Jizerská oblast tmavé oblohy

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#91

Příspěvek od MilAN »

Cassi píše:Ta tvrzení, že LED nezpůsobují žádný nebo jen minimální světelný smog se často objevují v prospektech či reklamách prodejců a výrobců světelné techniky.
Pokud z osvětlovacích těles nejde nic nad horizontální rovinu, pak ale mají přeci 100% pravdu , pokud jde o jejich tělesa. a za to jim v tom případě patří dík. Za světelný smog mohou ti, kdo s těmi svítidly svítí, kdo osvětlovací soustavy předimenzovává a kdo je montuje nepatřičně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#92

Příspěvek od ok1in »

LED světla mají jednu velkou výhodu - když se to domyslí do detailu a správně nainstaluje, je velmi snadná následná regulace úrovně osvětlení. Musí se jen chtít a mít na to prostředky...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#93

Příspěvek od Cassi »

I já jsem rád, že existují svítidla, která nevyzařují nad horizontální rovinu. Jejich správným používáním a přiměřenou intenzitou osvětlení bude vše v pořádku a může to situaci se světelným znečištěním pomoci. Každopádně umělý jas oblohy nezanikne zcela a i v případě ideálního svítidla tu vždy bude nepřímý příspěvek do jasu oblohy daný vlivem odrazu, dle albeda povrchu 7 - 15 %, v případě sněhu i více. Z tohoto důvodu se nemohu ztotožnit s tvrzením, že ploché LED lampy světelné znečištění nezpůsobují.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#94

Příspěvek od ladis »

To je peklo, když toto čtu :( Mně v Bousově svítí na pozemku jedna lampa, tzv. nádražní, všechny ostatní jsou zcela OK. Svítí viditelným vláknem, devastující, oslŇující. Jelikož jinak je tam tmavá obloha s pěknou MW (SQM-L 21.0), o to více mě to štve. Elektrikář mi rovnou řekl, ať ji sestřelím vzduchovkou, že starostovi se do clonění ani výměny nechce moc. Zkusím ještě zaintervenovat na jaře, až se budu stěhovat do domu, ale nevím. Nechápu, proč je nepřekonatelný problém mi dam dát clonu. Nabízel jsem i zaplacení z mé kapsy, nic...

Co se týče Jizerek, plánované sportovní středisko v Jakuszycich bude zcela devastující pro V část Jizerek, kor v zimě. Ovšem za sněhu v zimě se stejně do vysokých poloh nedá jezdit a v létě to snad bude (doufám) vyplé. No uvidíme. Zato Bogatynia je doslova Mordor. Při sjíždění z albrechtického kopce na Frýdlant teď v prosinci 2017 jsem měl pocit, že vybuchla atomová bomba, doslova osvícený hřib páry z elektrárny. Naprosté peklo, ničení tmy Jizerek. :cry:
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět