Širší souvislosti

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Širší souvislosti

#1

Příspěvek od dvader »

michal.b napsal:
Doufam, ze ropa co nejdriv bude alespon za 500 USD/barel, protoze jinak se z tech kamionu, silnic, prekladist a nesmyslneho prevazeni zbozi z jednoho konce sveta na druhy po***** >:(To chce spíše nějakou pořádnou daň z dopravy pro zboží, které je možné vyrábět lokálně... Může mě trefit šlak, když u nás nabízejí balenou vodu ze Slovenska nebo Francie - proč se tohle kurva vozí po světě, zasírají se silnice kamiony a znečišťuje ovzduší. >:(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Širší souvislosti

#2

Příspěvek od ladis »

No a nam ocividne bude do 8 let jezdit srdcem Ceskeho Raje pod Troskama cely evropsky tranzit po ctyrproudovce... >:(

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Širší souvislosti

#3

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Jako když jsme teď kupovali česnek a bylo u něj napsáno - Země původu: Čína... no comment... Proč se vozí česnek z Číny a jak může vyjít levněji než u nás vypěstovaný, nechápu... Ale už je to dost OT :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Širší souvislosti

#4

Příspěvek od Martin Vyskočil »

ladis napsal: No a nam ocividne bude do 8 let jezdit srdcem Ceskeho Raje pod Troskama cely evropsky tranzit po ctyrproudovce... >:(

On uz jezdi, ale po ty klikaty silnici pres vesnice :-/
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Širší souvislosti

#5

Příspěvek od LaBa »

dvader napsal:
To chce spíše nějakou pořádnou daň z dopravy pro zboží, které je možné vyrábět lokálně... Může mě trefit šlak, když u nás nabízejí balenou vodu ze Slovenska nebo Francie - proč se tohle kurva vozí po světě, zasírají se silnice kamiony a znečišťuje ovzduší.  >:(Uf offtopic jak svina ale neda mi nereagovat. jednoducho je nemozne zabranit dovozu lacneho tovaru z Ciny a podobnych statov. Jednoducho kupujeme lacnejsi tovar. A to ze je menej kvalitny? Koho to trapi? Je lacny! ....
A co sa tyka inych prisevkov ohladom nespravneho osvetlovania? Ludom to jednoducho nevadi. Je to realita. Zial.
Nainstalujte zdroje svetiel podla zasad spravneho osvetlenia a ludia vam budu tvrdit, ze je tam malo svetla, lebo ich to svetlo neoslnuje ....
A vratime sa k teme. Svetelneho znecistenia bude LEN pribudat. Energia je lacna a je jej dostatok (nepiste ze je draha a tak). V dnesnej dobe nie je problem dovazat za lacny peniaz aj elektrinu....
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Širší souvislosti

#6

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To michal.b: pokud by stála ropa 500 USD za barel, nebudeš mít problém, jak pozorovat, ale jak nezdechnout hladem, současný zaběhnutý systém se nezmění, doplatí na to zase a jenom lidi, takže si to nepřej ani ve zlým snu.... Je to sice smutná, ale realita....
Nesmyslný nasvětlování památek po půlnoci u nás v KM, snad aby ožralci trefili domů, smutná realita...osvětlení fotbalového stadinou, na kterým se hraje MSFL, v rovině u nás katastrofa, taky realita...spousta dopisů, nezájem úřadů, taky realita...sousední pozemky hvězdárny, svítí si na dívání se na televizi nestíněnou 200W žárovkou, asi aby přitáhli komáry z širokýho okolí, taky realita....co zbývá? Buď to nechat být a jezdit jinam nebo to řešit cestou ne zrovna v rukavičkách...nejsem Don Quijote, abych bojoval bitvu proti nepříteli, kterýmu setneš jednu hlavu a naroste jim 10 dalších (byrokratický aparát), ani proti škodolibým sousedům, jejichž IQ dostačuje ke sledování telenovel a aj ta šalina má vyšší IQ...na hrubý pytel hrubá záplata, jinak to nejde!
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Širší souvislosti

#7

Příspěvek od ladis »

Martin Vyskocil napsal:
On uz jezdi, ale po ty klikaty silnici pres vesnice :-/
To je fakt. Ale bude hur :(
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Širší souvislosti

#8

Příspěvek od michal.b »

Myslim ze by to nebylo zas tak zhave - misto cesneku z Ciny bych jedl cesnek z Ceska Tech 500 bylo jenom tak nahozene, v principu jde o to, ze dokud se vyplati prevazet zbozi typu balena voda kamiony sem a tam pres pul Evropy, je ropa porad velmi, velmi levna.

