Informace, argumenty, ...

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Informace, argumenty, ...

#226

Příspěvek od kojan »

Puvodni prispevek jsem smazal. V nazorech se muzeme lisit, ale zjevne provokace tady v zadnem pripade trpet nebudu.
michal.b
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Informace, argumenty, ...

#227

Příspěvek od MilAN »

to kojan : prosím, stačilo, cos prováděl v IAN se světelným znečištění. Byl bych nerad, aby i AF skončilo podobně kvůli podobným metodám.
Díky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Informace, argumenty, ...

#228

Příspěvek od Homer »

Ještě poznámku k dotacím a jejich užití. Už zde padlo, že o dotaci může žádat jen ten subjekt, který je každým takovým programem specifikován. Fyzické osoby to bývají jen ve velmi zřídkavých případech, které navíc jsou v dané oblasti známy, mají za sebou nějaké dílo ( např. filmaři, autoři knih s  určitou tématikou a podobně ). Daleko častěji to bývají právnické osoby. Z toho vyplývá vše ostatní. Chce-li někdo zkoušet získat dotace, musí založit právnickou osobu. To znamená vytvoření smysluplné struktury, stanovy, program, náklady na činnost a tedy i vedení účetnictví. Pro přežití takové organizace je třeba sponzorů, protože z členských příspěvků se nevyžije. Získat významného sponzora v době recese je ovšem heroický výkon. Dále je třeba silného lídra, vedoucí osobu, která ponese odpovědnost ( i za inventář ) a zároveň dokáže mít přirozenou autoritu, dokáže udržet nesourodý spolek pohromadě, dokáže sjednocovat myšlenky, dokáže je smysluplně prezentovat. K tomu nějakého silného a vlivného partnera, spojence na celorepublikové bázi ( nikoliv politickou stranu ). Vzájemná spolupráce pak může mít řadu podob.
Je toho hodně k tomu, aby to mělo alespoň poloprofesionální fungování a výsledky. A až potom bych přemýšlel, jak ty velmi pracně získané dotace použít, nikoli naopak :-). Ostatně jejich užití musí být v souladu s tím, na co byly uvolněny, jinak se po závěrečné negativní kontrole projektu vrací i s pokutou. Kontroly provádí běžně jak FÚ, tak kontrolní orgány ministerstev. NKÚ atd. Mám s tím bohaté zkušenosti :-[
Anebo to zústane u toho, jako je to dosud - sem-tam stále stejná přednáška, sem-tam nějaký výkřik, který prakticky nikoho nezajímá. Nenapraví to ani ty webové stránky. Profesionální problém se silnými, profesionálními protivníky, kteří mají své fungující struktury, peníze, tiskové mluvčí, zázemí spřátelených funkcionářů se nedá řešit jinak, než opět profesionálně. A to dá setsakra zabrat...
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#229

Příspěvek od Daja »

Jak tak "šmejdím" po webovkách různých sdružení, organizací atd., napadla mě jedna šílenost: sepsat otevřený dopis o SZ a rozeslat jej všem, kterých se tato problematika alespoň okrajově dotýká, včetně médií.
Netuším, jestli už někdy někdo něco takového spáchal, tak vás prosím o názor.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Informace, argumenty, ...

#230

Příspěvek od Homer »

Daja : To jsme opět u toho - když dva dělají totéž, není výsledek vždy stejný. Pokud anonymní Pepa Vopršálek vyjádří svůj názor na stav české ekonomiky, nikdo si toho nevšimne, ať to napíše kamkoli. Pokud tentýž názor vyjádří prof.Švejnar, bude se to rozebírat ve všech médiích a analyzovat do posledního písmene.
Tedy můj názor je, že je to sice možné (proč ne ), ale bude to opět bez účinku. Nejdříve je třeba získat tu sílu a význam hlasu, který to bude říkat a stavět to na takových argumentech, které je obtížné zpochybňovat a vyvracet. Ideální bude vymyslet něco, co jako svůj "vedlejší" produkt vygeneruje to, co se vlastně chce primárně a zdánlivě půjde o něco jiného. Znáte to - když zabavíte děti, nejde často o to je primárně zabavit, ale o to, abyste měli klid udělat něco jiného, co byste jinak nemohli ( uklidit, atd.). Proto jsem psal například o formě soutěže. Třeba vymyslí někdo něco dalšího...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Informace, argumenty, ...

#231

Příspěvek od dvader »

To Daja:
Včera jsem na Ondřejově mluvil s Pavlem Suchanem. Mám vzkázat, že na tebe nezapomněl jen je poslední dobou nesmírně zavalen prací. Odpověď má rozepsanou a o spolupráci má určitě zájem, omlouvá se a máš vydržet... :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Informace, argumenty, ...

#232

Příspěvek od Daja »

dvader: díky za info, já to vydržím ;)
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Informace, argumenty, ...

#233

Příspěvek od Regulus »

Měl bych jen takový krátký, nicméně snad zajímavý štěk ;)
http://www.ekoporadna.cz/wiki/doku.php? ... ni_svetlem
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Informace, argumenty, ...

