Světelná rodina ne, tu už sem smazal ) ale ty vaše diskuze stojí za zamyšlení.

Boinc mi běží na PC v učebně fyziky. PC bývá puštěný prakticky každý den cca 6 hodin. V době kdy na PC někdo něco dělá, Boinc neběží, to jde nastavit. Běží jen v okamžiku, kdy povolím spořič, na to mám pomůcku - program NoSleep, jednoduché - když skončím hodinu, povolím spořič a mohu jít na jinou hodinu apod. Když přijdu, vypnu spořič. Takže cca 4 hod denně je tak maximum co běží Boinc. Nemyslím, že by běh Boince měl výrazný vliv na nadměrnou spotřebu. Vezmu-li jen fakt, že se spuštěním Boinc se po chvíli vypne monitor, spíše šetřím (a mohl bych bez něj šetřit i víc, to ano)..

Zásadně nesouhlasím s údajem o hluku. Počítač je tak hlučný, jak hlučný ho chci mít a jak moc na to dám peněz.
Za cca 500 Kč vám toho na PC utiším pochopitelně méně ale již v této cenové relaci umím ztišit počítač na úroveň nenápadného šumění, které nevadí ani v noci.
Školní PC byl navržen za účelem provozu v absolutním tichu. Tedy chladič procesoru je na 1200 ot., chladič bedny na 1000 ot. a zdroj stál o něco víc, odhaduji zde investice na 1500 Kč. Tento PC tedy není slyšet vůbec a ani na max výkon se v žádném případě nepřehřívá. Použita je průhledná akrylátová skříň. Foto: http://www.zsrynovice.cz/cpg148/thumbnails.php?album=9

Nu, také se prostě kloním k tomu, že pokud nechám Boinc několik hodin denně běžet, není to tak velké plýtvání, jako se plýtvá jinde. Už jen u nás ve škole, když se zbytečně svítí v učebnách, nebo když se topí a zároveň větrá.. to bychom měli asi řešit. Taktéž doma, co třeba třídit veškerý odpad? To také ušetří energie.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

SETI

#33

Příspěvek od mpe »

MaG napsal:
Boinc mi běží na PC v učebně fyziky. PC bývá puštěný prakticky každý den cca 6 hodin. V době kdy na PC někdo něco dělá, Boinc neběží, to jde nastavit. Běží jen v okamžiku, kdy povolím spořič, na to mám pomůcku - program NoSleep, jednoduché - když skončím hodinu, povolím spořič a mohu jít na jinou hodinu apod. Když přijdu, vypnu spořič. Takže cca 4 hod denně je tak maximum co běží Boinc. Nemyslím, že by běh Boince měl výrazný vliv na nadměrnou spotřebu. Vezmu-li jen fakt, že se spuštěním Boinc se po chvíli vypne monitor, spíše šetřím (a mohl bych bez něj šetřit i víc, to ano)..

Zkusme to spočítat. Uvažujme, že v učebně máš 15 počítačů s Atlonem XP 2500+, což je procesor ani příliš starý ani moc nový, prostě průměrný, který má třeba řada čtenářů doma. Změřený rozdíl v příkonu mezi idle a burn u takového počítače při vypnutém monitoru je 54W (viz odkaz výše).

Podle mé poslední faktury za elekřinu stojí kWh bez započtení stálých plateb 3,30 Kč. Možná má Tvá škola nižší, možná vyšší sazbu než já - nevím. Uvažujme 3,30 bez DPH.

Spustíme seti@home a platíme navíc:
cca 23.351 Kč za rok při provozu 24x7
cca 5.560 Kč za rok při provozu 8x5

Pro jeden domácí počítač pak:
cca 1.556 Kč za rok při provozu 24x7
cca 370 Kč za rok při provozu 8x5

To vše + DPH je "sponzorský dar" projektu seti@home a spol.

Samozřejmě, ne vždy je počítač idle, občas dělá i něco jiného užitečného a ne jen seti, ale výše uvedený výpočet dává představu o jak velké částky se jedná. Na druhé straně, když seti běží, je spotřeba vždy maximální.

