Jizerská oblast tmavé oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jizerská oblast tmavé oblohy

#1

Příspěvek od MaG »

Na posledním setkání v Jablonci n.N. v Klubu na Rampě se hovořilo mimo jiné o chystané Jizerskohorské oblasti tmavé oblohy. Zde je videomateriál místní TV.

http://udalosti.astro.cz/jablonec/astro ... 20x240.wmv (v Mozille doporučuji pravý klik)

Nejvíce práce za českou stranu odvedl Pavel Suchan, který jednal se starosty přilehlých obcí a vypadá to, že s tím nikdo nemá problém. Za Českou stranu dále projekt oficiálně podpořila Správa CHKO Jizerské hory a AsÚ České akademie věd.
Za polskou stranu pak projekt podporují Univerzita ve Wroclawi a Nadlesnictvo Swieradow Zdrój.

Důležitým krokem pak bylo jednání se starosty a dalšími zůčastněnými stranami v polském Swieradowě. Perfektní byl jednak záběr různých lidí, kteří se jednání zůčastnili (tedy pohled na světelné znečištění ze všech úhlů) a dále všeobecná shoda a podpora.

Jinými slovy podařilo se najít partnery na obou místech hranice s tím, že se bude především propagovat oblast, kde je relativně stále dost tmavá obloha (zvláště zenit) a kam je vhodné se přijít podívat (tedy turistická zajímavost). Později by bylo hezké to rozšířit i na případné zlepšení venkovního osvětlení, které by neničilo tmu v této oblasti. Zde by však krom Harrachova pomohla změna v Jablonci a LIberci, proto nečekáme žádný výrazný efekt ani v dlouhém horizontu. A to přestože ekonomická návratnost nových svítidel je často jen 6,5 letá, jak dokazují projekt Greenlighting na Kladně nebo informace od světelného technika.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Jizerská oblast tmavé oblohy

#2

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Bohuzel by to bylo potreba i v Mlade Boleslavi. A tam to asi nepujde tak snadno :-(
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jizerská oblast tmavé oblohy

#3

Příspěvek od ladis »

Bohuzel by to bylo potreba i v Mlade Boleslavi. A tam to asi nepujde tak snadno :-(
Mozna to pujde za cas snadneji, nez snadne... :-/
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jizerská oblast tmavé oblohy

#4

Příspěvek od michal.b »

http://zpravy.idnes.cz/na-liberecku-u-h ... datech_itu

V dnesni Mlade fronte o tom vysel clanek.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jizerská oblast tmavé oblohy

#5

Příspěvek od MaG »

No to je sice pěkné, ale bude to teda fofr udělat vše, co bylo v plánu, chceme-li oblast před médii prezentovat už v říjnu. Malinko se teď musí zamakat, připravujeme např. informační materiály. Mám ale radost, že se to dostalo do médií, jen tak dál. Třebaže dopad to bude mít blízký nule, hodně tomu fandím a snažím se pomoct, co to jde.

Ačkoli noviny opravdu už hodně let nekupuju, asi si je v pondělí koupím :D
Velké téma o světově unikátní rezervaci tmy v Jizerských horách přinese MF DNES už v pondělí 14. září.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jizerská oblast tmavé oblohy

#6

Příspěvek od michal.b »

Obsahlejsi clanek se objevil i na Ekolistu: http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2196988
Uživatelský avatar
PP
Příspěvky: 44
Registrován: 17. 05. 2006, 02:15

Jizerská oblast tmavé oblohy

#7

Příspěvek od PP »

Já to mám sice do Jizerských hor "celý kraj světa", ale držím vám palce, aby ta zóna byla nejen vyhlášena, ale aby se tam ochrana noční oblohy skutečně i konala.
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Jizerská oblast tmavé oblohy

#8

Příspěvek od alien5 »

