Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#16

Příspěvek od alien5 »

Tak jsme to odpiskali pocasi je spatne a asi s to nezmeni takze tam nepojedu ani ja ani peter ok.Skoda jeste uvidime zitra ok.cus all
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#17

Příspěvek od ladis »

Panove, skoda, ze jste neprijeli!!! Ja bohuzel cetl prispevek az ted, takze jsem vas cekal...

Kazdopadne celou dobu od 21:30h do 01:00h bylo zcela jasno, jen cca 2 mraky na 10min a jinak zcela cista obloha!

Takze jsem si uzil skvele pozorovani. Je tam skutecne tma, do pulnoci sice sviti obecni 4 lampy (ani ty nevadi v dali), presne o pulnoci zhasly a nastala skutecna tma Je to znacny rozdil oproti i memu puvodnimu stanovisti za mestem mezi poli!!!

Jedine, co sviti v dali, je Praha, Boleslav, Nymburk a Podebrady, ale s tim tezko co delat Je to cca 10st. nad obzor, pak je uz obloha zcela tmava. Po prizbusobeni oci tme jakoby lehce zesvetla, ale to mnozstvi hvezd, ktere je videt, je uchvatne!

Bezproblemova identifikace primim videnim - MHV 5.83mag, chvilkova i lehce nad 6mag. Ovsem jsem zacatecnik, profik by jiste videl vice.

Shledl jsem za noc spoustu objektu, zcela me dostaly M81 a M82, ktere temer vypalovaly oci! Skutecne v zornem poli me 200ky doslova zarily, takhle jasne jsem je jeste nevidel. Navic jsem zcela nahodou spatril i NGC 3077 pri zametani kolem M81 a 82.
Dale jsem se kochal nadhernymi galaxiemi ve Lvu, uzival si dokonale viditelna souhvezdi, spousty hvezdokup, podobne M13 jsem takhle jasne jeste nikdy nevidel!

Tak se uvidime holt priste. Dnesek ale stal fakt za to!

Jinak v So vecer nemohu, to uz by pritelka fakt byla nastvana, uz dneska nebyla moc nadsena, ze mizim... ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#18

Příspěvek od ladis »

Tak nakonec jsem ukecal kompromis, takze jedete-li dnes nekdo na Tuchom, tak ja muzu vyrazit po pulnoci ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#19

Příspěvek od alien5 »

tak dneska jedu tak se tam sejdeme ok vyrazim asi ve 21.00 +- ok cusik
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#20

Příspěvek od ladis »

Ja vyrazim o pulnoci, takze kolem 00:30h dorazim. Tech par lamp se v obci vypina presne o pulnoci, takze na deep-sky je to po pulnoci.

Trosku vam prijezdem zrusim adaptaci na tmu, tak kdyztak zavrete vsichni oci :-)

Jinak dle Medarda ma byt jasno az do rana, takze snad vpoho. Tesim se na galaxie M81 a M82, rad si je prohlednu i vasimi pristroji! A samozrejme na pokec a jelikoz jste vsichni mnoho cesty prede mnou, tak se i rad priucim...

Takze zatim a po pulnoci se uvidime!

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#21

Příspěvek od MaG »

Panove nejsem si jist, zda mam vase tel. kontakty. Prosim ty z vas, kdo tam jedete dnes, dejte mi cislo soukromne. Myslim, ze se budem vecer rozhodovat, jestli k vam z JBC nezajet.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#22

Příspěvek od ladis »

Takze nakonec dorazim jeste pred pulnoci...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#23

Příspěvek od MMys »

Já jsem byl ten den v Krchlebích asi 10km od vás. Tak jsem se tam byl večer podívat (bohužel nemaje sebou jiné vybavení než Borg 77ED a foťák). Dorazil jsem tam kolem 21 hodiny a byl tam asi tak hodinu. Když nikdo nepřijel, zabalil jsem to. Nafotil jsem 360 st. panorama, a musím říci, že jsem byl zklamaný. Čekal jsem více. Ta mapa světelného znečištění je velmi, ale velmi zavádějící. Ono v ní jde pouze o světlo vyzařované ze země do atmosféry. Nikoli o jas oblohy. To místo je prakticky stejně tmavé, jako celý zbývající prostor v prostoru mezi Hradcem a Mladou Boleslaví. Po adaptaci na tmu města rušila výrazně výše, než udávaných 10 stupňů. A to byla noc s výbornými podmínkami (málo prachu a vlhkosti ve vzduchu, večer byly vidět Krkonoše jak na dlani) Snad jen ten východ až jih docela ušel. Stanoviště je opravdu šikovné svou polohou a přístupem, ale podle mne obloha nijak nevybočuje z místního "bídného standardu" který je v té oblasti všude okolo. No, a Boleslav - to je tragédie. Od doby pořízení dat té mapy musel výkon vyzářený automobilkou značně narůst, protože to, co na daném místě dělá Boleslav se stavem oblohy neodpovídá žlutému fleku na té mapě kolem Boleslavi. Já jsem v Bělečku u HK na těch loukách v lesích JV od HK v zelené oblasti a oblohu tam mám asi tak stejnou. Koukám, že za ní mohu být rád.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#24