Co je horsi, moznost "nechat to byt a jezdit jinam" pomalu prestava byt resenim, protoze jak jsem se prave presvedcil, dochazi vhodna "jinde" :-/
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Širší souvislosti

#9

Příspěvek od kavka »

To Ladis: Také se obávám, že by bylo hůř a o hodně. Nasávací efekt bude fungovat. Ta plánovaná silnice je v mých očích tragédie. Ovšem jde o žebříček hodnot. Pro někoho je důležitější, že bude někde o pět minut dříve a pohodlněji, pro jiného zachování rázu krajiny. To, že je současná silnice nebezpečná ale nezpochybňuji.
Tranzit by mohla vyřešit plánovaná železniční trať.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Širší souvislosti

#10

Příspěvek od MMys »

další trochu off-topic (ale ono to s tím souvisí).

Já si myslím, že základním důvodem tohohle celého přepravního šílenství, které se odehrává, je naše pohodlí, relativní dostatek peněz k utrácení, online obchod (e-shopy, s doručením co nejdříve) a hlavně touha po absolutně nejlevnějším zboží. To si klade ohromné nároky na rychlost a pružnost logistiky, která je jiným způsobem než po silnici nerealizovatelná.

Vidím to sám ve svém okolí, prostě nákup toho nejlevnějšího zboží v akcích, byť je z Číny či Polska a podobně, než si o pár korun dráže koupit český výrobek. Jsou samozřejmě vyjímky (ale je jich málo). Celé to ve finále povede (pokud se s tím nic neudělá) k tomu, že český výrobce zmizí úplně a bude se sem všechno vozit (včetně jídla, protože na polích bude pěstovat řepku na bionaftu, aby to bylo čím vozit). Fígl totiž je v tom, že když je toho opravdu hromada, tak už ta cena dopravy nehraje až tak velkou roli, pokud teda nebude ta nafta za 500 - ale i to by se zaplatilo, my bychom to zaplatili, výrobce a prodejce by na tom měl pořád stejně, a všichni by stejně kupovali, protože by to pořád bylo nejlevnější (ne-li jediné, protože všichni místní výrobci by za takové situace asi už zkrachovali).

A pokud to navíc někdo někde umí (za absence přísných předpisů jako u nás, v hrozných pracovních podmínkách, z pochybných materiálů) udělat o něco levněji, a bude po tom poptávka, prostě se to sem vozit bude. Jak tomu zabránit, to nevím.

Celé to je navíc umocněné tím, že náš státní aparát hází většině českých výrobců vyloženě klacky pod nohy, ve formě nesmyslných zákonů, nařízení, vyhlášek, předpisů (mnohdy ještě nesmyslnějších, než byly původní požadavky z EU). Začíná mi to připadat jak v Americe, jako když je zákazník totální blbec, a všechno za něj musí někdo hlídat a vodit ho za ručičku.

Nejhorší je, že pochybných dovozů se to týká jen minimálně, občas se něco chytí, ale v tom objemu většina šuntů naprosto vpohodě projde a zmizí mezi lidmi. A když ne - nic se neděje, zkusí se to znovu, vždyť to skoro nic nestojí.

