Meranie jasu oblohy pomocou SQM

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#16

Příspěvek od michal.b »



Já myslím, že právě výhoda originálního SQM spočívá v jeho cejchovaných parametrech a vyrábět vlastní se mi nezdá ideální, jedině, že by měl naprosto shodné parametry jako originál.
Od doby napsani toho prispevku uz uplynula dlouha doba, SQM jsme koupili a ja si sva stanoviste promeril. Principialne vsak nic nebrani tomu, aby se jakekoliv vhodne sestrojene homemade zarizeni zkalibrovalo a davalo stejne platne udaje jako SQM. Profesionalni mereni jasu oblohy se take nedelaji pomoci SQM a nicemu to nevadi.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#17

Příspěvek od Tharos »

Já si taky nemyslím, že by používání ne-SQM metod měření bylo nějakým zásadním prohřeškem proti kompatibilitě s SQM měřeními. Samozřejmě ideální by bylo mít všechny lokality proměřené SQM, ideálně pak pomalu stejným kusem... ale jelikož to jsou všechno věci úplně nereálné, pak zbývá volba, zda mít ne-SQM měření, která možná nebudou úplně dokonalá, anebo nic. Osobně se v tomhle případě víc přikláním k tomu "lepší něco, než nic"...

Jinak si taky třeba myslím, že jas oblohy by se dal velmi slušně analyzovat a odečítat například z fotek přes DSLR - zrovna tohle je oblast, která dřímá nevyužitá a aspoň v mně známém okolí nevím o nikom, kdo by to provozoval.

Ve výrobě vlastní verze SQM vidím největší problém ten, že kdybych si třeba osobně spočetl cenu součástek a připočetl k tomu počet hodin celkem strávených výrobou... Myslím si, že po započtení všech aspektů (ano, i ten čas právě něco stojí) nehrozí, že bych to zařízení vyrobil levněji, než za kolik se dá objednat SQM. Proto si myslím, že by se jednalo spíš o hobby záležitost... Ale je pravda, že mám ruce celé volšové a někdo zručnější by se se všemi náklady pod cenu SQM dostat určitě mohl :).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#18

Příspěvek od Psion »

michal.b : to jsem měl namysli, tedy aby měření byla srovnatelná, je potřeba je dělat srovnatelnými a cejchovanými přístroji, jinak by taková databáze měření byla k ničemu. Vyrábět SQM podle mě má asi stejný smysl, jako vyrábět amatérsky standardní 8" Newton.
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#19

Příspěvek od kojan »

Jinak si taky třeba myslím, že jas oblohy by se dal velmi slušně analyzovat a odečítat například z fotek přes DSLR - zrovna tohle je oblast, která dřímá nevyužitá a aspoň v mně známém okolí nevím o nikom, kdo by to provozoval.Hm, to bohuzel nemas pravdu, resp mas ale bylo by to neskutecne slozite. Kdysi Jenik Hollan udelal program na odecitani jasu z RAWu a docela dobre mu fungoval na nejaky jeho Fujifilm, nevim co ot presne bylo, ale proste kdysi mozna dobry fotak, ale v principu jednoducha hracicka pro decka... No ale ja pak potreboval odecist jas z mojeho Olympu E 300 a zjistili jsme, ze dokonce i ten RAW procesor nejakym zpusobem modifikuje jeste pred ulozenim a ze ty hodnoty oproti luxmetru docela dost litaji. Takze teoreticky by se to pouzit dalo, ale to by vsichni museli mit jeden fotak, na ktery by byla metoa zkalibrovana a na kazdem inem dalsim by to uz opet litalo.

No a kdyz hovoris o tom ze idealni by bylo merit vse jednim, ze se muzou i jednotlive kusy lisit - myslim ze to nebude az tak markantni, ale pokud by te i todle trapilo, tak se da na nejake hromadne akci udelat korekcni krivka tak jak jsme to kdysi ve sole delali u s nizsi prenosti pomoci voltmetru s vyssi presnosti. Pak bys mohl mit v databazi treba to, ze kdyz SQM c1 zada hodnotu 20,26, tak se to automaticky prepocte na skutecnou hodnotu 20,27 a kdyz SQM c2 zada treba 18,54 tak to vlozi treba 18,51. Mysim ale ze to za to nestoji...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#20

Příspěvek od ladis »

Vsichni kdo mate SQM, vezmete jej s sebou na sraz do Zubri, at muzeme hromadne otestovat rozptyl hodnot...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#21

Příspěvek od MMys »

Jakoby se stalo... Cestuje v kufříku s okuláry ke 400-ce:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7041/30#39
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#22

Příspěvek od Psion »

Hlavně ať vám vyjde počasí, budu na vás myslet pod Del Teide 8-)
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#23

Příspěvek od Tharos »

No a kdyz hovoris o tom ze idealni by bylo merit vse jednim, ze se muzou i jednotlive kusy lisit  Ne, to bylo právě myšleno s nadsázkou :). Mně osobně tohle právě až tak moc netrápí, připadá mi, že do současné doby provedená měření o vzájemných rozdílech lokalit velmi dobře vypovídají.