Je to hodně nebo málo? To už odpovědět neumím...
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

SETI

#34

Příspěvek od Hadra »

Ok! :-)
Tak se přibližujeme nějakému kompromisu Ty na mě na začátku Prescott a já na tebe spotřebu 1W ;D ...
http://www.ddworld.cz/procesory-a-pamet ... 700-9.html

Prostě kdo zapíná komp, aby mu běžel v idle 8h že? Normálně pracuje - jejich měření je zajímé vědět, ale je nereálné - reálný je průměr, tedy větší spotřeba než v idle a to už se dostáváme do zajímavé sféry právě pro porovnání v zátěži 100%.
Takže poku uvádějí v idle 21W a burn 59W (roz.38W) tak bych spíš sázel nato, že reálný rozdíl norma proč zapínám komp a burn projekt je tu nějakých 15-25W. U varianty E6300-6400 - idle-burn 18-24W - reál tak 9-15W.

Grafika dává rozdíl 2D/3D zátěž 60-90W!
Grafika: http://www.ddworld.cz/graficke-karty/ra ... on-10.html

a taky..procesory Core 2 Duo L7400 a L7200 s nízkou spotřebou a tedy i malým výdajem tepla. L7400 běží na 1,5 GHz, L7200 na 1,33 GHz, sběrnice je u obou stejná a to 667 MHz stejně jako 4 MB L2 cache paměť. Maximální spotřeba 17 W. :-)"

Tady je top vývoje, prostě zapomeňte na šílené spotřeby - už jsem psal o tom 80-jádrovém vehiklu - seknul jsem se o 100W - je to míň - tady je ten EFEKT vidět:
http://www.svethardware.cz/art_doc-8249 ... 2E880.html

Hledači UFO - no jo, je to nadšení ... Co se týče vědy jsou i reálnější projekty, máš pravdu - proto se připoj do Rosetty, nebo Tanpaku ;D. Musíš zadat "Space Family" Naše DNA je stavěná na migraci do Vesmíru, jen jsou tu opravdu aktuálnější problémy. zdar :-)
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

SETI

#35

Příspěvek od mpe »

Hadra napsal:
Prostě kdo zapíná komp, aby mu běžel v idle 8h že? Normálně pracuje - jejich měření je zajímé vědět, ale je nereálné - reálný je průměr, tedy větší spotřeba než v idle a to už se dostáváme do zajímavé sféry právě pro porovnání v zátěži 100%.

I na to vím odpověď :)

Kolega - programátor požívá na svém desktopu Linux, který má úžasnou vlastnost, že z něj jde odečíst přesné statistiky využití CPU s přesností na jeden procesorvý tik Výsledek? Kolega poslouchal celý den hudbu z MP3, programoval a překládal programy, vyřizoval poštu, četl si stránky na internetu, atd. 9.30-17.30. Procesor strávil v idle režimu 97% času. Vypadá to neuvěřitelně, ale je to tak. Ve využití je řada špiček, ale zprůměrované v čase je to skoro nic. Troufám si trvdit, že drtivá většina počítačů není využitá ani tak.

Jinak taky fandím procesorům Core, které protože byly navržené pro notebooky a jejich některé verze mají nižší spotřebu, zejména v idle režimu. Ale bude chvíli trvat, než se podobné procesory dostanou do učeben a do domácností. Ale je to krok správným směrem.
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

SETI

#36

Příspěvek od josef01 »

mpe napsal:
To vše je "sponzorský dar" projektu seti@home a spol
jenze pokud by to tak bylo,nenamitam nic,kazdy fandi jinemu mansaftu,jenze sponzorsky dar se dava CEZU,ktery uz s penezi/ziskem/ nevi co by delal....a elektrinu zdrazuje bez vycitek svedomi,snad ani svedomi nema.Jeho nenazeri a dozorcni rada se koupou v milionovych rocnich "odmenach" .
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

SETI

#37

Příspěvek od Hadra »

OK!
Vzdávám to :-)
Myslím že to co píšeš se blíží realitě - kolega se vyzná a běžné aplikace pravda compu nezavaří. Spotřeba může tedy narůst o 20-35W - Kdo chce participovat a sponzorovat projekty typu seti. (Jinak se používá jako test a benchmark - cpu jede fakt na max ... já tu mám ale procák aby jel na max - a eště mu přidám 30% na výkonu - bude E6400@2,67ghz, protože za 2 roky tu máme to o čem se bavíme). Pohlídejte si grafiky a jsme o hodně W dolů...
No už mám chuť na to pivko a díky za kultivovanou diskusi - úplně mě to neplánovaně vzalo ahoj!

:Jo a pokud se bavíme o 2 a více jádrech tak pozor! - boinc je optimalizován na multiprocesorové platformy, takže duo láme 2 jednotky najednou - obě jádra, jestliže máte aktivni dual channel paměti. Z toho vyplýva nepředstavitelný výkon - viz 80cpu záležitost - obrovský výkon A POŘÁD SE SPOTŘEBOU jednoho compu...
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SETI

#38

Příspěvek od MaG »

OK, takže když vydělím tvé údaje 2ma (ne 8h ale 4h v Boinc režimu) a když to dále podělím 5ti (ne 5 ale jeden PC), jsem na ceně 500 Kč za rok. Je to hodně nebo málo?