Moje nejčernější obava je ovšem ta, že se podaří zvládnout dostatečný energetický zdroj (třeba jaderná fůze) a pak bude energie takový dostatek, že už budeme svítit opravdu na všechno, na silnicích proměníme noc v den a podobně :(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Širší souvislosti

#11

Příspěvek od kavka »

MMys výstižně vyjádřil i mé obavy. Jistou naději spatřuji v tom, že časem stoupne cena práce i v takových zemích, jako je Čína a Indie. Pak snad ubude jedna z příčin masivního dovozu. Při ceně 500 za barel lidstvo nevyhyne, jak zde bylo v jednom z předchozích příspěvků zmíněno. Lidé využívají ropu a produktů z ní ani ne jedno promile té doby, kdy obývají tuto planetu.
Jako spotřebitelé můžeme něco vykonat, ale efekt je spíš symbolický. Já např. ignoruji řetězce, které mi jsou z duše protivné (jednou jsem ale byl v Lídlu pro triedr  ;) ).
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Širší souvislosti

#12

Příspěvek od ladis »

kavka napsal: To Ladis: Také se obávám, že by bylo hůř a o hodně. Nasávací efekt bude fungovat. Ta plánovaná silnice je v mých očích tragédie. Ovšem jde o žebříček hodnot. Pro někoho je důležitější, že bude někde o pět minut dříve a pohodlněji, pro jiného zachování rázu krajiny. To, že je současná silnice nebezpečná ale nezpochybňuji.
Tranzit by mohla vyřešit plánovaná železniční trať.
Tva slova do kamene tesati...

Bude MNOHEM hur. Viz "orezle" stromy kolem rychlostnich silnic a dalnic...

Vzduch...

Flora a fauna...

Mame jeste cca 5-8 let, abychom si uzili krajiny, jaka je. Moje deti ji uz takovou znat nebudou. Globalizace a "pokrok" lidstva...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
3J

Širší souvislosti

#13

Příspěvek od 3J »

dvader napsal:
To chce spíše nějakou pořádnou daň z dopravy pro zboží, které je možné vyrábět lokálně... Může mě trefit šlak, když u nás nabízejí balenou vodu ze Slovenska nebo Francie - proč se tohle kurva vozí po světě, zasírají se silnice kamiony a znečišťuje ovzduší.  >:(Kurva se neříká Bohůšů ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Širší souvislosti

#14

Příspěvek od MMys »

Tva slova do kamene tesati...

Bude MNOHEM hur. Viz "orezle" stromy kolem rychlostnich silnic a dalnic...

Vzduch...

Flora a fauna...

Mame jeste cca 5-8 let, abychom si uzili krajiny, jaka je. Moje deti ji uz takovou znat nebudou. Globalizace a "pokrok" lidstva...
Na to je jediná pomoc - dojde ropa a plyn. A čím dřív, tím líp. Bude to sice možná drastické, ale planetu to do té doby nezlikviduje. Proč si to myslím ? Všechny tyhle zdroje pocházejí z biomasy, tedy z prvků, které v zemské kůře a atmosféře byly. Sice může být dočasný problém, že je uvolníme ve velmi krátkém časovém horizontu, ale myslím si, že se s tím ekosystém vypořádá, byť za cenu jistých ztrát. A až dojdou, už nebude z čeho produkovat emise.

Spíš mám vážné obavy, že to povede k nepokojům, válkám a to by při současném arzenálu a mentalitě zemí, kde tyhle klíčové suroviny leží, mohl být daleko větší problém...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Širší souvislosti

#15

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Kavka: já netvrdil, že lidstvo vyhyne, já pouze tvrdil, že pak budou poněkud jiné starosti, než pozorovat...je to jednoduché, HDP půjde dolů, ubyde práce, poněvadž lidi nebudou mít peníze na utrácení a tak pořád dokola...hyperinflace, ozbrojené nepokoje, boje o suroviny, anarchie, atd...nic jiného se s "civilizací" stát nemůže, protože prostě nemůžeš doufat, že se lidstvo najednou změní a začne přemýšlet...to bych věřil radši tomu, že po přechodu orkánu zůstane na vrakovišti nový Boeing....já netvrdím, že to schvaluju, nevtrdím, že sem svatý (radši pojedu autem než na kole, neboť kolo pro každodenní dopravu pro mě nemá význam), ale tak to prostě bude...domnívat se, že tím, že dojde ropa se něco vyřeší je celkem marné...že to třeba někoho bude nutit k výzkumu...navíc ona ta ropa tak brzo nedojde, na to máme ještě hooodně desítek let času, ložisek, neotevřených je pořád víc než těch vytěžených nebo skoro vytěžených.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Odpovědět