Bohuzel by to bylo potreba i v Mlade Boleslavi. A tam to asi nepujde tak snadno SadUz pred rokem jsem jednal se starostou Nwelatim a ten rikal ze to je bez sance tolik k Mlade boleslavy, hodne to prasi skodovka...
Drzim palce ad to vyjde budu tam take dale jezdit ;)
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Jizerská oblast tmavé oblohy

#9

Příspěvek od Kikan »

už to bylo i na Nově... viz odkaz zde.
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jizerská oblast tmavé oblohy

#10

Příspěvek od Regulus »

už to bylo i na Nově... viz odkaz zde.  Tak to je supr! Ať už to dopane jakkoliv, avěřím že dopadne, jakákoli zmínka ve zprávách je úspěch  :D Dík za odkaz.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jizerská oblast tmavé oblohy

#11

Příspěvek od MilAN »

Já to mám sice do Jizerských hor "celý kraj světa", ale držím vám palce, aby ta zóna byla nejen vyhlášena, ale aby se tam ochrana noční oblohy skutečně i konala.Malý problém je v tom, že i kdyby se tu skoro vše vynulo, je  tahle oblast je v současné době pro astronomická pozorování opravdu jedna z nejhroznějších,. Každých 10 km je jedno velké město, a směrem na  JV tohle končí až na úrovni Vysošiny ! Na druhou stranu jsem přesvědčen, že úroveň  rušivého osvětlení ve vlasním Jablonci  je za posledních takových 15 let na nejnižší úrovni !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jizerská oblast tmavé oblohy

#12

Příspěvek od MaG »

Svatá pravda. Všichni na jednu stranu máme radost, že se o té oblasti mluví a že se můžeme třeba i zapojit. Nebude ale jednoduché to dotahnout do konce, byť potenciál lidský je tu dobrý, jak jsem si všiml. Výhodu má tato oblast právě v tom, že jde o přeshraniční projekt, jinak je řada parků temné oblohy, kde jsou mnohem dál a kde jsou na tom lépe. Na druhé straně fakt, že v Jizerkách lze v okolí zenitu vidět přírodní oblohu je z mých fotek a z měření SQM-L celkem neoddiskutovatelný.

Milane - jak bys konkretizoval ten pokles rušivého světla v Jablonci? Je to podle tebe záležitost rovnoměrná, nebo jsem si toho mohl všimnout i v posledních 5ti letech? Dá se to něčím ověřit? Třeba tím, že to pozorouješ jako zlepšení podmínek na své pozorovatelně?

Já nemám žádnou možnost tvá slova potvrdit ani vyvrátit. Za posledních řekněme 8 let jsem si toho nevšiml, pozitivem však je, že některé nové instalace svítidel jsou skutečně krokem vpřed. Jak jinak, krom lepších svítidel ale došlo k zlepšení za posledních řekněme 15 let?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Jizerská oblast tmavé oblohy

#13

Příspěvek od alien5 »

No a jeste me napadlo jak muzem my jednotlivci pomoct, aby to vse dopadlo ? ja jsem treba uvazoval ze bych napsal zlepsovak do skodovky ve kterem poradim jak usetrit money (to je ted aktualni ze by se zhasinalo ver osvetleni a osvetleni parkovist a ploch uvnitr zavodu aspon u vikendech atd.. ono to bude stat heskejch par mega rocne.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jizerská oblast tmavé oblohy

#14

Příspěvek od MaG »

Zkusit to můžeš, ale Škodovka má na svícení dost peněz.. spíš jde o to, zda by se našel rozumný návrh, aby nemuseli zhasínat vše, nebo aby se trochu vylepšila svítidla a nesvítilo se tolik do oblohy. Chce to trochu znát tamní situaci, aby jim člověk nenabízel nereálné řešení. Jen tak zhasnout je asi dost mimo mísu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Jizerská oblast tmavé oblohy

#15

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Urcite jine lampy, ale neni to jen skodovka, ale spousta dalsich logistickych center okolo... :-[
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Odpovědět