Příspěvek od ladis »

MMys napsal: Já jsem byl ten den v Krchlebích asi 10km od vás. Tak jsem se tam byl večer podívat (bohužel nemaje sebou jiné vybavení než Borg 77ED a foťák). Dorazil jsem tam kolem 21 hodiny a byl tam asi tak hodinu. Když nikdo nepřijel, zabalil jsem to. Nafotil jsem 360 st. panorama, a musím říci, že jsem byl zklamaný. Čekal jsem více. Ta mapa světelného znečištění je velmi, ale velmi zavádějící. Ono v ní jde pouze o světlo vyzařované ze země do atmosféry. Nikoli o jas oblohy. To místo je prakticky stejně tmavé, jako celý zbývající prostor v prostoru mezi Hradcem a Mladou Boleslaví. Po adaptaci na tmu města rušila výrazně výše, než udávaných 10 stupňů. A to byla noc s výbornými podmínkami (málo prachu a vlhkosti ve vzduchu, večer byly vidět Krkonoše jak na dlani) Snad jen ten východ až jih docela ušel. Stanoviště je opravdu šikovné svou polohou a přístupem, ale podle mne obloha nijak nevybočuje z místního "bídného standardu" který je v té oblasti všude okolo. No, a Boleslav - to je tragédie.  Od doby pořízení dat té mapy musel výkon vyzářený automobilkou značně narůst, protože to, co na daném místě dělá Boleslav se stavem oblohy neodpovídá žlutému fleku na té mapě kolem Boleslavi. Já jsem v Bělečku u HK na těch loukách v lesích JV od HK v zelené oblasti a oblohu tam mám asi tak stejnou. Koukám, že za ní mohu být rád.
Nakonec jsem se nechal zlakat alienem5 a budu dojizdet na pozorovani do Ralska, cca 50km od Jicina, 45min cesty (uz jsem cestu vyzkousel). Je to daleko, ale tma tam pry je vetsi, resp. obloha neni tak ozarena svetelnou emisi okolnich mest...

Jelikoz jsem zacatecnik, pripadala mi obloha v Tuchomi velmi slusna, velmi tmava. Ono v zenitu skutecne jsem videl az na hranici mag6 (dle hvezd ve Velkem vozu), ovsem cim blize k horizontu (ze vsech stran vyjma severu), obloha znacne svetla a je na hranici pouzitelnosti.
Holt jsem zacatecnik a teprve poznavam  ::)

Takze na chvilkove, okamzite pozorovani budu jezdit tesne za mesto mezi pole a na celonocni pozorovani s kolegy do Ralska...

Jinak musim rici, ze to, co produkuji nase ceska mesta za svetelne znecisteni, je doslova tristni  :(
Jeste par let rozmachu znecisteni svetlem timto tempem a mohu dalekohled prodat...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#25

Příspěvek od MMys »

Ještě přidal panorama z tohoto pozorovacího stanoviště.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/AstroF ... norama.jpg

Foceno Canonem EOS 20D, 1600ASA, 30sec, EF-S 10-22mm při 10mm a f/4. WB - slunečno.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#26

Příspěvek od ladis »

Trochu jsem si pohral s daty svet. znecisteni a mapou, vysledkem je mapa pro vychodni cechy.

Asi nejpodstatnejsi informaci, jakou mapa poskytuje je, jak je od daneho potencionalniho pozorovaciho stanoviste daleko k nejblizsim mohutnym svetelnym zdrojum...



detail:


a nakonec mapa jasu nocni oblohy s ohledem na pocet viditelnych hvezd v zenitu i smerem k horizontu (viz zdroj http://www.lightpollution.it/dmsp/numstar.html)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#27

Příspěvek od Lightsscope »

To Ladis: působivé mapy!!! ;)

Docela se mi to líbí. Škoda, že není podobná mapa i pro počet jasných nocí v roce.

Hora
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#28

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ta svetla zelena uprostred tmavy me trochu mate (obr.1). Pripada mi to jako vic svetelne znecisteny uzemi.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#29

Příspěvek od Myzer »

hora napsal: To Ladis: působivé mapy!!! ;)

Docela se mi to líbí. Škoda, že není podobná mapa i pro počet jasných nocí v roce.

Hora
Taketo udaje obsahuju niektore geograficke atlasy.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Vaclavik Michal
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 01. 2007, 20:40

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#30

Příspěvek od Vaclavik Michal »

Myzer napsal:

Taketo udaje obsahuju niektore geograficke atlasy.


Doporucuju nove vydany Atlas podnebi Ceske republiky. Sice trosku draha zalezitost (cca 1000 kc), ale moc pekne udelana. Vydavatelem je CHMU
Odpovědět