#234

Příspěvek od Regulus »

Informace, argumenty... To je to co nám často chybí, často se pořádně nemáme o co opřít. Což tak společným úsilím vymyslet nějaký rozumný dotazník, každý by jej rozdistribuoval všude možně a pak bychom to zas zpětně dali dohromady. Problém by nastal, kdyby z dotazníku vyplynulo že to lidem nevadí :-/ Na druhou stranu to zas nesmíme rozdávat jen mezi astronomy ;D  Kdyby to vyšlo, mohli bysme v případě snahy o rozumné svícení argumentovat veřejným míněním, není to sice nic moc, ale snad lepší než nic. Co si o tom myslíte? Zároveň by to mohlo sloužit jako propagace...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Informace, argumenty, ...

#235

Příspěvek od Homer »

Nohavica v jedné ze svých písniček o Pravdě a Lži zpívá, že Pravda nad Lží zvítězí tehdy, až dokáže to, co dokáže Lež...
Tedy zvítezit lze tehdy, když budou používány argumenty minimálně takové přesvědčovací síly, jako používá protistrana....No a protože lidé jsou obecně masírováni sliby, o kterých se dopředu ví, že nikdy nebodou splněny, polopravdami či je jim pímo lháno a oni na to přesto znova a znova slyší, je protiargumentace obecně velmi obtížná. Obávám se, že by se muselo pracovat s argumenty, ze kterých by bolel žaludek a hlava...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Informace, argumenty, ...

#236

Příspěvek od michal.b »

Tohle je velmi padny argument ;D Trochu tomu pomoct a myslim, ze mame skoro vyhrano: Terapie tmou: žena zhubla tři kila a vyřešila psychické problémy
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Informace, argumenty, ...

#237

Příspěvek od Lukina »

Ze bysme vsechno zhasli a udelali takovou lecebnou turistiku. Alespon by uz nebyla brana kavarna Svetluska jako nejaky unikat.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Informace, argumenty, ...

#238

Příspěvek od Regulus »

Tak mi přišlo, že sem asi můj obecnější příspěvek pásne nejlépe...
Na www.theses.cz se dá najít několik prací, kde se světelné znečištění probírá. Nic převratného jsem v nich sice nenašel  :) ale na druhou stranu mě překvapilo že o tom tématu existuje vůbec něco  :) Stačí do tamního vyhledávače zadat "světelné znečištění" "light pollution" apod.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Fanda
Příspěvky: 44
Registrován: 24. 11. 2002, 17:54
Bydliště: Šťáhlavice

Informace, argumenty, ...

#239

Příspěvek od Fanda »

Ahoj, nevím kam to nejlépe napsat, aniž by bych musel zakládat nové vlákno a sem by se to mohlo hodit. Pro seznámení se situací.

Bydlím ve Šťáhlavicích, cca 15km na jih od Plzně, kde začínají celkem slušné podmínky, ruší pouze Plzeň na severu, ale relativně krytá kopcem Radyně. Co tu ovšem ruší tak je alej ze Šťáhlav až k zámku Kozel a z ní i cesta do Šťáhlavic, kde jsou jako osvětlení instalované koule s výbojkami, tedy svit do všech světových stran. Jedná se minimálně o 50 světel, ale určitě jich bude po vesnici i více. I ze vzdálenosti půl kilometru, když se na zahradě podívám tím směrem, tak je adaptace na tmu v pytli.

Sepsal jsem obsáhlý e-mail panu starostovi o tom, kolik energie se vysvítí do nebe a zbytečně zaplatí, včetně přibližné kalkulace, kolik to dělá za rok. Příjemně mě překvapilo, že jsem dostal odpověď v podobném duchu, že na to má podobný názor. Bohužel jeho předchůdci prodali veřejné osvětlení ČEZu, který na nějaké šetření energií nemá zájem, protože je to jejich zisk. A mít 50 světel po 70W nebo po 30W LED svítidel je v ročním souhrnu rozdíl. Navíc by se s pomocí dotace mohla výměna stát relativně málo náročnou i pro úřad, ale to by nesmělo být VO ČEZu.

Nabídl jsem mu, že se sejdeme a probereme to, co by s tím šlo udělat a jak se tohoto starého osvětlení zbavit.
A teď otázka. Nemá někdo z Vás nápad, jaké páky a důvody by se daly uvést? Protože jednání s ČEZem bude asi složité, nicméně to rozhodně zkusím spolu se starostou. Jedná se o tuto oblast: http://mapy.cz/s/9p6v Lampy jsou tam, kde je zakreslená červená trasa. Kdyby tam ty lampy nebyly, tak by to mohla být pro Plzeňáky fajn varianta s jižním obzorem, bez velkého světelného rušení.
Dík za rady/názory.
Triedr 10x50, Monokulár Levenhuk Wise PLUS 8x42
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Informace, argumenty, ...

#240

Příspěvek od Fugas_13 »

Ak môžem poradiť tak väčšina riek má zaplavovacie kanále na výšku 3m ... skúšal som to na rieke Nitra 5km od Nitry a výsledok posúďte sami ... foto bez úprav ... expozicia 10 sekund ... samotná snímka
Přílohy
September 2016
September 2016
received_1681266025524193.jpeg (344.9 KiB) Zobrazeno 9937 x
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Odpovědět