Světelné znečištění: Žádost o radu

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#31

Příspěvek od ok1in »

Neklesej na mysli - to co jsem psal je jen jedna část, jak by to mohlo vypadat, kdyby se začal starosta točit. Vše je vždy jen a jen o lidech a jejich ochotě a vstřícnosti. Když to nebude moc řešit, tak se těleso s výměníkem prostě jen vymění a bude hotovo, zejména, když mu chceš i pomoct a ne jen prudit - pořád jsou lidi, kteří to ještě dovedou ocenit...
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#32

Příspěvek od chemix »

Netusite prosim nekdo, co je tohle za typ svitidla nebo kdo je jeho vyrobcem?

Tohle mam metr od plotu, osazeno behem rekonstrukce VO loni (!), sviti to celou noc stejne. Tahle zrudnost osvetluje uzkou silnici o sirce 3m. Pro jistotu pridali jeste o par metru dal na obe strany v ulici dalsi dva nove sestimetrove sloupy se stejnym svitidlem. Celkem mi jich primym pohledem sviti na zahradu 8 a nemam se ani kam schovat do stinu. Ze je to CHKO, vubec nikoho nezajimalo. Aneb nejlevnejsi kram vyhral vyberove rizeni a je v cele bocni ulici.

Hledam pro tu lampu vhodne homologovane stinitko, protoze to svetlo je silenost (samozrejme nejlepsi by bylo vyhazet to do srotu a dat tam neco normalniho, ale to u rok starych lamp tezko nekdo udela).

https://imgur.com/a/DEWSPfk
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#33

Příspěvek od michal.b »

Asi tohle?
Carandini Polar. Obávám se, že pro takovou šílenost žádné příslušenství nebude. Mohl bys to případně ještě trochu líp vyfotit aby to bylo zasazené do kontextu okolí? Klidně i během "provozu". Co je to za CHKO?
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#34

Příspěvek od chemix »

Díky moc, to je přesně ono. Už jsem napsal dodavateli, jestli o nějakém stínítku ví.

Je to CHKO Jeseníky, obec Loučná nad Desnou, část Rejhotice. Bývalý starosta obce si dělal některé věci tak nějak po svém no, tohle je jeden z důsledků. S novým vedením obce už jsem se setkal, předal jsem jim osvětlovací příručku a nějaké další zdroje, takže další etapa rekonstrukce v dalších částech obce by už měla být OK. Přitom nové osvětlení podél hlavní silnice je více méně v pohodě, akorát teda se v noci netlumí, ale aspoň svítí, kam má. Bohužel tento hrůzný relikt v celé jedné boční části Rejhotic (a zrovna té, co už je v CHKO) se bude řešit špatně. Ještě zjistím, jestli dokonce na to ten tehdejší starosta nebral dotaci z MŽP, protože instalace těchto lamp by vypadala na porušení podmínek. Původní osvětlení bylo sice hodně staré, ale i tak mnohem šetrnější než toto. Další foto dodám, jak tam zas budu, včera jsem odjel pryč.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#35

Příspěvek od vla »

Nepíšeš přesnou situaci, ale nemělo by ti to svítit do bytu. Řešil jsem ti u sebe doma, jenže městská část, která dotyčné osvětlení postavila mi nabídla proplacení žaluzií do oken. Tedy pokoušeli se světla seřídit, jenže pak to zase svítilo sousedům naproti. :(
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#36

Příspěvek od chemix »

Do domu to nejen mně svítí na plné kule, v noci v místnostech, která mají okna aspoň trochu natočná k ulici, nemusím vůbec svítit na nějaké základní činnosti, s menším nepohodlím jde i číst. Na zahradě to nepříjemně oslňuje. Ale nejde jen o svícení přímo do bytu, nemělo by to svítit ani na fasády domů jako takových, podle vyjádření MŽP (které jsem získal kvůli obdobnému problému v Olomouci) se na to vztahuje norma ČSN EN 12464-2 (tedy opak toho, co tvrdí lidi ze SVRO). Podle ní je v době nočního klidu limit osvětlení domů 1 lx a svítivost světla 500 cd ve venkovských oblastech, a pokud budeme přísnější, tak v chráněných přírodních oblastech je to dokonce 0 lx.

Tady nic seřídit nějakým jednoduchým způsobem nejde, protože ty lampy svítí dokola bez nějakého znatelného směrování. A tím, že jsou na 6 m vysokých stožárech a svítí i nahoru, vidím i z prvního patra přímo do svítidel lamp, které jsou víc než 100 m daleko. Pro srovnání, při pohledu na "normální" pouliční LED lampu, co je na hlavní ulici asi 70 metrů daleko na vyšším stožáru (tipl bych 10 m, neměřil jsem) do zdroje nevidím.