S těmi foťáky tedy škoda, že tam vznikají podobné složitosti... Byla by to fajn metoda, přeci jenom zrcadlovku už má doma kde kdo.
Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#24

Příspěvek od kojan »

ja vim ze to bylo nadsazkou k idealnimu priblizeni. Fakt je to reseni setinek, sam vis kolik ti udela kdyz to namiris treba jen kousek vedle a je tam jasnejsi oblast oblohy. A myslim ze to bude vic nez odchylka tech ruznych typu... No ale nebudeme teoretizovat, v Zubri to nejak sofistikovane primerte a uvidite...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#25

Příspěvek od Psion »

Škoda, že nějaký snímač na podobném principu nedávají do meteostanic. Dnes už za poměrně rozumné peníze lze koupit pěkné meteostanice i s registrací svitu Slunce a byla by k tomu i pěkná statistika kvality oblohy.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#26

Příspěvek od Tharos »

Psion: Přesně tohle by bylo opravdu super. Už existuje SQM -LE, které má ethernet výstup a data z něj se dají bez nutnosti jakékoliv modifikace přímo stahovat do počítače. A vzhledem k tomu, že na všech meteostanicích je připojení k internetu, nebylo by to vůbec nic složitého na realizaci...

Sice je ta síť stanic docela řídká, ale i tak by z toho lezly velmi užitečná data - třeba by se dal dobře zkoumat vliv různých atmosferických podmínek (které stanice tak jako tak měří) na jasu oblohy a podobně...

Edit: Teď jsem si to ještě jednou přečetl a trklo mi, že Ty jsi vlastně myslel instalaci do domácích meteostanic :). Já jsem měl na mysli instalaci na profi meteo stanice, takže reakcí jsem byl trošku mimo... Ale tu úvahu tu nechávám, protože co kdyby si to tu náhodou četl někdo z ČHMÚ, že ;).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#27

Příspěvek od Psion »

Meteostanic i poměrně kvalitních je tady dost a i v dost zajímavých regionech a často jsou on-line s podrobnými statistikami. Amatéři vlastní profi stanice a např. Davis Vantage Pro 2 má Planetárium v Praze a  amatérů je vícero :)

http://www.in-pocasi.eu/vase-meteostanice/

Ceny poloprofi a profi stanic se dostaly na velmi přijatelnou hodnotu a díky tomu, že jsou schopny přenášet data na internet jsou velmi vhocné pro dlouhodobé statistické sledování počasí.

Já jsem se mimochodem rozhodl pro stanici WS2-550, která měří mimo jiné i dobu svitu Slunce a pomocí dalšího zařízení dokáže data přenášet na web. Proto jsem si říkal, že by bylo dobré sledovat kvalitu oblohy. Díky za ten typ s SQM-LE..


Uživatelský avatar
kojan
Příspěvky: 133
Registrován: 09. 09. 2008, 02:13

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#28

Příspěvek od kojan »

No ja uz jsem to raz psal na skyquality.com, ale myslim, ze by byl dobry napad, kdybychom se aspon na zkusebni stanici poskladali a aspon jednu si koupili. Myslim ze stokoruna nikoho nezabije a ono to az tak drahe nebude... doufam ze to taky pude koupit u Supry.. a jak ne tak doobedname pozdeji...
A nebo druha varianta kde by to mohlo byt umistneno - s Martinem Popkem chceme realizovat projekt instalace kvalitnich webovych kamer po vzoru Humlnetu, ale vse sirokouhle, ke studiu halovych jeu, stratosferickych blesku, NLC, meteoru atd, pripojeni k netu tam taky bude, stav pocasi tam bude taky k dispozici, dokonce on line pohled, to by tez nebyo marne...

Co vy na to, pojdme se slozit...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#29

Příspěvek od michal.b »

No, neni mi uplne jasne co by to jedno zkusebni SQM-LE delalo, jaky by byl jeho ucel, co by melo zkouset? Kde by bylo umistene (je mi zcela jasne, ze kazdy by ho chtel mit nekde jinde)? Mela by data z toho pristroje nejake dalsi vyuziti, nez ze se na to koukneme a rekneme "hm, hezky"?
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Meranie jasu oblohy pomocou SQM

#30

Příspěvek od ladis »

Dovedu si predstavit mit stacionarni stanici s pripojenim via gprs na Jizerce, Javorniku... Bylo by fajn se online z domova podivat, jaka je aktualni situace na nasem oblibenem pozorovacim stanovisti a zda ma cenu vyrazit hodinu jizdy autem na pozorovani do hor... :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět