Informace, argumenty, ...

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Informace, argumenty, ...

#241

Příspěvek od MilAN »

Můžeš trochu rozvést, co má zaplavovací kanál společného se světelným znečištěním a s tvým snímkem ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, argumenty, ...

#242

Příspěvek od Karell »

Já se domnívám, že nám radí, abychom se před světelným znečištěním skryli do koryta řeky Nitry. :D
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Informace, argumenty, ...

#243

Příspěvek od Fugas_13 »

Je to celkom dobrá clona ... pri meste to nieje ziadna slava ale je tam viditelna zmena ... mam rieku 10m od domu ... z dvora nieje vidiet ani mliecnu cestu a pri rieke je uz viditelna ... je to len taka amaterska rada ... a je jasne ze sa tym uhol pozorovania zmensuje ale momentalne som vdacny aj za to kedze som dost pracovne vytazeny a na 2-3 hodinky sa mi neoplati nikde cestovat a ako zaciatocnik si chcem najprv poskusat co to da ...
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Informace, argumenty, ...

#244

Příspěvek od MilAN »

Světelné znečištění tím nezmenšíš, jen zabráníš přímému oslnění ( což se dá udělat dalšími mnoho způsoby). A ten snímek nemá co říct o LP - je to ukázka jak fotíš, nic víc. I mimo koryta to dopadne stejně, když nenecháš nějakou lucernu svítit přímo na objektiv
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Informace, argumenty, ...

#245

Příspěvek od Fugas_13 »

Už to asi chápem ... nestačí len zaclonoť ... toho sa jednoducho nedá zbaviť ... tak sa ospravedlňujem za moj navrh ... takze to znamena ze sa neda pred svetelnym znecistenim branit da sa pred nim len utiect co njadalej ... tka to mam chapat ?
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, argumenty, ...

#246

Příspěvek od Karell »

Přesně tak to je. Najdi si tady ve vláknech o světelném znečištění mapy, které jeho míru zachycují pomocí mapování satelitními snímky. Ať si uděláš představu, o čem píšeš. Neboli jak hrozná ta situace v Evropě už je. A ještě by asi bylo dobře, kdyby sis doplnil do profilu svůj věk, možná by se předešlo mnohým nedorozuměním. Ale je to dobrovolné, záleží na tobě. :)
Uživatelský avatar
sandwort
Příspěvky: 90
Registrován: 03. 10. 2007, 03:29

Re: Informace, argumenty, ...

#247

Příspěvek od sandwort »

Ahoj,

všimla jsem si v posledních dnech vášnivějších diskuzí, že často píšete, že není dostatek informací či jsou nejednoznačné... Jak asi někteří víte, světelným znečištěním se zabývám dlouhodobě, proto jsem se rozhodla na to téma napsat bakalářku. Od začátku jsem ji pojala jako informační/shrnující/výukový text, kde jsou mj. shrnuty základy šíření světla v atmosféře a fyziologie vidění, základy světelné techniky, současná a minulá legislativa u nás i v zahraničí, způsoby snímkování a modelování světelného znečištění a samozřejmě dopady a vlivy světelného znečištění na zdraví, přírodu, bezpečnost, ekonomiku, atd... Vše samozřejmě doplněno názornými obrázky a na konci jsou i nějaké hezky barevné satelitní snímky světel v chráněných územích :)
Snažila jsem se to psát čtivěji (v rámci možností doufám, že se mi to i podařilo) a původně jsem měla v plánu ji pro veřejné použití ještě upravit pro větši snesitelnost, ale vzhledem k tomu, že jsem se k tomu nedostala za rok a půl, už asi nemá cenu ji dále schovávat v šuplíku :roll: takže půjdu s kůží na trh :D V současnosti se asi jedná o nejobsáhlejší a nejaktuálnější text o světelném znečištění v češtině a vše je samozřejmě ozdrojované, jde tedy o dobrý výchozí bod k dalším informacím ;)

Celé PDF je tedy ke stažení zde (doporučují otevřít v desktopovém prohlížeči PDF, formátování ve webovém prohlížeči je občas trochu divné).

Samozřejmě budu ráda, pokud budete mít dotazy či konstruktivní připomínky 8-)

PS: Kdo jste na Facebooku, lajkněte stránku Světelné znečištění, kde sdílíme nejnovější výsledky z výzkumu, informace z oblastí tmavé oblohy i ze zahraničí nebo příklady špatného a správného svícení...
Skládací dobson 254/1200, Lidlskop 70/700 - Astro 3, triedr 7x50; Meade SWA 24mm 68°, Speers WALER 9.4mm 82°, Antares Barlow 1.6x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, argumenty, ...