Ještě dávám do odkazu srovnávací fotku, co jsem dělal předevčírem v noci, tj. den před úplňkem. Foceno na stejné nastavení foťáku z přibližně stejné vzdálenosti: bílou šipkou označena stěna kůlny, která je čelem k Měsíci (když nebyl za mraky), to by mělo být cca 0,5 lx, zatímco zelenou šipkou je stěna kůlny natočená k lampě, kde o 1 lx můžeme mluvit leda tak v násobcích. V pozadí na obou fotkách je vidět nasvětlený náš a sousedky dům. Další takové lampy svítí podobně zblízka na další domy, na louku i do lesa.

https://imgur.com/a/dp0apGe
Uživatelský avatar
vorech
Příspěvky: 198
Registrován: 14. 08. 2015, 13:56
Bydliště: Blatná
Věk: 47

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#37

Příspěvek od vorech »

IMG_20210428_213804_767.jpg
IMG_20210428_213804_767.jpg (1.19 MiB) Zobrazeno 6122 x
Je to boj !
Už tak pět let chodím povolovat pojistku . Vyndám dalekohled, zhasnu lampu, po pozorování lampu zapnu a uklidím dalekohled . Sousedé již vědí a pracovník technických služeb taky...
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#38

Příspěvek od chemix »

@michal.b

Udelal jsem plno fotek, ale nahral jsem jen par ilustracnich, jednu ve dne, tri v noci; vsechno jsou to Rejhotice, stejny problem je i v sousednich Koutech nad Desnou (oboji soucast Loucne nad Desnou), oboji CHKO Jeseniky:

Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 539
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#39

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, nové LEDky před naším domem, pokochejte se jak si někteří dělají vrásky s dodržováním nějakých pravidel. Napsal jsem starostovi v naší obci a jsem zvědavej co se bude dít.
Přílohy
IMG_3735.JPG
IMG_3735.JPG (2.46 MiB) Zobrazeno 1447 x
IMG_3734.JPG
IMG_3734.JPG (1.69 MiB) Zobrazeno 1447 x
IMG_3732.JPG
IMG_3732.JPG (2.4 MiB) Zobrazeno 1447 x
IMG_3731.JPG
IMG_3731.JPG (1.87 MiB) Zobrazeno 1447 x
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#40

Příspěvek od nou »

Malé drobné +. Aspoň je to 2700K a nie bežné 4000K biele.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 539
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#41

Příspěvek od astrolama »

To máš sice pravdu, ale těch 110luxů je těžký přestřel. I teď na spaní je to prostě diskomfort. Nabídl jsem na úřadě zafinancování svítidel které budou trochu normální.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 539
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#42

Příspěvek od astrolama »

Tak mi starosta odpověděl, že to osvětlení je na dotace a chodí kontroly a aby nemuseli dotace vracet, nelze do toho prý zasahovat a měnit za jiné. Takže asi mi to tam bude svítit 120luxama dál, dokud mi z toho nehrábne nebo se neodstěhuju. Ne vážně, mě můžou být nějaké jejich dotace ukradené, má to sloužit občanovi nebo to tam má být pro spokojenost dotátora (či jak toho hňupa nazývat) :roll:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#43

Příspěvek od juh »

Určite sa nikde v dotačných podmienkach nepíše, ako má vyzerať prívod k osvetleniu. Ak sa nemôže zasahovať do osvetľovacieho zariadenia a vadí jas lampy, tak sa može namontovať nejaký dimmer na prívode, aby sa stlmil jas lampy (buď nejaké PWM, alebo triakový stmievač, dnes existujú verzie push, alebo na WiFi ovládanie, alebo cez BT z mobilu, stačí zadať do vyhľadávača napríklad "RF triakový stmievač / prijímač"). A tie kontroly určite nechodia neohlásene a ak sa niekto ohlási, tak sa môže na čas kontroly zvýšiť jas lampy. Aj keď si myslím, že je blbosť, aby chodili kontroly v nočných hodinách. Kontrola spraví maximálne tak cez deň obhliadku svietidiel a tým to skončí. Ak sa použijú komerčne dostupné zariadenia s certifikátom, tak sa starosta nemôže vyhovárať ani na prípadné revízie.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#44

Příspěvek od hades »

Starosta je volená funkce, volí ho voliči. Volič je typicky občan dané obce. A pokud je občan nespokojený, tak starostovi nedá hlas. A pokud je takových nespokojených občanů víc, tak nebude starosta znovuzvolen. Starostu nevolí zájmové skupiny.
Je potřeba dát starostovi najevo, kdo jej zvolil, protože na to asi už zapomněl.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Světelné znečištění: Žádost o radu

#45

Příspěvek od ladin »

110lx to máš nějakej špatnej měřák nebo jsi to měřil hodně vysoko u zdroje. 100lx je osvětlení pracovního prostoru, pozemní komunikace by měly mít podle zatřídění max 15 (na asfaltu) a min 2 luxy. Pak ještě norma říká něco o maximálním osvětlení svislé stěny obytného domu, tam je tuším něco kolem 2lx.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět