NGC 4038-39

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

NGC 4038-39

#1

Příspěvek od Kubajz »

Zajímalo by mě jaké má kdo zkušenosti s pozorováním této dvojice kolidujícich galaxií v souhvězdí Havrana :).Objekt je to bezesporu zajímavý a vzhledem k jasnosti objektů 10,30 a 10,60 mag by nemusel být zas tak nedostupný přes dosti nízkou deklinaci -18° ::).Tak by mě také zajímalo jak velkými dalekohledy jste tento objekt spatřily,popř. i pozorování jiných kolidujících galaxií kromě známého a jinde rozebíraného Stephanova kvintetu(kvartetu :P)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

NGC 4038-39

#2

Příspěvek od Miloš Hroch »

Jedná se o objekt známý též pod názvem Tykadla (Antennae). Bohužel jsem ještě neměl tu čest, ale letošní jaro to doufám doženu, stejně jako Kopelandův septet v souhvězdí Lva poblíž kupy galaxií s označením Abell 1367, viditelný v témže období roku. Výše uvedená Tykadla mají celkem ucházející magnitudu i povrchovou jasnost, tak doufám, že to s 250tkou půjde vidět, Stephanův quintet s tím byl vidět a tam je povrchová jasnost i magnituda vyšší, jestli se nepletu).
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

NGC 4038-39

#3

Příspěvek od Kubajz »

no právě že o Stephanovu kvintetu a jeho pozorování sem se dočetl dost,podobně třeba o NGC4676 nebo o septetu,přitom to jsou celkovou i povrchovou jasností výrazně slabší objekty.A přitom mi Antény přijdou dost atraktivní a doufal sem že na bych na ně dosáhl i s plánovaným 10" dobsonem :)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

NGC 4038-39

#4

Příspěvek od Tomek »

Kubajz napsal: Zajímalo by mě jaké má kdo zkušenosti s pozorováním této dvojice kolidujícich galaxií v souhvězdí Havrana :).Objekt je to bezesporu zajímavý a vzhledem k jasnosti objektů 10,30 a 10,60 mag by nemusel být zas tak nedostupný přes dosti nízkou deklinaci -18° ::).Tak by mě také zajímalo jak velkými dalekohledy jste tento objekt spatřily,popř. i pozorování jiných kolidujících galaxií kromě známého a jinde rozebíraného Stephanova kvintetu(kvartetu :P)Ty sám si je viděl?
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

NGC 4038-39

#5

Příspěvek od Kubajz »

Tomek napsal:
Ty sám si je viděl? bohužel zatím ne,proto se ptám abych nebojoval s větrnými mlýny,ikdyž tohle tak zatím nevypadá ;)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

NGC 4038-39

#6

Příspěvek od Tomek »

JJ, no, abys pak nebyl předujatej a neviděl tam to, co ti tady napíšou! ;D
PS: to není rejpání, jen postřeh... já sám rád pozoruju bez ohledu na to, jak to viděli ti ostatní, abych se jich teprv potom mohl zeptat. nnic! přeju ti úspěch při jejich pozorování! (...a sobě taky :))
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

NGC 4038-39

#7

Příspěvek od Kubajz »

lol,tak to se neboj,zkušenost mě naučila být spíš pesimistou a protože vím že rybáři,mineralogové,astronomové a podobné živočišné druhy se neliší,tak všeobecně dělím udávané údaje deseti ;)Mé ambice ohledně tohoto objektu s 10"newtonem se pohybují někde u popisu "dvě mlhavé nevýrazné okrouhlé skvrnky"...ale rád bych pokud by se našel někdo objektivní co tento objekt pozoroval s průměrem menším než půl metru :)a podělil se o zkušenosti
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

NGC 4038-39

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

Kubajz napsal: lol,tak to se neboj,zkušenost mě naučila být spíš pesimistou a protože vím že rybáři,mineralogové,astronomové a podobné živočišné druhy se neliší,tak všeobecně dělím udávané údaje deseti ;)Mé ambice ohledně tohoto objektu s 10"newtonem se pohybují někde u popisu "dvě mlhavé nevýrazné okrouhlé skvrnky"...ale rád bych pokud by se našel někdo objektivní co tento objekt pozoroval s průměrem menším než půl metru :)a podělil se o zkušenosti
V denniku som nasiel toto pozorovanie:

Dátum a čas pozorovania: 2005-12-11, 3h00-7h00 CET (UT+1),
Podmienky:
Seeing 1.5 z 5 (obraz ostry aj pri 228x, chvilkami sa zavlni ale viac ako 50% casu je ostry)
Priezračnosť: 1 z 5
Tmavosť oblohy: 1 z 5
Bortle class: 4
MHV: lepšia ako 6.5

Mesiac/Fáza: pod obzorom
Podmienky: úplne jasno, na horizonte bez oparu, bezvetrie, chladno -9st.C, mliečna dráha zanikala ~10st.nad obzorom, hviezdy bolo vidno až skoro po obzor. Celkovo to bola ukazkova noc – excelentne podmienky.