#248

Příspěvek od Cztwerec »

Byl jsem za starostkou u nás v obci jestli mohu nechat vypnout lampu, řekla mi zajímavou informaci, že vzhledem k nařízení EU a doporučení WHO bude muset do roku 2025 nechat vypnout skoro polovinu a ostatní nechat na fotobuňku nebo stmívací režim...

dál jsem se neptal, pospíchal jsem do práce, ale co je na tom pravdy? existuje nějaká vyhláška EU v tomhle směru?

Budu se na obci informovat dál.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, argumenty, ...

#249

Příspěvek od ok1in »

Zajímavá informace. Ale neradujme se předčasně - osvětlení bude OK, ale zazdí to vesmírný bordel od Muska... :roll:
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, argumenty, ...

#250

Příspěvek od biker.fm »

ok1in píše:Zajímavá informace. Ale neradujme se předčasně - osvětlení bude OK, ale zazdí to vesmírný bordel od Muska... :roll:
Musk a zduvodneny jakoze internet dostupny vsude.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Informace, argumenty, ...

#251

Příspěvek od michal.b »

Cztwerec píše:Byl jsem za starostkou u nás v obci jestli mohu nechat vypnout lampu, řekla mi zajímavou informaci, že vzhledem k nařízení EU a doporučení WHO bude muset do roku 2025 nechat vypnout skoro polovinu a ostatní nechat na fotobuňku nebo stmívací režim...

dál jsem se neptal, pospíchal jsem do práce, ale co je na tom pravdy? existuje nějaká vyhláška EU v tomhle směru?

Budu se na obci informovat dál.

Martin
Podle mě si z tebe dělala legraci ;)

Žádné takové nařízení neexistuje, možná si to popletla s tímhle doporučením: EU Green Public Procurement Criteria for Road Lighting and traffic signals
Vin
Příspěvky: 6
Registrován: 26. 03. 2014, 00:16

Re: Informace, argumenty, ...

#252

Příspěvek od Vin »

Přátelé nevzdávejte to, všichni tvrdí, že na to nejsou zákony... POZOR JSOU !!! Jen se musí hledat, dokonce jsou technické normy ( které je ovšem třeba si koupit, pokud neznáte někoho, kdo je už jednou zaplatil) Modré ledky a vše co je ve veřejném osvětlení nad 2700 K, je pouze projevem obchodu a kupčením, bohužel převážně korporací jako třeba Philips. České soudy obecně jsou v tomto bezzubé je třeba se rovnou obracet na Evropský soudní dvůr. Nehledě k faktu, že plných 80% veškerého veřejného osvětlení mimo centra měst po 23 hodině je zcela zbytečné. To jsou velmi odborné studie. Už nejde jen o astronomy, kteří jako štvaná zvěř se stahují do odlehlejších a odlehlejších oblastí, jde o to aby, lidi spali ( melatonin ), ale hlavně o to aby spalo všechno kolem nich co má spát a těch 40% nočních živočichů měli noc takovou jeké se po miliony let přizpusobovali. Zkušenost po deseti letech z Německa, které se před pěti lety začalo pozastavovat nad fatálním úbytkem hmyzu ( hmyzího planktonu ) aby zjistili, že vše započalo na osvětlených dálnicích na severu. Samosebou, že jsou na vině i další aspekty pustošení (pesticidy apod.) Posléze zjistili, že se mloci a ropuchy vyskytuji jen v naprosto odlehlých končinách, podobně jako astronomové.

Takže ke zmíněnému předpisu, který má vejít v platnost 2025, NENÍ hotov, tudíž ještě není... je v přípravě a honí to němci, francouzi, ale hlavně italové na severu, kde je absolutní peklo. LED CCT 4000 K Totiž probralo snad všechny.

Popisek Obrázek A stávající stav ( i tak děs ) Obrázek B po zavedení výše uvedené "mikrovlnky"
Obrázek A
Obrázek A
map1.jpg (906.5 KiB) Zobrazeno 6513 x
Obrázek B
Obrázek B
map2.jpg (1.12 MiB) Zobrazeno 6513 x
Vin
Odpovědět