Vyspělé země vážně neumí hospodařit s energií. Vemte sijen ty kWh za pobyt na fóru ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

SETI

#39

Příspěvek od Rudy »

Mozno je to off topic, ale moj SID (24 hod) monitor ma prikon bez monitoru 38W. Dalsie prepocty na koruny neuvadzam. Je to predsa hobby!! ;)
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

SETI

#40

Příspěvek od KoMar »

mpe napsal:

Zkusme to spočítat. Uvažujme, že v učebně máš 15 počítačů s Atlonem XP 2500+, což je procesor ani příliš starý ani moc nový, prostě průměrný, který má třeba řada čtenářů doma. Změřený rozdíl v příkonu mezi idle a burn u takového počítače při vypnutém monitoru je 54W (viz odkaz výše).


Tyhle procesory mám v SETI proměřený na různých deskách a dokonce i různými wattmetry. Konkrétně např. u mého AMD Sempron 2600+ je rozdíl v příkonu při zapnutém SETI a bez něj 14W (celá sestava (164W -> 178W). U AMD Athlon XP 1800+ byl rozdíl jen 12W. Některé CD mechaniky při roztočení berou víc. U novějších procesorů, které mají implementováno více příkon šetřících technologií ten rozdíl bude možná větší. Rozdíl oproti těm teoretickým příkonům si vysvětluji tak, že většina vědecko-technických výpočtů pod BOINCem nedokáže plně současně využít všechny části procesoru a některé patrně nepoužívá vůbec. AMD 64 X2 a Pentium D zkusím změřit v práci.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

SETI

#41

Příspěvek od Hadra »

mpe napsal:

OK. Tak novější článek a anglicky, když mi nevěříš ;)
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... ut_11.html

Nejvýhodnější je Core Duo  kde je rozdíl idle/burn mizerných 18W. Skutečně efektivní procesor, ale v seti@home nebude moc zářit nebude.
...
http://www.tgdaily.com/index.php?option ... w&id=31494

jinak C2D je z "běžných" cpu dnes doma snad na špici co se týče výkonu !! (i v seti)... i když já poskytuji "zbytkový" (no asi většinový těžko mu normálně zavařit) výkon spíše jiným projektům. A s tím přidáním na výkonu jsem trošku na začátku přivřel oči. E6400 conroe 2,13ghz (6000kč - 3/07) mám na 3,2ghz - dává tedy výkon toho co intel "s láskou" prodává za 25-30.000kc - stejná architektura-absolutně bez zásahu do zvyšování napětí, s box chladičem... Ani nemám vypnuté některé utility v biosu, které se doporučují, prostě nepřesahuje to tu potřebu. Není co dodat. Obrovský potenciál.
A připomínám že lze nastavit v "preferences" na webu projektu mimo jiné i povolené "chtěné" zatížení cpu např. na 50% atd..

zatím... ahoj a na mhv :-)
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

SETI

#42

Příspěvek od Martin Vyskočil »

A ja jeste pridam reklamu na Space Family
To je totiz nas spolecny tymecek, slozeny z nekolika malo clenu tohoto astrofora + nejakych dalsich jedincu. Bylo by skvely mit nejakej vetsi TEAM ;)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 795
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

SETI

#43

Příspěvek od Miloš Žák »

Tak, tak. Lidicky pripojte se. Kazdy si vybere, nemusite pocitat jen Seti :)

BTW. Pred dvema dny jsem zapojil do projektu i domaciho Athlona XP1700+, ktery bezi 24/7/365,25 ;D
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
LbA

SETI

#44

Příspěvek od LbA »

Zakov napsal: Tak, tak. Lidicky pripojte se. Kazdy si vybere, nemusite pocitat jen Seti :)

Zoznam nielen BOINC projektov je tu..
http://www.distributedcomputing.info/projects.html
A tiez na svojom notebooku seti neratam :)
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

SETI

#45

Příspěvek od MIZ »

LIGANDFIT - Cancel research project, phase II dnes končí!!!
http://forum.grid.org/phpBB/viewtopic.php?p=599007

BTW Věnoval jsem tomu skoro 4 roky čistého strojového času a mám skoro půl milionu bodů. 8)
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Odpovědět