Objekt: Antennae NGC 4038/4039 Typ: G Súhvezdie: Crv Výška: 21 st.
Popis objektu: 113x (Dobson 350mm f/4.2 + MPCC + TV Nagler 13mm) rel. velky oblacik v tvare U, cakal som, ze budu malo vyrazne, ale prave naopak, na ramena som sa nesustredil (bolo to tesne na konci noci)

-----
Kedze to moje pozorovanie nestoji za vela
Nasiel som este tieto 3 v diskusnej skupine visualdeepsky.org:
http://www.visualdeepsky.org/netastroca ... 03012.html
http://www.visualdeepsky.org/netastroca ... 03560.html
http://www.visualdeepsky.org/netastroca ... 03840.html
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

NGC 4038-39

#9

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak to vypadá celkem nadějně, ovšem pořád tu máme minimálně o 10 cm menší průměr dalekohledu než máš ty, nebo měl kdokoli z uvedených odkazů. Tak uvidíme, sám jsem na to zvědav jak pochodíme. A co Kopelandův septet, zkoušel někdo?
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

NGC 4038-39

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

hroch napsal: Tak to vypadá celkem nadějně, ovšem pořád tu máme minimálně o 10 cm menší průměr dalekohledu než máš ty, nebo měl kdokoli z uvedených odkazů. Tak uvidíme, sám jsem na to zvědav jak pochodíme. A co Kopelandův septet, zkoušel někdo?
tu je jeden super report z amasto group: (priemer 200mm)
http://tech.groups.yahoo.com/group/amastro/message/7573
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

NGC 4038-39

#11

Příspěvek od Kubajz »

takže sumasumárum se dají již v 8-10" newtonu očekávat jakýs takýs mlhavý skvrnky,o obou tykadýlcích bych s danou aparaturou pochyboval,nejsem rybář ;).Ale s tim septetem bych nebyl přílišný optimista,pokud sem koukal správně tak jsou to galaxie o 13-15mag,nic pro mě  :'(leda s velkou dávkou fantazie nebo prstem v CdC ;).Jinak dík za info
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

NGC 4038-39

#12

Příspěvek od Miloš Hroch »

Vzhledem ke včerejším podmínkám a dokonalé průzračnosti oblohy prakticky k obzoru jsme namířili dalekohled i do souhvězdí Havrana, abychom se pokusili o "Tykadla". Čekal jsem, že příliš neuspějeme. O to větší bylo překvapení, při pohledu do okuláru. Rozhodně to nebylo mlhavé cosi, co by člověk sotva tušil. Už při zvětšení 60x se daly zcela bez problémů  obě části odlišit. Nevím jak s menším dalekohledem, ale ve 250tce to bylo dokonalé. Jak by asi musela vypadat v něčem větším ::)

Včerejší pozorování byla taková satisfakce za těch několik měsíců hnusného počasí a strašlivých pozorovacích podmínek.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

NGC 4038-39

#13

Příspěvek od michal.b »

O víkendu došlo i na Tykadla, tady je moje pozorování 15cm newtonem (MHV 5.8, bortle 5, velmi dobrý seeing)

Pozorování "Tykadel" bylo komplikováno přecházející vysokou oblačností a z neznámého důvodu neustále zamlženým sekundárem, proto jsem občas nevěděl, jestli jsou galaxie skutečně tak slabé, nebo se mi jen opět orosilo zrcátko. Objekt nakonec nebyl tak obtížný, jak jsem si zprvu myslel - ve chvílích kdy mi byly okolnosti nakloněny bylo možné rozeznat nepravidelný tvar centrálních oblastí obou interagujících galaxií. Jevily se jako slabé, mlhavé, mírně deformovené srdce, ovšem bylo nutné používat výhradně boční pohled, na přímo to bylo příliš slabé. Vlastní tykadla nebyla viditelná.


http://www.nitelite.eu/observing/ngc4038-9.htm
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

NGC 4038-39

#14

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak na 150 mm je to perfektní úlovek. Dobsonem 250 mm byla "Tykadla" vidět přímým pohledem přibližně tak jak je zobrazeno na tvé kresbě (jen asi 2-3x větší).
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

NGC 4038-39

#15

Příspěvek od Kubajz »

Musím souhlasit s Hrochem.V dobsonu 254mm relativně nápadné,viditelné na první pohled i přímým pohledem.Na spatření tykadel by byly nutné nejspíš lepší podmínky a dalekohled.Deformovaný tvar připomínající jakési U nebo zmíněné deformované srdce je ale dobře patrný
Jakub Kristek
Obrázek
Odpovědět